kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Уміння контролювати емоції

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета. Вчити дітей диференціювати внутрішній психічний стан. Формувати уявлення про вплив настрою на здоров’я людини та її оточення. Познайомитися зі способами впливу на свій настрій та настрій людей, які поруч. Розвивати вміння керувати своїми почуттями шляхом тренувальних вправ. Виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, небайдужість до чужої біди,  розуміння і повагу до інших.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Уміння контролювати емоції »


Уміння контролювати емоції

Урок основ здоров’я, 4 клас

Ткачук Вікторія Айсбергівна, учитель початкових класів Рубіжанської спеціалізованої школи I-III ступенів №10 Луганської області.

________________________________________________________________

Мета. Вчити дітей диференціювати внутрішній психічний стан. Формувати уявлення про вплив настрою на здоров’я людини та її оточення. Познайомитися зі способами впливу на свій настрій та настрій людей, які поруч. Розвивати вміння керувати своїми почуттями шляхом тренувальних вправ. Виховувати кращі людські якості: доброту, милосердя, небайдужість до чужої біди, розуміння і повагу до інших.

Обладнання. Малюнки торбинок, розділових знаків, чотири листи у конвертах надувні кульки по дві на кожного учня

Хід уроку.

І. Привітання.

Вчитель. Вітаю вас на нашому уроці, присвяченому зміцненню здоров’я.

Розігрування в ролях ситуації «Одне і теж по-різному».

Вчитель. Діти, я пропоную привітатися, але по різному.

  • як невпевнена в собі людина,

  • як агресивна,

  • як стримана,

  • як самовпевнена людина.

Вчитель. І перед уроком нам треба посилити заряд бодрості.

Сядьте вільно, витягніть руки і приготуйте два пальці: великий і вказівний. Візьміться ними за кінчика вух – один зверху, інший знизу. Промасажуйте вушка, промовляючи: "Вушка, вушка чують все!" ( 5 р.) А тепер опустіть руки, стряхніть їх. Витягніть руку, приготуйте вказівний палець, і поставте його між бровами над носом. Промасуйте цю точку стільки ж разів примовляючи: "Просипайся третє око!" Стряхніть руки. Зберіть всі

пальці разом, найдіть внизу шиї ямку, положіть туди руку і зі словами "Я дихаю, дихаю, дихаю! "- промасуйте ямку в одну та іншу сторони (5 р.)

Молодці! Тепер ви всі все бачите, чуєте і відчуваєте.

ІІ. Створення емоційного фону.

Вправа «Дві торбинки»

Вчитель. Сьогодні ми знову вирушимо у путь, а в дорогу люди завжди беруть із собою торбинку. У мене є дві торбинки. У холодну, блакитного кольору, я зберу смуток, біль, страх, розчарування, а теплу, кольорову, відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення, добро.

Сподіваюсь, що ці приємні почуття дійдуть до ваших сердець і здійсняться ваші сподівання.

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Що ми зібрали у торбинки? Як це називається? Так, ці відчуття називаються емоціями. В різних ситуаціях людина почуває себе по-різному. Працюючи на уроках, ми радіємо успіхам, переживаємо, коли щось не виходить, тривожимося перед відповідальними роботами. Скажіть, будь ласка, що ж таке емоції? На які дві групи ми поділили емоції на попередньому уроці? (Позитивні та негативні).

Гра «Так – ні»

Вчитель. Якщо я називаю позитивну емоцію ви робите крок вперед, а якщо негативну – крок назад.

  • Радість;

  • Злість;

  • Страх;

  • Упевненість;

  • Недовірливість;

  • Захоплення;

  • Незадоволення;

  • Спокійність;

  • Хвилювання

  • Щастя

  • Бадьорість

  • Страждання

  • Сором

  • Гарний настрій

  • Плаксивість

  • Роздратування

  • Життєрадісність

Гра «Вгадай емоцію».

Вчитель. А зараз пограємо у гру «Вгадай емоцію». Один учень виходить до дошки, повертається спиною до інших. Я буду показувати картку з зображенням емоційного стану, і сама за допомогою міміки обличчя.

Ви мовчки повторюєте за мною мімічні рухи. Тому, хто стоїть спиною треба повернутися і, уважно подивившись на обличчя дітей, вгадати який емоційний стан вони зображують.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель. Як заважають нам негативні емоції, наприклад, на уроці?

То що ж нам робити? Чи є якийсь вихід? (Треба взяти себе в руки, побороти свої страхи).

Тож давайте вчитися допомагати собі. У хвилину нервувань треба (давайте спробуємо це зробити) сісти зручно, заплющити очі і спокійно подумки сказати собі: «Все чудово! У мене все чудово-пречудово! Я готовий до уроку. У мене все буде добре!» Потім відкрити очі, «струсити» з себе все, що заважає.

Тепер без негативних емоцій продовжуємо наш урок.

Вчитель. Кожна людина повинна розпізнавати і відтворювати різні емоційні стани. Для цього пограємо у гру «Пантоміма». Я роздаю по одній фразі, ви по черзі виходите на середину і мімікою показуєте, що в ній написано. Інші відгадують.

    • О горе мені, горе...

    • Ой, який щасливий день!

    • Бідна я, нещасна!

    • Ура! Я їду на море!

    • О скільки років, скільки зим...

    • Караул! Караул!

    • Не хочу, не буду...

    • Ой боюсь, боюсь, боюсь...

Вчитель. А тепер спробуйте повторити фразу «Здоров’я – найдорожче багатство»

    • з інтересом;

    • з радістю;

    • здивовано;

    • з відразою;

    • зі страхом;

    • сумно.

Вчитель. Почуття – це те, що відбувається з нами, коли ми переживаємо якусь подію, випадок. Тобто, думки, які з’являються в голосі, та відчуття в тілі (почервоніли, мурашки побігли по тілі, волосся стало дибки тощо). Під впливом почуттів ми здійснюємо добрі чи погані вчинки. Відповідно вони впливають на наше здоров’я, сприяючі його зміцненню або руйнуючи його.

Чому серед людей виникають конфлікти? Які причини виникнення конфлікту.

Вправа «Сніжинка».

Вчитель. Візьміть аркуш паперу. Складіть його навпіл. Відріжте правий верхній кутик. Складіть ще раз навпіл. Ще раз відріжте правий верхній кутик. Тепер можна розгорнути сніжинку і показати один одному.

Подивіться на сніжинки. Чому, виконуючи одну і ту ж інструкцію, всі отримали різні сніжинки?

Так і люди. Різну інформацію вони сприймають по різному. Один посміявся, а інший образився. Виник конфлікт. Отже давайте пам’ятати, що треба спочатку десять разів подумати перед тим як щось сказати, а потім зробити.

Вчитель. Досить часто у людини змінюється настрій, коли вона чує на свою адресу образливі слова. Тому наступна вправа саме так і називається «Дражнилки»

Зараз, по колу, ви спробуєте називати один одного різними необразливими словами. Це можуть бути назви овочів, фруктів, меблів тощо. Починати треба буде так: «Ти, Лєро, морквинка». Пам’ятайте, що це лише гра. І ображатися один на одного не будемо. (Діти виконують задану вправу).

А тепер ми ще раз скажемо один одному слова, але на цей раз вони будуть дуже приємні. Наприклад, «А, ти, Лєро, моє сонечко…» (Діти по колу виконують вправу).

- Що ви відчували?

- Які слова було дібрати легше?

Висновок. Отже, будемо пам’ятати, що достатньо одного ласкавого слова і настрій покращиться.

Техніка "Зоряне дихання" Вчитель. Зараз я вас познайомлю з технікою «Зоряне дихання». За допомогою цієї техніки можна позбутися таких негативних емоцій як тривога, страх, поганий настрій. Вона дуже корисна для заспокоєння перед виходом на сцену або під час екзаменів.

Перед тим як приступити до виконання цієї техніки визначтесь з тим, який саме колір вам зараз потрібний. (Діти обирають колір настрою)

  • зелений – упевненість;

  • червоний – життєздатність, усемогутність;

  • рожевий – ніжність;

  • фіолетовий – схвильованість, тривожність;

  • синій – спокій;

  • коричневий – виснага;

  • чорний – байдужість;

  • жовтий – радість.

1. Сядьте якомога зручніше.

2. Уявіть синє небо, засіяне зорями.

3. Оберіть одну зірочку - вона тепер належить вам.

4. Виберіть колір необхідний для зцілення.

5. Включіть зірочку, нехай вона засвітиться цим кольором. Кольоровий промінь широкий, він все довкола заповнює своїм сяйвом. Вдихніть носом на раз-два-три, уявляючи, що ви вдихаєте кольорове повітря. Повітря, проникаючи через ніс, заповнює усе ваше тіло, спробуйте побачити та відчути це.

6. Затримайте дихання, порахувавши до трьох.

7. Видихніть на раз-два-три.

8. Ще двічі повторіть дихальний цикл.

Робота в групах.

Вчитель. Діти, вам надійшли листи, але не прості, а зашифровані. В кожнім листі мімікою зображено по 2-3 емоційні стани, і їх потрібно розшифрувати розказавши нам, що ви "прочитали".

Фізкультхвилинка.

Вправа «Дерево» (на саморегуляцію).

Вчитель. Діти, станьте у коло. Сильно надавіть п’ятками на підлогу, руки стисніть в кулачки, міцно стисніть зуби. (Звертається до кожного)

- Ти – могутнє, міцне дерево, у тебе сильне коріння, і ніякі вітри тобі не страшні. В складних життєвих ситуаціях, коли хочеться плакати або битися, - стань сильним і могутнім «деревом», скажи собі, що ти сильний, у тебе все здійсниться, і все буде добре. Ти – впевнена людина.

А тепер візьміться за руки, підійміть їх, продовжуючи надавлювати п’ятками на підлогу.

- Ми разом велика сила. Самотньому дереву важко, разом ми цілий ліс. Разом нам не страшні ніякі негоди.

А тепер розслабтеся, перестаньте надавлювати п’ятками на підлогу, змахніть руками та розслабте м’язи обличчя.

Висновок. Творіть добро. Адже на добро відповідають добром. Воно обов’язково до Вас повернеться у вигляді гарного настрою та самопочуття.

V. Закріплення, поглиблення, корекція набутих знань.

Вчитель. Кожна група отримує картки зі знаками. Вам треба скласти таке речення, щоб після нього можна поставити саме цей знак.

Вправа «Комплімент» («Карусель»)

Вчитель. Перше коло говорить комплімент, а друге – дякує, крім того, говорить про себе щось гарне. Потім ви міняєтесь ролями та повторюєте вправу.

Гра «Надувні кульки» (У кожного на парті дві кульки)

Вчитель. Пригадайте всі свої негативні емоційні переживання, неприємні моменти в житті, у школі. Надуйте кульки думаючи про ці емоції. Пробийте їх.

А тепер давайте згадаємо все приємне, веселе, радісне, саме

найкраще. Надуйте цими самими позитивними емоціями ще по

одній кульці. Зав'яжіть. Нехай ці кульки лише тільки з позитивними емоціями залишаються з вами назавжди!

VІ. Підсумок уроку.

Вчитель. Отже, підсумовуючи все, про що сьогодні дізналися, спробуємо скласти порадник для себе. Щоб уникнути негативних емоцій потрібно … (пропозиції учнів)

  • стримувати себе, контролювати свої вчинки, керувати своїми відчуттями;

  • говорити один одному приємні слова;

  • мати друзів;

  • частіше посміхатися;

  • виконувати спеціальні вправи, які допоможуть тобі заспокоїтися.

Вправа - «Руки знайомлять, сваряться, миряться».

Вчитель. Закрийте очі, простягніть один до одного руки, познайомтеся одними руками. Продемонструйте добрі відношення. Опустіть руки. Знову витягніть, ваші руки сваряться. Опустіть, а тепер вони миряться і ви розстаєтеся друзями.

І пам’ятайте, діти, що

Найвища в світі цінність – жити!

Сміятись, плакати, любити,

Співати, мріяти, радіти.

Яке це щастя – в світі жити!

Література


  1. Байбара Т.М., Бібік Н.М. Я і Україна: Підручник для 4 класу.– К.Форум, 2004

  2. Будна Н.О., Головко З.Л., Рябова С.І. Уроки з курсу «Основи здоров’я 4 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль: Богдан, 2005

  3. Використано ресурси Інтернету.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ОБЖ

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Уміння контролювати емоції

Автор: Ткачук Виктория Айсберговна

Дата: 03.02.2015

Номер свидетельства: 166180


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства