Просмотр содержимого документа
«?аныш С?тпаев атында?ы ?аламшар »
VI модуль. Белгілі адамдар Сабақтың тақырыбы: Қаныш Сәтпаев атындағы ғаламшар Сабақ реті: 5 - сабақ. Модульде барлығы 11 сабақ бар. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Әлемге еңбегімен аты шыққан белгілі адамдар туралы оқушылардың түсініктерін қалыптастыру; тұңғыш Лениндік сыйлық алған (1958ж.), қазақта алғаш аспан денелеріне есімі берілген ғұлама және тұңғыш академик атағын алған ғалым – геолог жайында оқушылардың білім қорын толықтыру; морфология саласынан білімдерін нақтылау; Дамытушылық: Оқылым, жазылым, тыңдалым принциптеріне сүйене отыра ауызша сөйлеу, жазбаша сауатты жазу дағдыларын дамыту. Қаныш Сәтпаев жайында тереңірек білуге құштарлықтарын ояту; Тәрбиелік: Қазақтан шыққан тұңғыштар туралы түсініктерін қалыптастыру. Сыйластыққа тәрбиелеу. Сабақтың көрнекілігі: Қаныш Сәтпаев портреті, журнал, кесте, кластер, Қаныш Сәтпаев туралы кітап, ғаламшар, минералдар топтамасы, қызғалдақ гүл мен бозқараған суреті, тағы басқа да суреттер топтамасы
Сабақ түрі: жаңа білімдерін дамыту сабағы. Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. А) Сәлемдесу. Ә) Сабаққа дайындықтарын тексеру, түгендеу.
Топқа бөлу (Жағымды ахуал туғызу) 2. Үй тапсырмасын тексеру. Автор орындығы
1). Өткен сөздерді қайталау: қара түсті, денеңіз ірі, воспитаны в традициях народа, обидеть, обширная, широкая, асыл аға, ученый, пик, глина, раскопки, стоянка.
2). Белгілі адамдар жайындағы білімдерін жинақтау: кесте толтыру - қандай еңбектері бар, белгілі жаңалықтарын еске түсіру. 1).Қаныш Сәтбаевтың негізгі еңбектері неге арналған?
2.Сәтбаев Англияда кіммен кездесті?
3.Уинстон Черчилль қазақтар туралы қандай пікірде болды?
4. "Арқаның айдынында" сөзінің аудармасы 5. Қазақстанда Қаныш Сәтбаев есімімен нелер аталған?
3. Жаңа сабақ бойынша жұмыс. (Жаңа сөздермен жұмыс)
Оқушыларға видеоролик көрсетіледі.(ой қозғау)
Оқушыларға мәтін таратылады.(Постермен жұмыс) Постерді қорғайды. 1-тапсырма. Сөздерді мағынасы бойынша сәйкестендіру.
еңбексүйгіш дәреже
лауазым сыйластық
дарынды алдағы уақыт, келешек
достық адам бойындағы қасиет
2-тапсырма. Екі бағанға бөлініп берілген сөздерді жұптап сөйлем құру.
Томскіде білім алды Қаныш жасады
бұл жинаққа бағалы білгір адам еді
сонымен бірге ол жақсы орындаушысы
әндердің орысша аудармасын ән мәтіндерін берді
ол тамаша хабарламалар енді
Қаныш Баянауыл әндерінің Қаныш Сәтбаев
3-тапсырма. Әр топ «Кубизм» әдісі бойынша жалғаулардың түрлерін айтып шығу. 1. Қазақ тілінде жалғаудың неше түрі бар? 2. Көптік жалғауларды атаңдар. 3. Септік жалғауларды атаңдар. 4. Жіктік жалғауларды атаңдар. 5. Тәуелдік жалғауларды атаңдар. 6. «Ғаламшар» - сөзін түрлендір. 4-тапсырма. Тақтамен жұмыс. "Ғалым" сөзін септеу, тәуелдеу, жіктеу және көптеу. А. с. ғалым Менің ғалымым Біздің ғалымымыз І. с. ғалымның Сенің ғалымың Сендердің ғалымдарың Б. с. ғалымға Сіздің ғалымыңыз Сіздердің ғалымдарыңыз Т. с. ғалымды Оның ғалымы Олардың ғалымдары Ж. с. ғалымда Ш. с. ғалымнан К. с. ғалыммен Мен ғалыммын Біз ғалымбыз Сен ғалымсың Сендер ғалымсыңдар Сіз ғалымсыз Сіздер ғалымсыздар Ол ғалым Олар ғалымдар 7. Сабақты қорыту. Рефлексия. - Атақты ғалым атымен нелер аталған? (Көше, мектеп, институт, мұражайлар, ғылым академиясы, минерал тас, ғаламшар, бозқараған, қызғалдақ гүл атары аталған.) - Балалар, бүгінгі сабақта нені білдік? - Нені қайталадық? - Нені жаңадан білдіңдер? - Сабақ сендерге ұнады ма? 8. Оқушылардың еңбегін бағалау. 9. Үйге тапсырма 11 - 12, 17 – тапсырмаларды орындау. Қаныш Сәтпаев туралы реферат