Просмотр содержимого документа
«Урок на тему: "Тенглама"»
Mavzu: Tenglama 2-sinf
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: matematik atamalar, iks, noma’lum son, tenglama
Soatlar soni: 1 soat (45 daqiqa)
Mavzuningqisqachata`rifi: Tenglama, tenglamani yechish yo’llarini tushuntirish, misol va masalalarni mustaqil bajarishga o`rgatish.
O`quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:
Metod: Tushuntirish, kichik guruhlarda ishlash, o`z – o`zini va do`stini baholash, muammoli izlanish, munozara, tezkor savol – javob, didaktik o`yinlar.
Shakl; Jamoa, yakka, juft va guruh bo`lib ishlash.
Jihoz: Texnika vositalari, plakatlar, mavzuga oid rasmlar, marker, rag`bat kartochkalari, multimedia ilovalari.
Nazorat: O`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi.
Baholash: O`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanadi. O`quvchilarga o`z – o`zini va bir – birini baholashni o`rgatish.
Darsning maqsad va vazifalari:
Ta`limiy: o`quvchilarga tenglama haqidatushuncha berish; misol va masalalarni mustaqil ishlashga o`rgatish.
T.K1. Fikrlarni mantiqiy izchillikda ifodalay olish.
Tarbiyaviy: O`quvchilarning qalbiga milliy qadriyatlarimiz va urf-odatlarimizni singdirish. O’quvchilar o’rtasida do’stona munosabat va o’zaro tenglikka erishish. TK 4: Atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob axloq qoidalariga rioya qiliahga o’rgatish.
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning mustaqil fikrlash va tenglamalarni to’g’ri yechish malakalarini rivojlantirish.
FK2. O’rganilgan matematik tushunchalarni o’quv vaziyatlarda qo’llay olish, yangi bilimlar hosil qilish.
Kutilayotgan natijalar: Tenglama va uni yechish malakasini, sanoq texnikasi egallash, tenglamalar ishlash, qisqa masala tuzish malakasini oshirish, hisob – kitob asosida shaxsiy reja tuzish, hisob – kitob bilan ish yuritish, texnika vositalardan foydalanish kompetensiyalariga ega bo`lish.
Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan qoidalar belgilanadi. Matematika fani, DTS talablari. Raqamlar va muhim sanalarni rus va ingliz tillarida bilish.
“Tushunchalar tahlili” metodi
2 daqiqa
3-bosqich.
O`tgan mavzuni so`rash va baholash
Uy ishini bajarilishini monitorda nazorat qilish. O’quvchilar bir birlarining uy vazifalarini tekshirishadi.
“Tasdiqlash” metodi
10 daqiqa
4-bosqich.
Yangi mavzu bayoni.
Ko’rgazma asosida Tenglama haqida tushuncha beriladi.
Videorolik yordamida yangi mavzu tushuntiriladi.
Multimedia ilova,videorolik namoyishi
20 daqiqa.
5-bosqich.
Mustahkamlash.
Mavzu bo`yicha misol va masalalar ishlash.
O’quvchilarning bilim va ko’nikmalarini rivojlantirish va mustahkamlash.
“PMQ” metodi
7 daqiqa
6-bosqich.
Uyga vazifa berish, baholash, darsni yakunlash.
O`quvchilarning darsda ishtirokini hisobga olib, reytingini e`lon qilinadi. Vazifa tushuntiriladi. Dars yakunlanadi.
Rag’batlantirish
5 daqiqa
Matematika. 2-sinf
Mavzu: Tenglama
Darsning maqsadi:
a) Ta`limiy: o`quvchilarga tenglama haqidatushuncha berish; misol va masalalarni mustaqil ishlashga o`rgatish.
T.K1. Fikrlarni mantiqiy izchillikda ifodalay olish.
b) Tarbiyaviy: O`quvchilarning qalbiga milliy qadriyatlarimiz va urf-odatlarimizni singdirish. O’quvchilar o’rtasida do’stona munosabat va o’zaro tenglikka erishish.
TK 4: Atrofdagilar bilan o’zaro muloqot chog’ida odob axloq qoidalariga rioya qiliahga o’rgatish.
c) Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning mustaqil fikrlash va tenglamalarni to’g’ri yechish malakalarini rivojlantirish.
FK2. O’rganilgan matematik tushunchalarni o’quv vaziyatlarda qo’llay olish, yangi bilimlar hosil qilish.
Dars turi: Yangi bilim beruvchi va bilimlarni mustahkamlovchi dars
Dars metodi: “Tushunchalar tahlili”, “Tarmoqlash” , “Tasdiqlash” va “PMQ” metodlari
Dars jihozi: Darslik, multimedia ilovalari, AKT, slayd va mavzuga oid ko`rgazmali qurollar, tarqatmalar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism: salomlashish;
O`qituvchi:- Assalomu aleykum
O`quvchilar: - Vaaleykum assalom.
- Hozir darsimiz nima?
- M a t e m a t i k a
- Shiorimiz?
-Matematika haqida nimalarni bilasiz?
- 1. Matematika kerak bizga,
Har bir shodon o`g`il – qizga.
Aqlimiz va fikrimizni,
Soladi to`g`ri izga.
2. Ibn Sino, Xorazmiy
Qoldirmishlar yaxshi nom.
Bu fan barchaga kerak,
Xoh fazogir, xoh dehqon.
O`qituvchi: Bugun kim navbatchi,
Ham ustozga ko`makchi.
Navbatchi: Sinfda men navbatchi,
Darsga tayyor barcha o`quvchi.
O`qituvchi: G`olib bo`lar bugun kim,
Javob bering turmang jim.
O`quvchilar baravariga – biiiiiiiz!!!
Barakalla!!! Demak a`lo kayfiyatni hamroh qilgan holda darsimizni boshlaymiz.Sinfni 3 guruhga bo`linadi.
Matematika darsida qanday o`quv qurollar kerak bo`ladi? Ularning nomini ingliz va rus tillarida ayting.
K itob , a book, книга
Daftar, a notebook, тетрадь
Kundalik daftar, a daybook, дневник
Ruchka, a pen, ручка
Qalam, a pencil, карандаш
Chizg`ich, ruler, линейка…
Sonlarni hosil qilishda nimalardan foydalanamiz?
Raqamlardan
Raqamlarni jonlantirib, muhim sanalarni eslaymiz. Qani 0 dan 100gacha bo`lgan sonlar ichidan biron bir raqamni tanlab, undagi muhim sanalarni aytingchi?
Men bu raqamlar ichidan “1”ni tanladim. Bu toq son, 1- sentabr mustaqillik kuni, 1-yanvar yangi yilning 1-kuni, 1-iyun “Butun jahon bolalarni himoya qilish kuni”. Qolaversa biz sinfimiz jamoasi bilan doim 1- bo`lishni hohlaymiz .
Men 9 raqamini tanladim. 9- bu toq raqam, 9-fevral “So`z mulkining sultoni’ Alisher Navoiyning tavallud topgan kunlar, 9- may Xotira va qadrlash kuni.
Men 14 raqamini tanladim. 14 – bu juft raqam, 14- yanvar “Vatan himoyachilar kuni”, 14- fevral Shoh va shoir Zahiriddin Muhammad Boburning tavallud topgan kuni.
Men 21 raqamini tanladim. 21-bu toq raqam, 21- 0ktabr “O`zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kun”, 21-mart “Navro`z ummum milliy bayramimiz”
Men 8 raqamini tanladim. 8 – bu juft raqam, 8- dekabr “Kanstitutsiyamiz qabul qilingan kun”, 8-mart “Xalqaro xotin qizlar bayrami.
Men 5 raqamini tanladim. 5 – toq son, 2017-2021 – yillar uchun mo`ljallangan istiqbol reja “Harakatlar strategiyasi” 5 ta ustuvor yo`nalishdan iborat.Biz barchamiz 5 (a`lo) baho olish uchun intilamiz.
B olajonlarim hozir biz ma`naviyat daqiqasi o`tkazsak. Keling bunda bilimlarimizni “Tarmoqlash” metodi orqali takrorlab olamiz.
Ajdodlarimiz fahrimiz
Ehtiyoj (refleksiya)larni aniqlash Videorolik namoyish etiladi.
O`tgan mavzuni mustahkamlash: Uy ishini tekshirish va baholash.
-O`tgan darsda uyga qanday vazifa berilgan edi .
-7-misol Har bir shaklning perimetrini toping
4 sm 2sm
2sm 2sm
3sm
(4+3) +(4+3)=14 (sm) 2. (2+2+(4+2)=8 (sm)
8-misol Hisoblang
30sm+24sm=54sm 80dm+54dm=134dm
60dm-20dm=40dm 50sm+20sm=70sm
Barcha o`quvchilar daftarlaridan uy vazifasini monitorga qarab yana birbirlarning vazifalarini tekshiradilar O`quvchilar rag`batlantirib baholanadi.
IV. Yangi mavzu bayoni: Tenglama
O`qituvchi ko`rgazma orqali yangi mavzuni tushuntiradi.
X (iks) harfi bilan topilishi kerak bo’lgan noma’lum son belgilanadi.
27+x= 27 - bu tenglama
X (iks) harfi bilan topilishi kerak bo’lgan noma’lum son belgilanadi.
27+x=27
Tenglama quyidagicha yechiladi: tenglik to’g’ri bo’lishi uchun x ning o’rniga qanday sonni qo’yish kerakligini bilib olish kerak. Bu son 0, chunki 27 ga 0 ni qo’shganda 27 hosil bo’ladi. Shunda tenglik to’g’ri bo’lganini bilish mumkin.
Tenglamaning yechilishi bunday yoziladi:
27+x=27Tekshirish:
x=27-27 27+0=27
x=0 27=27
2-mashq. a) Yig’indidan ma’lum bo’lgan qo’shiluvchini ayirganda noma’lum qo’shiluvchi hosil bo’lganini tushuntiring:
7+8=15 15-7=8 15-8=7
Noma’lum qo’shiluvchini toping:
+ 3=10 9+ = 14
O’qituvchi: Darsligimizda meva tasvirlangan ekan. Xo’sh sizlar mevalarning nomlarini bilasizmi? Keling ularni boshqa tillarda ham qanchalik bilishingizni tekshirib o’tamiz.
3-mashq. Tenglamalarni yeching va natijani tekshiring. (O’quvchilar bu tenglamalarni doskada yozib bajarishadi)
1) 35+ x = 70 2) 14+x = 24 3) 25+x=50
X=70-35 x= 24-14 x= 50-25
X= 35 x=10 x= 25
Tekshiramiz:
1) 35+35=70 2) 14+10=24 3) 25+25=50
4-mashq. Jadvaldan javobi bir xil bo’lgan misollarni toping:
87+13
75+15
48+32
78+22
64+26
90-10
67+33
53+37
20+20
78-18
90-50
35+25
O’qituvchi: Barakalla! Albatta faol ishtirok etgan, doskadagi misollarni chaqqonlik bilan bajargan o’quvchilarni rag’bat kartochkalari bilan taqdirlaymiz.
O’qituvchi: Navbatdagi mashqimiz bevosita parrandalar bilan bog’liq bo’lganigi uchun keling bir parrandalar nomlarini eslab o’tamiz.
5-mashq. Rasmdan foydalanib: 4+7, 4+10, 7-4,
10-4, 10-7 ifodalar bo’yicha masala tuzing va uni yeching:
4kg 7kg 10kg
Ehtimoliy javoblar:
Zumradning uyida 4ta xo’rozlari bor edi. Bir uni otasi uylariga 7ta g’oz ham olib keldi. Zumradning uyda nechta parranda bor?
B or edi- 4ta
Olib kelindi - 7ta ?
Yechilishi:
4+7=10
Shundan so`ng “Plyus, minus, qiziq (PMQ)” metodi orqali tadbirkorlik va uning muhim jihatlari haqida o`quvchilarni fikrlari tinglanadi va darsimiz iqtisodga bog`lanadi.
(+) plyus P – tadbirkorlikning ijobiy jihatlari haqida so`zlaydilar.
(-) minus M – tadbirkorlikning salbiy jihatlarini so`zlaydilar.
(?) qiziqarli Q – tadbirkorlikning qiziq jihatlarini so`zlaydilar.
Yangi mavzuni tenglama,noma`lum sonlar,raqmlar ishtirokidagi maqollar bilan mustahkamlaymiz.
Yetti o`lchab bir kes
Sanamay sakkiz dema
Bilagi zo`r birni yiqitar,bilimi zo`r mingni.
Ilmli ming yashar,ilmsiz bir yashar.
Qirqiga chidagan qirq biriga ham chida.
Bir yigitga yetmish hunar oz.
Dars yakuni: O`quvchilarni darsdagi ishtirokiga ko`ra rag`batlantirish va baholash.
Uyga vazifa: 6 -7 – misol masalani tushuntirib berish.