kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тренінг для учнів 7 класу "Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання.

Мета:

  • ознайомити учнів з базовою інформацією про туберкульоз і методами профілактики цього захворювання;
  • пояснити шляхи зараження туберкульозом і умови, що сприяють розвитку цього захворювання;
  • формувати навички по самовихованю, саморегуляції поведінки шляхом опрацювання учнями способів самоорганізації особистої діяльності на тренінгу;
  • виховувати доброзичливість, комунікативність при роботі в групі.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тренінг для учнів 7 класу "Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання" »

Урок-тренінг для учнів 7-го класу


Тема: Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання.

Мета:

  • ознайомити учнів з базовою інформацією про туберкульоз і методами профілактики цього захворювання;

  • пояснити шляхи зараження туберкульозом і умови, що сприяють розвитку цього захворювання;

  • формувати навички по самовихованю, саморегуляції поведінки шляхом опрацювання учнями способів самоорганізації особистої діяльності на тренінгу;

  • виховувати доброзичливість, комунікативність при роботі в групі.

Тип уроку: урок-тренінг

Обладнання і матеріали:

  • аркуши паперу

  • олівці, фломастери, маркери;

  • клей, скотч, ножиці;

Що підготувати заздалегідь:

  • плакат „Правила роботи в групі”;

  • опорні схеми, плакат “Очікуваня”, паперові кораблики, роздатковий матеріал.


ХІД УРОКУ


І. Організаційний момент.

Вправа на підготовку учнів до роботи, створення комфортної атмосфери, яка сприяє згуртованості групи.

Знайомство

Інструкція: Діти, зараз ви об’єднаєтеся в пари і протягом кількох хвилин візьмете інтерв’ю один у одного для того, щоб потім представити групі свого партнера.

Орієнтовні питання для інтерв’ю:

  • колір настрою партнера за парою;

  • заповітна мрія.

Після закінчення інтерв’ю відбувається почергове представлення всіх учасників.


Вправа на визначення очікувань

Учні на стікерах, вирізаних у формі кораблів, записують свої очікування, приклеюють їх на плакаті «Береги», де з обох боків моря зображені береги – «Берег надій» і «Берег реалізованих сподівань».


ІІ. Актуалізація теми.

Мозковий штурм:

- Які ви знаєте інфекційні захворювання?;

- Назвіть шляхи проникнення інфекції в організм людини?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Коротке інформаційне повідомлення.

Туберкульоз – одна із найпоширеніших хвороб цивілізації, відома ще з давнини. Встановлено, що єгипетські мумії, вік яких понад 4 тис. років мають кістки уражені туберкульозом.

Збудник туберкульозу відкрив нім. Учений Роберт Кох у 1882 році, його назвали на честь вченого – паличкою Коха (таблиця). Палички (бацили) Коха дуже стійкі – гинуть при кип’ятінні 100 С , у навколишньому середовищі зберігаються до 12 місяців; знищують його ультрафіолетові промені і препарати що містять хлор.

З 1995р. в Україні зареєстрована епідемія туберкульозу.

Більшість людей, заражених збудником туберкульозу, залишаються здоровими внаслідок імунітету – вродженого або набутого після щеплення. Туберкульоз - інфекційне захворювання легень (таблиця), кісток, внутрішніх органів. Якщо бацили не виходять за межі горбиків – осередків ураження, то процес називають закритим. Така людина є незаразна. При відкритій формі туберкульозу відбувається розпад легеневої тканини і бацили Коха виділяються із мокротинням, такий хворий дуже небезпечний. Чому ж це захворювання уражає людей і нині? Невже неможна запобігти інфікуванню? Можна для цього необхідно добре знати природу туберкульозу, шляхи поширення та застережні заходи щодо інфікування.


Робота в групах « Шляхи інфікування, ознаки, причини, профілактика туберкульозу»

1. Учні об’єднуються у чотири групи ( учні вибирають фігури за кольорами: оранжевий, синій, білий, жовтий – з метою формування груп)

2. Завдання групам – опрацювати матеріал підручника с. 128-133 та інформаційні картки

- оранжевий - шляхи інфікування;

- синій - ознаки туберкульозу;

- білий - причини поширення;

- жовтий - профілактика туберкульозу.

3. Запитання для обговорення:

- яку небезпеку несе для людини туберкульоз?

- як запобігти інфікуванню туберкульозом?

Руханка « Фото на пам'ять»

Роздати учасникам папірці 3 кольорів. « Друзі, уявімо, що ми з вами відпочиваємо у дитячому таборі. Сьогодні останній вечір нашої зміни, і я роздаю вам фотографії на пам'ять. За 1хв ви маєте зібрати найбільше автографів ваших друзів»

Тренер ставить підпис на кількох папірцях.

Через 1хв « на жаль, наступного дня з’ясувалося, що я була хвора. Тому ті, в кого є мій автограф, могли заразитись і пройдуть обстеження. Обстеження виявило, що не захворіли ті, хто мав папірці зеленого кольору»

Чому захворіли не всі? (імунітет)

Якими шляхами могла поширитись інфекція в таборі?

IV. Підведення підсумків. Зворотний зв’язок

Вправа «Обговорення листа» (10 хв.)

Мета: перевірити отримані знання з питань ризикової поведін­ки, яка може призвести до захворювання на туберкульоз.

.

Лист І

Шановна редакціє!

Мені 16 років, і мене дуже засмучує те, що 3 місяці я була змушена не ходити до школи, не зустрічалася з друзями. Я проходи­ла лікування від туберкульозу Щоб після школи вступити до вузу, я займалась з викладачами додатково і ще ходила на підготовчі кур­си. На вулиці бувала зовсім мало, постійно вчилась. Поїсти нор­мально не вистачало часу, але я навіть раділа, що маю струнку фігу­ру. А потім я захворіла: довго не проходив кашель, температура. Зробили аналіз мокротиння і виявилось, що у мене туберкульоз. Я весь час думаю, чому це сталось саме зі мною і що робити далі; я вже вилікувалась, але не всі хочуть спілкуватися зі мною.

Запитання для обговорення

  • Як ви вважаєте, чому дівчина захворіла?

  • Чим небезпечне недостатнє харчування?

  • Що треба зробити, щоб зміцнити свій імунітет і не хворіти?

  • Чи правильно роблять друзі, що побоюються спілкуватися з дівчиною?


Лист 2

Мені 20 років. Я живу в чудовому місті Миколаєві. Зими в нас недовгі і теплі. Минулої зими я захворів, але через невідкладні спра­ви я з температурою ходив на роботу і на навчання. Настала весна. У всіх одногрупників якісь цікаві плани. А у мене пос­тійно температура 37,2-37,5 °С. Друзі радили звернутись до лікаря, але я чекав на літо: почну засмагати, купатися — і все мине.

Але не минулося. Дедалі ставало все гірше, мені стало важко підніматись навіть на другий поверх. Коли мене силоміць відправили в поліклініку, виявилось, що я хворий на туберкульоз. І що хво­роба застаріла. Лікарі дуже нарікали, що я пізно звернувся і сказа­ли, що тепер лікування буде значно складнішим.

Запитання для обговорення

  • Як ви вважаєте, чому хлопець захворів?

  • Чому хлопець, все-таки звернувся за порадою до лікарів?

  • Чому, на ваш погляд, лікування при «застарілій хворобі» склад­ніше і довше?

Хвороба завжди приходить несподівано. Вона руйнує життєві плани, пригнічує, приносить з собою безліч проблем. Щоб цього не сталося, треба пам'ятати, що ваше здоров'я і ваша доля у ваших руках.

Аналіз очікування (якщо очікування справдилися то кораблики переміщуються на берег «Реалізованих сподівань»)


V. Домашнє завдання

Читати п. 20, вивчити конспект.

Індивідуальне д/з: а) проаналізувати протягом тижня телевізійні передачі для того щоб з’ясувати, які з них є рекордсменами за кількістю реклам тютюну та алкоголю, чи є серед них антиреклами. б) написати коротенький твір-роздум на тему «Чого мене вчить реклама з екрану телевізора» (використовуйте цитати з реклам)


VІ.Ритуал прощання: ”Тепло долонь”

Діти стають в коло, беруться за руки, відчувають тепло долонь своїх друзів і хором кажуть „Будьмо здорові!” а потім привітають один одного оплесками.




Релаксація;

Запропонуйте учням сісти прямо, заплющіти очі і розслабитись Проказуйте тихім спокійним голосом:

Друзі, уявіть, що над вашою головою світить промінчик. Дивиться, як легко ви можете ним управляти. Ось він повільно освітлює вас з голови до п’ят. Вам приємно дивитися на себе, ви чудово виглядаєте, ви спокійні і впевнені в собі. А тепер обведіть промінчиком тих, хто сидять у цьому колі. Подумайте, як вам добре разом. Підніміть промінчик вище й осяйте ним свою маму, тата, інших людей, кого любите. Подякуйте їм за те, що вони люблять і підтримують вас. А тепер піднесіть промінчик ще вище й обведіть ним усе навкруги . Подякуйте долі за те, що вам даровано життя, що ви можете ним щодня насолоджуватися і здійснювати свої мрії. За кілька секунд розплющіть очі і ставайте в коло.



























Інформаційне повідомлення №1

Туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікробактерія туберкульозу (в народі її називають паличкою Коха). Ця хвороба вражає всі органи і системи, але в 90% випадків уражаються легені.

Симптомів туберкульозу, які були б притаманні лише цій недузі немає. Однак, кожний лікар і кожний громадянин повинен знати, що при туберкульозі легень можуть бути такі ознаки:

1) кашель протягом 3 тижнів і більше;

2) зниження маси тіла (схуднення);

3) слабість, втомлюваність;

4) підвищення температури тіла до 37,2 – 37,5°С або лихоманка;

5) потіння вночі;

6) біль в грудній клітці;

7) задишка;  погіршення апетиту;

8) кровохаркання.

Основне джерело інфекції – хворий з відкритою формою туберкульозу.













Інформаційне повідомлення№2

«Що таке туберкульоз»

Туберкульоз — інфекційне захворювання, яке викликає міко­бактерія туберкульозу. Збудник ТБ був відкритий у 1882 році німець­ким вченим Робертом Кохом.

Зовнішність у мікобактерії зовсім звичайна. Такі собі тонкі прямі чи трохи зігнуті палички довжиною 0,8 — 5 мікронів. А от живуча вона просто фантастично!

П'ять фактів, які варто знати про туберкульоз

  1. Туберкульоз - інфекційне захворювання, на яке хворіють незалежно від статі, віку, національності та соціального становища.

  2. Збудник захворювання — мікобактерія туберкульозу (або па­личка Коха) - надзвичайно стійка і, потрапляючи в навколишнє середовище, залишається небезпечною досить довго.

  3. Зараження найчастіше відбувається під час спілкування з людиною, яка має відкриту форму туберкульозу, при вдиханні мікобактерій з дрібними краплями мокротиння та слини, при вживанні продуктів від хворої на туберкульоз худоби.


  1. Зараження може відбутися також, коли мікобактерії потрапили в організм з пилом, через предмети вжитку, посуд, постіль, і недопалки хворого на відкриту форму туберкульозу.

  2. Але не кожна людина при контакті з хворим уражається мікобактерією. Захворювання розвивається, коли у людини послабле­ний імунітет внаслідок тривалого стресу, депресії, цукрового діабе­ту, травм, недостатнього харчування, виснажливої праці.




















Інформаційне повідомлення №3

 «Як запобігти інфікуванню     туберкульозом»

1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз людьми і тваринами, бездомними тваринами;

2. Не докурювати цигарки після нікого з курців, а якщо вже є така необхідність, то слід докурювати через мундштук;

3. Користуватися особистими предметами гігієни;

4. Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків;

5. Докласти зусиль, щоб їжа кожної людини була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини для підвищення імунітету;

6. Не купувати продукти на стихійних ринках, бо вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу;

7. Регулярно провітрювати житло, не допускати накопичення пилу в приміщенні;

8. Оберігати себе від ВІЛ-інфекції.


Інформаційне повідомлення №4

«Як зміцнити здоров'я та підвищити опір

хворобі» (10 хв.)

Як свідчать спеціалісти, для здорової людини, що підхопила па­личку Коха, імовірність занедужати активним туберкульозом близь­ко 5 %. Це залежить від числа бактерій, що потрапили в організм, та від захисних сил організму інфікованої людини. ТБ, як хижак, на­падає на найослабленіших. Стреси, погане харчування, недосипання підточують опірність організму. Тому підтримати здоров'я, зміцнити імунітет - головне у профілактиці туберкульозу. А саме:

  1. займатися спортом;

  2. загартовуватися;

  3. здійснювати тривалі прогулянки на свіжому повітрі; в серйоз­них фірмах вже давно зрозуміли, що навіть при перевантаженому і графіку роботи можна дружні та навіть ділові зустрічі проводити не в ресторані, а в парку, та у вихідні вибиратись за місто;

  4. збалансовано харчуватися (вживати м'ясні, рибні та молочні продукти);

5) намагатися мати гарний настрій, частіше посміхатися, турбуватися про оточуючих.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: ОБЖ

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Тренінг для учнів 7 класу "Туберкульоз – небезпечне інфекційне захворювання"

Автор: Панасюк Галина Валеріївна

Дата: 13.06.2014

Номер свидетельства: 103932


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства