Просмотр содержимого документа
«“Разнастайнасць жывел: насякомыя, рыбы, і г.д. Хто чым корміцца. Сувязі паміж раслінамі і жывеламі”»
Тэма : “Разнастайнасць жывел: насякомыя, рыбы, і г.д. Хто чым корміцца. Сувязі паміж раслінамі і жывеламі”
Мэты: 1. Фарміраваць паняцце “жывела”, уяўленне пра розныя групы жывел;
2. Паказаць разнастайнасць свету жывел, сувязь паміж раслінамі і жывеламі; падабенства і адрознінне жывел ад іншых жывых істот.
3.Выхоўваць пачуцце захаплення мудрасцю прыроды.
Ход урока.
Арганізацыйны момант.
Празвінеў ужо званок,
Пачынаецца ўрок.
Нельга нам, сябры, ляніцца,
У школу мы прыйшлі вучыцца.
Праверка дамашняга задання
-Скажыце, дзеці, а ці любіце вы казкі? (Адказы дзяцей). Вось сення мы з вамі і адправімся ў госці ў казачнае царства.
-У некаторым царстве, у прымудрым гасударстве жылі-былі… Не-не, не цар з царыцаю, а жывыя істоты. Кожнае з гэтых царств асаблівае. Знаходзяцца гэтыя царствы не за трыдзевяць зямель, а зусім побач з намі, вакол нас. Гэта чатыры царствы жывой прыроды. З двума такімі царствамі мы ўжо пазнаеміліся. Хто з вас мне назавець гэтыя царствы?
(Адказы дзяцей)
-Правільна. Гэта царства раслін і грыбоў. (Адкрываюцца на таблицы 1 гэтыя назвы).
-Што агульнага паміж двума гэтымі царствамі?
(Адказы дзяцей. Расліны і грыбы растуць, кормяцца, змяняюцца, размнажаюцца)
-Правільна. А зараз мы праверым, ці добра вы засвоілі тэму “Грыбы”? Я вам раздам картачкі, а вы хуценька падпішыце, з якіх частак складаецца шапачкавы грыб.(Дзеці працуюць па картачках).
-Якія часткі вы падпісалі? (Адказы дзяцей)
Гульня “Падкажы моўчкі”
-Сення мы з вамі ў гасцях у казкі, таму нават у такі марозны дзень я з кошыкам выпраўляюся ў лес па грыбы, а вы мне будзеце дапамагаць. Я буду вам называць і паказваць грыб, а вы знакам згоды (зяленай картачкай) будзе паказваць ядомыя грыбы, а знакам адмовы (чырвоная картачка)—ядавітыя. У кошык я буду класці толькі ядомыя грыбы. Але перш чым збіраць грыбы, давайце ўспомнім правілы збору грыбоў. (Дзеці называюць правілы). (Праводзіцца гульня).
3. Аб’яўленне тэмы і мэт урока
-Малайцы, вы добра засвоілі тэму “Грыбы”. Сення на ўроку мы з вамі павядзем гаворку яшчэ пра адно царства жывой прыроды, якое называецца “Жывелы” (Адкрываецца назва на табліцы 1)
-Мы даведаемся…
(Дзеці зачытваюць план работы ўрока, які вывешаны на дошцы)
Каго называюць жывеламі.
Падабенства і адрознінне жывел ад іншых жывых істот.
Сувязі паміж раслінамі і жывеламі.
Віды жывел па спосабу харчавання.
4.Знаемства з новым матэрыялам
-Вось наша царства жывой прыроды, якое мы павінны засяліць.(Настаўнік вывешвае на дошцы карціну з пейзажам). Для гэтага паспрабуйце адгадаць загадкі.
З ялінкі на ялінку,
З галінкі на галінку,
Скача агеньчык жывы.
Хто гэта? Знаеце вы? (Ваверка)
-Куды мы яе паселім? Дзе жывець ваверка?(У лесе)
(Адзін з вучняў ідзе да дошкі і прымацоўвае на карціну малюнак ваверкі)
2.Ен прысмакаў з’еў нямала,
А калі харчоў не стала,
Лапу смокчучы заснуў,
Ледзьве не праспаў вясну. ( Мядзведзь)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
-Як можна адным словам назваць ваверку і мядзведзя? (Звяры) (Адкрываецца першае вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
3. Не доктар, а дрэвы лечыць (Дзяцел)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
4.Размалеваная птушка
Прыляцела да кармушкі.
Як знайшла ў кармушцы сала,
Дык і ласавацца стала. (Сініца)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
-Як можна назваць адным словам дзятла і сініцу? (Птушкі)
(Адкрываецца другое вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
5.Семсот муляроў зрабілі хатку без вуглоў (Мурашкі)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
6.Шмат сабрала меду з розных кветак,
Дома ім накорміць сваіх дзетак.(Пчала)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
-Як адным словам можна назваць мурашак і пчол? (Насякомыя)
(Адкрываецца трэцяе вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
7.Па лузе я зяленая скачу,
Ды вось на вочы бусліку патрапіць не хачу.(Жаба, рапуха)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
-Як адным словам можна іх назваць? (Земнаводныя). Як вы лічаце, чаму?
(Адкрываецца чацвертае вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
8.У вадзе гуляе,
Гадуе мільен дзетак.
У кожнага панцыр з манетак.(Рыбы)
(Прымацоўваецца адгадка на карціну)
(Адкрываецца пятае вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
9.Яны ног не маюць,
Па зямлі тулавам слізгаюць.
Доўгі раздвоены язык маюць.
Тулава зігзагам выгінаюць (Змяя, вуж)
-Як можна адным словам назваць і вужа і гадзюку? (Паўзуны)
(Адкрываецца шостае вакенца ў табліцы 2 “Жывелы”)
-Паглядзіце, як ажыла наша карціна. Мы засялілі яе жывымі істотамі, якія летаюць, поўзаюць, бегаюць, прыгаюць, плаваюць і г.д. Адным словам рухаюцца. А як адным словам мы можам назваць усіх гэтых жывых істот? (Жывелы). Значыць, жывелы—гэта…(Дзеці самі робяць вывад).
-Свет жывел багаты і разнастайны. Яны жывуць у лесе , у полі, у вадаемах, пад зямлей і г.д. Жывелы адрозніваюцца па велічыні, па знешнім выглядзе, унутранай будове, паводзінах. А што ж агульнага ў іх? (Размнажаюцца, растуць, змяняюцца, кормяцца, рухаюцца). А чым адрозніваюцца ад раслін і грыбоў? (Рухаюцца)
Фізкультхвілінка
Калі настаўнік паказвае звера Беларусі—дзеці прыгаюць, птушку Беларусі—імітуюць птушак. Калі настаўнік паказвае жывелу, якая не жыве ў нашай краіне—дзеці прысядаюць.
-Мы ўжо з вамі гаварылі, што жывелы кормяцца. Але мудрая прырода зрабіла так, што ў кожнай жывелы есць свая любімая страва. Зараз нам неабходна будзе суаднесці жывелу і корм.
(На дошцы вывешваюцца словы, а дзеці павінны падабраць патрэбную жывелу)
Капуста, морква, кара асіны, трава (Заяц)
Мухі, мошкі, камары (Ластаўка)
Мышы , куры, рыба, яйкі птушак (Ліса)
Грыбы, мышы, жукі, яблыкі, гадзюкі (Вожык).
(Запаўненне табліцы 3 “Спосабы харчавання”)
-Дзеці, ці заўважылі вы якую небудзь асаблівасць у харчаванні жывел?
Заяц корміцца толькі раслінамі, значыць па спосабу харчавання ен раслінаедны. Ластаўка корміцца толькі насякомымі—яна насякомаедная. Ліса корміцца іншымі жывеламі, значыць яна драпежніца. А вожык ужывае ў ежу і расліны і іншых жывел—ен усяедны.
-Давайце паспрабуем расфарміраваць некалькіх жывел па спосабу харчавання. ( Дзеці называюць жывел, чым яны кормяцца і наклеіваюць іх супраць спосабу харчавання)
-Дзеці, паглядзіце, колькі драпежнікаў на схеме. Яны паядаюць іншых жывел, значыць яны не патрэбны прыродзе? (Адказы дзяцей)
-Уся справа ў тым, што ў прыродзе ўсе ўзаемазвязана. Дзе жывуць жывелы? (Адказы дзяцей) Дзе больш? Чаму? (Адказы дзяцей)
-І расліны, і жывелы не змогуць існаваць адзін без аднаго. Давайце паспрабуем скласці ланцугі харчавання “Хто чым корміцца”
(З малюнкаў складваюцца ланцугі харчавання:
Зярно-мыш-вожык
Капуста- заяц-ліса
Камар-жаба-бусел)
-А зараз паспрабуйце самастойна скласці некалькі ланцугоў харчавання і запішыце іх у сшыткі.
(Дзеці зачытваюць складзеныя ланцугі)
-Мы можам складаць яшчэ многа такіх ланцугоў харчавання, а гэта гаворыць аб тым, што ў прыродзе расліны і жывелы ўзаемазвязаны паміж сабой. Многія жывелы кормяцца раслінамі, а жывелы—апыляюць расліны, разносяць іх насенне. Расліны з’яўляюцца і сховішчам для жывел.
- Адкрыйце, калі ласка, падручнік на старонцы 70. Прачытайце верш. Якая галоўная думка гэтага верша? (Адказы дзяцей)
6. Замацаванне
-Вы добра справіліся з заданнямі, а зараз давайце пагуляем у гульню “Закончы сказ”
Жывелы—гэта…
Усе жывелы падобныя да іншых жывых істот тым, што…
Жывелы адрозніваюцца ад раслін і грыбоў тым, што…
Па спосабу харчавання жывелы бываюць…
Расліны і жывелы…
7. Падвядзенне вынікаў. Рэфлексія.
-З якой тэмай пазнаеміліся сення на ўроку? Што новага даведаліся?
Калі вам спадабалася сення на ўроку, намалюйце сонейка, якое ўсміхаецца. Калі ж вы чымсці не задавалены—няхай ваша сонейка будзе сумным.
8. Дамашняе заданне
Прачытаць артыкул “Хто чым харчуецца”, скласці 2-3 ланцугі харчавання.