kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ұзындық бірліктері - километр, миллиметр" тақырыбында 4- сыныпқа өткізне математика пәнінен ашық сабақ әзірлемесі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Ұзындық бірліктері - километр, миллиметр

Сабақтың мақсаты: оқушыларды ұзындықтың жаңа өлшемдерімен - миллиметрмен, километрмен таныстыру; миллиметрге дейінгі дәлдікпен өлшеуге үйрету.

Тірек білімдерін жетілдіру.

Есептермен ауызша жұмыс жүргізу.

•                            Үйдің биіктігі 16 м, ал сарайдың биіктігі 4 м. Сарай үйге қарағанда неше метрге аласа?

•                            Бақта 16 шие ағашы бар. Бұл алмұрт ағашына қарағанда 4 ағашқа кем. Бақта неше алмұрт ағашы бар?

•                            Құрылысқа 15 машина құм және 3 машина цемент әкелінді. Құрылысқа барлығы неше машина материал әкелінді?

•                            Дүкенге 310 кг көкөніс әкелінді. Егер 220 кг сәбіз әкелінген болса, неше килограмм қызылша әкелінді?

•                            Бірінші орамда 30 м сәтен, ал екінші орамда одан 10 м артық сәтен бар. Екінші орамда неше метр сәтен бар?

Оқулықпен жұмыс.

Жаңа материалды енгізу үшін балаларға белгілі ұзындық бірліктері мен олардың өзара қатынасы туралы білімді қайталау керек. Тақтаға алдын ала ұзындығы әртүрлі кесінділер сызып қою керек және балаларға ұзындығы 1 см және 1 дм кесінділерді дәптерге сызу тапсырылады. Содан кейін сызғышты қарап, кішкене сызықтардың нені білдіретінін, мүндай ұзындықтың кішкентай бірлігінің не үшін керек екені сұралады. Содан кейін мұғалім миллиметр туралы түсінікті бергеннен кейін оқушылар 1-жаттығуды орындайды.

Содан соң тақтада берілген кесінділердің ішінен ұзындығы 1 метрге тең кесінді таңдалынып алынады және неге сынып кабинетінің ұзындығын сантиметрмен өлшеудің, ал дәптердің ұзындығын метрмен өлшеудің қолайсыз екендігі анықталады. Балаларға мынадай сұрақ қойылады: «Үлкен қашықтықты (қалалар мен ауылдың арасы) қандай өлшем бірлігімен өлшейтінін кім біледі?». Осындай жұмыстардан кейін оқулық бойынша берілген түсіндірулермен танысады. Мұғалім «километр» деген сөздің мағынасын түсіндіреді: «Біз «километр» деген сөзді жиі естиміз. «Метр» деген сөз француз тілінен аударғанда «өлшем» деген ұғымды білдіреді. Ал сонда «кило» деген сөз қандай мағына беруі мүмкін? «Кило» сөзі «мың» деген мағынаны береді. Шындығында, 1 км = 1000 м».

Алғашқы пысықтау жұмысы үшін 2-жаттығу ауызша орындалады. Жаңа сабақты қалай меңгергендерін тексеру үшін перфокарталар беріледі. Мұнда қалдырылған сөздерді табуға берілген тапсырмалар жазылған.

Дециметрдің жартысы - бұл 5.

5 дм = 50.                                                     1000 м - бұл 1.

5 см-де 50. бар.                                            200 мм = 2.

1. 10 мм бар.                                                 3 дм 4. = 34 см

Өткен материалды қайталау.

8-жаттығуды (1-қатар) балалар тақтада жан-жақты түсіндіре отырып орындайды, ал 2-қатарды өз беттерінше орындайды.

3-есепке алдын ала талдау жұмысы жүргізіліп алады: «3-күні саяхатшылардың неше километр жүргенін бірден анықтауға бола ма? Есептің сұрағына жауап беру үшін нені білу керек? Саяхатшылардың 2-күні неше жол жүріп өткенін қалай білуге болады? Неге азайту арқылы табамыз? Саяхатшылардың 1 және 2-күні қанша жол жүргенін біле отырып, олардың екі күнде қанша жол жүргенін таба аламыз ба?»

6-тапсырмаларды оқушылар мұғалімнің жетекшілігімен орындайды. Өзіндік жұмыс үшін 7-тапсырманы да беруге болады. 8-тапсырма алдыңғы сабақтарға ұқсас орындалады.

ҮІ. Сабақты қорыту.

Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.№5 есеп, 221 бет.

ҮІІ. Бағалау.   

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Ұзындық бірліктері - километр, миллиметр" тақырыбында 4- сыныпқа өткізне математика пәнінен ашық сабақ әзірлемесі»

Сабақтың тақырыбы: Ұзындық бірліктері - километр, миллиметр

Сабақтың мақсаты: оқушыларды ұзындықтың жаңа өлшемдерімен - миллиметрмен, километрмен таныстыру; миллиметрге дейінгі дәлдікпен өлшеуге үйрету.

Тірек білімдерін жетілдіру.

Есептермен ауызша жұмыс жүргізу.

• Үйдің биіктігі 16 м, ал сарайдың биіктігі 4 м. Сарай үйге қарағанда неше метрге аласа?

• Бақта 16 шие ағашы бар. Бұл алмұрт ағашына қарағанда 4 ағашқа кем. Бақта неше алмұрт ағашы бар?

• Құрылысқа 15 машина құм және 3 машина цемент әкелінді. Құрылысқа барлығы неше машина материал әкелінді?

• Дүкенге 310 кг көкөніс әкелінді. Егер 220 кг сәбіз әкелінген болса, неше килограмм қызылша әкелінді?

• Бірінші орамда 30 м сәтен, ал екінші орамда одан 10 м артық сәтен бар. Екінші орамда неше метр сәтен бар?

Оқулықпен жұмыс.

Жаңа материалды енгізу үшін балаларға белгілі ұзындық бірліктері мен олардың өзара қатынасы туралы білімді қайталау керек. Тақтаға алдын ала ұзындығы әртүрлі кесінділер сызып қою керек және балаларға ұзындығы 1 см және 1 дм кесінділерді дәптерге сызу тапсырылады. Содан кейін сызғышты қарап, кішкене сызықтардың нені білдіретінін, мүндай ұзындықтың кішкентай бірлігінің не үшін керек екені сұралады. Содан кейін мұғалім миллиметр туралы түсінікті бергеннен кейін оқушылар 1-жаттығуды орындайды.

Содан соң тақтада берілген кесінділердің ішінен ұзындығы 1 метрге тең кесінді таңдалынып алынады және неге сынып кабинетінің ұзындығын сантиметрмен өлшеудің, ал дәптердің ұзындығын метрмен өлшеудің қолайсыз екендігі анықталады. Балаларға мынадай сұрақ қойылады: «Үлкен қашықтықты (қалалар мен ауылдың арасы) қандай өлшем бірлігімен өлшейтінін кім біледі?». Осындай жұмыстардан кейін оқулық бойынша берілген түсіндірулермен танысады. Мұғалім «километр» деген сөздің мағынасын түсіндіреді: «Біз «километр» деген сөзді жиі естиміз. «Метр» деген сөз француз тілінен аударғанда «өлшем» деген ұғымды білдіреді. Ал сонда «кило» деген сөз қандай мағына беруі мүмкін? «Кило» сөзі «мың» деген мағынаны береді. Шындығында, 1 км = 1000 м».

Алғашқы пысықтау жұмысы үшін 2-жаттығу ауызша орындалады. Жаңа сабақты қалай меңгергендерін тексеру үшін перфокарталар беріледі. Мұнда қалдырылған сөздерді табуға берілген тапсырмалар жазылған.

Дециметрдің жартысы - бұл 5 ...

5 дм = 50 ... 1000 м - бұл 1 ...

5 см-де 50 ... бар. 200 мм = 2 ...

1 ... 10 мм бар. 3 дм 4 ... = 34 см

Өткен материалды қайталау.

8-жаттығуды (1-қатар) балалар тақтада жан-жақты түсіндіре отырып орындайды, ал 2-қатарды өз беттерінше орындайды.

3-есепке алдын ала талдау жұмысы жүргізіліп алады: «3-күні саяхатшылардың неше километр жүргенін бірден анықтауға бола ма? Есептің сұрағына жауап беру үшін нені білу керек? Саяхатшылардың 2-күні неше жол жүріп өткенін қалай білуге болады? Неге азайту арқылы табамыз? Саяхатшылардың 1 және 2-күні қанша жол жүргенін біле отырып, олардың екі күнде қанша жол жүргенін таба аламыз ба?»

6-тапсырмаларды оқушылар мұғалімнің жетекшілігімен орындайды. Өзіндік жұмыс үшін 7-тапсырманы да беруге болады. 8-тапсырма алдыңғы сабақтарға ұқсас орындалады.

ҮІ. Сабақты қорыту.

Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.№5 есеп, 221 бет.

ҮІІ. Бағалау.

Сабақтың тақырыбы: Сан есім.

Сабақтың мақсаты: сан есімнің заттың санын білдіретін сөз табы екенін түсіндіру; бұрынғы алған білімдерін кеңейту, берік орнықтыру; сан есімнің мағынасын дұрыс түсініп, сөйлеу және жазу стилінде дұрыс қолдана білу дағдыларын арттыру.

Сабақтың барысы:

Бекіту сабағы.

1-жаттығу. Бір таңбалы сандарды бір бөлек, екі таңбалы сандарды бір бөлек сөзбен жаз.

8, 21, 5,101, 7, 77, 4,10,19.

Екі таңбалы сандар қалай жазылады?

Екі таңбалы сандардың ішінде бір сөзбен ғана берілген қандай сан?

2-жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құрастыр.

Құрастырған әңгімеңнен сан есімдерді тап. Оларға сұрақ қой.

3-жаттығу.Сұрақтарға жауап жаз.

Отбасыңдағы адам саны нешеу? Сен нешінші баласың? Неше әпкең бар?

Неше інің (сіңлің, қарындасың) бар?


Сергіту сәті

4-жаттығу. Өлеңді оқып, мағынасын түсіндір.

Қос жастыққа шынтақтап,

Қонақ төрде көсілер.

Орден, медаль жүр топтап,

Екі-екіден төсіне ер.

О. Асқар

Қос деген сөзді қандай сөзбен ауыстыруға болады? Оған сұрақ қой. Сан есімдерге сұрақ қой.

5-жаттығу. Ребусты шеш.

Ребустың шешуін білдіретін сөзге сұрақ қой. Ол сөз қай сөз табына жатады?

ҮІ. Сабақты қорыту.

Сабақты қорытындылау, үйге тапсырма беру, оны түсіндіру.

ҮІІ. Бағалау.









Сабақтын тақырыбы:Ауа, су, күн – адамның досы.

Сабақтың мақсаты: 1) Шығарманың мазмұнын меңгерту,жаңа мағлұматтармен кеңейте түсу арқылы танымдық білімдерін арттыру.

2) Жүйелі ойлау қабілетін, тіл байлығын дамыту.

3) Батырлықты дәріптеу, отаншылдықка тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі.

Сабақтың типі: аралас.

Сабақтың әдістері: жоспар құру, әңгімелеу, баяндау, көрнекілік, болжау, ой түйіндеу, шығармашылық тапсырмалар беру, зерттеу.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, деректер

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру. Психологиялық дайындық.

2. Үй тапсырмасын тексеру

3. Жаңа сабақ.

Бүкіл біздің өміріміздің тірегі: демалу, бойға қан тарату, ас сіңіру. Қайсысын алсақ та, бәрі келген ауаның жаман, жақсы қасиеттеріне тоқталады. Таза ауа адамның көңілін көтереді, шаттандырады. Лас ауа денсаулыққа зиян тигізеді. Үй ішіндегі ауаның бұзылуына түрлі себептер болады. адамның ішінен шығатын демнің, шеккен шылымның, жуған кірдің, пісірген астың – бәрінің иісі қосылған соң үйдің ауасы бұзылады. Жаз күндерінде көлеңкелі жерлерде таза ауаға шығып, серуендеу адам денсаулығына пайдалы.

Біздің доысымыз су. Суға шомылу, құйыну, жүзу бәрі де біздің зейінімізді арттарады, тамыр-тамырымызға қан жүгіруін күшейтеді. Демалысымызды дұрыстап, асқа тәбетімізді ашады.

4. Жаңа білімді бекіту.

  • Бөлменің ауасы неліктен бұзылады?

  • Таза ауада серуендегенде адамның көңіл күйі қандай?

  • Мәтінді басқаша қалай атауға болады деп ойлайсың?

Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқы.

Ауа, күн, судың адам ағзасына тигізер пайдасы туралы әңгімеле.

Ауа, күн, суға хат жаз.

Мақал

Тыста ұзақ жүргенің

Ұзақ өмір сүргенің.

Жұмбақ.

Таңмен көзін ашады,

Әлемге нұрын шашады.

5. Оқушыларды бағалау, мадақтау.

6. Үйге тапсырма беру. Мәтінді түсініп оқу.













Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Автор: Мақышева Ғалия Төлешқызы

Дата: 09.02.2017

Номер свидетельства: 389967


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства