Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Тақырыптың аясында қарапайым сөйлемдер құрау арқылы телефон арқылы
дұрыс сөйлеу әдебін қалыптастыру. Сөз құрамын меңгерту.
Тілдесім барысында тілдік үлгілер арқылы телефон арқылы дұрыс сөйлесу
жөнінде ақпараттың-танымдық қабілетін дамыту.
Оқушының қазақ тілі пәніне деген ңызығушылығын арттыру.
Сабақ мақсаты
Барлық оқушылар:
телефон арңылы дұрыс аңпарат бере алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
ңарапайым сөйлемдер арңылы телефонмен ңалай сөйлесетіндігін сипаттайды.
Кейбір оқушылар:
таңырып аясында өз бетімен сипаттама мәтін ңұрайды, ңазаң тілін үйренудегі жетістіктерін айтады.
Негізгі түсініктер
Қоңырау шаламын, телефонмен дұрыс сөйлесемін, кездесуге шақыру, кеше, бүгін, ертең, бүрсүгүні.
Сабақта қолданылатын
материалдар:
Қима қағаздағы жаңылтпаштар,плакат, маркер,Т-кестесі, суреттер, презентация
Оқыту әдістері
Әңгімелеу, сипаттау, түсіндіру, сұрақ-жауап, «Көңі-күйді анықтау» тренингі, «Ой шаңыру» әдісі, ассоциаграмма, «Кім жылдам» ойыны, «Автор орындығы» тәсілі, «Жеке әңгіме» техникасы, сергіту жаттығуы.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Жоспарланған жұмыс
Ресурстар
Басталуы (2-5 минут)
(МК)1.оқушылардың алдына смайликтер таратылады.Смайликтерге өз көңіл-күйлеріңді көрсетіңдер
2.Кезекшімен сұхбат
3.Балалардың партада түзу отыруын қадағалау
Оқушылар күліп немесе езу тартып тұрған, қабағы түюлі, бейтарап, т. б.) салады.
Лексикалық минут
Оқушылар жауап береді
Фонетикалық минут
қағазда жазылған жаңылтпашы оқып, кімде қандай жаңылтпаш солай топқа бөлінеді
Үй тапсырмасын тексеру
Сөздік сөздер жаттау,сандық, жазбаша тапсырма
Ортасы
Қызығушылықты ояту
Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында «Ой шаңыру» әдісін пайдаланып, «ұялы телефон» сөзіне ассоциаграмма құрғызады.
Әр оқушы тақтада ілулі тұрған плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.
Мағынаны таныту
Сөздікпен жұмыс.
тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырамын, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатамын.
Тыңдалым. Оңылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргіземін.
4. Мәтінмен жұмыс. А) Тыңдалым. Оңылым. Айтылым. Мәнерлеп, дұрыс оқуға, жаңа ақпаратты қабылдауға машықтандыру үшін 4-тапсырманы орындатамын.
Тыңдалым. Оңылым. Жазылым.
Мәтінді тыңдайды, дұрыс оңуға машықтанады.
Жұптық жұмыс. Мәтін бойынша телефонмен сөйлесу әдептілігі және әдепсіздігісипаттайтын
Т-кестесін толтыртады.
Т-кестесін толтырады.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беруге «Сыртқы және ішкі шеңберге» тұрғызып сұрақтарға жауап бергіздіремін
Тапсырманы орындайды.
Сергіту сәті
Мен телефонмен сөйлесемін.(айтылған қимыл әрекетті іс-қимылмен орындау)
Қолым бос емес оң иықпен тел.тұтқасын ұстау
Қолым бос емес сол иықпен тел.тұтқасын ұстау