kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жиындарды және олардың элементтерін белгілеу және таңбалары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: Математика

Менің өлкемнің табиғаты

Ұзақ мерзімдегі  жоспар бөлісі: 2 с бөлім –Жиындарды және олардың  элементтерін белгілеу  және таңбалары

Сабақтың тақырыбы:

Жиынды біріктіру және бөлімдерге бөлу

Мұғалімнің аты-жөні:Қабылова Жұлдыз Талғатбекқызы

Күні:   

СЫНЫП:  2

Қатысқан оқушылар  саны: 

Қатыспаған  оқушылар саны:

Оқу мақсаты

4.1 Жиындар және олармен операциялар

 

Сабақтың мақсаттары

2.4.1.1. Тең жиындардың бірігуін жəне жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу

2.5.2.2.Жиынды белгілеу үшін латын əліпбиінің бас əріптерін, оның элементтерін белгілеу үшін кіші əріптерді, элементтің жиынға тиесілілігін жəне тиесілі еместігін белгілеуге арналған ∈ жəне ∉ белгілерін пайдалану.

Сабақ  нәтижесі:

Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды.  Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен  жұмыс жасайды.    

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау  критерийі

Білім алушылар:

жиындар мен олардың элементтері туралы білетін болады;элементтердің жиынға тиісті (∈) немесе тиісті еместігін (∉) белгілеуді үйренеді.

Тілдік мақсат

Сабақ барысында оқушылар «жиын», «жиындар элементі» сөздерін қолданады. Оқушылар «элемент жиынға тиісті/ элемент жиынға тиісті емес» сөздері арқылы математикадық тілін дамытады.

Құндылықтарды  дарыту

Жеміс-жидектер, көкөністер жиындары жайлы айту барысында қысқаша әңгіме жүргізіп салауатты өмір салтына тәрбиелеу

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Сабақтың басытың 2 минут

Оқушылар тұрып бір – біріне қарап айтады. Сәттілік тілейді!

Кел жаныма тұр сыныптас

Өз алақаныңды маған аш

Міне менің қолым бос,

Жылуыма жылу қос!

« Жылы алақан»

-Оқушылар қарсы тұрып, басбармақтан бастап  кезек – кезек саусақтарының  ұштарын бір – біріне тигізеді.

1- барлық

2- істе

3-саған

4-сәттілік

5-тілеймін

6-алақандарын  қосады – РАХМЕТ!

Қол. Бас. Жүрек.

-Балалар, бүгінгі  сабақта  бізге  Шульманның  3 көмекшісі  қажет  болады. Олар: бас, қол, жүрек.

-Басымызбен   жақсы  ойланып, ойлағанымызды қолымызбен  іске  асырып,  қолмен  істегенімізді  жүректен  өткізу  керекпіз.

Топтарды анықтау

–        Балалар, мына қораптан бір-бір суреттен ала қойыңдар. Оқушыларды суреттер арқылы  топқа бөлу.

Құстар:  аққу, бүркіт, көгершін, торғай, сауысқан, қарға

Ағаштар: қайың, емен, қарағай, шырша, терек, жөке,

Жемістер:  алма, алмұрт, өрік, жүзім, ананас

Аңдар: түлкі, қоян, тиін, қасқыр, ақбөкен,.

Гүлдер: бақ-бақ, қоңыраугүл, түймедақ,бәйшешек, қызғалдақ,

Кездейсоқ таңдап алған атаулар бойынша  оқушылар 5 топқа бөлініп отырады.

1-топ: Құстар   2-топ:Ағаштар    3-топ:Жемістер     4-топ:Аңдар       5-топ:Гүлдер

Бәріңнің қолдарыңда нелердің суреттері?

– Ағаштардың, құстардың, аңдардың, гүлдердің, жемістердің суреті.

– Осы атаған заттар біздің өлкемізде кездесе ме?

–  Иә, кездеседі. Өйткені олар біздің өлкеміздің – табиғатына жатады.

– Олар бізге не үшін керек?

– Оларға қандай қамқорлық көрсетеміз?

Өткенді еске түсіру: «Миға шабуыл»

Өткенді еске түсіру: «Миға шабуыл»

(Ұ) Өткен сабақтағы жиындар туралы түсініктерін қайталау үшін  сабақты әңгімелесуден бастау.

– Балалар, жиын дегеніміз не?

-Жиын – ортақ белгілері бойынша біріккен заттар жиынтығы. Жиынды әртүрлі нысандардың қандай да бір белгісі негізінде құруға болады.

– Жиынның элементтері дегеніміз не?

– Жиынды құрайтын заттар элементтер деп аталады.

–  Жиынды қалай белгілейміз?

– Латын әріптерінің бас әріпімен белгілейміз.

–  Оның ішіндегі элементтерін қалай белгілейміз?

–  Латын әріптерінің кіші әріптерімен белгілейміз.

– Элементтің жиынға тиісті екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

– Элементтің жиынға тиісті емес екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

/оқушылар ақ парақққа таңбаларды сызып көрсетеді/

Шеңберге тұру

.

Топқа бөлу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жиындарды және олардың элементтерін белгілеу және таңбалары»

Пәні: Математика

Менің өлкемнің табиғаты

Ұзақ мерзімдегі жоспар бөлісі: 2 с бөлім –Жиындарды және олардың элементтерін белгілеу және таңбалары

Сабақтың тақырыбы:

Жиынды біріктіру және бөлімдерге бөлу

Мұғалімнің аты-жөні:Қабылова Жұлдыз Талғатбекқызы

Күні:

СЫНЫП: 2


Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Оқу мақсаты

4.1 Жиындар және олармен операциялар


Сабақтың мақсаттары

2.4.1.1. Тең жиындардың бірігуін жəне жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу

2.5.2.2.Жиынды белгілеу үшін латын əліпбиінің бас əріптерін, оның элементтерін белгілеу үшін кіші əріптерді, элементтің жиынға тиесілілігін жəне тиесілі еместігін белгілеуге арналған ∈ жəне ∉ белгілерін пайдалану.

Сабақ нәтижесі:


Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.

Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Топтық жұмысты бірлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.

Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады:

Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийі

Білім алушылар:

жиындар мен олардың элементтері туралы білетін болады;элементтердің жиынға тиісті (∈) немесе тиісті еместігін (∉) белгілеуді үйренеді.

Тілдік мақсат

Сабақ барысында оқушылар «жиын», «жиындар элементі» сөздерін қолданады. Оқушылар «элемент жиынға тиісті/ элемент жиынға тиісті емес» сөздері арқылы математикадық тілін дамытады.

Құндылықтарды дарыту

Жеміс-жидектер, көкөністер жиындары жайлы айту барысында қысқаша әңгіме жүргізіп салауатты өмір салтына тәрбиелеу

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Сабақтың жоспары

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы :

Бағалау түрлері

Сабақтың басытың 2 минут

Оқушылар тұрып бір – біріне қарап айтады. Сәттілік тілейді!

Кел жаныма тұр сыныптас

Өз алақаныңды маған аш

Міне менің қолым бос,

Жылуыма жылу қос!

« Жылы алақан»

-Оқушылар қарсы тұрып, басбармақтан бастап кезек – кезек саусақтарының ұштарын бір – біріне тигізеді.

1- барлық

2- істе

3-саған

4-сәттілік

5-тілеймін

6-алақандарын  қосады – РАХМЕТ!

Қол. Бас. Жүрек.


-Балалар, бүгінгі  сабақта  бізге  Шульманның  3 көмекшісі  қажет  болады. Олар: бас, қол, жүрек.

-Басымызбен   жақсы  ойланып, ойлағанымызды қолымызбен  іске  асырып,  қолмен  істегенімізді  жүректен  өткізу  керекпіз.

Топтарды анықтау


–        Балалар, мына қораптан бір-бір суреттен ала қойыңдар. Оқушыларды суреттер арқылы  топқа бөлу.

Құстар:  аққу, бүркіт, көгершін, торғай, сауысқан, қарға

Ағаштар: қайың, емен, қарағай, шырша, терек, жөке,

Жемістер:  алма, алмұрт, өрік, жүзім, ананас

Аңдар: түлкі, қоян, тиін, қасқыр, ақбөкен,.

Гүлдер: бақ-бақ, қоңыраугүл, түймедақ,бәйшешек, қызғалдақ,

Кездейсоқ таңдап алған атаулар бойынша  оқушылар 5 топқа бөлініп отырады.

1-топ: Құстар 2-топ:Ағаштар 3-топ:Жемістер 4-топ:Аңдар 5-топ:Гүлдер



Бәріңнің қолдарыңда нелердің суреттері?

– Ағаштардың, құстардың, аңдардың, гүлдердің, жемістердің суреті.

– Осы атаған заттар біздің өлкемізде кездесе ме?

–  Иә, кездеседі. Өйткені олар біздің өлкеміздің – табиғатына жатады.

– Олар бізге не үшін керек?

– Оларға қандай қамқорлық көрсетеміз?

Өткенді еске түсіру: «Миға шабуыл»

Өткенді еске түсіру: «Миға шабуыл»

(Ұ) Өткен сабақтағы жиындар туралы түсініктерін қайталау үшін  сабақты әңгімелесуден бастау.

– Балалар, жиын дегеніміз не?

-Жиын – ортақ белгілері бойынша біріккен заттар жиынтығы. Жиынды әртүрлі нысандардың қандай да бір белгісі негізінде құруға болады.

– Жиынның элементтері дегеніміз не?

Жиынды құрайтын заттар элементтер деп аталады.

–  Жиынды қалай белгілейміз?

– Латын әріптерінің бас әріпімен белгілейміз.

–  Оның ішіндегі элементтерін қалай белгілейміз?

–  Латын әріптерінің кіші әріптерімен белгілейміз.

– Элементтің жиынға тиісті екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

– Элементтің жиынға тиісті емес екендігін білдіретін таңбаны сызып көрсетіңдер.

/оқушылар ақ парақққа таңбаларды сызып көрсетеді/








Шеңберге тұру









.


















Топқа бөлу


























































Жаңа білім

10 минут






. Тақырыпты ашу

–        Балалар, жаңа топқа бөлінген суреттеріңді алып тақтаға жиын құрастырып көріңдерші. /құстар ман аңдар тобын шығару/

-Балалар, барлығы  неше  жиын  құрдық?

– Екі жиын құрдық.

– Құрған жиындарыңа атау беріңдер.

– Аңдар жиыны және құстар жиыны және А жиыны мен В жиыны.

– Әр жиында қанша элемент бар?

– Алты элемент бар. Барлығы да жиынға тиісті.

– Ал, енді осы жиындарды біріктіруге бола ма? Болса қандай жиын пайда болады?

/тақтаға сызып көрсету/

-Жануарлар жиыны немесе С жиыны пайда болды.

– Бұл жиында неше элемент бар? Бәрі С жиынына тиісті ме?

– Иә, тиісті. 12 элемент бар.

– Ал, енді, қалған суреттерді мына тақтаға орналастырайық. Бұл жерде қандай жиын бар?

– Өсімдіктер жиыны немесе D жиыны.

/белгілеп жазып қою/

–        Бұл жерде неше жиын бар?

–        Бір жиын.  18 элемент бар. Барлығы жиынға тиісті.

–        Енді, осы жиынды бөліктерге бөлуге бола ма?

/бөліктерге бөліп жиын құрастыру./

–        Неше жиын құрастырдық?

–        Үш жиын құрдық. Яғни, ағаштар жиыны /К жиыны, жемістер жиыны /Е жиыны, гүлдер жиыны/ М жиыны. 6 элементтен құралған. Барлығы жиынға тиісті.

-Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай болмақ?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.

Жиынды біріктіру және бөліктерге бөлу.

-Сабақтың  соңында  қандай  жетістіктерге  қол жеткізесіңдер?

жиындарды құрастыруды және жіктеуді үйренеміз

жиындарды біріктіруге элементтердің тиістілігін анықтаймыз.

-жиынды біріктіру және бөліктерге бөлуді үйренеміз. 

-Олай болса балалар барлығымыз тақтаға қарайық

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/2-synyp/sandar-zhiyny

Жұптық жұмыс.

«Ойлан,жұптас,талқыла» әдісі. 1 – топ






2 - топ

3 – топ


4 – топ

5 – топ



ҚБ:«Алақан» әдісімен топтағы жұмыс белсенділігі бағаланады.

«Жоғары»-қарындашты ашық алақанның жоғарғы бөлігіне көлденеңінен қояды.

«Орта»-қарындашты алақанның орта тұсына қояды.

«Төмен»-қарындашты білезікке қояды.














Суреттер
























































Видео көрсету




Топтарға арналған тапсырмалар



































































 



Ортасы

10 минут








Сергіту сәті

2 минут

Сергіту сәті. Мен қазақпын.


Аяқталуы

Сабақты бекіту

10 минут

Қызықты қосымша тапсырмаларды орында:


.

Бағалау


5 минут











Кері байланыс

3 минут

«Білім ағашы» кері байланыс


Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, ағашқа жабыстырады.

Үйге тапсырма: оқулықта қалған тапсырманы аяқтау.

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?



Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес

келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Жиындарды және олардың элементтерін белгілеу және таңбалары

Автор: Қабылова Жұлдыз Талғатбекқызы

Дата: 10.01.2019

Номер свидетельства: 494649


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства