Тэма : Парныя звонкія і глухія зычныя гукі. Іх абазначэнне на пісьме
Мэты :
- абагульніць і паглыбіць веды па тэме “Правапіс парных звонкіх і глухіх зычных у словах”, арганізаваць дзейнасць вучняў па самастойнаму прымяненню атрыманых ведаў;
- развіваць мову дзяцей, увагу, памяць, мысленне; узбагачаць слоўнікавы запас;
- выхоўваць цікаўнасць да роднай мовы, любоў да прыроды.
1. Арганізацыйны момант
Гучыць музыка, настаўнік чытае верш
Вясна
Сонца грэе, прыпякае,
Лед на рэчцы затрашчаў.
Цеплы вецер павявае,
Хмар дажджлівых нам прыгнаў.
Вось і бусел паказаўся,
Гусі дзікія гудуць,
Шпак на дубе распяваўся,
Жураўлі ужо лятуць.
- Пра якую пару года ідзе размова?
- Як вы здагадаліся?( З’яўляецца малюнак вясны)
- Вось да нас Вясна прыйшла і шмат цікавыхзаданняў прынясла.
2.Чыстапісанне
Загадкі
Зімой камлем уверх расце, вясной памірае, хто адгадае?(лядзяш)
- Які гук чуем на канцы слова?
- Які гэта гук?
- Якой літарай абазначаецца на пісьме?
Шшш шшш шшш
- Назавіце парны зычны гук
Жжж жжж жжж
- Які гэта гук?
- Запішам словы: лядзяш калодзеж
- Як па іншаму можна сказаць калодзеж?(студня)
- Колькі літар і гакаў у словах?
- Які гук чуецца на канцы слова калодзеж?
- А якую літару напісалі?
- Чаму?
3. Пастаноўка вучэбных задач
- Сення на ўроку будзем з вамі працаваць над правапісам парных звонкіх і глухіх зычных у словах.
4. Работа па тэме ўрока
а) Гульня “Назаві пару”
Настаўнік называе гук, а вучні – яго пару:
Б- ? г-? Д -? Дз -? З-? Ж -? Дж -?
б) Слоўнікавы дыктант
Спяшаецца, як на пажар,
Стараецца – нясе цяжар.
Не скардзіцца, што цяжка
Маленькая.(мурашка)
Кажуць, што я іду.
Не іду, а падаю,
Па вясне ўпаду-
Восенню ўзрадую(дождж)
У залаты клубочак схаваўся дубочак(жолуд)
Што за гаспадар лясны
Спіць пад снегам да вясны,
А прачнуўшыся, хутчэй
Па мед лезе ў вулей(мядзведзь)
- Якія літары напісалі на канцы слоў?
- Чаму?
- У якіх словах не супадае колокасць літар і гукаў?
в) Слоўнікавая работа
Праца над тэкстам пр.79, ст.47
- адказ – адказы
Фізкультхвілінка
- Калі называю птушку – хлопаем, іншы прадмет – падымаем рукі
- Бусел, ваверка, воўк, заяц, верабей, зубр, мядзведзь, шпак, жораў, ліса, бярозка, ластаўка.
- Назавіце дрэва, якое прагучала(бярозка)
- Якую літару патрэбна праверыць?
г) Работа з дэфармаваным тэкстам
- Нам бярозка прынесла заданне: патрэбна са слоў скласці сказ
Лесе, сцежцы, выраслі, бярозкі, маленькія, ў, на.
(Маленькія бярозкі выраслі на сцежцы ў лесе.)
- У якіх словах вы сустрэлі правіла парных зычных?
- Як праверыць словы: сцежцы, бярозкі?
д) Праца над тэкстам пр.81, ст.48
- Пра якую кветку ідзе размова?
- Якога колеру кветка?
- Назавіце словы з няпарнымі зычнымі гукамі(к,ф,-траўка, ускрайку, сіненькім, вочкам, пралеска, кветка, ківае, галоўкай, тонкай)
е) Падбор слоў з процілеглым значэннем пр.82, ст.49
5. Падвядзенне вынікаў
- Над якім правілам працавалі на ўроку?
- Як праверыць парную зычную?
Тэст “Так, не (+, -)
- Каб напісаць слова з парнай зычнай у слабай пазіцыі, трэба слова змяніць так, каб пасля зычнай стаяла галосная.
- г, д, дз, дж, ж, з – гэта глухія зычныя гукі.
- п, х, т, ц, ч, ш, с – гэта глухія зычныя гукі.
- У слове лебедзь на канцы пішацца ць.
- Праверачным словам да слова бярозка з’яўляецца – бярозка.
Праверка
6. Дамашняе заданне пр. 83
7.Эмацыянальная ацэнка работы