Просмотр содержимого документа
«Урок ?аза? тілі " С?йлемдегі с?здерді? байланысы"»
Тақырыбы: Сөйлемдегі сөздердің байланысы
Мақсаты: Сөйлемдегі сөздердің байланысы туралы, оларға сұрақ қою арқылы білетінімізді, сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысатыны түсінік беру; тілін, сөздік қорларын дамыту; байқампаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: суреттер, үлестірмелер.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал орнату.
Қазақ тілі-дана тілі,асыл тіл
Қазақ тілі- баба тілі, ғасыр тіл.
Қазағымның қуанышын сен жырлап,
Елдігімнің дәрежесін асыр тіл.
ІІ. Өткен тақырыпты , тапсырмасын тексеру: 207- жаттығу
ІІІ. Өткенді пысықтау
Сөйлем дегеніміз не? Сөйлемнің түрлері? Мысалдар келтіру. Келтірген мысалдары сөйлемнің қай түріне жататынын анықтату,дәлеледеу.
Сөйлем түрлерінің ережесін айту. Оқушыларға келтірген мысалдарындағы сөздердің сандарын анықтату.Сол сөздердің тек түбірін жаздыру,жалғауларынсыз оқыту.
Ой қозғау. Сөйлемде байланыс бар ма? Сөйлемде қандай кезде байланыс болады? Балалар бүгінгі сабағымызда біз не білеміз?
ҮІ Мақсат қою кезеңі. Сөйлемдегі сөздердің байланысы
Бірнеше сөздер жазу, ұшақ ,биік,самғау, ұшты. Сол сөздерден сөйлем құрату.Сөздердің қандай өзгеріске ұшырағанына көңіл аударту
Ү.Жаңа сабақ. 207-жаттығу. Екі бағанды оқып, салыстыру. Сөздерге сұрақ қою.Талдау. Ереженіоқу. 208-жаттығу. Сөйлемдегі сөздерді өзара байланысты сөздерді бөліп жазу. Сөйлемдегі сөздердің байланысына сұрақ қою.
Оқушылар сыныпқа кірді.
- Оқушылар не істеді?
-Оқушылар кірді.
-Қайда кірді?
Сыныпқа кірді.
Сергіту сәті:
Орнымыздан тұрамыз,
Құсша қанат жаямыз.
Қанаттарды қағамыз,
Ұшып ұшып аламыз,
Орнымызға қонамыз.
ҮІІ.Түсінгендерін тексеру. 209-жаттығу. Ребусты шеш, сөйлем құр, сөздердің байланысын тап. Сөздердің байланысын сызбамен көрсету.
Малдар өрісте жайылды.
Өрісте жылқылар жайылып жүр.
ҮІІ Бекіту.
Сөйлемдердің байланысын қалай білеміз?Мысалдар келтіру. 258-жаттығу дәлелде.