Пәні
Математика
Сабақтың тақырыбы
Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілдермен есептеу
Сабақтың мақсаты:
Тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі тәсілмен табу ерекшеліктерін үйрету ; көбейтудің үйлестірімділік қасиетін қолдану арқылы есептеу дағдыларын жетілдіру; ұқыптылыққа тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі
Сызба, слайд,деңгейлік тапсырма,карточкалар
Жалпымақсаттар
1.Білімділік-есептерді әр түрлі тәсілдермен шығару (тәсілдерін), дағдыларын қалыптастыру, есептерге қатысты білімдерін бекіту.
2.Дамытушылық-есептеу және есте сақтау, логикалық ой-өрістерін дамыту.
3.Тәрбиелік-жылдам, шапшаң ойлап есептей білуге үйрету өз ойын еркін айтуға баулу, пәнге қызығушылығын арттыру. Ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Оқыту нәтижесі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасы
2- минут
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
Осы айтқандарыңды орындауға бар күш - жігерлеріңді саласыңдар деген ойдамын, бәріне сәттілік тілеймін!
Үй тапсырмасын сұрау
2-3 минут
Үй тапсырмасы жазылған дәптерлерді тексеру №4 №5 20 бет
Қызығушылықты ояту
3- минут
- Екі адам 4 сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады? ( 4 сағат)
4 адамда да неше саусақ бар? ( 80 )
-.Столдың төрт бұрышы бар. Егер бір бұрышты кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? ( 5 )
Өткен сабақты бекіту
слайд -тапсырмалар тақтамен жұмыс 2 оқушы
Көбейтудің үйлестірімділік қасиеті
2- слайд санды 10-100 көбейткенде қалай өзгереді
3- слайд фигураларды ата
4- слайд
Жаңа сабақ
Тіктөрбұрыштың барлық бұрыштары бұрыштары тік, қарама-қарсы қабырғалары бар
Шаршының барлық қабырғалары тең. Айырмашылықтарын айтады.
Бұған дейін қандай тәсілмен табатын едік.
Бүгінгі сабақта сендермен тіктөртбұрыштың периметірін әртүрлі тәсілдермен есептеуді үйрнеміз.
Периметр дегеніміз не?
Барлық қабырғаларының қосындысы.
Тіктөрбұрыштың ұзындығы мен енін 2 –ге көбейту арқылы
- т Тіктөрбұрыштың барлық қабырғаларын қосу арқылы.
2т Тіктөрбұрыштың зындығы мен енін қосып 2 ге көбейту арқылы.
3т Тіктөрбұрыштың ұз мен енін жеке –жеке 2 ге көбейтіп, көбейткішерді қос арқылы.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
№3
№4
тапсырманы тақтада орындау.
Сергіту сәті
Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi
Орнымыздан тұрып ап
Жүгiрейiк бiр уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық
Тiк көтерiп, қозғайық.
Тым сылбыр да болмайық
Алға қарай озбайық.
Бiр, екi, үшi, бiр, екi, үш.
Оқушылар сергіп алады
Ой толғаныс
Кім жылдам есептер шығару
Логикалық және бүгінгі сабаққа байланысты.
Үй тапсырмасы
№6, № 7
23-бетте
Күнделіктеріне жазады
Бағалау
Оқушылар алдымен бір бірін бағалайды. Содан соң мұғалім барлық оқушыларды бағалайды. Смайликтерді жабыстырады.