Просмотр содержимого документа
«"Yurak" mavzusida dars ishlanma»
Boshlang’ich ta’lim fani1 – sinf o’qish fanidan1 soatlik
Darsning mavzusi:Kitobni asrang
Darsning maqsadlari:
Ta’limiy maqsad:Kitob haqidagi
tasavvurlarini boyitish, insonning hayotdagi o’rnida kitobning beqiyos o’rni haqida tushuncha berish, o’qish ko’nikmalarini, to’g’ri, ongli va ifodali o’qish sifatlarini takomillashtirish. O’quvchilar lug’atini boyitish haqida tushuncha berish.
Tarbiyaviy:O’quvchilarni kitoblarga do’stona munosabatda bo’lishi, kitobni ko’z qorachig’idek asrab avaylashi haqida tushuncha berish.
Rivojlantiruvchi maqsad:Maktab kutubxonasiga a’zo bo’lishi, sinfda kutubxona burchagi tashkil etishi, uyda uy kutubxonasini tashkil etishi haqida tushuncha berish.
Dars turi:Yangi bilim beruvchi.
Dars metodi:Suhbat, klaster.
Dars jihoji:Kompyuter slaydlari, turli badiiy adabiyotlar, darsliklar kitob rasmlari.
Darsning borishi:O’tilgan mavzuni mustahkamlash. Quddus Mahammadiyning
Maktab – oftob qo’shig’i.
MAKTABDA BIZ NIMANI O’RGANAMIZ
Yozishni
O’qishni
Ilimni
Odobni
O’quvchim,
A’lochim
Qarog’im,
Quvonchim
O’QITUVCHIM SEVAR MENI
OTA - ONAM SEVAR MENI
She’riy topishmoq.
Qat qat qatlama
Aqling bo’lsa tashlama
Qadimda ota – bobolarimiz kitobni qo’llariga olganda, uni avval o’pib, ko’zlariga surtganlar. Keyin ochib o’qiganlar. Bu “Bizga bilim berding, seni ko’z qorachig’idek asraymiz”, deganlari bo’lgan.
Hikoyalar
She’rlar
Maqollar
Rivoyatlar
Topishmoqlar
Tez
aytishlar
Bilim
beradi
Aqlni
charxlaydi
Xotirani
mustahkamlaydi
Nutqimiz
Ravon
bo’ladi
Odob
o’rgatadi
Hissa:
Kitob – bilim bulog’i,
O’quvchining o’rtog’i.
Savol:
Qadimda ota – bobolarimiz kitobga qanday munosabatda bo’lganlar?