Просмотр содержимого документа
«?аза? сахарасыны? ж?лдыздары»
Сабақтың тақырыбы: Қазақ сахарасының жұлдыздары
Сабақтың мақсаты:а)оқушылардың сөдік қорын молайту, байланыстырып сөйлеуге жаттықтыру
ә)оқушылардың ой-өрісін, тілін дамыту,алған білімдерін жинақтау
б)батырлыққа, ерлікке,елін сүюге тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: ұжымдық оқыту
Сабақтың түрі:модульдік қайталау
Көрнекілігі:мақал-мәтелдер,модульдік кесте, жеке сөздер (қазақ,сахара,жұлдыздары), «Қазақ халқының жұлдыздары» деген кестелі сөздік, ақын-жазушылардың суреттері
Сабақ барысы. І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
1.ХІХ ғасырдың екінші жартысында қазақ жерінен шыққан қандай ақын-жазушыларды білесіңдер? (Абай, Ыбырай,Шоқан)
4.Шоқан қай жерде, қай қалада туған? (Омбыдағы кадет корпусында)
5.Ыбырай қай жерде оқыды? (Орынборда)
6.Абай қай жерде оқыды? (Семейде Ахмет-Риза медрессесінде)
ІІІ Жаңа сабақ
1.Сөздік жұмыс,әр топқа бір-бір сөзден беріп, ереже шығарту
Ітоп «қазақ» ІІтоп «сахара» ІІІтоп «жұлдыздар»
«Қазақ сахарасының жұлдыздары»
Ітоп Қазақ
ержүрек,батырлар қаз-ақ сөздерінің ертедегі
деген сөз (Шоқан) қосындысынан ру-тайпалардың
шыққан (Абай) аты (сақ,аз,қазар)
Ереже:қазақ дегеніміз-ұлттық тілі бар, мәдениеті бар, жері мен тарихи шежіресі бар халық
ІІтоп ауасы ыстық
елсіз дала шөл жер
Сахара
қазақ халқының ұшы-қиыры жоқ,
отырған жері меңіреу дала
Ереже:сахара дегеніміз-ұшы-қиыры жоқ, ауасы ыстық, қазақ халқының қоныстанған жері
ІІІтоп аспандағы дене
Жарық сәуле көзі Жұлдыздар адамдар
Білімді оқыған адамдар
Ереже:қазақ сахарасының жұлдыздары дегеніміз-қазақ халқының ұшы-қиыры жоқ жерінен шыққан, тарихи шежіресі бар,жарық сәулелі,оқыған білімді адамдар.
2.Мәтінмен жұмыс
Ітоп Ш.Уалихановтың «Қырдың жас түлегі», «Бала мысық», С.Бегалиннің «Шоқан туралы естелік әңгімелері»
ІІтоп Ы.Алтынсарин туралы жазылған: «Сәулелі жұлдыз іздеген адам»әңгімесі, «Бақша ағаштары», «Әке мен бала», «Қыпшақ Сейітқұл», «Бай баласы мен жарлы баласы» әңгімелерінің мазмұны айтылады
ІІІтоп А.Құнанбаев туралы жазылған «Әке арманы», «Қарға мен бүркіт», «Шегіртке мен құмырсқа»
3.топ басшылар сайысы
1.Шоқанның ең жақсы көретін корпус дәрігері кім?
2.1860ж штабс-ротмистр әскери атағын, дәрежелі ізгі Владимир орденін және бір жолғы көмек ретінде 100сом күміс ақша не үшін берді?
3.Абай мысалдарынан алатын үлгі-өнегенің маңызы қандай?
4.Тақтамен, дәптермен жұмыс
Элементтері
Шоқан
Ыбырай
Абай
Элементтің қызметтері
Зерттеуші, саяхатшы
Мұғалім,педагог,
инспектор
Ақын, сазгер
Элементтердің
байланысы
Ш
Ы
А
Байланыстың
қызметі
Ел тарихын зерттеп,оқуға білімге шақырған
Жүйенің қызметі
Халықтың көзін ашуы
Байланыс нормасы
Ел ішіндегі заңдарды сақтау, қоғам заңын ескерту
Байланыс әдістері
Зерттеу,
саяхат
Ұйымдастыру,
оқыту
Тәрбиелеу,
оқыту
Нәтиже
Елін зерттеу
Білім беру
Өлең жазу
4.Бекіту
1.Шоқан кім? Оның халқына тигізген пайдасы
2.Ыбырай кім? Оның халқына тигізген пайдасы
3.Абай кім? Оның халқына тигізген пайдасы
5.Қортындыны шығару
Оқушылар өздерінің сабақта не істегендерін, қандай нәтижеге жеткендерін айтады. Мысалы:сөздік жұмыс жүргізіп,ереже шығарды. Модульдік кесте толтырды. Жаңа проблемаға көшті. Абайдан кейінгі жазушылар кімдер?
6.Үйге тапсырма беру
Жаңа проблема бойынша: Абайдан кейінгі қазақ даласынан шыққан ақындар мен жазушыларды іздестіру, С.Торайғыров туралы мәліметтер жинау»