Пәні
Әдебиеттік оқу
Күні
12.01.2017
Тақырыбы:
В. Сухомлинский «Нағыз адам»
Мақсаты:
Әңгіменің мағынасын ашу. Адами құндылықтар туралы ой – пікір
қалыптастыру. Жан-жақты ойлауға, ақылды салмақты пікір айтуға, ойын
нақты, дұрыс жеткізуге, тапқыр сөйлеуге үйрету.Оқығанын еркін мазмұндай
білуге үйрету. Сөздік қорларын молайту жұмыстарын белсенді жүргізу.
Күтілетін нәтиже
Ойларын еркін айтады. Шығарманың негізгі идеясын түсінеді. Адами құндылықтар туралы ой-пікір қалыптасады. Кейіпкердің бойындағы асыл қасиеттерді үлгі етеді.
Қолданылатын модуль
СТО, Оқу мен оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер.
Ресурстар
АКТ, плакат, маркер, стикер
Сабақтың барысы.
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Балаларды топқа бөліп отырғызу
Оқушыларға (адамгершілік қасиеттерге байланысты) сөздері жазылған стикерлер таратылады.
Оқушылар 2 топқа білінеді.
Психологиялық ахуал
- Ұйымдастыру.
- Сәлемдесу
- Топқа бөліну
- Ынтымақтастық атмосферасы
Оқушылар ұстаздармен амандасады, топқа бөлінеді.
Айтылған іс-қимылдарды жасайды.
Білу.
Негізгі тұжырымдарды бере отырып, өткен материалдарды есте сақталғаның растау.
Үй тапсырмасы: Ш. Құдайбердіұлы «Бір кесе меруерт»
«Сұхбат немесе бос микрофон» әдісі арқылы сабақ айтылады.
Әр топ оқушылары сұхбат ала отырып берілген тақырып бойынша түсініктерін айтады.
Түсіну
Салыстыру, сипаттау арқылы фактілерді түсінгендігін көрсету.
Тақырыпты ашу. Сөзжұмбақ шешу
1. Ас атасы (нан)
2. «Ділдә» сөзінің мағынасы
3. «Баланың айласы» әңгімесіндегі кейіпкерлердін бірін ата
4. «Таза бұлақ» кімнің әңгімесі?
5. Көлге жапқан қақпақ, сіресіп тұр-қатты ақ.
6. Қазақтың ұлы ақыны
7. Мөлдір суы бар шыңырау, терең ол не?
8. «Ұшқан ұя» романын жазған кім?
9. Қазақтың ұлттық музыкалық аспабы
1-топ
Мәтіннің 1-ші бөлігін тізбектей оқып, мазмұнын талдау.
2-топ
Мәтіннің 2-ші бөлігін тізбектей оқып, мазмұнын талдау.
Сөзжұмбақ шешу арқылы бүгінгі тақырыппен танысады.
Берілген мәтін бойынша әр топ оқушылары оқи отырып, жаңа сабақтың мазмұнын бір-бірлеріне түсіндіреді.
Қолдану
Жаңа білімді әр нұсқада пайдаланады.
«Балық сүйегі» әдісі
1-топ: адамгершілік
2-топ: қайырымсыздық
«Балық сүйегі» әдісі бойынша әңгіменің мазмұнына қарай берілген мәселені тауып, себептері мен дәлелдерін талдатып, қорытынды жасату
Әр топ берілген тапсырмалар бойынша өз ойларын балық сүйегіне орналастыра отырып талдайды.
Талдау
Қорытынды жасау үшін ақпараттарды тексеру, дәлелдерді анықтау.
Постермен жұмыс
1-топ: Бұл адам емес
2-топ: Бұл нағыз адам
1-топ оқушылары бұл адам емес сөзіне өз көз қарастарын жазады.
2-топ оқушылары бұл нағыз адам сөзіне өз пікірлерін жазады.
Жинақтау
Жаңа үлгіде басқа элементтермен қиыстыру, балама шешім қабылдау.
Хат жазу
1-топ
1-ші жолаушыға хат
2-топ
3-ші жолаушыға хат
Әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды.
Бағалау
Пікірмен таныстыру, дәлелдеу, критерий бойынша идеяларды негіздеу, жұмыс сапасын бағалау.
Миға шабуыл
Адамгершілік, мейірімдік, жауапсыздық, қатыгезділік, татулық сөздерінің мағынасын ашу.
Әр топ оқушыларыберілген сөздер бойынша өз ойларын ортаға салады.
Сергіту сәті
Үн таспадағы қимыл-қозғалыс жаттығулары көрсетіледі.
Оқушылар үн таспадағы қимыл-қозғалысты салып орындайды.
Рефлексия
Әр оқушыға мазмұнды смайликтер беріледі.