kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Вступ до розділу «Байка». Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»

Нажмите, чтобы узнать подробности

 Вступ до розділу «Байка».  Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»

Мета:

 навчальна : ознайомити дітей із новим жанром - байка, з життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова; формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту, працювати з додатковим матеріалом, збагатити знання учнів про тварин; вчити  аналізувати  байки, правильно інтонувати байки, оцінювати  вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Вступ до розділу «Байка». Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»»



Тема:

Вступ до розділу «Байка». Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»

Мета:

навчальна : ознайомити дітей із новим жанром - байка, з життям і творчістю байкаря Леоніда Глібова; формувати вміння інтонаційно виділяти слова, важливі для розуміння тексту, працювати з додатковим матеріалом, збагатити знання учнів про тварин; вчити аналізувати байки, правильно інтонувати байки, оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки.

розвивальна: розвивати способи і види чи­тання байки, творчі, аналітичні здібності, логічне та образне мислення учнів; розвивати вміння знаходити схожість і відмінність за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками тварин; збагачувати словниковий запас.

виховна: оцінювати вчинки персонажів, виявляти мотиви їхньої поведінки, викликати в дітей осуд і сміх над тими, хто береться не за свою справу.

Інтерактивні технології : «Магічний квадрат», робота в парі, робота в малих групах, прийом «Сенкан».

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Обладнання: мультимедійний проектор, мультфільм «Лебідь, Рак і Щука», презентація до уроку, портрет Л.І. Глібова, аудіозапис байки «Лебідь, Щука і Рак», анімована презентація з музичним супроводом (фізкультхвилинка), наочність « Пригода на галявині», роздатковий матеріал, іграшковий телефон.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Слово вчителя

- Діти, у народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюся, що ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.

Усі сідайте тихо, діти!

Домовляймось – не шуміти.

Руку – гарно піднімати,

Чітко, в лад відповідати,

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати,

Тож гаразд, часу не гаєм.

І урок вже починаєм.


( Дзвінок) Вчитель здивовано:

  • Алло. Добрий день. У нас урок. А у вас проблема? Добре, я передам дітям.

  • Діти, нам подзвонили тварини з чудової галявини. На ній все зникло, бо де-які жителі ніяк не можуть порозумітися. Нас просять допомогти її «оживити» і розібратися в складній ситуації, яка там склалася. А для цього треба виконати правильно всі завдання сьогоднішнього уроку. За правильні відповіді ви будете отримувати смайлики, які допоможуть в кінці уроку отримати гарні оцінки. Чим більше смайликів, тим вищий бал. Працювати треба дружно і злагоджено.

  • Допоможемо? Тоді за роботу!


ІІ. Мовна розминка.

Перед нами – галявина. На ній темно і холодно, тому що не зійшло сонечко. А щоб воно з’явилося, треба зробити перший крок.

Перший крок – це в нас розминка.

Чітко працює кожна дитинка!


  1. Артикуляційна зарядка

Попросимо тиші – ц- ц- ц.

Розженемо галасливих птахів – кш- кш- кш.

Дзижчить комарик, прогонімо його –дз- дз- дз (оплески)

Загуркотів у полі трактор – р- р- р.

Закаркали ворони – кар-кар-кар.


  1. Чистомовка (слайд 2)

Жу-жу-жу –вам мурашку покажу.

Жі- жі-жі – гострі точимо ножі.

Зу-зу-зу – погодуй мою козу.

Са-са-са – укусила ніс оса.

Ра-ра-ра – ми весела дітвора.


  1. Гра «Блискавка» (картки)

  • Прочитайте швидко слова, знайдіть зайве, поясніть, чому.


  • Комар, метелик, жук, горобець, муха. (зайве –муха, всі інші – комахи)



  • Зозуля, голуб, орел, соловейко, метелик.(зайве – метелик, всі інші – птахи)



  • Барвінок, фіалка, мак, верба, троянда.(зайве – верба, всі інші – квіти)


  1. Скоромовка (слайд 3)


На річці Роман спіймав руками рака,

Рак ущипнув Романа за руку.

Прочитайте скоромовку:

  • мовчки;

  • хором повільно;

  • весело;

  • в швидкому темпі;


  1. Читання складової таблиці.

Пробіжимо доріжкою складів. Доріжка № 6, 10, 16.



Ви справились з завданням. У нас зійшло сонечко.


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.


Гра «Магічний квадрат»

  • Діти, попрацюйте з «Магічним квадратом» , який лежить у вас на партах і скажіть твори яких жанрів ми уже читали?

ЕТСРЬКАЗКАМЮБЄЯЖ

БРЖЬЛЕГЕНДАСЮХЗК

АЬСОПОВІДАННЯЯТРМ

СЖРКЗВІРШАНОПГТЯ

ЯАЛМПОВІСТЬОКРЗ

УЛЯНЖП’ЄСАКЬЮМРТХ


Шифрограма-колограма (слайд 4)

  • Щоб дізнатися, з яким новим жанром ми сьогодні ознайомимося, треба розшифрувати шифрограму-колограму і тоді галявина почне з’являтися, відкриваючи пазл за пазлом.

Ключ: читати за рухом годинникової стрілки через букву, починаючи з виділеної. (Байка)

О



Б


А



Л


Р




А



Й



В


М


К







  • Отже, сьогодні на уроці ми познайомимося з поняттям, що таке байка, хто її пише, за що байку так люблять люди. Дізнаємося, що байки мають повчальний висновок, який часто люди використовують у своєму житті. Прочитаючи нову байку, ми теж зробимо для себе висновок з сьогоднішнього уроку, як правильно працювати в колективі.

( перевертаємо 1 пазл)

  • А девізом нашого уроку будуть слова (слайд 5):

Розумні дівчатка й хлопчаки!

Читайте залюбки байки!

IV. Підготовка до сприймання нового матеріалу.

  1. Робота з деформованим текстом (за В.Б.Едігеєм)- на партах картки.

  • Прочитайте текст на картах

ЙБАКА – ВЕНЕЛИКИЙ, НАЙТІШЕЧАС ВАШОРВІНИЙ ВТІР, ЧАПОВНОЛЬГО змісту. У КАХБАЙ В ЗАХРАОБ тварин, СОРНИЛ, НИХЗІР ПРЕМЕТІВД НОБЖЕРАЗО ДЕЛЮЙ.

( Байка – невеликий, найчастіше віршований твір повчального змісту. У байках в образах тварин, рослин, різних предметів зображено людей.)

  • Тепер хором з дошки вже відредагований текст.(слайд 6)

(перевертаємо 2 пазл)


  1. Інформація про байку.

«Байка» походить від грецького слова «айнос» - оповідання, що потребує відповідного тлумачення. Дійовими особами байок найчастіше є тварини, але іноді людські істоти, чи неживі предмети. Байка служить зразком життєвої мудрості. ЇЇ головна особливість - вона має повчальний висновок. Цей висновок ще називають мораль.

- Подумайте, казку пише казкар.

-А хто ж створює байки? ( байкар)

(перевертаємо 3 пазл)



2. Розповідь про Л Глібова.

- Прочитайте, який вислів про байку написав відомий байкар ( прочитайте, роз`єднаючи слова): (слайд 7)

Здаєтьсябайкапростобреше,

Асправдіяснуправдучеше.

Нікоговсвітінемине,

Читайтезгадуйтемене.


  • Про що просить нас видатний український байкар?

Вчитель. І сьогодні ми ознайомимося з біографією та творчістю видатного українського байкаря Л.І.Глібова.


-Допоможуть у цьому учні з групи «Довідкове бюро» і тоді ми приберемо останній пазл.

(слайд 8)

  1. учень: Леонід Іванович Глібов народився на Полтавщині. У дитинстві

Льолик, як усі його звали, був веселим і жвавим, йому подобалося усе красиве, але найбільш він любив доглядати за квітами, тому його прозвали «королем квітів». Знайомі і родичі, вітаючись з ним, казали : «Здоров був, Льолику, квітчастий королику». Хлопчик дуже любив слухати казки баби Одарки. А ще Леонід любив слухати народні пісні, зачаровувався народними звичаями і обрядами.

2 учень: Коли настав час здобувати освіту в гімназії, тринадцятирічний хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому вірші «Сон».

Залишив Л. Глібов великий доробок: байки, віршовані загадки і казки, акровірші, жарти. (слайд 9)

Вчитель:

Ці твори принесли йому славу, його шанують, люблять і знають не тільки в Україні, а й в усьому світі. У творчому доробку Леоніда Івановича Глібова 107 влучних байок. Недарма І.Я.Франко назвав його «найкращим українським байкописом».

-А в нашій шкільній бібліотеці є багато книжок з творами Л.І. Глібова. Завітайте і почитайте їх у позакласний час (виставка книжок)

(перевертаємо 4 пазл)


  1. Читання статті в підручнику (с. 94)

  • А тепер попрацюємо з підручником. Розгорніть їх по закладинці. Працюємо на с.94. Коли прочитаємо текст про Л.І.Глібова, у нас на з’явиться те, з-за чого вийшло непорозуміння на галявині.

Читайте уважно, шоб дати відповідь на запитання- що підказує читачам висновок байки?

1 абзац – читаємо «Хвостиком». Веде -….., хвостики – всі учні класу.

  1. абзац – вправа «Ланцюжком»

  2. абзац – вправа « Небо- земля».


- що ж підказує читачам висновок байки?( як слід чинити в житті)

(з’являється віз)

- А ось і те, з-за чого виникла проблема у тварин. А я знаю, що ви проблеми вирішувати вмієте, тому давайте спочатку відпочинемо, а потім разом розберемося в ситуації.


4. Фізкультхвилинка «То не є проблема» анімована презентація з музичним супроводом ( Слайд 11)

-

(з’являються діти)



Y. Випереджальне завдання

Наші учні були об’єднані у групу «Знайки». Їм було дано завдання зібрати матеріал про окремих тварин.

  • Розкажіть над чим ви працювали і про що дізнались.

Загадка. Упіймав Івасик рибу,

Але витягати – мука,

Бо сердита і велика

На гачок зловилась… (щука)

1 учень - ( слайд 12)

Щука – хижа риба, велика за розміром і масою. Тіло щуки має витягнуту форму, голова загострена, зуби гострі. Забарвлення щуки – сіро-зелене в цятку. Харчується в основному рибою, але може полювати і на водоплавних птахів та їх пташенят. Живе у глибоких річках, озерах по кілька десятків років.

Загадка. Мов знак запитання ожив

Повільно озером поплив,

Умить піднявся – летить у небі

Ширококрилий, білий … (лебідь)

2 учень –( слайд 13)

Лебідь за свою силу, красу і величаву поставу давно й справедливо названий царем водяних, або водоплавних птахів. Білий, як сніг, з блискучими прозорими невеликими очима, з довгою, гнучкою й красивою шиєю, він невимовно прекрасний, коли спокійно пливе поміж зеленими очеретами по воді. Лебеді літають зі швидкістю 60-80 км за годину. Вони шиплять, сурмлять, а коли доглядають за пташенятами, гавкають по-собачому. Лебеді – перелітні птахи. На зиму вони відлітають на південь.

Загадка. Швець – не швець, кравець – не кравець,

Тримає в роті щетинку, в руках ножиці…(рак)

3 учень - ( слайд 14)

Раки – досить охайні істоти, тому вони не водяться в брудних водоймищах. Голова в рака вузька, на якій дуже добре виділяються його опуклі очки-намистинки. Рот в рака має дуже сильні щелепи, якими він міцно захоплює корм. Пересувається рак за допомогою чотирьох пар нижніх кінцівок, дуже незвично – «задом наперед». Тулуб захищений міцним панциром і закінчується віялоподібним хвостом. Раки віддають перевагу самоті. Живуть у річковому грунті.

(з’являються лебідь, щука, рак)



  • Чи є щось спільне в усіх цих тварин? ( Ні, усі вони різні за способом життя, зовнішніми і внутрішніми ознаками)



- Ви,мабуть, вже здогадались, що лебідь, щука і рак – це персонажі нашого нового твору – байки Л.І. Глібова «Лебідь, щука і рак».

YІ. Опрацювання байки «Лебідь, Рак і Щука».

1. - А тепер подивіться і послухайте байку, де діють ці персонажі.

Слухання аудіозапису байки Л. Глібова «Лебідь, Рак і Щука» та перегляд мультфільму.(Слайд 15 )

- Скажіть, що вам нагадує цей твір за жанром? (Віршовану казку)


  1. Робота з підручником


а). Напівголосне читання байки учнями( Гра «Бджілка»).

  • Вчитель.

  • А зараз мовчазне читання - «Рибка». Прочитайте текст самостійно і знайдіть незрозумілі слова .


б)Словникова робота.(Слайд 16)


Попросимо учнів з «Довідкового бюро» пояснити незрозумілі слова:


Безладдя – непорядок.

Катма немає

Хура — віз.

Морока – клопіт



в) Аналіз байки з елементами вибіркового читання

Вчитель. – А тепер ми прочитаємо вибірково.

- Що вирішили зробити тварини. (приставить хуру узялись)

- Чому їм це не вдалося ? (тягли в різні напрямки)

- Можливо, багаж був великим? (Ні, сказано, що "невелика, бачся, штука... ".)

- Якими словами передано дії кожного персонажа? (Лебідь рветься, Рак упирається , а Щука тягне.)

- Чи могли діяти персонажі в одному напрямку? (Ні.) Чому?(Бо вони роблять зовсім різні дії, протилежні. Вони не домовилися діяти однаково, в одному напрямку)

- Як ви гадаєте, чи випадкові герої байки — птах, риба і рак? (Ні, автор підібрав таких персонажів, що не могли порозумітися, бо були дуже різні.)

- Який висновок робить автор? Прочитайте рядки про це.(«Хто винен з них, хто ні- судить не нам,та тільки хура й досі там»)


- У чому ж причина того, що віз і досі там? (Нерозуміння один одного ,відсутність погодженості дій.)


- Якими словами автор засуджує таке ставлення до справи? Прочитайте. ("І діло, як на гріх, не діло тільки сміх".) Отже, він висміює, засуджує такий підхід до справи.

(Слайд 17) Читаємо хором

- На що схожі ці слова? (На прислів'я.) Чого вони нас вчать?(вчать робити у колективі все дружно, разом планувати якусь роботу, домовлятися)


- Запам'ятайте цей вислів, користуйтесь ним при нагоді в своєму житті. Він допоможе вам діяти злагоджено в колективі, виконувати роботу, погоджуючі дії виконавців, працювати спільно, разом.


( прикрасити квітами галявину)


г) Робота над виразністю читання. Партитурне читання( Слайд 18, 19, 20, 21)




Вчитель.

  • Ой! З’явилося болото. Це може бути пастка. Трясовина має здатність засмоктувати все живе. Щоб не потрапити у болото, щоб воно зникло – треба виконати завдання - повчитися виразно читати байку.

Партитурне читання. Ви вже знаєте, що важливі слова – виділені червоним кольором, паузи позначаються : логічна – однією вертикальною лінією, а граматична – двома, стрілки показують зниження чи підвищення голосу.


(прибрати болото)


д)Гімнастика для очей (слайд 22 )- Релаксація з музичним супроводом.(1 хв.)

Вчитель.

  • А зараз, діти, ми здійснемо уявну подорож на галявину.( аудіозапис - спів солов`я).

Відкиньте голівки на спинку стільця. Закрийте очі. Розслабте м`язи. Уявіть собі літній сонячний день. Ми прийшли на галявину. Чути спів солов`я. Свіже чисте повітря. Блакитне небо. У траві побачили коника-стрибунця, який налякався, і скаче з травинки на травинку, віддаляючись від нас. Простежте за ним очима. На квіточку кульбабки прилетіла бджілка. В небо піднявся соловейко високо-високо і загубився в небесній блакиті. Повільно розплющіть очі. Сядьте рівно.


е) Робота в парах. (Слайд 33)

- А зараз попрацюйте в парах. Визначте зачин, основну частину і кінцівку байки.(Одна із пар зачитує зачин і кінцівку).

Висновок:

Вчитель. - Усьому світові відомий сюжет цієї байки, яка висміює «дурне безладдя» і стверджує, що тільки в єдності можна досягти успіхів у задуманій справі. Отже, автор висміює людей-егоїстів.



є) . Гра « З′єднай пару» (Слайд 23)( Робота на картках)


Завдання: з′єднати назву байки і приказку, яка визначає головну думку твору.

«Лебідь, Щука і Рак» Зима спитає, де літо було.

» Берись дружно, не буде сутужно.

Згода будує, а незгода руйнує


YІІ. Оцінювання


YІІІ. Підсумок уроку. Прийом Сенкан. (Слайд 24)


  • Як ви думаєте, то чому байки Л. Глібова знають багато поколінь українських дітей?( ці байки цікаві, повчальні, змістовні)

  • Які ваші враження від уроку?

  • Що сподобалось найбільше??

  • Завдяки чому вдалося виконати всі завдання? (Ми працювали злагоджено, дружно)

  • Підсумок нашого уроку ми проведемо використовуючи


прийом Сенкан (робота в групах)- на партах конверти з словами-розсипанками


  • Назвіть іменник, який називає тему уроку Байка

  • Яка вона?, назвіть 2 означення Цікава, повчальна

  • Що вона робить? (три дієслова) Схвалює, засуджує, виховує

  • Речення із чотирьох слів,що передає ставлення

до цієї теми Байка – твір повчального

характеру

ІХ. Домашнє завдання (Слайд 25)


  1. Вивчити байку Л.Глібова

  2. Учням групи « Знайки» написати листа одному з персонажів байки Л.Глібова із порадою, яка б допомогла йому.



Усьому світові відомий сюжет цієї байки, яка висміює «дурне безладдя» і стверджує, що тільки в єдності можна досягти успіхів у задуманій справі.


Швидко збігають хвилинки.

Ось і прощатись пора.

Діти, дозвольте вам на прощання

Зичити щастя й добра!




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Вступ до розділу «Байка». Л. Глібов «Лебідь, Щука і Рак»

Автор: Титенко Людмила Олександрівна

Дата: 26.03.2017

Номер свидетельства: 403520
