Просмотр содержимого документа
«"Толы? онды?тар мен ж?здіктерді к?бейту ж?не б?лу"»
Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және
бөлу
Сабақ мақсаты: аталған түрдегі көбейту және бөлу тәсілдерін меңгеру, есептеу дағдыларын жетілдіру.
Пәндік нәтиже: оқушылар толық ондықтар мен жүздіктерді ауызша көбейту және бөлу амалдарының орындалу кезектілігін(алгоритмін) айқындайды.
Сабақ барысы
Білімдерін белсендіру және оқу іс-әрекетіндегі қиындықтарды анықтау.
Оқулықтағы 1-тапсырма тізбек бойымен ауызша орындалады. Тақтаға 10 мен 100 сандарына көбейту және болу ережесі ілінеді.
Кестелік көбейту мен бөлуді бекітуге арналған «Компьютер», «Қай қатар жақсы?», «Математикалық волейбол» ойындарын жүргізген (сипаттамасын өткен сабақтардан қараңдар), 1-ші мен3-тапсырмалардың бір бағанын ауызша есептеген орынды.
«Қандай ұшақпен ұшатыныңды біл» деген жаңа ойын өткізуге болады.
Ойынның мақсаты: көбейту және бөлу кестесі білімін бекіту.
Ойын үшін жауаптар 61, 25, 70, 18, 63, 60, 900, 50, 36, 35, 49, 28, 6, 42 жазылған ұшақтардың суреттері қажет болады. Мұғалім қиықшаларға жазылған есептерді шығару арқылы оқушылардың әрқайсысы ұшатын ұшақтарды анықтауды ұсынады.
Оқушылар өз жауаптарын түсіндіреді. Олар мұндай есептер шығарылмағаны туралы қорытынды жасалады. Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу жағдайларын қалай түсіндіру керектігін білмейді.
Қиындықтан шығу жобасын құру.
Жоспар құрылады:
Толық ондықтар мен жүздіктерді көбейту және бөлу кезінде әрекеттердің дұрыс кезектілігін (алгоритмін) айқындау.Сынаң тапсырмасын түсіндіре отырып орындау.
Мұғалім алгоритм қадамдарын мына түрде береді:
Толық ондықтар мен жүздіктерді есептеу бірліктері түрінде жазу: 200 = 2 жүзд.
Көбейту не бөлу амалдарын көбейту кестесін және сәйкес бөлу жағдайларын қолдана отырып орындау.
Есеп бірліктерін толық сандарға ауыстыру.
Толың ондықтар мен бірліктерді жазу.
Дауыстап түсіндіру арқылы алғашқы бекіту.
Бастапқы бекіту үшін демонстрациялық материалдағы кестені пайдалануға болады.
Одан кейін оқулықтағы 3-тапсырманың қалғаны ұсынылады.
Үлгі бойынша өзін-өзі тексеруге арналған өздік жұмыс.
Жаттығу үшін 4-тапсырманың екі бағаны орындалады.
Бұдан әрі мұғалім ұсынған үлгі бойынша өзін-өзі тексеруді жүргізеді.
Білім жүйесіне енгізу және қайталау.
Алған білімдерін қолдану үшін 5, 6, 7-тапсырмалардыңбөліктерін орындауды сұрайды. Іс-әрекетті қорытындылау.
Сабақ рефлексиясы өткен сабаққа ұқсас жүргізіледі. Үйге берілетін тапсырманы оқушылардың өздері айқындағаны маңызды. Үй тапсырмасы ретінде 4-жаттығудың екі бағаны және6-шы не 5-жаттығудың бір бөлігі беріледі.