Топыра?
Саба?ты? ма?саты: О?ушылар?а жерді? ??нарлы ?абаты саналатын топыра?ты? ма?ызы мен пайдасы туралы т?сініктерін ке?ейту.
?аза?стан картасы.
К?тілетін н?тиже: топыра?ты? ??рамын айыра алады
К?рнекілігі: Терек-сызбалар, топыра?ты? т?рлері, ??рамы,топпен ж?мыс, т?жірибе жасау. ?н. Орда ту?ан мекенім.
Саба?ты? барысы:
I ?йымдастыру б?лімі
- Психологиялы? дайынды?:
Таби?ат бізді? анамыз,
Таби?ат?а баламыз.
Иіліп с?лем береміз,
Біз ?депті баламыз.
О?ушыларды орта?а жинап топ?а б?лу.
II Топтастыр ?дісін пайдаланып ?ткен та?ырыпты шолу.
- О?ушылар карточкаларды алады.
- ?р топ та?ырыптары бойынша ма?л?мат береді.
Просмотр содержимого документа
«"Топыра?" д?ниетану саба?ынан ашы? саба?.»
Топырақ
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жердің құнарлы қабаты саналатын топырақтың маңызы мен пайдасы туралы түсініктерін кеңейту.
Қазақстан картасы.
Күтілетін нәтиже: топырақтың құрамын айыра алады
Көрнекілігі: Терек-сызбалар, топырақтың түрлері, құрамы,топпен жұмыс, тәжірибе жасау. Ән. Орда туған мекенім.
Сабақтың барысы:
I Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық дайындық:
Табиғат біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Иіліп сәлем береміз,
Біз әдепті баламыз.
Оқушыларды ортаға жинап топқа бөлу.
II Топтастыр әдісін пайдаланып өткен тақырыпты шолу .
Оқушылар карточкаларды алады.
Әр топ тақырыптары бойынша мағлұмат береді.
Кенді пайдалы қазбалар | Кеге жатпайтын пайдалы қазбалар | Жанғыш пайдалы қазбалар. |
III Жаңа сабаққа өту кезеңі.
Пікірлас:
Тақырыбы:
Жер деген не?
3 топ өз ойларын ортаға салады.
IV Жаңа сабақ. Жер десек ғаламшалар, құрлық беті топырақ т.б.есімізге түседі.
Сол жердің беткі қабаты топырақ туралы айтамыз.
V Оқулықпен жұмыс. Мәтінді әр топқа бөліктерге бөліп оқыту.
Әр топтың өз ойларын тыңдау, сұрақ – жауап арқылы қортындылау.
VI Сергіту сәті. Ән. Ордатуған мекенім.
VII Сарамандық жұмыс.
Үш топ. «Топырақтың құрамында не болады?»сұрағына тәжірибе жасау арқылы жауап береді.
1-топ 1кесек топырақты суға салайық. Не байқадыңдар? Көпіршік шықты.
Бұл-ауа
2-топ. Құрғақ топырақты алып қараңдар.
Не байқадыңдар?
3-топ Бір уыс топырақты темір қалбырға салайық. Отқа қойып қыздырып, оның үстіне шыны ұстайық.
Не байқадыңдар?
VIII Шығармашылық жұмыс .
Мақсаты: Тақырыптық ойын арқылы оқушылардың ойлау қабілетін арттыру мақсатында топырақ тақырыбы бойынша өз ойларын толық жеткізуге тәрбиелеу, яғни
I топ жарнама жазу, тиым сөз жазу. |
II топ ертегі құрастыру, мақал-мәтел айту |
III топ сурет салу, өлең шығару керек. |
IХ Қорытындылау
Білемін | Білдім | Білгім келеді |
| | |
| | |
Х Үйге тапсырма: «Топырақ» мәтінін оқу.
ХI Бағалау.
Дөңгелекшелер санына қарай бағаланады.
Мұхамед-Салық Бабажанов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
Тақырыбы: Топырақ
Дайындаған: бастауыш сынып пәні мұғалімі
Б.Ө. Қыдырсихова