Күні:...................
Сабақтың тақырыбы: Қарлығаштың қасиеті
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға мәтін мазмұны арқылы қарлығаш құсының қасиеті, адамзатқа көмегі, тіршілігі туралы түсіндіру.
Оқушылардың эвристикалық, шығармашылық, ой – өрістерін, тілдерін, сөздік қорын дамыту.
Мейірімділікке, ізгілікке, пәктікке, тазалыққа тәрбиелеу
Сабақтың әдіс тәсілдері: сұрақ, - жауап, түсіндіру, көрнекілік, таладау – жинақтау т.б.
Пән - аралық байланыс: дүние тану, ән күй.
Көрнекіліктері: қарлығатың ұясы, нақыл сөздер, слайдтар.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа әзірліктерін тексеру.
Сабаққа психологиялық әзірлік.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау
Үйге қандай тапсырма берілді?
«Табиғатты бүлдірмейік» өлеңін мәнерлеп оқу.
ІІІ. Үй тапсырмасын қорыту
Табиғат байлық көзі. Табиғатқа нелер жатады? (Адам, ауа, сут т.б.)
(Слайд көрсету) Слайд бойынша мұғалімнің сөзі:
Бұлар - байлығымыз. Табиғаттағы әр нәрсе керек. Осы байлықтардың бірі құстар.
Құстар қандай топтарға бөлінеді?
Құстар және үй құстары туралы.
ІV. Жаңа сабақ
Оқушылардың қызығушылығын арттыру.
А) Жұмбақ шешу.
Қос қанатын иіп ап,
Жарға келіп, қонады.
Қара киім киіп ап,
Балшықтан үй салады. (Қарлығаш)
Ә) Қарлығаштың суретін көрсету
Қарлығашты кім сипаттап, айтып береді?
Балалар, қарлығаш құсы туралы өлең, мультфильм, ертегі, білесіңдер ме?
Осы шығармаларда қарлығаштың қандай іс әрекетін байқадыңдар? (Қайырымды, мейірімді, адал құс ретінде білеміз.
V. Жаңа сабақ
Бүгінгі сабағымызда қарлығаштың басқа да қасиетерімен танысамыз.
А) «Қасиет» сөзіне тоқталу.
«Қасиет» - араб сөзі. Әрбір затқа, нәрсеге, адамға айырмашылық белгі, ерекшелік береді.
Қасиет – жаратушы өзі дарытқан айырықша қабілет, құпия сыр, құдірет.
Ә. Мәтінмен жұмыс.
Мұғалімні мәтінді мәнерлеп оқуы.
Б. Сөздік жұмыс. Дәптермен жұмыс.
Саңғырық - құстың қағы, нәжісі, қиы.
Тылсым – белгісіз нәрсе, әрекет құбылыс.
В. Оқушыларға тізбектей оқыту,
Г.Азат жолдан оқыту;
Ғ.Мәтінді бөлідерге бөлу;
1.Қарлығаш - балажан құс.
2.Қарлығаштың әрекеті.
VІ. Сергіту сәті.
Қарлығашқа ұқсайық,
Қане, қанат жазайық.
Қарлығаш болып ұшайық.
Ұшып – ұшып алайық.
С.Қор
Слайд көрсету.
Көрініс: Қарлығаш пен дәуіт.
Бұлар қандай қасиет?
Сендер оысы қарлығаштан ғибрат алып, жақсы қасиеттерді бойларыңа сіңірулерің керек.
Қарлығашқа байланысты мынадай ұғымдар мен сөз тіркестері қалыптасқан.
Қанатымен су сепкен – болмашы болса да жәрдем, жақсылық жасау.
Қарлығаш дана – ең алғаш шыққан кітап данасы.
Қарлығаштың қанатындай – ұшы сүйірленіп, қиыла біткен қас.
Алғашқы қарлығаштар- оқу орнын алғаш бітіргелі отырған түлектер.
Ән: «Қос қарлығаш»
VII. Сабақты қорыту, рефлексия кезеңі.
Бүгінгі сабақ ұнадыма? Сабақ не туралы?
VIІI. Бағалау.
ІХ. Үй тапсырмасын беру.
Мәтінді оқу, мазмұнын айту.
Мәтінге лайық сурет салу.
Ақтөбе облысы Ырғыз ауданы ҚАЛЫБАЙ НЕГІЗГІ МЕКТЕБІ
АШЫҚ САБАҚ
ТАҚЫРЫБЫ: ҚАРЛЫҒАШТЫҢ ҚАСИЕТІ
ПӘНІ: АНА ТІЛІ
СЫНЫБЫ: 2
ПӘН МҰҒАЛІМІ: МИМЫҚОВА Д.С.
2013 ОҚУ ЖЫЛЫ