kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок-проект "Річки та озера України"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета: ознайомити учнів із найбільшими річками та озерами України, їх значенням для людини; розвивати світогляд, мовлення і мислення учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: мапаУкраїни, атласи, картки-криптограми, шапочки-назви річок і озер, мікрофон, реферати, аркуші з завданням, фотографії річок і озер.

                             ХІД  УРОКУ :

І. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок

Час почати наш урок

Ми часу дарма не гаймо,

До природи вирушаймо.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ  І МОТИВАЦІЯ УРОКУ                                                                                                                                            

1. Вчитель:Любі діти. Сьогодні ми підводимо підсумки нашого проекту,над яким ми працювали декілька місяців. Відгадайте,будь ласка, ребус, у якому зашифровано головні поняття нашого уроку. (Ребус на дошці).Так, це слова – річка і озеро.                                                                                                                                          2.Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, море, озеро, струмок, ставок, океан.

- Доведіть свою думку. ( Всі слова пов’язані з водою, крім, слова – гора)

- Як можна одним словом об’єднати всі ці слова? (Водойми)

3.Прийом «Мікрофон». Вправа «Очікування»

- Що б ви хотіли дізнатися про водойми?

 4.Вчитель:Так що ж  позначають слова річка і озеро? Про це розкажуть наші «Всезнайки» за допомогою тлумачного словничка.

1 всезнайка: Річка - це постійний водяний потік із природною течією по руслу, від витоку вниз до гирла.

                                                                                                                                                                               Багато річок є на Землі. У кожної — своя назва, своя «вдача».

Течуть вони біля сіл і міст, гордо несуть свої води в далечінь. Початок річці дають джерела, які виходять на земну поверхню. Багато річок беруть початок з озер, боліт, зі схилів гір. Кожна починається невеликим струмком, кілька струмків утворюють річку. Річки несуть свої води в море.

2 всезнайка:  Озеро - це природна водойма повільного водообміну, розташована в заглибинах суходолу і не пов'язана протоками з морями та океанами.

 Озера називають блакитними перлинами, синіми очима Землі.                                                                             Великі озера України: Світязь, Кундук, Ялпуг, Кагул і Синевир.

Найбільшим озером є Ялпуг в Одеській області. Найглибшим озером є Світязь на Волині.

За формою озера бувають круглими, довгими, серпиком, грушкою. Вони ще бувають із солоною і прісною водою. Озеро Світязь чимось схоже на море. У вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти.                                                                      

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Вчитель: Ми поговоримо сьогодні про  найбільші річки та озера України, їх значення, про охорону водних ресурсів України, дізнаємося із джерел усної народної творчості про водойми, любов народу до своєї країни, її природи. Групи учнів получили завдання,над якими працювали і знаходили матеріал  з різних джерел. Про підсумки нашої пошукової роботи ми зараз і дізнаємося.

ІV.  СПРИЙМАННЯ І ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1.Вчитель: Яка річка тече через наше місто? Так, Молочна. Чи велика ця річка? Люди кажуть:  І великі ріки впадають в море.

• Хоч річка невеличка, а береги ламає.

• Не пхай ріки — вона сама пливе.

• Одна ріка — проста вода, багато рік — море. Поясніть значення прислів'їв.                                                           Давайте зараз заслухаємо групу «Дослідників річок», щоб дізнатися про великі річки України та про річку, яка є у нашому місті.

Виступ групи «Дослідники річок» (кожний учень показує свою річку на мапі України, а діти знаходять ці річки в атласах на партах).                                                                                                                                                Вчитель:  Річки є народним багатством. Віддавна люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. Тепер на великих річках побудовано електростанції. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі. У них водяться звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря,тому тут добре відпочивати. І велика, і маленька річка неначе промовляють до нас: «Люби нас такими, які ми є, і не твори нам зла». Якщо в людини серце відкрите для добра і краси, то воно відгукнеться на будь-який вияв неповторності в природі.

2. Фізкультхвилинка (під пісню «С голубого ручейка начинается река.)                                                                   3.  Вчитель: Наша країна багата не тільки на річки. Природним багатством є і озера, які називають Синіми очами Землі. Група «Дослідників озер» зараз розповість вам про самі великі озера України. Група учнів «Дослідники озер» розповідає і показує на мапі озера України.                                                                                                    4. Вчитель: Наші фоторепортери приготували фоторепортаж про озера і річки нашої країни.  (Показ на дошці «Фоторепортерами» фото річок і озер з коментуванням).

5. Вчитель: Відгадайте, будь ласка, загадки( робота над загадками «Мешканці річок і озер»):

• Голова є, а шиї нема; очі є, брів нема; рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить. (Риба)

• Які ноги, такий ніс!

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека)

• У зеленому жакеті галасує.

Хоч і плавати мастак,

А не риба і не рак. (Жаба)

• Упіймав Івасик рибу,

Але витягати — мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась. (щука).

• Живе — то чорне, погане,

А умре — то красне, рум'яне. (Рак)

  •  Гра «Риболовля»

 (на партах у кожного - картки – криптограми з назвами риб) Тепер перевіримо, яких риб ви можете зустріти в річках нашого краю?

Як ви і здогадалися, зараз розмова піде про мешканців річок та озер. З ними нас познайомить група «Дослідників флори і фауни». Хто з вас знає, що позначає слово «флора», а «фауна»?

       Група «Дослідники флори і фауни» з дослідами.

6. Вчитель:  Озера і річки  потребують захисту. Адже, якщо про них не дбати, то вони швидко можуть перетворитися на болото. А болото вже ніколи не перетвориться на озеро. І рослинний, і тваринний світ озера слід оберігати, адже в природі все пов'язано. Озера є домівкою для багатьох тварин, які живляться рослинністю озера. Якщо один вид зникає, це призводить до знищення іншого виду. Також біля озера і людині перебувати корисно, адже там можна дихати свіжим повітрям, відпочити на лоні природи, спостерігати за водою, отримувати сонячні й повітряні ванни.

З охороною водойм нас ознайомлять наші «Охоронці річок та озер».

7.  Вчитель: Річки і озера оспівані у піснях, описані у загадках та прислів'ях народу.  Народну творчість з цієї теми збирали наші «Митці». Зараз заслухаємо їхні  надбання.

 Група «Митці» розповідає прислів'я, приказки, загадки та вірші про річки та озера.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ                                                                                                                                         1.Гра «Відгадай річку та озеро».   (Якщо це річка – діти хлопають, якщо озеро – діти топають).                                2. Практична робота(з атласами).  Розгляньте фізичну карту України.

— Якими умовними знаками на карті позначають озера?

— Знайдіть та покажіть на території України озера.

— У якій частині України найбільше озер?

— Які озера нашої місцевості ви знаєте?

VІ.  ПІДСУМОК УРОКУ

1. - Що нового дізналися під час роботи над проектом?

- Які річки та озера України ви запам'ятали?

-Яких правил треба дотримуватися, перебуваючи біля водойми?

-Водойми треба охороняти і берегти тому, що….                                                                                                  2. Прийом     «Мозговий штурм»

- Яке значення водойм у житті людини?

(На партах у дітей аркуші з завданням).

Складіть речення – висновки.

Водойми – це сховища води.

Місце для відпочинку людей.

Служать перевезення вантажів.

Використовують в побуті та на виробництві.

Домівки для рослин і тварин.

      Охороняти природу – значить охороняти свою Батьківщину!

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок-проект "Річки та озера України"»

МЕЛІТОПОЛЬСЬКА ЗОШ І-ІІІ ст. № 24







3 клас

«

»



Мета: ознайомити учнів із найбільшими річками та озерами України, їх значенням для людини; розвивати світогляд, мовлення і мислення учнів; виховувати любов до природи.

Обладнання: мапаУкраїни, атласи, картки-криптограми, шапочки-назви річок і озер, мікрофон, реферати, аркуші з завданням, фотографії річок і озер.

ХІД УРОКУ :

І. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок

Час почати наш урок

Ми часу дарма не гаймо,

До природи вирушаймо.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ УРОКУ

1. Вчитель:Любі діти. Сьогодні ми підводимо підсумки нашого проекту,над яким ми працювали декілька місяців. Відгадайте,будь ласка, ребус, у якому зашифровано головні поняття нашого уроку. (Ребус на дошці).Так, це слова – річка і озеро.  2.Знайдіть зайве слово.

Річка, гора, море, озеро, струмок, ставок, океан.

- Доведіть свою думку. ( Всі слова пов’язані з водою, крім, слова – гора)

- Як можна одним словом об’єднати всі ці слова? (Водойми)

3.Прийом «Мікрофон». Вправа «Очікування»

- Що б ви хотіли дізнатися про водойми?

4.Вчитель:Так що ж позначають слова річка і озеро? Про це розкажуть наші «Всезнайки» за допомогою тлумачного словничка.

1 всезнайка: Річка - це постійний водяний потік із природною течією по руслу, від витоку вниз до гирла.

Багато річок є на Землі. У кожної — своя назва, своя «вдача».

Течуть вони біля сіл і міст, гордо несуть свої води в далечінь. Початок річці дають джерела, які виходять на земну поверхню. Багато річок беруть початок з озер, боліт, зі схилів гір. Кожна починається невеликим струмком, кілька струмків утворюють річку. Річки несуть свої води в море.

2 всезнайка: Озеро - це природна водойма повільного водообміну, розташована в заглибинах суходолу і не пов'язана протоками з морями та океанами.

Озера називають блакитними перлинами, синіми очима Землі. Великі озера України: Світязь, Кундук, Ялпуг, Кагул і Синевир.

Найбільшим озером є Ялпуг в Одеській області. Найглибшим озером є Світязь на Волині.

За формою озера бувають круглими, довгими, серпиком, грушкою. Вони ще бувають із солоною і прісною водою. Озеро Світязь чимось схоже на море. У вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти.

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Вчитель: Ми поговоримо сьогодні про найбільші річки та озера України, їх значення, про охорону водних ресурсів України, дізнаємося із джерел усної народної творчості про водойми, любов народу до своєї країни, її природи. Групи учнів получили завдання,над якими працювали і знаходили матеріал з різних джерел. Про підсумки нашої пошукової роботи ми зараз і дізнаємося.

ІV. СПРИЙМАННЯ І ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

1.Вчитель: Яка річка тече через наше місто? Так, Молочна. Чи велика ця річка? Люди кажуть:  І великі ріки впадають в море.

• Хоч річка невеличка, а береги ламає.

• Не пхай ріки — вона сама пливе.

• Одна ріка — проста вода, багато рік — море. Поясніть значення прислів'їв. Давайте зараз заслухаємо групу «Дослідників річок», щоб дізнатися про великі річки України та про річку, яка є у нашому місті.

Виступ групи «Дослідники річок» (кожний учень показує свою річку на мапі України, а діти знаходять ці річки в атласах на партах). Вчитель:  Річки є народним багатством. Віддавна люди селилися поблизу річок. Брали з них воду, ловили рибу, сплавляли ліс. Тепер на великих річках побудовано електростанції. Річками перевозять пасажирів, різні вантажі. У них водяться звірі, риби, водоплавні птахи. Біля річок завжди свіже повітря. Тому тут добре відпочивати. І велика, і маленька річка неначе промовляють до нас: «Люби нас такими, які ми є, і не твори нам зла». Якщо в людини серце відкрите для добра і краси, то воно відгукнеться на будь-який вияв неповторності в природі.

2. Фізкультхвилинка (під пісню «С голубого ручейка начинается река..) 3. Вчитель: Наша країна багата не тільки на річки. Природним багатством є і озера, які називають Синіми очами Землі. Група «Дослідників озер» зараз розповість вам про самі великі озера України. Група учнів «Дослідники озер» розповідає і показує на мапі озера України. 4. Вчитель: Наші фоторепортери приготували фоторепортаж про озера і річки нашої країни. (Показ на дошці «Фоторепортерами» фото річок і озер з коментуванням).

5. Вчитель: Відгадайте, будь ласка, загадки( робота над загадками «Мешканці річок і озер»):

• Голова є, а шиї нема; очі є, брів нема; рот є, а не говорить; без ніг, а далеко ходить. (Риба)

• Які ноги, такий ніс!

По болоту ходить скрізь.

Хату на хаті має,

Жабам рахунок знає. (Лелека)

• У зеленому жакеті галасує.

Хоч і плавати мастак,

А не риба і не рак. (Жаба)

• Упіймав Івасик рибу,

Але витягати — мука!

Бо сердита і велика

На гачок зловилась... (щука).

• Живе — то чорне, погане,

А умре — то красне, рум'яне. (Рак)

  • Гра «Риболовля»

(на партах у кожного - картки – криптограми з назвами риб) Тепер перевіримо, яких риб ви можете зустріти в річках нашого краю?

Як ви і здогадалися, зараз розмова піде про мешканців річок та озер. З ними нас познайомить група «Дослідників флори і фауни». Хто з вас знає, що позначає слово «флора», а «фауна»?

Група «Дослідники флори і фауни» з дослідами.

6. Вчитель:  Озера і річки потребують захисту. Адже, якщо про них не дбати, то вони швидко можуть перетворитися на болото. А болото вже ніколи не перетвориться на озеро. І рослинний, і тваринний світ озера слід оберігати, адже в природі все пов'язано. Озера є домівкою для багатьох тварин, які живляться рослинністю озера. Якщо один вид зникає, це призводить до знищення іншого виду. Також біля озера і людині перебувати корисно, адже там можна дихати свіжим повітрям, відпочити на лоні природи, спостерігати за водою, отримувати сонячні й повітряні ванни.

З охороною водойм нас ознайомлять наші «Охоронці річок та озер».

7. Вчитель: Річки і озера оспівані у піснях, описані у загадках та прислів'ях народу. Народну творчість з цієї теми збирали наші «Митці». Зараз заслухаємо їхні надбання.

Група «Митці» розповідає прислів'я, приказки, загадки та вірші про річки та озера.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ 1.Гра «Відгадай річку та озеро». (Якщо це річка – діти хлопають, якщо озеро – діти топають). 2. Практична робота(з атласами). Розгляньте фізичну карту України.

— Якими умовними знаками на карті позначають озера?

— Знайдіть та покажіть на території України озера.

— У якій частині України найбільше озер?

— Які озера нашої місцевості ви знаєте?

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

1. - Що нового дізналися під час роботи над проектом?

- Які річки та озера України ви запам'ятали?

-Яких правил треба дотримуватися, перебуваючи біля водойми?

-Водойми треба охороняти і берегти тому, що…. 2. Прийом «Мозговий штурм»

- Яке значення водойм у житті людини?

(на партах у дітей аркуші з завданням)

Складіть речення – висновки.

Водойми – це сховища води.

Місце для відпочинку людей.

Служать перевезення вантажів.

Використовують в побуті та на виробництві.

Домівки для рослин і тварин.

Охороняти природу – значить охороняти свою Батьківщину!




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Урок-проект "Річки та озера України"

Автор: Гольцова Елена Владимировна

Дата: 26.10.2016

Номер свидетельства: 352451


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства