Саба?ты? ма?саты: О?ушыларды ?зіндік пікірін ашы? айта алатын, д?лелдей алатын, ?з іс-?рекетіне жауап бере алатын ??зіреттілікке дейін жеткізу.
Міндеті :
Б. Мерекені? ?зі жалпыхалы?ты? ж?не к?сіптік болып б?лінетіні туралы ма?л?мат беру.
Д. К?сіптік мерекелерден жалпыхалы?ты? мерекелерді? басым екендігіне о?ушыларды? к??ілін аудару ж?не сыни т?р?ыдан ойлау?а бейімдеу.
Т.О?ушылар?а бейбітшілік-мереке екендігі ж?нінде т?сінік беру.
О?ытуды? н?тижелері:
1. Берілген та?ырыпты? ма?ынасы мен мазм?нын т?сіне отырып, тере?ірек ойлау?а да?дыланады.
2. АКТ-ны пайдалану ар?ылы жа?а т?сініктер ?алыптасады.
3. Сыни т?р?ыдан ойлау модулі бойынша берілген тапсырмаларды орындау барысында идея, жоспарлар, т?жірибені? ?орытындысы турасында пікірлер ?алыптасады.
4. О?ушы ?з ойын еркін т?рде жеткізе ж?не талдай отырып, ?орытынды жасай алады.
5. Топпен ж?мыс барысында о?ушыларды? таланттылы?ын аны?талады, я?ни к?шбасшылар аны?талады.
«Үстірт» орта мектептің бастауыш сынып пәні мұғалімі Шонайбаева Жамиланың 3«В» сыныбына арналған дүниетану пәнінен ашық сабағының қысқа мерзімдік жоспары
3 сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жалпыхалықтық және кәсіптік мерекелер.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды өзіндік пікірін ашық айта алатын, дәлелдей алатын, өз іс-әрекетіне жауап бере алатын құзіреттілікке дейін жеткізу.
Міндеті :
Б. Мерекенің өзі жалпыхалықтық және кәсіптік болып бөлінетіні туралы мағлұмат беру.
Д. Кәсіптік мерекелерден жалпыхалықтық мерекелердің басым екендігіне оқушылардың көңілін аудару және сыни тұрғыдан ойлауға бейімдеу.
Т.Оқушыларға бейбітшілік-мереке екендігі жөнінде түсінік беру.
Оқытудың нәтижелері:
Берілген тақырыптың мағынасы мен мазмұнын түсіне отырып, тереңірек ойлауға дағдыланады.
АКТ-ны пайдалану арқылы жаңа түсініктер қалыптасады.
Сыни тұрғыдан ойлау модулі бойынша берілген тапсырмаларды орындау барысында идея, жоспарлар, тәжірибенің қорытындысы турасында пікірлер қалыптасады.
Оқушы өз ойын еркін түрде жеткізе және талдай отырып, қорытынды жасай алады.
Топпен жұмыс барысында оқушылардың таланттылығын анықталады, яғни көшбасшылар анықталады.
Қамтылатын модульдер:
1-модуль оқыту мен оқудағы жаңа тәсіл (топтық жұмыс), 2-модуль СТО. Әдіс: Ассоциация, суретпен жұмыс, топтастыру, 3-модуль –бағалау, 4 –модуль-АКТ пайдалану (электрондық оқулық), 7 модуль-көшбасшылық (топты басқару және барлық сабақтарда белсенділікпен қатысып отыру)
Қадамдар:
Үй тапсырмасын тексеру
интерактивті тақтамен жұмыс
Топпен жұмыс.
рефлексия
бағалау
Сабақ барысы:
Мұғалімнің іс-әрекеті:
Ұйымдастыру
Оқушының зейінін сабаққа аудару
Топқа бөлу, ережесімен таныстыру, басшы,бақылаушы, хатшы,репортер тағайындау.
Мәтінді тарату
деңгейлік тапсырма
Оқушының іс-әрекеті
І.Үй тапсырмасын тексеру
1- тапсырма. Модуль СТО. Әдіс: Ассоциация
І-топ
1.Көлік дегеніміз не?
2.Көліктің қызметі қандай?
ІІ-топ
1.Көліктің қандай түрлерін білесің?
2.Қандай жануарларды көлік ретінде қолданады?
ІІІ-топ
1.Тұрмыс-тіршіліктің маңызды бір бөлігі көлік дегенді қалай түсінесің?
2.Қазіргі кездегі көліктің пайдасын айт?
2-тапсырма. Модуль АКТ-ны пайдалану.
«Жалпыхалықтық және кәсіптік мерекелер» тақырыбында құрылған презентация
1-Суретке назар аудар. Бұл презентацияны кім құрған? Демек; қандай түйін түйдік?
3-тапсырма. Жаңа сабақтың мазмұнын ашу. Модуль СТО. Әдіс: Суретпен жұмыс. Жалпыхалықтық және кәсіптік мерекелерінің ерекшеліктерін анықта.Оқушылар санау бойынша топқа бөлінеді. Әр топқа тапсырма беріледі. Оқушылар жұмысты постерде қорғайды.