Саба?ты? та?ырыбы: Тыма?. Буын
Саба?ты? ма?саты: 1) О?ушылар?а буын туралы т?сініктерін ?алыптастыру.
Т?ма? м?тініні? мазм?нын ашу.
2) О?ушыларды? саба? барысында есте са?тауын, с?здік ?орын дамыту, логикалы? ойлауын дамыту
3)?лкен кісіні сыйлау?а, ?дептілікке т?рбиелеу, д?рыс амандасу?а т?рбиелеу
Саба?ты? т?рі: аралас саба?
Саба?та пайдаланатын к?рнекті-??ралдар: плакат, суреттер.
Пайдаланатын ?діс-т?сілдер; с?ра?-жауап, т?сіндіру.
Саба?ты? барысы:
I.?йымдастыру кезе?і:О?ушылармен с?лемдесу, т?гелдеу, сынып б?лмесіні? тазалы?ына к??іл б?лу, саба??а дайындау.
II.?й тапсырмасын с?рау:?йге ?андай тапсырма берілді?Біз бір-бірімізбен ?алай амандасамыз, ?ане к?рсетейік.
III.?ткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезе?і:Дауысты, дауыссыз дыбыстар туралы т?сініктерін пысы?тау.
IV. Ма?сат ?ою кезе?і:Б?гінгі ?тетін та?ырыбымыз «буын » туралы болма?. Буын дегеніміз не?- ?ане кім айтады?
V. Жа?а саба?: Ереже
Просмотр содержимого документа
«Тыма?.Буын »
Пәні: ана тілі Мерзімі: Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Тымақ. Буын
Сабақтың мақсаты: 1) Оқушыларға буын туралы түсініктерін қалыптастыру.
Тұмақ мәтінінің мазмұнын ашу.
2) Оқушылардың сабақ барысында есте сақтауын, сөздік қорын дамыту, логикалық ойлауын дамыту
3)Үлкен кісіні сыйлауға , әдептілікке тәрбиелеу, дұрыс амандасуға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақта пайдаланатын көрнекті-құралдар: плакат, суреттер.
Пайдаланатын әдіс-тәсілдер; сұрақ-жауап, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі:Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөлу, сабаққа дайындау.
II.Үй тапсырмасын сұрау:Үйге қандай тапсырма берілді?Біз бір-бірімізбен қалай амандасамыз, қане көрсетейік.
III.Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру кезеңі:Дауысты, дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерін пысықтау.
IV. Мақсат қою кезеңі:Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «буын » туралы болмақ. Буын дегеніміз не?- Қане кім айтады?
V. Жаңа сабақ: Ереже Сөзде неше дауысты дыбыс болса сонша буын болады: от, ба-ла
60-жаттығу 1. Сөздерді буынға бөліп оқу.
а-па, кө-ке, ұ-я
Әр сөздегі дауысты дыбыстарды атау.Суретке қарап әңгіме құрап көрейік-Ата және бала.Бала атаға қалай көмектесіп жатыр?-Дұрыс, жолдан өтуіне көмектесіп жатыр.Сергітусәті59-жаттығу мақал-мәтелдерді оқыңдар.1.Ананың сүті-бал,Баланың тілі-бал2.Күнніңшуағы жылы,Ананың құшағы жылы.2. Әр сөзде неше дауысты дыбыс, неше буын барын айтыңдар.
VI. Жаңа материалды пысықтау:
Не деу керек?
Апаң сенің базардан
Алма сатып әкелді
Ең үлкенін, жақсысын
Саған таңдап әперді
Балалар жүр көшеде,
Естіледі шу, айқай
Сен де шықтың ,көршіңді
Қағып кеттің байқамай
Әжең сенің түскі асқа
Қант-кәмпит салды мол
Жұрттан бұрын ыдысқа
Өз бетіңмен салдың қол
VII.Бекіту кезеңі:-Балалар, өлеңдегі сауалдарға жауап беріп көрейікші- Бұдан басқа қандай сыпайы сөздерді білесіңдер?Мақалдар
«Сіз» деген- әдеп,
«Біз» деген- көмек.
Әдепті бала
Ата –анасын мақтатар
Әдепсіз бала
Ата-анасын қақсатар
VIII. Үйге тапсырма, бағалау