kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жануарларды? к?п т?рлілігі.3 КЛАСС

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ма?саты: О?ушыларды? білімін арттыра отырып, жануарларды? к?п т?рлілігі туралы т?сінік ?алыптастыру. Жануарларды? топтар?а б?ліну ерекшеліктерін т?сіндіре отырып, білімдерін тере?детіп, ой-?рісін дамыту барысында тап?ырлы??а,танымды? ?абылдауын арттыру?а да?дыландыру. Таби?атты, жан-жануарларды ?ор?ау?а т?рбиелеу.
К?тілетін н?тижелер: О?ушылар жануарлар ?леміні? сан алуанды?ымен оларды? адам ?міріндегі таби?атта?ы пайдасымен танысады, жануарлар ?лемі туралы білімдері ке?ейеді ж?не топты? ж?йемен ж?мыс жасау?а да?дыланады, логикалы? ойлау,зейінін,ба?ылаушылы? ?абілеттері дамиды, жануарларды ж?не ту?ан жерді? таби?атын ?ор?ау?а, адамгершілікке, ал?ырлы??а, тап?ырлы??а т?рбиеленеді.

Саба?ты? ?дісі: СТО,С?ра?-жауап, ойын, 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жануарларды? к?п т?рлілігі.3 КЛАСС »

Сабақтың тақырыбы: Жануарлардың көп түрлілігі.

Мақсаты: Оқушылардың білімін арттыра отырып, жануарлардың көп түрлілігі туралы түсінік қалыптастыру. Жануарлардың топтарға бөліну ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін тереңдетіп, ой-өрісін дамыту барысында тапқырлыққа,танымдық қабылдауын арттыруға дағдыландыру. Табиғатты, жан-жануарларды қорғауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижелер: Оқушылар жануарлар әлемінің сан алуандығымен олардың адам өміріндегі табиғаттағы пайдасымен танысады, жануарлар әлемі туралы білімдері кеңейеді және топтық жүйемен жұмыс жасауға дағдыланады, логикалық ойлау,зейінін,бақылаушылық қабілеттері дамиды , жануарларды және туған жердің табиғатын қорғауға, адамгершілікке, алғырлыққа , тапқырлыққа тәрбиеленеді.

Сабақтың әдісі: СТО,Сұрақ-жауап, ойын,

Сабақтың типі: Жаңа ұғым беру

Көрнекілігі: ойын, интерактивті тақта,

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік. Психологиялық дайындық

Амандасу рәсімдері

Амансың ба,Алтын күн!

Амансың ба, Көк аспан!

Амансың ба, достарым!

Сендерді көрсем ,қуанам!

Сынып оқушыларын жануарлардың түрлеріне қарай 4 топқа бөліп, отырғызу.(1.Жылқы, 2.кесіртке, 3.көбелек, 4.балық)

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру « Өсімдіктердің тіршілігі.»

1.Дала өсімдіктері.

А) Табиғатта өсімдіктер қалай өседі ?(Өзбетімін өседі)

Б) Өсімдіктердің өсуіне нелер қажет? (жарық, су,ауа, жылу,қорек)

В) Өсімдіктің тамыры қандай қызмет атқарады?(өсімдікті қоректендіреді)

Г) Өсімдіктердің сыртқы орта жағдайларына бейімділігін ата ? (ылғал сүйгіш,құрғаққа төзімді, жылу сүйгіш, суыққа төзімді ,жарық сүйгіш өсімдіктер бар.)

2.Бөлме өсімдіктері.

А)Қандай өсімдіктер бөлме өсімдіктеріне жатады? ( Қазтамақ,алоэ,кактус)

Б) Олар адамдарға қандай пайда әкеледі? (өсірген гүліміз үйді әдемілеп және ауадағы микропты өлтіріп, ауаны тазартып тұрады.)

В) Бөлме өсімдіктерінің жапырақтарын неге сүртеді? (

Г).Біздің елде өсімдіктің қанша түрі өседі?(6000 мың түрі

3.Дәрілік өсімдіктерің түрлері.

А) Қандай дәрілік өсімдектерді білесіңдер? (мың жапырақ, алоэ, қарақат, итмұрын, қазтамақ, кигота т.б)

Б) Дәрілік өсімдіктер қайда өседі? (далада,)

В) Дәрілік өсімдіктердің қандай пайдасы бар? (дәрі-дәрмек жасайды)

Г) Дәрілік өсімдіктерді қай кезде жинайды? (Әр дәрілік өсімдіктің өзінің жинайтын уақыты бар.)

4.Қызыл кітапқа енген өсімдіктердің түрлері.

А)Қызыл кітапты шығару не үшін қажет болды? (азайып бара жатқан өсімдіктер,жануарлар сақтап қалу үшін)

Б)Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктердің аттарын не үшін білу қажет? (мүлдем жойылып кетпеу үшін)

В)Қызыл кітапқа енген қандай өсімдіктерді білесің?( Тянь-Шянь шыршасы, жабайы қызғалдақ)

Өсімдіктерге қажетті заттар.Сызба арқылы үй тапсырмасын бекіту.


IІІ. Қызығушылығын ояту. Ой қозғау:
Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
1. Жүзім
2. Алма
3. Ананас
4. Қауын
5. Қарбыз
6. Қияр
Сөзжұмбақ арқылы «Жануар» тақырыбын ашу.











ІV.Жаңа сабақ.

Кіріспе.

Өсімдіктер сияқты жануарлар да алуан түрлі болып келеді.Жер бетінде жануарлардың түрлері өте көп. Ғалымдардың зерттеуі бойынша олардың

2 млн-дай түрі белгілі болды. «Жануар» сөзі парсының «джан-джанвар» деген сөздің екінші бөлігінен алынған. «джан-джанвар» қазақша-жануар әлемі, яғни дүние жүзіндегі тірі мақұлықтар дегенді білдіреді.

-Ал балалар сіздер өздеріңіз жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?

Жануарлар мынадай топқа бөлінеді:


V.Топтастыру.

Ал жақсы балалар «Қай топ мықты?» ойыны ойнайық. Бұл ойында әр топ постерге топтарын топтастырып шығару керек.

Әр топқа жеке слайдтар көрсетіліп, ерекшеліктерін түсіндіремін.

Құстар-8600 түрі бар.Айырмашылығы ұшады.Құстар мекен ететін орындарына қарай орман, ашық дала, батпақты-шалшықты және су құстары.Құстар үй құстары және жабайы жануарлар болып бөлінеді.

Балықтар.

Балықтардың 20 000 түрі бар. Олардың айырмашылығы жүзеді.Балықтың денесі 3 бөліктен (бас,кеуде, құйрық) тұрады. Бір-екі жыл тіпті жүз жылғатдейін тіршілік ететін балықтар бар. Балық- адам үшін қажетті билокқа бай тағам көзі.

Қосмекенділер.

Қосмекенділердің-4000 түрі бар. Олардың айырмашылығы құрлықта да, суда да тіршілік етеді.Қосмекенділердің сумен тығыз байланысы, сонымен қатар олардың дернәсілдерінің құрылысы мен тіршілігік етуі, бұл жануарлардың балықтан шыққандығын көрсетеді.

Сүтқоректілер

Сүтқоректілердің – 5000 түрі бар. Олардың айырмашылығы балаларын өз сүтімен асырайды.

Жорғалаушылар.

Жорғалаушылардың – 8000 түрі бар. Олардың айырмашылығы бауырымен жорғалайды.Жорғалаушылар теңізде, тұщы суда және құрлықта тіршілік етеді. Бауырымен жорғалаушылар жұмыртқа салу арқылы көбейеді ірі жұмыртқаларын құрлыққа салады.

Бунақденелер

Бунақденелер – 700 000 түрі бар. Бунақденелер- басқа жануарлардан негізгі ерекшелігі-денесі 3 бөліктен құралады. Олар: бас, көкірек, құрсақ. Бунақ денеләлердің барлығы 6 аяқты. Басым бөлігінде қанаттар болады.

-Ал балалар жануарлардың түрлері өте көп екен. Солай ма?

-Ал балалар сабақтың басында жануарлар, балықтар, бунақденелілер, жорғалаушылар болып бөлінген едік. Солай ма?

-Олай болса балықтардың қандай түрлерін білесіңдер?

- Ал жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?

Сергіту сәті:

Ойын: "Үй жануарларын тап"

  • Балалар, мен сендерге жануарлардың аттарын айтамын,

"үй жануарын" естігенде қол шапалақтау керек.

VI.Оқулықпен жұмыс. Мәтінді оқытып,сұрақтарға жауап аламын.

VII.Ойын «Кім батыл?»

Міне аш жолбарыс орман іші тасада жатып, өзінің қорегін аңдып жатыр.Ол түлкіні көріп бұқпантайлап, түлкіге қарай бас салғалы жатыр. Кәне, кімнің қолынан қандай көмек келеді?

Менің мекенім қайда?

Ат Ағаш

Аю тау

Түлкі қора

Арыстан орман

Тиін ін

Арқар апан

VIII.Бекіту:

Бес жол өлең:

Зат есім: не?

Сын есім: қандай?

Етістік: не істейді?

Сөйлем:

Мәндес сөз:

VIIII.Үйге тапсырма: Жануарлардың суретін салу.

Бағалау:Бағалау парағымен.























Сабақтың жоспары.






1.

Амандасу. Оқушыларды топтарға бөлу.

Шаттық шеңбер

3мин

2.

Үй тапсырмасын тексеру.

Дұрыс жауапты мадақтау

5мин

3.

Үй тапсырмасын бекіту.

Сызба

слайд

2мин

4.

Жаңа сабақтың тақырыбы ашу.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы жануарлардың көп түрлілігі.

Ал оқушылар жануарлар табиғаттың қай түріне жатады?

Сөзжұмбақ

слайд

3мин

5.

Оқушылармен бірге мақсатын ашу.

Оқушылар бүгінгі сабақта немен танысамыз ойлайсыздар?


Әр топтан бір-бір оқушыдан сөйлету.

3мин

6.

Жаңа сабақты түсіндіру.


слайд

2мин

7.

Оқушыларға сұрақ қою.

-Ал балалар сіздер жануарлардың қандай түрлерін білесіңдер?(сүтқоректі, жорғалаушы, бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер,құстар)


Сұрақ-жауап

2мин

8.

Мұғалім өзі толықтыру.

Жануарлар мынадай топтарға бөлінеді.


слайд

2мин

9.

Оқушылар біздер қандай топтарға бөліндік?

-Олай болса әр топ бөліну бойынша топтастыру.


Оқушылар постер қорғау

3мин

10.


Мұғалім толықтыру.

слайд

3мин


Сергіту сәті: Ойын: "Үй жануарларын тап"

  • Балалар, мен сендерге жануарлардың аттарын айтамын,

"үй жануарын" естігенде қол шапалақтау керек.


2мин

11.

Ойын: «Кім батыл?»


Менім мекенім қайда?

3мин

12.

-Ал балалар бүгінгі сабақтан не үйрендік соны дәптерімізге бес жол өлеңмен жазып бериік.

Бес жолды өлең

3+3


13.

Үйге тапсырма. Жануарлардың көп түрлілігі тақырыпты оқып, жануарлардың суретін салу.

слайд

2мин

14.

Бағалау. Бағалау парағымен бағалау.

слайд

4мин




































Балықтар.

Балықтардың 20 000 түрі бар. Олардың айырмашылығы жүзеді.




Қосмекенділер.

Қосмекенділердің-4000 түрі бар. Олардың айырмашылығы құрлықта да, суда да тіршілік етеді.



















Сүтқоректілер

Сүтқоректілердің – 5000 түрі бар. Олардың айырмашылығы балаларын өз сүтімен асырайды.

















Жорғалаушылар.

Жорғалаушылардың – 8000 түрі бар. Олардың айырмашылығы бауырымен жорғалайды.


Жәндіктер.

Жәндіктердің – 700 000 түрі бар.
















санын ішіне жазу.

Құстар – 1

Балықтар - 2
Қосмекенділер – 3
Сүтқоректілер – 4
Жорғалаушылар – 5
Жәндіктер – 6.



Құстар – 1

Балықтар - 2
Қосмекенділер – 3
Сүтқоректілер – 4
Жорғалаушылар – 5
Жәндіктер – 6.



























Барысы:
Сабақтың мақсаты:
Дамытушылығы: Оқушыларды жануарлар әлемінің алуан түрлерімен таныстыру, олардың қандай топқа жататындығын анықтай білуге үйрету.
Білімділігі: Оқушылардың адңан білімдері бойынша түйін сөзді таба білуге, тұжырым, қорытынды шығара білу қабілетін арттыру.
Тәрбиелігі: Оқушылардың табиғаттың жанашыры болып табиғатты қорғауға өз үлесін қосуына тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: СТО әдістері.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Көрнекілігі: электронды оқулық, суреттер, плакаттар, тест жинақтары

І. Ұйымдастыру жұмысы.
Сабаққа әзірлік. Психологиялық дайындық
ІІ. Танысу тренингі.
ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Өсімдіктер дүниесі адам қамқорлығына мұқтаж» тақырыбы бойынша түсінгендері сұралады.

Үй тапсырмасын тест арқылы бекіту.
IV. Қызығушылығын ояту. Ой қозғау:
Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу.
1. Жүзім
2. Алма
3. Ананас
4. Қауын
5. Қарбыз
6. Қияр




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Жануарларды? к?п т?рлілігі.3 КЛАСС

Автор: Нурмухамбетова Турсынай Нурбергеновна

Дата: 22.05.2015

Номер свидетельства: 214260


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства