kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок на тему: "Мукофот"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок на тему: "Мукофот" для 20класса

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок на тему: "Мукофот"»





Namangan viloyati Uchqo’rg’on tumani xalq ta’limi bo’limiga qarashli 3-sonli umumiy o’rta

ta’lim maktabining boshlang’ich sinf o’qituvchisi Hurboyeva Yulduzxon Abdurasulovnaning 2-sinflar uchun o’qish fanidan Ne’mat Toshpo’latning ” Mukofot” mavzusida yozgan bir soatlik

DARS ISHLANMASI


Mavzu:Mukofot Ne’mat Toshpo’lat

Darsning maqsadlari:

Ta`limiy maqsad: O`quvchilarning to`g`ri va ravon o`qish malakalarini takomillashtirish, ularni og`zaki hikoya qilishga o`rgatish.

Tarbiyaviy maqsad: Oquvchilarning hayvonlarga g’amxorlik qilish sifatlarini tarbiyalash,kitobga bo’lgan qiziqishlarini ortttirish.

Rivojlantiruvchi maqsad: O`quvchilarda ajdodlar merosiga qiziqish, ular bilan faxrlanish hissini uyg`otish, fikrlash doirasini kengaytirish.

Dars turi: Yangi bilim beruvchi.

Dars metodi: suhbat, aqliy hujum, tushuntirish , “zanjir” metodi, klaster sinkveyin o’yini, “Rollarga bo’lib o’qish “ ,”Koptokni tez qaytar”, “So’zdan so’z top ”oyini ,”Kim chaqqon kim zukko ”, “zig-zag metodi.

Dars jihozi : darslik ,kompyuter, slaydlar, turli rangdagi markerlar , mavzuga oid maqollar, hadislar, o’zbek xalq ertaklar kitobi, “Sog’lom ona va bola“ yiliga mos tayyorlangan ko’rgazma,hayvon kiyimlari.

Dars shiori :”Kitob bilim bulog’i,o’quvchining o’rtog’i

Fanlar aro bog’lanish : ingliz tili, ona tili , tabiat , odobnoma

Darsning borishi

  1. Tashkiliy qism :

Assalomu aleykum,parvozga shay lochinlar

Mustaqil yurt kelagagi Alpomish-u , Barchinlar

Qani ayting bolalar.Dur-u, gavhar lolalar

Sinfda kim navbatchi?Doskani ham artuvchi.

Gullarga suv quyuvchi,Tayyormi,hamma o’quvchi?!

Navbatchi so’zi :

-Navbatchi, menman ustoz,

har gapingiz dilga mos,

So’rang javob beraman,

Hurmatim beldiraman.

Bersam sizga axborot;

______ta bolamiz,

o’g’il-u,qiz lolamiz

Kelishdi barcha bola

Darsga tayyor bo’libmiz,

Shaylanishib turibmiz.

O’qituvchi :

-Bolajonlar, sog’lommisiz. Darsimizga tayyormisiz?

O’quvchilar birgalikda:

-Ustoz bizlar sog’lommiz

-Darsga doim tayyormiz.

-Barakkalla!

-Aziz,bolajonlar, hozir darsimiz nima?

-O’qish darsida nimalarni o’rganamiz?

-ob-havo, fasl, bayramlar haqida suhbat 3-daqiqa

Kuzda tabiatda qanday o’zgarishlar bo’ladi? (1-slayd)

  1. O’tgan mavzuni mustahkamlash. 3-daqiqa (2- slayd )

Ushbu shartda guruhlarning o’tilgan mavzuni qanday o’zlashtirganliklari tekshiriladi.

Uyg’on she’ri Mirtemir

She’rni yod so’rash.

”Davom ettir” metodi yordamida so’rash

She’r asosida savol-javob

”Yelpig’ich” metodi












Topishmoq bahsi

O’qib , o’rganilgan bo’lim yuzasidan, ”aqliy hujum” savollari:

III. Yangi mavzuni tushuntirish 3-daqiqa ( 5-slayd)

-Bugun biz sizlar bilan aziz bolajonlar , ”Maktabim-qutlug’ makonim,kitobim-oftobim ” bo’limidan ”Mukofot” ertagini o’qib , o’rganamiz . (darsda ertakchi momo ishtirok etadi) ( 6-slayd)

Ertakchi momo:

-Assalomu aleykum aziz bolajonlarim men ”Ertakchi momo” bo’laman .Siz bobo-buvijonlaringizda , ustozingizdan qaysi ertaklarni eshitgansizlar?

Men sizning hayotingizda alohida o’rin tutaman.Qalbingizda yaxshilikka nisbatan intilish, uyg’otaman. Tasavvuringizda to’g’ri va kamtarin kishilarni esa mag’lub qilib ifodalayman .

Mening ertaklarimni o’qish va tinglash doimiy mashg’ulotingiz bo’lishi lozim.

Hamma birgalikda rahmat ertakchi momo

O’qituvchi : demak ertaklar insonni nimaga yetaklar ekan ?

Bugun biz sizlar bilan ”Mukofot” deb nomlangan ertakni o’qib o’rganamiz.

Doskaga sana, mavzu yoziladi.

Avval ertak o’qituvchi tomonidan ifodali o’qib beriladi. Barcha o’quvchilar ko’rsatkich barmoqlari bilan darslikdan ertak matnini kuzatib, eshitadilar.

Ertakning mazmuni, mohiyatini hayotiy misollar orqali mohiyatini hayotiy misollar orqali ekranda multimedia orqali tushuntiriladi.

L ug’at ishi






Quvnoq daqiqa. (10-slayd) ingliz tilida

”Men kim” metodi

5-slayd ekranda turli xil kasb-hunar egalari rasmi ko’rsatiladi.

”Koptokni tez qaytar” o’yini .Qo’limdagi koptokni xohlagan o’quvchimga uloqtiraman.O’quvchi maqolning davomini aytib maqolni tez qaytaradi.

Masalan :

◆Hurali kishi ..................( xor bo’lmas)

◆ Mehnat qilib topganing.........................(qandu- asal totganing)

◆ Ilm o’z sohibi martabasini.......................( ulug’laydi)

◆Mehnat dan kelsa boylik......................(Turmush bo’lar bo’lar chiroylik)

◆Sog’ tanda ......................................... (sog’lom aql )

Juda yaxshi !Ofarin !

Endi parta bo’ylab zanjir meto ikki nuqtadan o’qitiladi. Rollarga bo’lib o’qitiladi. Ikki o’quvchi va avtor 28 daqiqa

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash 8- daqiqa

-Ertak sizga yoqdimi?

O’quvchilar diqqatini doskadagi sxemaga qarataman. Sxema bo’yicha ertakni tahlil qilish . Ertakni qayta hikoyalash

-Siz kitoblarni qanday saqlaysiz?

-Barakalla! Inson hech qachon loqayd, bekorchi ,dangasa bo’lmasdan,balki tirishqoq ,kitobni sevuvchi, bo’sh vaqtdan unumli foydalanib,sport bilan shug’ullanib, ota-onalarimiz mehnatini qadrlab, yaxshi fazilatli inson bo’lishimiz lozim.

Sahna ko’rinishi o’tkaziladi. Bu orqali o’quvchi mavzuni yaxshi o’zlashtirib uzoq vaqt esda saqlab qoladi.

“Sog’ tanda sog’lom aql” maqolining ma’nosini izohlash.

-O’quvchilar sog’lom bo’lish uchun nimalar qilish kerak?

-sport bilan shugullanish , toza-ozoda bo’liush, gigiyeva qoidalariga rioya qilish va to’g’ri ovqatlanish lozim.

-Muhtaram Prezidentimiz 2016 yilni qanday nomladilar? 6-slayd


-2016 yilni Sog’lom ona va bola ” yili deb nomladilar .

-Ekranda ”Sog’lom ona va bola ” yiliga atab klaster metodida ta’rif , rasmlar.

-O’qiganning o’qi o’zibdi maqolining mazmunini qanday tushunasiz?

-Juda yaxshi! Demak o’qimishli inson nech qachon kam bo’lmaydi

So’zdan so’z top” o’yini . marker bilan ishlash ”Kitobsevarlar” so’zi yozilib doskaga yopishtiriladi. O’quvchilar birin-ketin chiqib marker bilan yozadilar . Masalan : kitob , savob,vatan,Sevara,tib,ota,aka,tok,betob,varrak,karra,rol,et,tik,kit,

ilk,ikki,bel,kar...........................

V . Darsga yakun yashash va baholash .

-Ilm olish uchun nima qilish kerak? ?

-Biror bir hunarni egallash inson uchun zarurmi?

-Barakalla!

Aziz bolalar , shunday tanu-jonimizning sog’ligi, yurtimizning tinchligi ,bugungi kunga shukronalik emasmi?

  • Shukronalikka siz nimalar qilishingiz kerak ?

  • A’lo baholarda o’qishimiz, yaxshi fazilatli, go’zal xulqli inson bo’lishimiz lozim Shu o’rinda darsimizni payg’ambarimizning ibratli hadislari bilan yakunlamoqchiman 2-daqiqa

VI. Uyga vazifa: ertakni to’g’i va ravon o’qib , mazmunini so’zlay olishga tayyorlanib kelish



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Урок на тему: "Мукофот"

Автор: Хурбоева Юлдуз Абдурасуловна

Дата: 05.04.2020

Номер свидетельства: 545460


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства