Пән:
Ана тілі
Күні:
26.01.16.
Сынып:
1 «А»
Сабақтың тақырыбы
Жуан дауыстылар: а,о,ұ,ы. Ақ бұзау.
Мақсаты:
Оқушыларға жуан дауыстылар туралы түсінік бере отырып,сөйлем ішінен жуан дауыстыларды таба білуге үйрету және төрт түлік туралы мағлұмат беру арқылы, малдардың адам өміріне пайдасын ұғындыру. Оқушылардың еркін сөйлеуін, мәнерлеп оқуын, көркем жазу дағдысын қалыптастыру. Өз ойын анық жеткізу, шығармашылық қабілетін дамыту, сөздік қорын молайту.
Өз ойын еркін айтуға дағдыландыру.
Сілтеме :
Блум таксаномиясы
Сабақтың түрі
дәстүрлі сабақ
Күтілетін нәтиже:
Оқушылар жуан дауысты дыбыстарды айта,жаза алады.Өз ойларын еркін жеткізе алады.
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының
іс-әрекеті
Негізгі дереккөздер,
ресурстар
Психологиялық ахуал (2 мин)
«Біздің сынып »тренингі
123
Сынып іші тып-тыныш,
Жалқаулықты тастаймыз.
Біз сабақты бастаймыз.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару
Білу
(3 мин)
«Зымыран» сұрақтар арқылы
1.Қазақ тілінде неше әріп?
2. 42 әріп бар
3.Дыбыс нешеге бөлінеді?
4.2-ге
5.Қандай дыбыстарға?
6.Жуан және жіңішке
Жұмбақтың шешуін табу
Екі айнасы бар,
Екі найзасы бар,
Сыртылдаған тұяғы бар,
Бір желпеуіш сияғы бар. (Сиыр)
7.Сиыр атасы ?
8.Зеңгі баба
9.Сиырдың төлі ?
10. Бұзау
Ендеше балалар бүгін жуан дауыстылар а,о,ұ,ы және Ақ бұзау өлеңімен таныс боламыз.
Оқушылар зымыран сұрақтарына
жауап береді
сиыр,бұзау,дауысты дыбыстар,интербел-сенді тақта
Түсіну
( 7 мин)
Жаңа сабақ.
Мұғалімнің түсіндіруі.
Дауысты дыбыстар екіге бөлінеді.Жауан және жіңішке.
Жуан дауыстылар: а,о,ы,ұ.
Сиыр сүтінен -айран,ірімшік,май,құрт,уыз,қаймақ.кілегей жасалады.
Сөздікпен жұмыс
Оқушылар
жаңа
сабақты
түсіне
алады
Жуан дауысты дыбыстар,сиыр сүтінен жасалған тағадар түрлері,сиыр және бұзау суреті
II.Мағынаны
ажырату.
Қолдану
(10 мин)
Оқулықпен жұмыс
28-жаттығу
1.Өлеңді мәнерлеп оқып,көшіріп жазыңдар.
Сиыр
Мінезім жайлы -сиырмын,
Байлығымын бір үйдің.
Сырымды менің ұғып ал,
Етім – дәмді,сүтім бал.
2.Сөздерден жуан дауысты дыбыстарды табыңдар.
Тақтамен жұмыс
3.Өздерің жуан дауысты дыбыстары бар сөз ойлап жазыңдар.
Оқушылар оқулықпен
және
дәптермен жұмыс
жасайды
Оқулық,
дәптер,Өтебай Тұрманжанов портреті
Сергіту сәті.
(3 мин)
«Еден,мұрын,төбе »
Сергіту сәті:
«Тез ойла, сөз ойла» ойыны
Ойның шарты: Адасқан әріптер арықылы сөздер құрастыру. 1. арайн, мйа,рұқт, мақйақ,үст, ызу,
1.Айран 2. Май 3. Құрт 4. Қаймақ
5.Сүт 6.Уыз
Оқушылар қимыл арқылы сергіту жаттығуын жасайды
Оқушылар «Тез ойла,сөз ойла » ойыны арқылы адасқан әріптерден сөздер құрайды.
қимыл –қозғалыс арқылы
Талдау
(6 мин)
Ақ бұзау өлеңін мәнерлеп оқыңдар.
Суретте кімді көріп тұрсыңдар?
-Баланы
- Баланың жанында не бар?
- Бұзау
- Бұзау ненің төлі?
- Сиырдың төлі
Оқушылар
Ақ бұзайу
өлеңін
мәнерлеп
оқу арқылы мағынасын ашады
Жақан Смақов портреті,
бұзау суреті
III.Ой толғаныс
Жинақтау
(10 мин)
Жұппен жұмыс
Малдардың сәйкес дыбысталуын тап:
Түйе - мөңірейді
Сиыр - кісінейді
Қой - боздайды
Жылқы – маңырайды
Сиырдың суретін құрастыру.
1. Бүгін Жақан Смақовтың қандай өлеңімен таныс болдыңдар ?
–Ақ бұзау
2. Бұзау қай малдың төлі? –
-Сиырдың
3. Сиыр атасы?
- Зеңгі баба
4. Дауысты дыбыстар неше бөлінеді?
- 2-ге, жуан, жіңішке
5. Жуан дауысты дыбыстарды ата:- а, о, ы. ұ
6. Жуан дауысты дыбысы бар сөздерге мысал келтіріңдер?
Оқушылар малдардың
сәйкес дыбысталуын табу
арқылы
жұппен
жұмыс
жасайды
Оқушылар сиырдың
суретін
құратыру
арқылы
сабаққа қорытынды жасайды
кесте.
қалам
сиыр суреті
Рефлексия
(2мин)
«Екі жұлдыз – бір тілек »
кері байланыс
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады
стикер,
қалам
Бағалау
(2минут)
Формативті бағалау:
Оқушыларды мадақтап, бағалау.