kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Т?бір с?з ж?не туынды с?з.

Нажмите, чтобы узнать подробности

С?з ??рамына талдау.
1.    Білімділік: С?зді? т?бір, ж?рна?, жал?ауын ажырату?а ?йрету. 
2.    Дамытушылы?: К?ркем, сауатты жазу?а, ?з ойын ж?йелі жеткізуге, іздемпазды??а да?дыландыру. 
3.    Т?рбиелік: О?ушыларды досты??а, жауапкершілікке, таби?атты с?йіп ?ор?ау?а т?рбиелеу.
Саба?ты? т?рі: Саяхат саба?.
Саба?ты? типі: ?айталау.
Саба?ты? к?рнектілігі:  интерактивті та?та, слайдтар, семантикалы? карта, ба?алау пара?шалары, дидактикалы? материалдар.
Саба?та ?олданылатын ?діс- т?сілдер:  С?ра?-жауап, т?сіндіру, к?рсету, н?с?ау, ?йрету, жатты?тыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Т?бір с?з ж?не туынды с?з.»

Қазақ тілі.

Сабақтың тақырыбы: Түбір сөз және туынды сөз.

Сабақтың мақсаты: Сөз құрамына талдау.

  1. Білімділік: Сөздің түбір, жұрнақ, жалғауын ажыратуға үйрету.

  2. Дамытушылық: Көркем, сауатты жазуға, өз ойын жүйелі жеткізуге, іздемпаздыққа дағдыландыру.

  3. Тәрбиелік: Оқушыларды достыққа, жауапкершілікке, табиғатты сүйіп қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Саяхат сабақ.

Сабақтың типі: қайталау.

Сабақтың көрнектілігі: интерактивті тақта, слайдтар, семантикалық карта, бағалау парақшалары, дидактикалық материалдар.

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер: Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету, нұсқау, үйрету, жаттықтыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Қоңырау соғылды, Сабақ басталды.

Балалар жиналдық,

Түгендеп құралды, - деп сабағымызды бастаймыз. Балалар бірден үш топқа бөлініп алайық. (қоян, тиін, торғай суреті арқылы оқушылар бөлінеді)

Біз қандаймыз, қандаймыз.

Жаңа жауған қардаймыз.

Ақпыз, пәкпіз, тазамыз Біз бақытты баламыз.

ІІ. Үй жұмысын тексеру. Зымыран сұрақтар.

  1. Сөз дегеніміз не?

  2. Түбір сөз дегеніміз не?

  3. Түбір сөзге жалғанатын бөлігін не дейміз?

  4. Қосымша нешеге бөлінеді?

  5. Жұрнақ деген не?

  6. Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаны ата?

  7. Қосымшаның қай түрі бұрын жалғанады?

  8. Сөз мағанасына қарай нешеге бөлінеді?

  9. Сөйлемнің байланысын не арқылы тексереміз?


  • Жақсы, балалар. Қазір жылдың қай мезгілі?

  • Қыс мезгілі.

  • Қыс мезгілінде табиғатта қандай өзгерістер болады.

  • Күн суық, боран, аяз болады, қар қалың жауады, өзен, көлдер мұз болып қатады.

  • Дұрыс айтасыңдар. Қысты күні жабайы жан-жануарларға, құстарға өте қиын. Күн суық, аяз, қар қалың қорек табу қиынға соғады. Бүгінгі біздің сабағымыз «Қысқы орманға саяхат» сабағы. Біз тапсырманы дұрыс орындасақ құстар мен аңдарға көмектескен боламыз.

  1. Қоянға көмек. 122 бет. 26 – жаттығу. Тақтамен жұмыс. Түбір сөздерге –шы,-ші,-ды,-ді,-лы,-лі жұрнақтарының тиістісін қосып туынды сөз жаса.

Жыр, тәрбие, еңбек,сын, тау, сән,көр, көңіл,су, құрылыс, төре, футбол.

  1. Бұғыға көмек. 27 – жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз, туынды сөздерді тап, сөз құрамына талда.

Бақыт үлгілі оқушы. Ол тәртіпті. Татулық – біздің күшіміз. Менің ұшқыш болғым келеді.

3.Тиінға көмек. 28 – жаттығу. Жұрнақтарды қосып жаңа сөз жаса.Сөйлем құра.

Сергіту сәті. Сандарды үш тілде санап айтады.

1, 2, 3 Бойға жинап күш. 4, 5, 6, Білімге жақсылап малты.

7, 8 Тәрбие білім егіз.

9, 10 Өз орнына қон.

  1. Құстарға көмек. 29 – жаттығу. Мәнерлеп оқы. Зат есімдерді сөз құрамына талда.

  2. Келесі тапсырманы дұрыс орындасаңдар сендерге де сыйлық бар. Ол үшін мына тапсырманы дұрыс орындау керек. ( қоян, тиін, торғай суреттері)

Семантикалық картамен жұмыс.

7. Ыстық орындық. Өткен материалдар бойынша ережелерді қайталап, еске түсіру.

-Тұраусыз мүшеге не жатады?

-Баяндауыштың сұрақтары қандай?

-Баяндауыш дегеніміз не?

-Сөйлем мүшелері дегеніміз не?

-Ұяң дауыссыз дыбыстарды атаңдар.

8. Бағалау.

9. Үйге тапсырма. 123 бет. 31-жаттығу.






















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Т?бір с?з ж?не туынды с?з.

Автор: Сагадиева Ризаг?л Имашевна

Дата: 01.03.2016

Номер свидетельства: 300889


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства