Просмотр содержимого документа
«Топыра?ты? ерекшелігі ж?не ??рамы »
Сабақтың тақырыбы:Топырақтың ерекшелігі және құрамы.
Сабақтың мақсаты.
а) Білімділік.
Оқушыларға топырақ және оның құрамы туралы
түсінік беру. Тау жыныстары, олардың топырақтан
айырмашылығын меңгерту. Топырақтың маңызын
ұғындыру.
ә) Дамытушылық.
Оқушылардың дүниетанымын, сөйлеу мәдениетін,
ой-өрісін дамыту. Танымдық белсенділіктерін арттыру
б) Тәрбиелік.
Табиғатты сүюге, аялауға, қоршаған ортаны қорғау-
ға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, топтық жұмыс, зерттеу әдісі, тәжірибе.
Сабақтың көрнекілігі: суреттер, сөзжұмбақ, топырақ түрлері, бейнетаспа.
Пәнаралық байланыс: математика, ана тілі
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Жарқырап күнде ашылды,
Айналаға нұр шашылды:
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Мақсатымыз-білім алу
Міндетіміз еңбектену
Еңбектену арқылы
«5»-ке қолды жеткізу
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Үйге «Майда тау жыныстары» мәтінін оқып, игеріп келу. Топқа берілген тапсырмаларды топ бойынша тексеру. Сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
І топ. «Майда тау жыныстары» мәтінін оқып, мазмұнын айту.
ІІ топ. Майда тау жыныстарына байланысты «эссе» жазу.
ІІІ топ Майда тау жыныстарын зерттеу жұмыстар
ІІІ. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі.
Қызығушылығын ояту
Бейнематериалдарды көрсету. Өзен жағасындағы табиғатқа, үлкен гранит тастарға, өзен жағалауындағы құмға, сазға, жарқабақққа көңіл аудару.
Тұжырым: Бұл жерде еш нәрсе өсіп тұрған жоқ. Өйткені, гранит, құм, саз тау жыныстары. Таза тау жыныстарына ешқандай өсімдік өспейд
Өзеннің жоғарғы бетінен не көрдіңдер? (Ағаштар, гүлдер, шөптер т.б.)
-Бұл жерде өсімдіктің өсуі неге байланысты?
-Бұл жерде өсімдіктің өсуі топыраққа байланысты.
Сөзжұмбақ шешу. «Сиқырлы математика әлеміне» саяхат жасау.
1. Үшті 3 есе арттыр.
2. Ең кіші екі таңбалы сан.
3. «Процент» сөзін қазақшала.
4. Отыз санын 2 есе арттыр.
5. 10 мен 4 санының көбейтіндісі н тап.
6. Үшті 2 есе арттыр.
7. Санды арттыратын қай амал.
ІV. Жаңа сабақ.
Яғни, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Топырақ.
Бүгінгі күн ретін, тақырыпты дәптерге жазу.
2.Не білемін? Топырақ жайлы 2-сыныптан не білеміз. (Өз ойларын ортаға салады.)
Қарашірік Ауа Құм
Топырақ
Су Саз
Жәндіктер
2-сыныпта топырақта ауа бар екенін қандай тәжірибе арқылы анықтадық? Жасап көру, еске түсіру.
- Топырақта су бар екенін қалай анықтадық? (тәжірибені еске түсіру)
-Топырақ неден тұрады? (тәжірибені еске түсіру)
Енді, балалар, саяхатымызды әрі қарай жалғастырай
Балалар, «Сиқырлы оқырмандар әлеміне» қош келдіңіздер! Оқырмандар әлемі бізге кітапта берілген мәтінді оқуымызды сұрап отыр. Ендеше, мәтінді кезектестіре оқып шығайық. Таныс емес сөздердің астын сызу
V. Оқулықпен жұмыс.
1.Мәтінді мәнерлеп оқып шығу
2.Түсініктеме беру.
1.Сұрақтарға жауап алу.
Енді, саяхатымызды әрі қарай жалғастырайық. Ал, балалар, «Сиқырлы сөздер әлеміне» қош келдіңіздер!