kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану. Бекіту

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мектеп

жалпы орта білім беретін мектебі

Бөлім

Педагогтің аты-жөні

Нұржанова А

Күні:

28.02.2025ж

Сынып:   3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

  №24  Көбейтудің қасиеттері

Сабақтың мақсаты

Көбейту амалын орындау кезінде оның келесі негізгі қасиеттерін қолдануға болады

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5  минут

І. Ұйымдастыру кезеңі.

-Оқушылардың сабаққа қатынасын тексеру.

-сынып бөлмесінің тазалығын қадағалау

-ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

  Сіздер ізденгенсіздер ме?

- Сіздер жалқаусыздар ма?

-Сіздер ойшылсыздар ма?

- Сіздер еріншіксіздер ме?

- Сіздер тапқырсыздар ма?

- Сіздер алғырсыздар ма?

- Сіздер әдептісіздер ме?

- Сіздер ұйымшылсыздар ма?

  1. Ширату жаттығуын орындайды.
  2. .

Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.

 

 

Сабақтың ортасы

35 мин

1-тапсырма:  Көбейткіштердің орындарын ауыстырған кезде нәтиже өзгермейді.
Мысалы:
3×4=123 \times 4 = 123×4=12
4×3=124 \times 3 = 124×3=12

Жалпы ереже:
a×b=b×a       a×b=b×a

 Көбейту кезінде көбейткіштерді әртүрлі ретпен топтастыруға болады.

Кез келген санды 1-ге көбейткенде, нәтиже сол санның өзі болады:
Мысалы: 5×1=5       

Кез келген санды 0-ге көбейткенде, нәтиже 0 болады:
Мысалы: 7×0=0

2 тапсырма   Кім жылдам?

 Әрбір топқа тапсырма жазылған қима қағаз таратып беру.Оқушылар кезектесіп мысалды шығарады. Бірінші болған топ «үш шапалақ» арқылы белгі береді. Тақтаға әрбір топтан бір оқушыдан шығып тапсырмасын қорғайды.Қалған оқушылар салыстыра отырып, тексереді. Оқушылардан көбейтудің қандай қасиетін қолданып есеп шығарғанын сұрау. Бұл тапсырма арқылы көбейтудің терімділік қасиеті туралы алған білімін тиянақтай түседі.

Жауабы:

(9∙2)∙5= 9∙(2∙5)= 90

3∙5∙6∙2=(3∙6) ∙(5∙2)=180

5∙(2∙7)= (5∙2)∙7=70

4∙2∙7∙5=(4∙7)∙(2∙5)=280

(2∙8)∙(5∙6)=(2∙5)∙(8∙6)=480

2∙3∙5=(2∙5)∙3=30

Көбейтудің қандай қасиеттерін білеміз?

- Ендеше үш топқа шығаруға мына есептер беріледі

(100-99)х5=5          8х(12-12)=8         45:(48-47)=45

(66-30):36=1           0х(42+20)=0        0:(18+36)=0

Көлемін табады

Сұраққа жауап береді

Тапсырмаларды орындайды

 Басбар-мақ әдісі арқылы

Жұлдызшалар арқылы

 

Соңы

Рефлексия

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ қойылады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану. Бекіту»

Пәні

Еңбекке баулу

Күні

13.05.25

Бөлім

Демалысмәдениеті.Мерекелер

Педагогтің

аты- жөні

Қаналина Г.Н

Сынып:3

Қатысқандарсаны: Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

33-сабақ.Рухани демалыс мәдениеті. Құмыра жасау

Оқу бағдарламасы- на сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.3.3әртүрлідереккөздерденалынғанақпаратты(АКТқолдану)пайдаланаотырып,шығармашылықидеяларды дамыту;

3.1.4.1шығармашылықжұмыстыорындаукезеңдерінанықтау,жұмысбарысынжоспарлау;

3.2.1.2ұлттыққолданбалыөнербұйымдарыныңжасалутехникаларынталдау,іріктеу.

Сабақтың мақсаты

шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтап, жұмыс барысын жоспарлайды; әртүрлідереккөзденалынғанақпараттыпайдаланып,шығармашылықидеяларындамытады.

Құндылықтар

ұлттыққұндылықтардықұрметтеу,дәріптеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтыңбасы

5 минут

Ұйымдастырукезеңі

Сәлемдесу. Оқушылардытүгендеу.

«Кермежіп»әдісі

бойыншаөткентақырыпқашолужәнеоқу материалын жариялау.

Оқушылар шеңберге тұрады, ойын бастаушысы сұрақ қойып кезкелген оқушыға жіпті ұсынады. Жіпті алған оқушы сұраққа немесе берілген тапсырманы орындап келесі оқушыға береді.Ойынсоңғыоқушықалғанғадейін жалғасады. Мысалы:

  • Еңбеккебаулусабағындақандай бөлімдермен таныс болдыңыз?

  • Көктеммезгілінебайланысты тақпақ айтып беріңіз.

  • Еңбектуралымақал-мәтелдер айтыңыз.

Балалар сабаққа назарынаударады.

«Кермежіп»әдісібойынша

оқушылар шеңберге тұрып, ойынбастаушысысұраққойып, кезкелген оқушыға жіпті ұсынады. Жіпті алған оқушы берілген тапсырманы орындап, келесі балаға береді.

Еңбеккебаулусабағында«Өнер әлемінде, «Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен», «Менің отаным – Қазақстан» т.б. бөлімдермен таныс болдым.

Көктеммезгілінебайланысты тақпақ айтады.

Еңбектуралымақал-мәтелдер айтады.



Жұлдызшалар арқылы кері байланыс беру (жарайсың,тамаша, керемет).










Сабақтың ортасы

28 минут








Оқылым

Оқушыларғабүгінгітақырыпты хабарлайды.



Оқулықпен жұмысАланныңтүсіндірмесі:

Оқушылармәтіндіоқиды.Мәтіндегі айтылған ойды айтады.

– Музей – мәдени құндылықтар мен өнер туындыларынсақтап,жинақтайтынмекеме. Музей – адамзат баласының заттық және рухани мәдениетін насихаттаушы орын.

Музейлердегі түрлі зат өткен тарихтан сыр шертеді.Көрмедекөнезаманжәдігерлерімен

бірге,қазіргізаманғыәртүрлібағыттағызаттар

да сақталады.



Інжудіңтапсырмасы

Мәденизерттеудінеденбастаукеректігін түсіндіріп,жоспарлауғатапсырмабереді.


Інжудіңтапсырмасы

Үлгісуреттергеқарап,әртүрлідереккөзден ерте заманға тән жануарлар мен заттардың суреттерін жинастыруды ұсынады. Сол суреттерге қарап, қызықты идея ойластыруды тапсырады.


Көзгеарналған жаттығу

  • Көзді оңға және солға қарай айналдырамыз (5р).

  • Оңнансолғақарайтөмен,солданоңға қарай жоғары қаратамыз (3р).



Әділеттіңтапсырмасы:

(МТ)ПРАКТИКАЛЫҚЖҰМЫС

Құмыражасау

Практикалық жұмыс

бастамасбұрынеңалдыменқауіпсіздік ережесін еске түсіру.

  1. Кендіржіптішашыратпа.

  2. Домалапкетпеуүшіныдысқасалып ұста.

Қажеттіқұрал-жабдық:шырша

ойыншықтары,кендіржіп,ермексаз, екіжақты скотч, ПВА желімі.

Жұмыстыңорындалуреті:

  • Домалақжәнеқоңыраупішіндішырша ойыншығын дөңгелекойыншықтың үстіне ермексаздың көмегімен орнат. Құмыраның табанын да ермексаздан жаса.

  • Құмыраныңсыртынаекіжақты

скотчжапсырнемесе ПВАжелімін жақ.

  • Сыртынанкендіржіппентолықорап шық. Көне құмыра дайын.

ЕБҚ (қолдауды қажет ететін оқушы) практикалықжұмыстаермексазданқұмыра жасайды. ЕБҚ оқушыға мұғалім көмек беріп тұрады.

Өзінеұнағанермексаздытағдапалады. Үлгіге қарап ермексаздан құмыра жасайды.

Оқушылар оқулықтағы бейнеленгенсуреттергезер салып, не, қандай орын бейнеленгенін айтады.




Балалар оқулықтағы мәтінді оқиды,түсінгендерін

айтады.



Оқулықтағы суретке қарап, мәденизерттеудінеденбастау керек және қалай жоспарлайтындарын біледі.



Үлгі суреттерге қарап, әртүрлі дереккөзден ерте заманға тән жануарлар мен заттардың суреттерін жинастырудыұсынады.Сол суреттерге қарап, қызықты идея ойластыруды.



Оқушылар мұғалімнің нұсқаулығымен көзге арналғанжаттығуларды жасайды.




Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздікережесінестеріне

Жұлдызшалар арқылы кері байланыс беру (жарайсыңдар, тамаша,

керемет).




Жұлдызшалар арқылы кері байланыс беру (жарайсыңдар, тамаша,

керемет).

Дескрипторы:

  1. Әртүрлі

дереккөздерден алынған ақпаратты пайдалана алады.

  1. Зерттеуді жоспарлай біледі.

  2. Ұлттық

құндылықтарды құрметтейді.





Жұлдызшалар арқылы бағалау (жарайсыңдар, тамаша,

керемет).





























тапсырма:(ТЖ)



тапсырма (ЖЖ)
















Сергітусәті:



түсіреді.

Практикалықжұмысқақажетті құрал-жабдық пен жұмыс орнын дайындап алады.



Оқушылар практикалық жұмысты мұғалімнің көмегімен,бейнежазбағақарай отырып, рет-ретімен жасайды.



Практикалық жұмыста қолдаудықажетететіноқушы ермексазданқұмыражасайды. Ұмыс жасау барысында мұғаілм көмек беріп қолдап отырады.







Жұлдызшалар арқылы бағалау (жарайсыңдар, тамаша,керемет).



Дескрипторы:

Шығармашылық жұмысты орындай алады.

Әртүрлі

материалдар- мен жұмыс жасап үйренеді.

Қол моторикасы

дамиды.

Қауіпсіздікережесі






Қажеттіқұрал- жабдық












Сабақтың соңы

7 минут

Кері байланыс

Шығармашылық жұмыстарға арналған бүгінгі жәнетағы қандай материалдарды білесің? Оларды ата. Тaлқылaу сұрaғы:

  • Бүгінгі практикалық жұмыстабізнежасадық?

  • Жасағанжұмыстарың ұнады ма?

  • Жұмысбарысындақандай қиыншылықтар болды?

«Еркінәңгіме»әдісі

Мұғалімсұрақтарқойып,бүгінгісабақта не үйренгендері және ұнаған тұстарын айтып, ой бөлісіп әңгімелеседі.

  • Мәденизерттеудінеденбастау керек?

  • Құмыранықандайматериалдардан,қай ретпен жасадың?

  • Қалайойлайсың,музейлердетұрған құмыралар неден жасалған?

Шығармашылықжұмыстарға арналған материалдарды

айталды,талқылайды,оларды атайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың барысында жасаған жұмыстары жайлы ой бөліседі. Мұғалім қойғансұрақтарғажауапбереді. Сабақтың барысында өздеріне ұнаған тұстарын айтады.




Оқушылареркінәңгімеәдісі бойынша сабақты қорытындылайды.Сабақты бекітумақсатындақойылған сұрақтарға жауап береді.

Жұлдызшалар

арқылыкері

байланыс беру (жарайсыңдар, тамаша,керемет).


















Рефлексия

3 минут

«ТІКТОК»әдісі

Тиктокбелгілеріарқылыбүгінгісабақ бойынша ойларын айтады.

Неүшінондайбағақойғандарын түсіндіреді.

Жүрекшенітаңдаса–сабақұнады. Пікірқалдыру таңдаса – түсініксіз жерлерін ұстаздан сұрау.

Бөлісубелгісінтаңдаса–сабақтүсініксіз, қызықсыз болды.

Орындаған жұмыстарын магнитпеннемесестикермен баспалдаққаорналастырады. Үйге тапсырма

Келесі сабаққа әкелетін материалдартізіміноқиды: мақталы таяқша, субояу, палитра, қайшы, желім, пенаплекс,екіжақтыскотч, жасыл жіп.









Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану. Бекіту

Автор: Артықбай Д.М

Дата: 13.05.2025

Номер свидетельства: 669661


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства