kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Гаджеттердің зияны

Нажмите, чтобы узнать подробности

Гаджеттердің зияны тақырыбында өткен семинар сабақ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Гаджеттердің зияны»


Сабақ жоспары

Қазақ тілі мен әдебиеті


САБАҚ: Гаджеттердің зияны

Мектеп: Үшқоңыр ауылындағы ОМГ

Бөлім: Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасау-мәдениеті

Мұғалімнің аты-жөні: Тастанбекова А.Д.

СЫНЫП: 7 В

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т3. Сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді.

Әлеуметтік- мәдени тақырыптарға байланысты қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын түсінеді, ақпаратты анықтайды.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі ақпаратты түсінеді,анықтайды ғаламтордың, гаджеттердің зиянды жағын ажырата алады.

Оқушылардың көпшілігі орындайалады:

Қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің, сұрақтың мағынасын түсініп, қолдана алады .

Кейбір оқушылар орындай алады: Алынған ақпаратты өздігінше саралап, шағын диалогке қатысып, дербес ой айтады.

Критерийлері

1. Мәтіннен негізгі ақпаратты ажыратады

2. Сұрақтарды дұрыс түсініп, жауап бере алады.

3.Тақырып бойынша шағын диалогке қатысады.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап, диалог құрастырады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ғаламтор, әлеуметтік желі, қауіптілік деңгейі, салауатты өмір салты

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Бүкіл ғаламшар, гаджеттерге байлаулы, сандық дерт, назар салуы нашар,


Талқылауға арналған сұрақтар:


Заманауи гаджеттердің зияны қандай?


Гаджеттерден қалай қорғану керек?


Құндылықтарға баулу

Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы— мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні.


Пәнаралық байланыс

информатика, биология

Алдыңғы оқу:

Ғаламтордың пайдасы мен зияны туралы біледі

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

2 мин.

















3 мин.

«Селфи» әдісі. Бұл жерде оқушыларға суретке түсу арқылы, топтарға бөлінетінін түсіндіріп өтемін. Мысалы, біреу-екеу-үшеу-төртеу-бесеу деген кезде оқушылар бірден, екіден тұра қалып, селфи жасайды. Соңғы санда топ құрылады,

Ғаламтормен жұмыс жасаудың зиянды жақтары

Тақырып алдындағы тапсырма

Топтық жұмыс « Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдісі

-Ғаламтормен дұрыс жұмыс жасаудың қандай ережелерін білесің?

-Қандай артықшылықтары бар деп ойлайсың?

- Ғаламтордың жағымсыз жақтары бар ма?

-Гаджет деген не?

-Гаджеттерге не жатады?

«Тоқтатылған Кадр» тренингі

Оқылым алдындағы кезеңде оқушылар мәтін мазмұнын терең ұғу үшін, сондай-ақ оқылымды барынша тиімді қолдануға көмектесу үшін бейне жазба арқылы мәтіннің мазмұнын табуды үйрену өздерінің тиімді оқуына көмектеседі.

Бейнежазба көмегімен жаңа тақырыпты анықтаңыз

  1. Сіздер бейнежазбадан нені көрдіңіздер?

  2. Сабағымыздың тақырыбы қандай?

  3. Гаджеттер не үшін керек?

Смарт-

фон






Итерак-тивті тақта

Слайд №1

Сурет-тер






Бейне-жазба



Ортасы

15 мин.

































5мин.




























10мин.































Үйге тапсырма:

Оқылым барысында оқушылар маңызды ақпаратты қажет емес бөліктерінен қалай ажырату керектігін үйреніп, оқу жылдамдығын қалай арттырып, бұрын таныс емес сөздердің мәнін қалай ажырату керектігін үйренеді.

Жеке жұмыс

Тапсырма: Мәтінді оқып, таныс емес немесе тірек сөздерді белгіле. Сол сөздермен сөз тіркесін құрастыр.

Бүгінгі таңда бүкіл ғаламшар гаджеттерге байлаулы. Смартфон, планшет, осы сияқты сандық техникасыз өмір жоқ. Олармен бірге адам өміріне сандық дерт дендеп жатыр. Бұл әзілсіз, ащы шындық. Мамандар жыл сайын балалар қатарында –назар салуы нашар, жадысы тозған, өзін-өзі ұстай алмайтын, үнемі көңілсіз, күйзеліске берілгіш балалар көбейді деп дабыл қағуда. Зерттеулер сандық құрылғыны көп қолданатын адамдардың миында өзгерістер орын ала бастағанын көрсетті. Миға зақым келгенде немесе деменцияның , яғни алжасудың алғашқы белгілері сияқты. Негізі бұл ауру қартайған шақта дамуы керек. Ал қазір бұл дерт ерте жастан жетілуде.

«Сандық технология миды инфантильді етеді» Ересек адамның миы жетілмеген баланың миындай болып қалады. Олардың миы тек бүгінмен ғана өмір сүреді. Назар салуы тым шаршаңқы болады» -дейді ғалымдар.


Таныс емес сөздер

Сөз тіркесі

Дерт

Дерт демдеді

Жады

Жадысы тозған

Күйзеліс

Күйзеліске берілгіш

Дабыл

Дабыл қағуда

Алжасу

Алжасудың белгісі

Дескриптор

  1. Таныс емес немесе тірек сөздермен сөз тіркесін құрастырады.

  2. «Бағдаршам» арқылы бағалау.

Топтық жұмыс «Түртіп алу» әдісі

Тапсырма: Мәтінді оқып, берілген ақпараттардың ішінен мәтін мазмұнына сай ақпараттарға «+» белгісін қойыңыз.


ақпарат

Негізгі ақпарат

1

Бүгінгі таңда бүкіл ғаламшар гаджеттерге байлаулы

+

2

Смартфон, планшет, осы сияқты сандық техника керек

+

3

Бұл әзіл



4

Мамандар жыл сайын балалар қатарында –назар салуы нашар, жадысы тозған, өзін-өзі ұстай алмайтын, үнемі көңілсіз, күйзеліске берілгіш балалар көбейді деп дабыл қағуда

+

5

Зерттеулер сандық құрылғыны көп қолданатын адамдардың миында өзгерістер орын ала бастағанын көрсетті

+

Дескриптор

  1. Берілген ақпараттардың ішінен мәтін мазмұнына сай ақпаратты анықтайды

Оқығаннан кейінгі кезеңде оқушылар қайтадан оқып шығып, белгілі бір ақпаратты табады және оқығандарын түйіндейді

Топтық жұмыс

  • Тапсырма Сұрақтарды оқып жауап бер.

«Кофе араластырғыш таяқшалар» әдісі арқылы алынған ақпараты қалай түсінгенін көрсетеді. Топтар берілген сұрақтарға жауап береді.




1. Ғаламшар неге байлаулы?


2. Сандық техникаға (гаджет) нелер жатады?


3.Қандай дерт дендеп жатыр ?


4.Сандық технология (гаджет) көбіне денсаулыққа қалай әсер етеді?


Дескриптор

  1. Сұраққа толық жауап береді.

«Смаилик» арқылы бірін- бірі бағалайды

Жұптық жұмыс «Аквариум» әдісі

Оқылымнан кейінгі тапсырма. Лексикалық минимумды (Бүкіл ғаламшар, гаджеттерге байлаулы, сандық дерт, назар салуы нашар) қатыстыра отырып, ауызша диалог құру. Шарты: бір мезгілде жұптар бір-біріне айтылым жасайды, бірін-бірі бағалайды.

Керек сөздер: Бүкіл ғаламшар, гаджеттерге байлаулы, сандық дерт, назар салуы нашар

Дескриптор

  1. Ақпаратты түсініп, сөздерді орнымен қолданып, диалог құрады.

Жеке жұмыс «5 сұрақ-5 жауап» әдісі

Тапсырма .

Үлгі:

  • Сандық технология деген не?

  • Гаджет не үшін қажет?

  • Күніне қанша сағат гаджеттермен жұмыс жасауға болады?

- Заманауи гаджеттердің зияны қандай?

- Гаджеттерден не үшін қорғану керек?

Дескриптор

  1. Тірек сөздерді толық қолдана отырып ғаламтордың зияны жайлы айту

Оқушылар жұбын «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды

  1. Оқушылардың көпшілігіне

«Гаджеттердің зияны» деген тақырыпта диалог құрастыру

  1. Кейбір оқушыларға

Ғаламтордың зияны туралы жарнамалап айту.

Критерийі

Тақырыпқа бағытталған сұрақтар құрастырып, оған жауап береді.

Ғаламтордың зиянды тұстарын сипаттаңыз.


Мәтін

слайд2






















Слайд3












Слайд4
























Слайд5























Слайд6

















Соңы

5мин

«Соңғы сөзді мен айтайын!» әдісі бойынша бір сөзбен рефлексия жасайды, келесі оқушы соңғы дыбыстан басталатын сөзбен жалғастырады (тамаша- аңғардым- маңызды... )

Кері байланыс

Тақтаға кері байланыс жасау үшін дайын құрылымды шығарып, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай аламын.


Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?



Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1:


2:

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:




Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:


2:







Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Гаджеттердің зияны

Автор: Тастанбекова Анара Джумановна

Дата: 05.06.2018

Номер свидетельства: 472290


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства