Mavzu: Xona sonlariga ko`paytirish. | |||
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko`paytma, yig`indi, bo`lish. Soatlar soni: 1 soat. | |||
Mavzuning qisqacha ta’rifi: Masala yechish. Ko`paytma haqida tushuncha. | |||
O’quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi: Metod:ko’rgazmali, jamoa bo’lib ishlash, mustaqil ishlash. Shakl:jamoa bo’lib ishlash, yakka tartibda ishlash. Jihoz: darslik, masala uchun rasm, jadval, daftar. Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib boriladi. Baholash: dars oxirida o’quvchilar rag’batlantiriladi. | |||
Darsning maqsad va vazifalari | |||
Ta’limiy: Misol va masalalarni og’zaki va yozma bajarishga o’rgatish. Ko`paytma haqida bilimlarini oshirish. Tarbiyaviy: o’zaro hurmat, Vatanga mehr muhabbat ruhida tarbiyalash. Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning og’zaki va yozma hisoblash malakalarini takomillashtirish. | |||
Kutilayotgan natija | |||
Dars yakunida o’quvchilar ayirish, hadlar, masala va nur haqida to’liq bilimga ega bo’ladilar, Mustaqil ravishda misollarni yecha oladilar, | |||
Dars jarayoni va texnologiyasi | |||
Ishning nomi | Bajariladigan ish mazmuni
| Metod
| Vaqt |
1-bosqich Tashkiliy qism | Sinfning darsga tayyorgarligi tekshiriladi. Navbatchining hisoboti tinglanadi. Davomat aniqlanadi. | Suhbat | 1 d |
2-bosqichi. | Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi. | o’yin. | 1 d |
3-bosqich. Darsning borishi | 1.Otilgan mavzu yodga tushiriladi, uy ishi tekshiriladi. O`quvchilarning uy ishlarini tekshirib chiqish. Ingiz tilida yod olgan so`zlarni takrorlash. | Savol-javob | 2d |
2.O’quvchilar bilimi umumlashtiriladi. 3. Yangi mavzu ko’rgazmali tushuntiriladi. 527. Tushuntirish bilan yeching: 526*50=26300 3042*200=6084000 384*30=11520 2709*300=812700 659*70=46130 291*90=26190 2307*400=922800 4122*200=824400 | Savol-javob | 4 d. | |
4. O`quvchilar bilan masaal yechamiz. 528. Kvadrat detsimetrlarda ifodalang: 1m2 =10000dm kv | 2 m2 =20000 dm kv | 800 sm2 =8dm kv | 10 000 mm2=1dm kv | Izlanish | 4 d. | |
5. Yangi mavzu haqida tushuncha beriladi.
Yechish: 1) 45*3=135 2) 135+80=215 Javob: 215 ta kitob | Izlanish |
| |
6.Daftarlari bilan ishlaydilar.
Yechish: 1) 80*4=320 2) 100*3=300 3) 300+320=620 Javob: 620 ta daraxt | Mustaqil | 5 d 10 d | |
4-bosqich Mustahkamlash | 531. Tenglamalarni yeching: X+ 50 = 81 - 9 2 *X+356 = 900 X-206= 100 + 45 X=28 X=272 X=61 | Muammoli Izlanish | 3 d |
5-bosqich. Darsni yakunlash | O’quvchilarning darsga faol qatnashganligiga qarab rag’batlantiriladi va dars yakunlanadi. Uy ishi. 117-bet 532-533 m isollar. | Suhbat | 2 d |