Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ жоспары Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» хикаяты»
Сыныбы: 6 «Б»
Мұғалімі: Муканова А.Ж.
Тақырыбы: Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» хикаяты
Мақсаты: а) Оқушыларға үзіндінің мазмұнын меңгерте отырып, шығармадағы негізгі идеяны анықтату; ә) Оқушылардың танымын кеңейту, сын тұрғысынан ойлау қабілетін арттыра отырып, ой тұжырымдауға үйрету; б) Адамгершілікке: қайырымдылық пен мейірбандық- қа баулу;
Негізгі идея «Жетім көрсең, жебей жүр»
Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО, диалогты оқыту, «Ойлаудың 6 қалпағы», «Ақылды асық», «Салыстырмалы талдау», «Жүректен жүрекке», «Мозайка», АКТ, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту
Көрнекілік құралдары: презентация, «1941-1945 жылдардағы ҰОС» видио, фотолар, М. Мағауин портреті, асық, кесте, ресурс1
Пәнаралық байланыс: тарих
Күтілетін нәтиже: Жазушы туралы мәлімет алады. Шығармадағы оқиғаның мазмұнын меңгереді. Ауыл адамдарының адамгершілік істерін таниды. Ойын нақты жеткізе алады. Өзін-өзі реттейді
Сабақтың кезеңі, уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
І Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)
Сәлемдесу, кезекші оқушымен сөйлесу арқылы түгелдеу.
«Шаттық шеңбері» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылар ортаға шығып, шеңбер болып тұрады. Бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
Ұға білсең сен мені
Бақытыммен бөлісем
Жүрек сөзін жалғаймын
Бәрін саған арнаймын
Бақыт, Қуаныш, Сәттілік!
Түстер арқылы топқа бөлу. Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Достық, Татулық, Ынтымақ, Бірлік
Топ ережесін таратып беру. Топ ережесін қатаң сақтау керектігін ескерту.
Топ басшыларын сайлау. Бағалау парақтарын түсіндіру, таратып беру.
ІІ Үй тапсырмасын сұрау (7 минут)
М. Мағауин «Бір атаның балалары» хикаятын оқып келу.
Шар әдісі әр топқа 6 сұрақтан дайындау. Оқушылар шарды жарып ішіндегі сұрақтарға жауап береді.
Проблемалық сұрақ қою (соғыс туралы)
1. Ассоциация құру
1-2 топ «Соғыс» тақырыбына ассоциация құрады
3-4 топ «Бейбітшілік» тақырыбына ассоциация құрады
2. Кейіпкерлерге мінездеме беру
Кейіпкерлер
Іс-әрекеті
Мінездеме
Зигфрид
Ахмет
Сергіту сәті
3.Оқулықпен жұмыс. Ұлттық салт-дәстүрлерді тапқызу
Тілін кәлимаға келтіру
Сүндетке отырғызу
Асық жілік ұстар той
Ат тізгінін ұстату
Асық ату
Шығармадан тапқан әр салт-дәстүрге қысқаша тоқалып өту
4.Венн диаграммасы
Соғыс кезіндегі Қазіргі замандағы
балалар өмірі балалар өмірі
5.Кейіпкерге хат айдары
«Зигфридке хат» жазғызу
Бекіту
Доп лақтыру арқылы балаларға сұрақ қойып сабақты қорытындылау
Үй тапсырмасы: «Біз – бейбіт елдің ұландарымыз» деген тақырыпқа шығарма жазып келу.