Майысып к?лге біткен ??ра?тарым-жолдарымен басталатын ?ле?ні? авторы кім?
6 - б?лім : «Капитандар сайысы» ( Егер де мен.)
Болаша?та ?андай маманды? иесін та?дайты ж?нінде айтып береді.
М??алім:
Же?істер мен же?ілістен т?ратын,
?мір – к?рес, жеткізе ме м?ратын?
“Же?бедім, же?ілдім” деп ренжіме,
?атысу да бір же?іс, жан болса? екен ??атын.,
Осымен осы ойынды тамамдаса?,
Б?л жарысты ?ткізер ме ек жаман болса?.
?йрендік білмегенді осы жолы,
Та?ы да ?йренеміз аман болса?, - дей отыра, ?діл - ?азыларымыз дайын бол?анша, кезекті о?ушыларымыз ?р?ашан тату, дос бола білсін деген ма?сатпен, ?нге береміз.
Батыл бол, жасыма!
Сам?а биік алыс?а,
Ж?лдыздар?а ?арыш?а.
Бойда к?ш тасы?ан.
М??алім
Ендігі кезекті ?діл ?азыларымыз?а береміз. ?ай тобымызды? к?п ?пай жина?анын естіп к?релік.
Келесі кездескенше сау болы?ыздар! Біз сіздермен ?оштаспаймыз, тек келесі кездескенше дейміз
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін, ой ұшқырлығын арттыра отырып, ұйымшылдыққа, жауапкершілікке, жинақы болуға және балалардың тілін дамыту, айналамен таныстыру, математика, көркем әдебиет, тіл ашар сабақтарында өткен тақырыптардан сұрақтар беру арқылы білімдерін тиянақтау, ой - өрісін, сана - сезімдерін қалыптастыру. Көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер, кеспе қағаздар. Тәрбиеші: Қайырлы күн, қадірменді ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі 1-сыныптар арасындағы зияткерлік ойынына қош келдіңіздер! Компьютер – сенің көмекшің, Қағазың әрі қаламың. Керек емес демессің, Аздаған соң хабарың. Ақпараттың заманын,- дей отыра, сайысымызды интерактивті тақтаны қолдана отырып бастаймыз. Мұғалім Ал келіңдер, келіңдер, Бір - біріңе еріңдер. Өздеріңді тексеріп, Ойынға қатысып көріңдер, - деп бүгінгі ойын топтық сайыс түрінде өтеді. Енді сайысқа қатысатын оқушыларымызбен танысайық. 1 - топ «Білімділер» тобы. 2 - топ: «Білім» тобы
3-топ«Балдырған» тобы. 4-топ«Қырандар» тобы. Мұғалім: Ендігі кезекте бүгінгі сайысымыздың шарттарымен таныссақ деймін. Сайысымыз 6 - бөлімнен тұрады. 1 - бөлім: Таныстыру (әр топ атымен, ұранымен таныстырады) 2 - бөлім: «Бәйге» (суретте берілген жыл мезгілдіріне әңгіме құрау, ертегілердің аттарын табу) 3 - бөлім: «Тіл-өнер сайысы» (мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды табу) 4 - бөлім: «Кім шапшаң?» деген сұраққа жауап аламыз 5 - бөлім: «Ойлан тап» (әдебиеттік оқу пәнінен сұрақтарға жауап береміз) 6 - бөлім: «Капитандар сайысы» ( Егер де мен ...) Мұғалім: Әділдікпен баға берер сендерге, Әділдіктен қара қылды қақ жарар. Қазір енді қазыларды сайлайық, Ең алғыр топты таңдап айта алар, - дей келе қазылар алқасымен таныс болыңыздар. 1 - әділ қазымыз: Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары: Алмаш апай 2 - әділ қазымыз: Бастауыш бірлестігінің жетекшісі: Жамал апай Мұғалім: Бүгінгі сайыска сәттілік тілеп 1»A» сынып оқушылары өз өнерлерін көрсетеді Өнер қуып сайыскерлер өтер деймін, Бір басына өнері жетер деймін. Бәске түскен сайыскерлер кезектесіп, Таныстырып өздерін өтсе деймін, - деп таныстыруды бастаймыз. 1 - бөлім: «Таныстыру» (әр топ атымен, ұранымен таныстырады) 1 - топтың аты Білім” Топ ұраны: 8- де сабаққа келеміз, Сабақтан қалмаймыз дегенбіз. 4 - пен 5 - ке оқып біз, Жарыста бәрінде жеңеміз.
2 - топтың аты: “Білімділер ” Топ ұраны: Қайырлы күн досым, Қайырлы күн болсын. Бүгінгі күннің сәті, Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Кілең бестік болсын.
3-топтың аты «Балдырған»
Топ ұраны: Балдырған тек алға,
Биіктен жарқыра.
4-топ«Қырандар»
Топ ұраны: Қырандар шарықта,
Жарыстан қалыспа. Мұғалім: Ал қанекей балалар, Мына жаққа қараңдар. Бүгінгі сайыс төрінде, “Бәйгелердін елінде” 2 - бөлім: «Бәйге» (суретте берілген жыл мезгілдіріне әңгіме құрау, ертегілердің аттарын табу)
Мұғалім: Сөз маржаны дегенде, Ерінбей қане, шешіңдер. Маржанды сөзді тереңнен Тауып алып тізіңдер, - деп келесі кезекті 3 - бөлімге береміз 3 - бөлім: «Тіл-өнер сайысы!» ((мақал-мәтелдер мен жұмбақтарды табу)
1. Кімнің баласы болма,
Адамның баласы бол.
2. Адам болатын кім алыска қарайды.
3. Ата көрген оқ жонар,
Кім көрген тон пішер.
4. Кім басыңа қарайды,
Дұшпан аяғыңа қарайды.
5. Аяқпен кезек-кезек тебеді,
Ол тынымсыз домалап.
Зыр жүгіре береді.
6. Қабат-қабат қатталған,
Асыл сөзбен апталған.
Парағы бар сөйлейтін,
Ол қазына өлмейтін.
7. Тілі жоқ өзінде,
Сөзі бар ізінде.
8. Ас атасы- не?
Мұғалім: 4 - бөлім : «Кім шапшаң?» деген сұраққа жауап аламыз.
З0 –Ұяшық Ана тілі Артык сөзді тап.
Дүйсенбі Әпке Көктем Алма
Бейсенбі Әже Жаз Алмұрт
Тамыз Әсем Қыз Жүзім
Жұма Әсет Қыс Өрік
Сенбі Әтеш Күз Қауын
40-ұяшық математика
1. Екі стаканда бірдей су құйдық. Оның біреуін тарелкаға төңкердік. Қай ыдыста су көп?
2. 1,2,3 цифрларын пайдаланып неше екі таңбалы сан жазуға болады ?
3. Ең үлкен екі таңбалы санды ата,
4. 1дециметрде неше сантиметр бар?
5. 4 ондық 5 бірліктен тұратын сан.
6. Сенің жасың 7-де ағаң 3 жас үлкен Ағаң нешеде?
7. Қыс пен көктемде неше ай бар?
8. 2 мен 9 аралығындағы санды ата.
50-ұяшық дүниетану.
Табиғат нешеге бөлінеді?
Өсімдіктер неден көбейеді?
«Сүтқоректілер» деп неге атаймыз?
Үй жануарларының пайдасы неде?
Адамның өмір сүру үшін не керек?
Жылу мен суыкты біз қандай сезім мүшесі арқылы ажыратамыз?
Жабайы жануарларды ата,
Неге жыл құстары деп аталады?
Жарайсыңдар, балалар. Балалар енді шамалы бойымызды жазып, сергіту сәтін орындап жіберейікші. Көңілді күн
5 - бөлім: «Ойлан тап» (әдебиеттік оқу пәнінен сұрақтарға жауап береміз) «Адам болам десеңіз» бұл кімнің өлеңі?
Кел балалар оқылық! –өлеңінің авторы кім?
«Тарту» –өлеңін кім жазған?
Балалар аманбысың шырықтарым,
Майысып көлге біткен құрақтарым-жолдарымен басталатын өлеңнің авторы кім?
6 - бөлім : «Капитандар сайысы» ( Егер де мен ...) Болашақта қандай мамандық иесін таңдайты жөнінде айтып береді. Мұғалім:
Жеңістер мен жеңілістен тұратын, Өмір – күрес, жеткізе ме мұратын? “Жеңбедім, жеңілдім” деп ренжіме, Қатысу да бір жеңіс, жан болсаң екен ұғатын., Осымен осы ойынды тамамдасақ, Бұл жарысты өткізер ме ек жаман болсақ. Үйрендік білмегенді осы жолы, Тағы да үйренеміз аман болсақ, - дей отыра, әділ - қазыларымыз дайын болғанша, кезекті оқушыларымыз әрқашан тату, дос бола білсін деген мақсатпен, әнге береміз.
Батыл бол, жасыма! Самға биік алысқа, Жұлдыздарға ғарышқа. Бойда күш тасыған. Мүғалім Ендігі кезекті әділ қазыларымызға береміз. Қай тобымыздың көп ұпай жинағанын естіп көрелік. Келесі кездескенше сау болыңыздар! Біз сіздермен қоштаспаймыз, тек келесі кездескенше дейміз
Менің отбасым
Жарияланды 13-05-2015, 13:28 Категориясы: Бастауыш сынып
Дайындаған: Бастауыш сынып мұғалімі Кусаинова Жанар Қайратовна
Тақырыбы: «Менің отбасым» Мақсаты: 1. Отбасы туралы ұғымдарын кеңейту. Отбасы мүшелерінің алатын орны туралы түсінік беру. Отбасы - әр адамның шағын Отаны. Оқушыларға әке - шеше, бауырдың қадірін түсіндіру. 2. Балалар әке - шешесінің қамқорлығына, сүйіспеншілігіне бөленіп, олардың дәулеті мен қызығын көріп ғана қоймай, олардан адамгершілік қасиеттерін алып, жақсы қасиеттерді бойына сіңіру, жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренуге баулу. 3. Оқушылардың бойына ата - анаға деген сүйіспеншілікті, құрмет сезімін ояту. Сыйластыққа, мейірімділікке,
татулыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу. Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал Баяу ән ырғағы ойнап тұрады. Интерактивті тақтадан әсем гүл шоқтары көрсетіледі.( Бір – бірлеріне тілек айтады) Сөзжұмбақ. 1. Түсі нарттай, Тілін тартпай, Жолға шықса,
Қоймайды құртпай. 2. Мемлекеттік рәміздің бірі. 3. Еңбек құралы. 4. Ең жақын адам. 5. Уақыт өлшемі. 6. Ырыс алды -
Жұмбақ жасыру. Маған да, саған да, Жақын туыс – бес адам. Үш әріптен тұратын. Оңға оқы, солға оқы. Өзгермейді еш одан. Бәрі де өз жұратың, Айтады, қане, кім атын? /апа, ата, ана, іні, аға./
Жұмбақ отбасы туралы 1. Балдан тәтті не? ( бала) 2. Қара шаңырак иесі кім? ( кенже ұл) 3. Балаға кім сыншы? (ата) 4. Үйдегі алтын адам кім? ( ана) 5. Ұлдардың кішісі (іні)
2. Кіріспе сөз - Балалар, байқадыңдар ма, сөзжұмбағымыз да, жұмбағымыз да отбасы, туыс туралы тақырыпта болды. Ендеше бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Менің отбасым» деп аталады. - Отбасы дегеніміз не? (Оқушылар сызбаны толтырады.) - Ата, әже, әке, ана, қарындас, іні, әпке – отбасы болып есептеледі. Отбасының басшысы болады. Басшы отбасының бүкіл шаруасын ұйымдастырады. Басқа мүшелеріне қамқорлық көрсетіп, бастарын біріктіреді. Отбасының белгілі тұратын мекен - жайы және өзінің табысына лайықты шаруасы болады. Отбасы мүшелерінің бәрі де өз мүмкіндігінше іс атқарады: оқиды, жұмыс істейді, үй шаруасымен айналысады. Барлығының ортақ ісі - отбасын дұрыс ұстап, әр мүшенің дамуына жағдай жасайды. Отбасындағы шаруа ақылдасып шешіледі. Отбасы табысы да бәріне ортақ. Оның мүшелеріне керегінше жұмсалады. Отбасының ауқатты болуы қоғамға да байланысты. Халық тұрмысының жақсаруы қоғамның өркендеуіне жағдай жасайды. Отбасы туған - туыстармен қарым - қатынаста болады. Ата - ананың ақылымен қарым - қатынас түрлері реттеліп отырады. Қарым - қатынас түрлері көп: қонаққа шақыру, тойға көмек беру, ауырып – сырқаттанғанда көмек беру, кәмелетке келгендерін үйлендіру. Адамның өз басының жұмысынан басқа да осындай қатынастарға үлес қосуы - адамгершілік парызы. Мұндай қатынастар арқылы ағайын, туған - туыс арасындағы адамның өз басының алатын орны айқындалады. Мейірімді болсаң сенен үнемі көмек сұрайды. Керек кезінде саған да көмек береді. Сөйтіп, отбасы шағын қоғамның жұмысын атқарады. Отбасына қамқорлық – Республикамыздың негізгі міндеттерінің бірі. ҚР - ның Ата Заңының 27 - бабында неке мен отбасы, ана мен әке және бала мемлекеттің қорғауында болады деп көрсетілген. • Отбасын жанұя, шаңырақ деп атайды. • Отбасы деген сөздің өзі отбасы ошақ қасы деген мағынаны білдіреді. • Отбасы екіге бөлінеді шағын және үлкен • Шағын отбасы ол анасы мен әкесі бала-шағасымен тұрады. • Үлкен отбасы ол атасы мен әжесімен тұратын Отбасы - әр адамның шағын отаны. Ол қоғамның бір бөлшегі, от бар жерде өмір бар. Отбасы деген келешек ұрпақты жалғастыратын болашақ.
3.« Мен ата - анаммен мақтанамын!» атты слайдтар мен фотосуреттер - Ал енді әркім өздері дайындаған отбасы жайлы материалдарымен таныстырып өз отбасы жайлы айтады.
4. Пап пен мама сөзіне түсінік беру. - Бұл екі сөз де қазақ тіліне жат болған. Бірақ бірнеше ондаған жылдан бері қазақ тілінің ең көп қолданылатын сөздерінің қатарында келеді. Көп адам екеуін де орыстың сөзі деп, қазақылыққа жат сөздерге жатқызады. Тіпті, әкесін «папа» деп атайтындарды жетесіздер, арсыздар қатарына жатқызатындар да бар. Қоғам болған соң әртүрлі пікірдегі адамдардың болатыны табиғи заңдылық қой.
«Папа» мен «мама» сөздері ешқандай да орыстың немесе басқа да славян халықтарының төл сөздері емес. «Папа» сөзі көнедегі гректің «papas» сөзі мен латынның «papa» сөздерінен шыққан. Католиктік шіркеуде дін қызметкерлерінің ең лауазымды, ең жоғары қызметкеріне «Папа» деген атау берген. Мысалы, Рим Папасы Бенедикт VIII деген сияқты. Сөйтіп орыстар арқылы қазақ еліне де жетті. «Папа» сөзі — орыстардың сөзі» деуге болмайды. Өйткені ол сөздің орыстар арқылы жеткені болмаса, түп тамыры латын тілінде жатыр. Орыстардан басқа әлемнің қаншама ұлты әкені «папа» деп атайды. Мама сөзі де солай: әлемнің көптеген ұлттары ананы «мама» деп атайды. Бірақ «мама» сөзінің мағынасы ертедегі шіркеулерге қатысты емес. Мама — латынша «mamma (мағынасы: әйелдің емшегі)» сөзінен шыққан. Баласын емізетін әйелді, яғни ананы «мама» деп атау ертедегі латын тілінен шыққан деуге толық негіз бар. Барлық тілде дерлік баламасы бар
Байқасақ, аты белгілі, бір - екі ауыз сөзі таныс тілдердің барлығында дерлік» папа» мен «мама» сөздеріне балама боларлық арнайы сөздер бар. Ондай сөздер қазақ тілінде де бар: әке, ата, ана, шеше. Егер әкесін «папа», анасын «мама» дейтін қазақтарды шектен шыққан адамдарша жетесіздер мен арсыздар қатарына жатқызсақ, онда елдегі үш адам екеуі немесе төрт адамның үшеуі жетесіз болып шығады. Әрине, олай деу тым артық кеткендік болады. Керсінше, ілік іздеп, әрбір сөздің мыңдаған жылдар бұрынғы астарына үңілу жетесіздікке ұқсайды емес пе?! Оның үстіне, көне мағынасы қазақтың тіліне де діліне де жат қаншама сөз бар. Ол аз десеңіз, «папа» дейтін баланы кінәлап, солай айтуына жауапты ата - анасын кінәләмайтындар бар. Бесіктен белі шықпаған баланың тілі мен тәрбиесіне жауаптылар — ата - анасы. Иә, қазақ баласының тілі қазақша шығып, әкесін «әке» деп, анасын «ана» деп атағанына не жетсін, шіркін. Қазір «папа» мен «мама» сөзіне құлағымыз үйреніп, ол сөздерді санамыздың сіңіріп алғаны соншалықты, «әке» мен «ана (анашым)» дейтін балалардың сөзін естігенде жалт қараймыз. Неге? Өйткені қазақтың кейбір төл сөздері қазақтарға жат болып қалған, күнделікті тіршілікте қазақтың төл сөздерін қолданатындар өте аз. Тіпті жасы үлкен, сүтті биелерді «мама бие «деп атаған.
5. Ойын кезеңі. Ауызша тапсырма: «Сиқырлы шарлардан» тапсырмалар: 1. Отбасының қорғаны кім? 2. Шаңырақ сөзін қалай түсінесің? 3. Түн ұйқысын төрт бөліп, бөбегін әлдилеген кім? 4..... не отбасынан басталады. 5. Әкеден балаңа берілетін зат ( мұра) 6. Ұлдардың үлкені 7. Нағашы жұрт деген кім? 8. Жезде деген кім? 5. Отбасына арналған өлең - жырлар оқылады. Бір күн бар жылатар күн, жұбатар күн, Бір күн бар мұңайтар күн, қуантар күн. Мейлі ол шаңырақ сәтті болсын, сәтсіз болсын, "Әке" деген сезімді ұмытар кім?! Ана - жарық сыйлаған жан екенсің, Ана - шуақ шашатын таң екенсің. - "Ана - өмір, ана - бақыт, ана - жүрек" – деп отбасына арналған жыр шумақтарын оқиық.