kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ислам ж?не ?ркениет

Нажмите, чтобы узнать подробности

  • Мифологияны? к?не формалары, ?лемні? ?штік ?лгісі, мифтер мазм?ны, мифтердегі м?дени жетістіктер, мифологиялы? таным туралы баяндау.
  • О?ушыларды? тарих п?нінен ал?ан білімдерін еске т?сіру ар?ылы ?з тарихын ??рметтеуге, білуге т?рбиелеу.
  • О?ушыларды? танымды? ?абілетін арттыра отырып, сыни ойлау?а, ?зіндік ой-пікірін айту?а, топта ынтыма?тасты?пен ж?мыс жасау да?дыларын ?алыптастыру.
  1. 9-сыны?а арнал?ан «Дінтану негіздері» о?улы?ы
  2. ?аза?стан Республикасыны? Конституциясы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ислам ж?не ?ркениет»

Ш. Уәлиханов атындағы ШЖЖО

мектебініің тарих пәнінің мұғалімі

Қилыбаева Гульнар Қылышбекқызы

Пәні:

Дінтану негіздері

Сыныбы 9

Сабақтың тақырыбы:

Ислам және өркениет

Мерзімі : 27.11.2015 ж

Мақсаты:

  • Исламның гуманистік дүниетанымының негіздерін, рухани-адамгершілік құндылықтарын, сенім жүйесіндегі демократиялық принциптері туралы оқушылардың танымын арттыру.

  • Оқушылардың тарих, әдебиет, математика, физика, биология пәндерінен алған білімдерін еске түсіру арқылы дәстүрлі ислам дінін құрметтеуге, білуге тәрбиелеу.

  • Оқушылардың танымдық қабілетін арттыра отырып, сыни ойлауға, өзіндік ой-пікірін айтуға, топта ынтымақтастықпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру.

Сілтеме:

  1. 9-сынықа арналған «Дінтану негіздері» оқулығы

  2. Қазақстан Республикасының Конституциясы

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Топта бір-бірінің пікірлерін тыңдай отырып, сөйлеу шеберлігі, белсенділігі артады, пәннің маңыздылығын түсінеді, логикалық қорытынды жасай алады, қорытындыларды бағалап отырады;

Негізгі идеялар:

Дәстүрлі және дәстүрлі емес діндерді ажырата алады

Сабақта қолданылатын материалдар:

  1. Презентация

  2. АКТ

  3. Интерактивті тапсырмалар

Оқыту әдістері:


  1. Топтық жұмыс

  2. Жаңа әдіс-тәсілдер

  3. Интерактивті әдіс

Дерек көздері:

Оқулық материалдары, Қазақстан Республикасының Конституциясы, интернет, БАҚ материалдары;

Тапсырмалар:

Ақпарат жинақтау, зерделеу, пікірсайысқа қатысу, диалог құру


Сабақ барысында мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті:

Оқушының іс-әрекеті:

І. Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу

1. Ұйымдастыру

2.Сергіту сәті (слайд)



3.Шағын топтар жасақтау

(слайд)


-оқушылар жіп арқылы байланыса отырып белгілі әріптерді жазады

-топта жұмыс жасау ережелерін шығарып, топ басшысын сайлау

-белсенділік таныту

ІІ. Ойталқы

Тақырыпты ашу

(слайд – тақырып,мақсат,әдіс)


Қазіргі таңдағы ғылымның дамуына батыстың қосқан үлесін ешкім жоққа шығара алмайды. Алайда батыстың осындай деңгейге көтеріліп, ғылым мен технология саласындағы көптеген жаңалықтарға қол жеткізуінде мұсылман ғалымдарының үлесі өте зор болғандығы анық. К.В. Бодлейдің айтқанындай: «Қазіргі батыс мәдениеті ренессансқа, ренессанс өз кезегінде исламға қарыздар».

Ислам діні ғылымның дамуына тікелей ықпал етті. Алғашқы түскен Құран әмірі «Оқы» сөзімен басталған. Сондықтан да ілім алу, сауатты болу – Ислам дінінің ең басты құндылықтары. Ислам өркениетінің гүлдену кезеңі VІІІ-ХVІІІ ғғ сол кездегі адам санасы жете алған бүкіл ғылым салаларының дамуымен ерекшеленеді. Еуропа мен Қиыр Шығыста құлдырау орын алса, мұсылман елдерінде керісінше философия, математика, астрономия, тарих, химия, медицина, фармацевтика саласындағы еңбектердің жазылған кезеңі болды..

-ислам сөзінің жазылуына байланысты сабағымыздың тақырыбын ашады.

ІІІ Ислам және ғылым

Дәлелді ақпаратты жинақтауға бағыттайды


Ислам мәдениетінің ғылымға сусыған еуропалықтарға тигізген әсерін абстрактылы түрде бейнелеу


- конверттегі ақпаратты саралап мазмұнын ашып тақтадағы кеңістікті толтырады

-постер қорғау;



ІV Ислам және тұлға

Исламды қабылдаған тұлғалар

Уинстон Черчиль, Лев Толстой, Майк Тайсон, Нил Армстронг, Жак Ив Кусто, Уилл Смит, Юрий Гагарин, Владимир Путин

Қазақ қоғам қайраткерлері ислам, мұсылмандық турасында

Абай, Шәкәрім, Қаныш Сәтбаев, Ыбрай Алтынсарин, Қаныш Сәтбаев, Жамбыл,

Муқағали Мақатаев

-тұлғаны суретінен танып, ол туралы ақпаратты дайын материалмен кеңейте түсіп ислам қабылдауының себептерін ашу



-шығармаларындағы аталған тақырыптағы ізденістері

V Ислам және қоғам

Терминмен жұмыс жасау (слайд)

1.Толеранттылық ұғымын сөзбе- сөз аударсақ, мағынасы төзімділік немесе дінге еріктілік деген түсінік береді.

2.Дәстүрлі діндер деп мәдениет пен қоғам өмірінің ажырамас бөлігіне айналған, рухани-адамгершілік құндылықтарды дәріптейтін діндерді айтамыз

3 «Экстремизм» деген латын сөзі «шеттеу», яғни орталықтан ауытқу шектен тыс кету -жалпы тәртіпті мойындамайтын, өзінің пікірімен ғана іс-әрекет жасаушы дегенді білдіреді

Белгілі саясаткерлердің әр кезде жазылған цитаталарының маңызын ашу (слайд)

«Діннің тұтастығы - елдің тұтастығы, діни алауыздық ұлттық алауыздыққа апарып соқтырады»

Н Назарбаев

«Қандайда бір дін бүкіл адамдарға өз доктринасын қабылдауды мәжбүр еткенде, ол тиранияға айналады» Рабиндранат Тагор

«Әлемге ырза болу, әркімге жақсылық тілеу – бұл ешбір шығынға ұрындырмайтын бәрінен де жоғары қайырымдылық»

Авеста


- нақты термин түсіндірмесін қиылған сөздерден жинақтау













-оқушылар ой қорытады, аталған сөздер қандай оқиғамен байланысты екендігі туралы өздерінің болжамдарын жеткізеді.


VІ Ой қозғау

Жапония тарихындағы ХVІ- ХVІ І ғғ елдің тәуелсіздігін сақтап қалу мақсатында оқшаулану саясатын ұстанып,өзге дінді қабылдағандар өлім жазасына кесілгенін тарихтан білесіздер Бүгінгі таңда қоғам санасын улап, елдің берекесін кетірген миссионерлердің әрекетіне тосқауыл болудың қандай жолдарын ұсынар едіңіздер ( мемлекет зайырлылығы, әр адамның діни наным сенімдерінің бостандығы,) (слайд)

1948 ж 10 желтоқсанда БҰҰ Бас Ассамблеясында қабылданған «Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы»

Қ Р Конституциясы

2011 ж 11 қазанында қабылданағн «Діни қызмет және діни бірлестіктер түралы» Қ Р Заңы

VІІ. Бағалау:

Формативті бағалау

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, смайликтер, стикерлер арқылы бағалау

VІІІ Үйге тапсырма

Ислам мәдениетіне байланысты тың мәліметтер іздестіру

-БАҚ, ғаламтордан ізденіс жасауға бағыт алады

VІІІ. Рефлексия

Сабаққа беген көзқарасыңды білдір

  • Бұрын білетін едім

  • Бүгін білдім

  • Үйренсем екен

Оқушылар стикерге жауап жазады




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Обществознание

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Ислам ж?не ?ркениет

Автор: ?илыбаева Гульнар Килишбековна

Дата: 09.01.2016

Номер свидетельства: 274349


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства