Просмотр содержимого документа
«Уа?ыт арасында?ы ?атынас»
Күні: 13.04.2016 жыл
Сыныбы: 0 «Ә»
Білім беру саласы:Таным
Бөлімі: Қарапайым математика
Тақырыбы:Уақыт. 26 – 27 – 28 беттер.
Мақсаты: балалардың тәулік бөліктері, апта күндерінің реті, жыл айлары туралы білімдерін бекіту, тура, кері санауға жаттықтыру.Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Іс - әрекет кезеңдері
Педагог іс – әрекеті
Оқушылардың
іс -әрекеті
Ынталандыру
Сезімді ояту
Ұйымдастыру кезеңі. Балаларды түгендеп, оқу іс - әрекетке назарларын аудару.
Психологтялық дайындық
Бір, екі, үш,
Отырамыз тып – тыныш,
Жалқаулықты тастаймыз,
Біз сабақты бастаймыз.
Ізденістер ұйымдастыру
1. «Достық картасы»
- Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
- Көктем.
- Көктем мезгілінің ерекшелігі қандай?
(Оқушылар ойын тыңдау.)
-Жарайсыңдар олай болса гүлдің суретін саламыз.
Қағазға гүлдің суретін салып, тақтадағы плакатқа жапсыру.Стикердің бірін таңдап топқа бөлу.
Жыл мезгілдері қанша?
Көктемде қанша ай бар?
Қазір қай ай?
2. Балаларды әліппе – дәптердің 26, 27, 28 - бетіндегі тапсырмалармен таныстыру, суреттер бойынша жұмыс жүргізу. Ауызша жұмыс. Тірек білімдерін жетілдіру: күндіз, кеш, түн, апта, таңертең, кеше, бүгін, ертең секілді уақыт кезеңдері туралы білім бекіту.
А)Әр адам күн тәртібін сақтайды, суретке мұқият қарап, өз күн тәртібі жайлы айтқызу. Таңертең, күндіз, кеш, түн, кеше, бүгін, ертең не істейтінін әңгімелету
Ә)Тақтаға күнтізбе ілінеді. 1 аптада 7 күн бар, олардың аттары бар: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. - Бүгін қай күн?
2. Топпен жұмыс
№1 тапсырма.
Жыл мезгілдерін ретімен өз бетінше орындайды.
№2 тапсырма.
Суретке қарап, алдымен не болды, содан кейін ше? Ретімен сызып қос.
3. «Күн мен түн» ойыны
№3 тапсырма.
Балалар тапсырманы орындар алдында өз күн тәртібі туралы әңгімелейді және тиісті суреттерді жапсырады.
№ 4 тапсырма.
Күшікке тек дөңгелектер арқылы сүйекке жетуге көмектес. Ол жолды қарындаштың көмегімен боя.
Педагог
көмегімен
балалар
барлық
тапсырмаларды
орындайды.
Қорытынды
5. Қорытындылау. «Үндемес» ойыны
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: балалардың тәулік бөліктері, апта күндерінің реті, жыл айлары туралы
Қандай түсініктерді игерді: білімдері беки түседі, тура, кері санауға жаттықтығады.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері:өз бетінше жұмыс істеуге төселеді.
37 – ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: Таным______________________________________________________
Бөлімі: Математика ___________________________________________________________
Тақырыбы: Уақыт. 29 – 30 беттер.
Мақсаты: балалардың тәулік бөліктері, апта күндерінің реті, жыл айлары туралы білімдерін бекіту, тура, кері санауға жаттықтыру.
Қостілділік компонент: жыл мезгілдері – времена года, қыс – зима, көктем – весна.
Іс - әрекет кезеңдері
Тәрбиеші әрекеті
Балалардың
іс -әрекеті
Мотивациялық– қозғаушылық
Ұйымдастыру кезеңі. Балаларды түгендеп, оқу іс - әрекетке назарларын аудару. Шаттық шеңберін жасатып, бір – біріне деген жылы лебіздерін білдірту.
Шаттық шеңберін жасайды.
Ұйымдастыру –
іздестіру
1. Балаларды әліппе – дәптердің 28, 30 - бетіндегі тапсырмалармен таныстыру, суреттер бойынша жұмыс жүргізу.
Тірек білімдерін жетілдіру, ауызша жұмыс.
- Аптада неше күн бар? Ретімен атату.
- Енді атауын пайдаланбастан аптаның 5 күнін ата ! ( Кеше, бүгін, ертең, бүрсігүні, алдыңғы күн)
2. Жұмбақтар шешкізу:
Терезеден қарасаң, қара мысық көресің. (түн)
Ағайынды жеті жігіт бар, жылы бір, есімдері әртүрлі. (апта күндері)
Кеше болды, бүгін бар, ертең болады. (уақыт)
3. Әліппе – дәптермен жұмыс.
№1 тапсырма.
Жыл мезгілдерін ретімен өз бетінше орындайды.
«Алдымен - содан кейін» ойыны. Шарты: сен алдымен бас киім киіп, содан соң шаш тарайсың ба? (жоқ, алдымен шаш тараймын, содан соң бас киім киемін. Д.с.с.қ.)
№2 тапсырма.
Суретке қарап, алдымен не болды, содан кейін ше? Ретімен сызып қос. Өз бетінше жұмыс жасайды.
4. Сергіту сәті: Жаздық, жаздық, көп жаздық,
Шаршады біздің саусақтар.
Бір, екі, үш,
Демаламыз жинап күш.
№3 тапсырма. Есепті шығар:
Болғаны – 6 балық Ш: 6 + 1 = 7
Әкелді – 1 балық Ж: 7 балық болды.
Барлығы - ? балық
№ 4 тапсырма.
Торкөздің санына сәйкес бөлшектерді бояу керектігі тапсырылады. Мыс: 1 торкөздің бөлшегі 1 цифрымен қатар бейнеленген қарындаш.т.б.
Тәрбиешінің
көмегімен
балалар
барлық
тапсырмаларды
орындайды.
Рефлексивті - түзетушілік
5. Қорытындылау. Сұрақ – жауап әдісі бойынша сабақты қорытындылау.
Күтілетін нәтиже:
Нені біледі: балалардың тәулік бөліктері, апта күндерінің реті, жыл айлары туралы
Қандай түсініктерді игерді: білімдері беки түседі, тура, кері санауға жаттықтығады.
Меңгерген дағдылары мен іскерліктері: өз бетінше жұмыс істеуге төселеді.