Просмотр содержимого документа
«Урок лдітературного читання 2 клас "Легкий хліб" білоруська народна казка»
Відкритий урок
в 2 класі
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ
Підготувала вчитель
Маріупольської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Донецької області
ЗАПОРОЖЧЕНКО ВАЛЕНТИНА ВАСИЛІВНА
2017/2018
Тема: Білоруська народна казка «Легкий хліб».
Мета: Вдосконалювати навички правильного, виразного та швидкого читання в особах; вчити аналізувати прочитане, ділити текст на частини,збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння інсценізувати казку; виховувати працелюбність, бережливе ставлення до хліба.
Тип уроку: Комбінований
Матеріал до уроку: Презентація, ілюстрації, іграшка лисиці, вовка, підручник.
Хід уроку.
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Органайзер (слайд 1)
Порівнялись і з гостями привітались.
Пролунав уже дзвінок
Він покликав на урок.
До уроку приготувались
Гарно ми пошикувались.
Доброго ранку, доброго дня!
Бажаєш ти,бажаю і я
Хай плещуть долоньки
І тупають ніжки
Працюють голівки
І сяють усмішки.
Доброго ранку, доброго дня!
Бажаємо ми, бажаю і я!!!!
Тож часу не гаймо
Тихенько сідаймо
Урок читання наш розпочинаймо!
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
Очікування від уроку( відповіді дітей)
- Діти, сьогодні до нас на урок прийшла мама-зайчиха. У неї сталося лихо. Її дітки-зайченята потрапили у пастку. Допоможемо зайчисі врятувати малят?
- Добре! Щоб врятувати маленьких зайченят нам треба гарно попрацювати, бути уважними, кмітливими і зосередженими.
- Тож приступаємо до нашого першого завдання.
МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Урок продовжимо без зупинки і з розминки
Робота з чистомовками
Є в нас в роті язичок,
Він говорить: чок, чок, чок.
Ще скажемо:
Чітко говори - ри – ри–ри,
Букви в слово запроси -си-си –си,
Речення склади - ди-ди – ди,
свою думку скажи -жи – жи – жи,
правильно читай - ай – ай – ай!
Пригадайте, діти, вмить, як пшениченька шумить?(ш-ш-ш)(слайд 2)
Як в гайку струмок дзвенить?(дінь-дзінь-дзінь)(слайд 3)
Джміль в садку бринить?(дж-дж-дж)(слайд 4)
Як шумлять у птаха крила?(шух-шух-шух)(слайд 5)
В морі синьому вітрила?(с-с-с)(слайд 6)
Робота зі скоромовкою
Під горою хвойний ліс,
За горою хижий лис.
І так почнемо з правильного дихання та читання.
Спочатку прочитаємо повільно і тихо, а потім швидко і голосно по рядах.
( Спочатку читають по рядах, а потім декілька учнів окремо)
- Молодці! Дякую!
3. Робота з реченням
-А тепер подивіться всі на дошку. У нас записано речення.
Умілому всяка робота легка.(слайд 7)
- Давайте прочитаємо разом це речення.
-А тепер прочитайте речення так, щоб логічний наголос був на першому слові.
- На другому. На третьому. На четвертому. А тепер з питальною інтонацією.
- Добре, діти, з першим завданням ми справилися. Починаємо рятувати наших зайченяток. Знімаємо 1 гілочку.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
-Д/з у нас було диференційоване за командами
1 команда (читання казки «Лисичка» за особами)(автор,баба,дід)(слайд 8)
2 команда(переказ казки)
А зараз питання до всіх
- З яких частин складається казка? (зачин, основна частина, кінцівка)
- Зачитайте зачин, кінцівку.
- Чого вчить нас ця казка? (бути розумними,кмітливими, треба не всім довіряти, бути уважними, не треба ловити гав)
- З цим завданням ми теж справилися, тож знімаємо 2 гілочку.
-А чи знаєте ви, що слово лисиця - це старослов’янське слово,утворене від слова лис - що означає жовтуватий, рудий колір. Через колір свого хутра вона й отримала свою назву. Погляньте яка вона красуня.(слайд 9)
- Ще в нас було творче завдання
3 команда повинна дати відповідь на питання «Чому лисичка є героїнею багатьох казок?»
(Відповіді дітей)
-А зараз ми перевіримо наскільки ви знаєте казки (діти дивляться на ілюстрації з казок і відгадують казку) (Колобок, Рукавичка, Котик та Півник, Пан Коцький, Лисичка та Журавель)(слайди 10 -14)
- Знімаємо 3 гілочку
ІV. Фізхвилинка (слайд 15)
Раз , два - дерева
Три, чотири – вийшли звірі
П’ять, шість - падав лист
Сім, вісім – птахи в лісі
Дев’ять, десять – це лисички
підняли гарненькі личка.
V. Повідомлення теми і мети уроку - Ми продовжуємо знайомитися з казками. І сьогодні познайомимося з білоруською народною казкою «Легкий хліб» (слайд 16)
- Людина вирощує зернові культури дуже-дуже давно, понад 10 тис. років, вміє пекти хліб. Чому так високо цінувався і вшановувався хліб, бо він містить майже всі корисні поживні речовини. Хліб - джерело вітамінів групи B, PP, E. В ньому є залізо, кальцій, магній, фосфор.
- Ось чому кажуть «Хліб всьому голова» (слайд 17)
- Перед тим, як ми почнемо працювати над казкою, наша наступна група готувала прислів’я про хліб (слайд 18)
Вправа «Мікрофон»
1. Сухий березень,теплий квітень, мокрий май - буде хліба врожай.
2. Як у травні дощ на дворі - то восени хліб у коморі.
3. Зима без снігу - літо без хліба .
4. Посій зерна гору - будеш мати хліба комору.
5. Глибше орати - більше хліба мати.
- Знімаємо ще гілочку.
Загадка(слайд 19)
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є ,- жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк -
Грізний звір цей, звісно (вовк)
«Тлумачення незнайомих слів»(слайди 20 - 23)
Вигін – частина поля, куди виганяють пасти худобу
Марудна – надокучлива
Закрасує – зацвіте
Заборонувати - розпушити грунт.
VI. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Опрацювання білоруської народної казки «Легкий хліб» (с. 44–45) (слайд 24)
Отож уважно слухаємо казку та спробуємо відповісти на таке питання:
- Хто, крім вовка, є персонажами казки?
1. Читання казки вчителем.
- Хто, крім вовка, є персонажами казки? ( косар, кінь)
2. Повторне читання казки учнями
Гра «Колосок»
Читає учень, на парту якого впав колосок.
— З якою інтонацією слід читати слова косаря? (Спокійно, розважливо)
— А вовка? (Нетерпляче, з роздратуванням)
— Коня? (Упевнено)
3. Читання казки за особами
4. Аналіз змісту казки
«Мозковий штурм»
— Де відпочивав косар?
— Хто до нього вийшов?
— Яким він був?
— Що вовк попросив у косаря?
— Чи сподобалися вовкові пояснення косаря?
— Чи влаштував його такий хліб?
— Куди відіслав косар вовка?
— Чи вдалося сіроманцеві знайти «легкий хліб»?
— Чому вовк пішов шукати легкий хліб?
Що треба зробити, щоб з’їсти хліб? Зачитайте.
Завдання: розмістити слова утому порядку, у якому їх розміщено у казці,
Робота по рядах — Скільки разів у тексті зустрічається слово?
1-ша група — вовк; 2-га група — косар; 3-тя група — хліб.
(вовк - 8, косар - 3, хліб - 10) (слайд 26)
Рятування зайченят(слайд 27)
VII. Підсумок уроку.
Розв'язання проблеми уроку.
– Чи буває легкий хліб?
«Без труда - нема плода»
Хліборобська праця дуже тяжка, тому треба її шанувати. Великий шлях від зернятка до смачних булочок, які печуть у їдальні. Отже неможна гратися хлібом, кидати на підлогу,а треба хліб шанувати. Казка вчить нас бути працелюбними, любити свій труд як це робив косар, а не шукати легкого хліба. Для вас діти роботою є навчання. Тому вчіться гарно і сумлінно. Радуйте своїх батьків і не шукайте легкого хліба.
Оцінка дітьми своєї роботи
Якщо ви працювали недостатньо старанно – руки вгору;
Добре – руки в замочок;
Чудово – аплодисменти.
Ви сьогодні на уроці були:
К – кмітливі
А – активні
З – завзяті
К – казкові
А – артистичні(слайд 28)
Сенкан
Казка
Яка? Цікава, чудова
Що робить? Повчає, виховує
Моє ставлення – я люблю казки
Іншими словами – перлина української мови (слайд 29)
VIII. Д/З.
Читати та переказувати казку «Легкий хліб» (слайд 23)