kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Дулат Исабеков «Әпке» шығармасы. Отбасы мүшелері. Отбасындағы қуаныш

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тимур кіреді.асығыс.Қамажай оның алдынан жүгіріп шығады.

Қамажай. Темір, Теміржан. Кешірші мені. Әлгінде, Ермек даладан жылап келіп.

Тимур. Мамуля, не боп қалды?

Қамажай. Соны жұбатам деп жатқанда.

Тимур. Түу, айтсаңшы тезірек, менің бір минут та уақытым жоқ. Костюмді үтіктеп қойдың ба?

Қамажай. Жоқ. иә. жоқ. Бүлдіріп алдым..

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Дулат Исабеков «Әпке» шығармасы. Отбасы мүшелері. Отбасындағы қуаныш»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

15

САБАҚ:

Колледж: «Астрахан ауылы Агротехникалық колледжі»МКҚК

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кеншиликова Меруерт Максатбековна

Курс:


Топ:

Қатысқан оқушылар: саны:

Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы:

Дулат Исабеков «Әпке» шығармасы. Отбасы мүшелері.

Отбасындағы қуаныш



Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау;

10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;



Сабақ мақсаттары

  • мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтайды.

  • ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрады

  • мәтін үзінділерінде берілген сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын тыңдаушыға әсер ететіндей етіп орынды қолданады



Ойлау дағдысының деңгейі

  • білу, түсіну, қолдану, жоғары деңгей дағдылары (талдау, жинақтау, бағалау)



Бағалау критерийі

  • мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтайды.

  • ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрады

  • мәтін үзінділерінде берілген сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын тыңдаушыға әсер ететіндей етіп орынды қолданады



Тілдік мақсат

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология:

Қабақ шытпау - ұрыспау,ренжіспеу

Жар құлағы жастыққа тимеу - тыным таппау, дамыл көрмеу

Көңіл жырту – көңілін қалдыру, өкпелету

Түсіну мен жауап беру үшін қолдануға болатын тіркестердің жиынтығы (жиынтықтары):

Құралақан-қолында ештеңе жоқ, құрқол

Күнжара -1)күнбағыс тәрізді майлы өсімдіктердің майы сығылып алынған қалдығы2) малазық

Маркизет (франц.marquisette) – жұқа кездеме (матаның түрі)

Диалог және жазылымға қатысты тіркестер:

менің байқауымша, ... менің ойымша, ... мен ... ойлаймын.


Құндылықтар



Рухани құндылықтарға баулу. Адамгершілік ,өзге пікіріне құрметпен қарау құндылығын қалыптастыру,ұлт жанды болуға шақыру, еңбекке баулу.


Пәнаралық байланыс

Тарих тіл, өнер,халық ауыз әдебиеті.


Осыған дейін меңгерілген білім

Театр өнері



САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ КОНСПЕКТІСІ

Жоспарланатын уақыт

Сабақ барысы

Дереккөздер




10 минут






5 минут
























15 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу

Кезекшімен сұхбат

Студенттерді түгендеу

Үйге тапсырмасын тексеру:

50 бет 8-тапсырма


1-тапсырма Ойтүрткі.

  • Дулат Исабековтің қандай шығармаларын білесіздер?

  • Жазушы-драматургтің туындылары негізінде сахналанған қандай қойылымы бар?



2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Рөлдік ойындар» әдісі арқылы Дулат Исабековтің «Әпке» пьесасынан алынған үзіндіні рөлге бөліп оқыңыздар. Онда қандай әлеуметтік мәселе көтерілген?

Ермек оянып кетеді де, сыртқа жүгіреді.

Ермек.Әпке.Әпке.

Қамажай. Ермекжан, әпке дегенің қалай? Мен сеің мамаңмын.

Ермек. Жоқ, сен әпкем екенсің.Менің мамам өліп қалған. Сен әпкем екенсің,әпкем екенсің.

Қамажай. Жоқ, мен сенің мамаңмын.Әпке деме, мама де, мама де.

Үстел басында Қамажай ,сіңлісі,сіңлісінің құрбысы тамақ ішіп отыр.

Нәзила. Илансаң бар ғой, әпке, таңертеңнен бері Гауһар екеуміз дым сызған жоқпыз.

Қамажай. Немене, ақшаларың болмай қалды ма?

Нәзила. Жоқ, өзің берген бір сом ақшам да болды. Гауһар да құралақан емес екен. Уақыт жоқ.Ательеге барып едік, қырғын, адам көп екен, шаршап өле жаздадық. Так что, әпкешка, бүгін алдымызға күнжара қойсаң да , жей береміз.

Қамажай. Ақшаларың болмаса, ательеге неге барып жүрсіңдер?

Нәзила. Бұрынғы ақшалы кездерім есіме түсіп... Ательеге ақшалы адамның баруы жаңалық емес. Қолыңнан келсе, ақшасыз барып көр.(Күліп.)Жай айтқаным ғой. Әпке деймін, ательеге маркизет түсіпті.Гауһарда азын- аулақ ақша бар екен, мен одан қарызала тұрмақ едім. Жете алмадық. Жете алмағанымыз да дұрыс болды.Әйтпесе кейін қайдан тауып берер едік.

Қамажай. Неге?.. Тауып береміз... Тимур ертең айлық алады.

Нәзила. Оның айлығы өзінен артылмайтын болды ғой. Өткен жолы мен оны паркте бір қызбен көргем. Меніңше, финанс жағын сол кісі басқаратын болуы керек. Ал енді іске кіріселік.

Екі құрбы сықылықтай күліп, тамақтан қарбытып жеуге кіріседі ...

Дескриптор:

1. Дулат Исабековтің «Әпке» пьесасынан алынған үзіндіні рөлге бөліп оқиды

2. Мәтінде қандай әлеуметтік мәселе көтерілгенін баяндайды;


Бағалау. Топтық бағалау





Үй жұмысын тексеру



Ойтүрткі





«Рөлдік ойындар» әдісі


10 мин


































10 мин

3 - тапсырма. Жеке жұмыс. «Құрастыр сосын жауап бер» әдісі арқылы пьесаның кейіпкерлері туралы және олардың арасында болған әңгіменің не жайында екенін айтып, өзара диалог құрыңыздар. Диалогтің сұрақтарын өздеріңіз дайындаңыздар.


Дескриптор:

  • пьесаның кейіпкерлері туралы және олардың арасында болған әңгіменің не жайында екенін айтады

  • өзара диалог құрастырады

  • диалогтың сұрақтарын өздері дайындайды


ҚБ. «Қолдау көрсету» әдісі арқылы мұғалім оқушыларды  бағалайды.




4-тапсырма. Топтық жұмыс. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі арқылы драмалық шығарманың тіліндегі ерекшеліктерді тауып, әдеби тіл нормасына сай қолданысын кестеге жазыңыздар.

Кейіпкердің сөйлеу тіліндегі ерекшелік

Әдеби тіл нормасына сай қолданысы

мама

ана






Дискрептор:

  • драмалық шығарманың тіліндегі ерекшеліктерді табады

  • әдеби тіл нормасына сай қолданысын кестеге жазады


Бағалау.»Мадақтау» әдісі



«Құрастыр сосын жауап бер» әдісі










«Қолдау көрсету» әдісі




«Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі



Кестені

пайдаланады













15 мин

























































10 мин














10 мин























5-тапсырма. Топтық жұмыс. «Микрофон» әдісі арқылы Шығарма үзіндісін тыңдаңыздар (11-аудио). Кейіпкерлердің үніндегі толғанысты, дауыс ырғағындағы кідірісті, интонациялық өзгерістерді байқадыңыздар ма?


Тимур кіреді.асығыс.Қамажай оның алдынан жүгіріп шығады.

Қамажай. Темір, Теміржан. Кешірші мені. Әлгінде, Ермек даладан жылап келіп....

Тимур. Мамуля, не боп қалды?

Қамажай. Соны жұбатам деп жатқанда ......

Тимур. Түу, айтсаңшы тезірек, менің бір минут та уақытым жоқ. Костюмді үтіктеп қойдың ба?

Қамажай. Жоқ ... иә ... жоқ .... Бүлдіріп алдым .....

Тимур. Көшеге киетін жалғыз костюмімді ақыры өртеп тыңдыңдар ма? Енді қайтемін?

Қамажай. Солай болды. Есімнен шығып .......

Тимур. Көшеге киетін жалғыз костюмімді ақыры өртеп тыңдыңдар ма? Енді қайтемін?

Қамажай. ..... Алармыз

Тимур. Алармыз, көрерміз, бір мәнісі табылар....Немен аламыз, немен көреміз, бір мәнісі қалай табылады? Бір туфли ала алмай жүргенде ....

Қамажай. Қайтемін, әдейі істеген жоқпын ғой ....

Тимур. Ал бүгін немді киемін? Жиынға майкамен кетсін бе?

Қамажай. Құдай-ай! Енді не істесем екен? Білдірмей жамап берейін.

Тимур. Жамап? Енді жамау костюм киюім қалған екен ғой. Түу, осы үйден бір береке таппай-ақ қойдым-ау.

Қамажай. Неге олай дейсің? Береке таптырмай жүрген кім саған? Аузыңа не келсе, соны айта салатыныңды қайдан шығарғансың?

Тимур. Жалғыз костюмім жанып кетсе, енді не демекпін?

Қамажай. Жанбаса, құрып кетсін. Костюм, костюм деп төбемді оятын түрің бар ғой. Мен бір әдейі өртегендей .... «Осылар ренжімесін», «Осылар қабақ шытпасын» деп жар құлағым жастыққа тимей жүргенде естір сөзім осы ма? Даладан ашуланып келсеңдер, маған зіркілдейсіңдер, қуанып келсеңдер, маған еркелейсіңдер. Ал мен кімге ұрысам, кімге еркелеймін? (Жыламсырап.) мен де адаммын ғой. Көңіл жырту мата жыртудан да оңай ма сендерге? Ал кет басыңның ауған жағына . Кет!

Тимур. Қит етсе, көзінің жасы дайын тұрады бұлардың.

Костюмін қолына лып, әрі-бері қарайды. Қолын бір сілтеп, қайта орнына қояды ....


Дискрептор:

  • шығарма үзіндісін тыңдайды

  • кейіпкерлердің үніндегі толғанысты, дауыс ырғағындағы кідірісті, интонациялық өзгерістерді баяндайды


Бағалау. «Бас бармақ» әдісі


6-тапсырма. Жеке жұмыс. «Жалғасын тап» әдісі арқылы Пьесадағы оқиға желісін қалай аяқтар едіңіздер? Дамытып айтып көріңіздер.

Бағалау:

7-тапсырма. Топтық жұмыс. «Ой толғау»әдісі арқылы драма кейіпкерлері туралы ой қорытыңыздар.


Кейіпкерлер

Іс-әрекеттері

Көзқарасы

Қасиеттері


















Дискрептор:

  • драма кейіпкерлері туралы кесте толтырады

  • кейіпкерлер туралы мінездеме береді


Бағалау: «Бейнелер » әдісі

«Микрофон» әдісі

4. Сабақты қорытындылау мен рефлексия


5мин

9-тапсырма. «ПОПС» формуласын қолданып, «Әпке» пьесасындағы ақпараттар бойынша өз пікірлеріңізді дәлелдеңіздер.


Бірінші сөйлем. Менің ойымша, .......

Екінші сөйлем. Себебі мен оны .... деп түсіндіремін.

Үшінші сөйлем. Оны мен .... деген фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын.

Соңғы сөйлем. Осыған байланысты мен .... деген ой түйдім.


Үйге:  58 бет. 8-тапсырма. Дулат Исабековтен сұхбат алмақ болдыңыздар. Қандай сұрақтар қояр едіңіздер.


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады



Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаты/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:



Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Дулат Исабеков «Әпке» шығармасы. Отбасы мүшелері. Отбасындағы қуаныш

Автор: Кеншиликова Меруерт Максатбековна

Дата: 06.12.2021

Номер свидетельства: 593688


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства