Сабақтың тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы. Әке өсиеті Күні: | Мектеп: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
СЫНЫП: 5 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағаноқушылар саны: |
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары | Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу (5 Т/Ж3) |
Сабақ мақсаты: | Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады:«Егіннің бастары» мысал өлеңін оқып, мазмұнын түсіне алады Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады:Әке өсиеті мысал өлеңіндегі кейіпкерлердің портретін сипаттай алады. Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: «Егіннің бастары» мысал өлеңіндегі кейіпкерлердің іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра отырып,образын аша алады. |
Бағалау критерийі | Шығармадағы кейіпкер портреті мен іс-әрекетін анықтайды; Әрекет пен портрет негізінде кейіпкердің образына талдау жасайды |
Тілдікмақсаттар | Оқушылар орындай алады: 1.«Егіннің бастары» мысал өлеңін оқып, мазмұнын түсініп айтады 2. Егіннің бастары мысал өлеңіндегі кейіпкерлердің портретін сипаттай айтады. 3.«Егіннің бастары» мысал өлеңіндегі кейіпкерлердің іс-әрекетін шынайы өмірмен салыстыра отырып,образын ашып айтады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Портрет, образ,тағзым ету, қайран калу, шекірейіп қарау, сорайған қарасы, тәкаппар,балау, теңгермеу. Пісім-егіннің толық піскен кезі Кекірею-бәлсіну, кесепаттану,тәкәпарлану Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті өлең "Егіннің бастары" деп аталады? Адамгершілік дегенді қалай түсінесің? Ишара: |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік Ел»идеясы:Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығына баулу (6 құндылық) |
Ресурстар | Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер |
Әдіс-тәсілдер | Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс | Музыка, қазақ тілі, биология |
Алдыңғыоқу | Ахмет Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы |
Сабақбарысы |
|
Сабақтыңжоспар-ланғанкезеңдері | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басталуы 3 минут 5минут | Сәлемдесу Психологиялық ахуал қалыптастыру:«Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктірілед І.Ой қозғау «Суреттер сыр шертеді»әдісі Интербелсенді тақтадан Бидайдың түрлерін көрсетемін. -Қалай ойлайсыңдар,бұл суретте не бейнеленген? -Суреттен қандай ой түйдіңдер? -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп ойлайсыңдар? (Оқушылар жетек сұрақтар арқылы тақырыпты өздері ашады.) | Гүлдер суреті Интербел-сенді тақта |
Сабақтыңортасы (25 минут) 3 минут 3 минут 3минут 5-минут | 1-тапсырма. 1-топТ.Ж«Кейіпкерлер кестесі»әдісі Кейіпкерлер | Портреті | Іс-әрекеті | | | | 2-топ: Т.Ж. Кейіпкерлердің образына талдау жасаңдар Кейіпкерлер | Кейіпкерлердің образы | Кейіпкерлерге берілетін баға | | | | Дескриптор: талдау жасайды кейіпкерлерге баға береді кейіпкерлер іс-әрекетін талдайды ҚБ «Медальдар» арқылы бір-бірін бағалайды. 2 -тапсырма Ж.Ж. Кімнің сөзі екенін табыңдар Кейіпкер сөзі | Бала | әке | автор | Баланың сол бидайға көзі түсіп, Білмекке кетті көңілі жөнін сұрап | | | | Мұның мәнін түсіндірші, Бір іске тұрмын өзім қайран қалып! | | | | Өзгесі төмен қарап бүгілгенге, Ойлама, кем екен деп бәрі сонан | | | | Сұқтанба құр сорайған қарасына | | | | Дескриптор: Қ.Б «Мадақтау арқылы» -жарайсың! -керемет жұмыс жасадыңдар! -керемет жетістікке жеттіңдер! 3 тапсырма Ж. «Егіннің бастары» өлең жолдарына өз тұжырымдамаларыңды жазыңдар Тәрбиелік мәні бар өлең жолы | Өз тұжырымдамаңыз | Елде көп бұл бидайдай адам,- деді, Тәкаппар, оны халық жаман, - дейді. Қалпы емес тәкаппарлық данышпанның, Тұтынба бұл мінезді,балам, - деді. | | Дескриптор: Бас бармақ арқылы бағалау | Оқулық, мәтіндер. интербелсенді тақта Үлестірмелі қағаз АКТ «Екі түрлі түсінікте-ме күнделігі» |
Сергіту сәті 2 минут | «Зырылдауық» әдісі Оқушылар кезекпен тоқтамай адамның жақсы қасиеттерін айтып шығады. | |
Сабақтың соңы Бекіту 5 минут 3минут 2 минут | Кері байланыс: БББ кестесі Білгенім | Білдім | Білгім келеді | | | | | | | ”Бүгінгі күннің сөйлемі” рефлексия береді. Маған сабақ ұнады.... Менің бүгінгі сабақтан алғаным..... Маған сабақтың осы тұсы қатты әсер етті...... Үйге тапсырма: «Қарапайымдылық- қадірлі қасиет» эссе жазу | Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады. |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілетіжоғары оқушыларғатапсырманы күрделендірудіқалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенінтексеруді қалайжоспарлайсыз? | Пəнаралықбайланыс Қауіпсіздікжəнееңбекті қорғауережелері АКТ-менбайланыс Құндылықтардағы Байланыс |
| «Мадақтау арқылы», «Медальдар»арқылы, «Бес бармақ», «Жұлдызша»арқылы | Музыка, қазақ тілі, биология |
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайыма? Бүгіноқушылар не білді? Сыныптағыахуал қандайболды? Мен жоспарлаған саралаушаралары тиімдіболдыма? Мен берілген уақытішінде үлгердімбе? Мен өзжоспарыма қандайтүзетулер енгіздімжəне неліктен? | |
Қорытындыбағамда Қандайекінəрсетабыстыболды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: тапсырмалардың жүйелі,нақты,шынайы жасалғандығы 2:тапсырмалардың оқушылар деңгейіне сәйкес тиімді берілуі Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:Әр түрлі әдістерді қолдансам 2: Бағалау түрлері Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіругекөмектесетінне білдім? |