Тэма . Зоська Верас “Чараўніцы”. Якуб Колас “Зіма”
Мэты:
-фарміраваць уменне вылучаць у тэксце і тлумацыць значэнне слоў, якія з’яуляюцца вобразна-выяўленчымі сродкамі, маляваць словамі карціну прыроды з твора;
-удасканальваць навык выразнага чытання, уменне правільна і асэнсавана чытаць уголас;
-развіваць мову вучняў, пашыраць іх слоўнікавы запас;
-ствараць умовы для развіцця жадання назіраць за прыродай роднага краю. Выхоўваць беражлівыя адносіны ды прыроды.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«ТЭМА: НАДЫХОД ЗІМЫ. Зоська Верас “Чараўніцы”.»
Установа адукацыі “Сярэдняя школа №6 г.Жодзіна”
Сцэнарый урока
ТЭМА:НАДЫХОД ЗІМЫ. Зоська Верас “Чараўніцы”.
Якуб Колас “Зіма”
Настаўнік пачатковых класаў
першай кваліфікацыйнай катэгорыі
Палівач Н.В.
Тэма . Зоська Верас “Чараўніцы”. Якуб Колас “Зіма”
Мэты:
-фарміраваць уменне вылучаць у тэксце і тлумацыць значэнне слоў, якія з’яуляюцца вобразна-выяўленчымі сродкамі, маляваць словамі карціну прыроды з твора;
-удасканальваць навык выразнага чытання, уменне правільна і асэнсавана чытаць уголас;
-развіваць мову вучняў, пашыраць іх слоўнікавы запас;
-ствараць умовы для развіцця жадання назіраць за прыродай роднага краю. Выхоўваць беражлівыя адносіны ды прыроды.
Ход урока
1.Арганізацыйны момант
Загадка:
Чутны гоман, крыкі, мех.
Зранку выпай першы … (снег).
2.Паведамленне тэмы урока
-- Калі выпадае снег?
-- Якія пачуцці выклікае ў вас гэта падзея?
-- Як вы думаеце, пра якую пару года мы будзем гаварыць на ўроку?
-- Правільна, пра зіму, пра яе надыход.
Работа ў групах. Састаўленне апавядання.
1 группа
Зiма пачынаецца ў …………………………………. .У снежнi выпадае снег. Часам яго няма ,але месяц усе роўна называюць снежань . Зiма трывае тры месяцы ……………… ,……………………………… , ……………………………. .У студзенi холадна,сцюдзена . А трэцi месяц зiмы называецца ………………………………. . У гэтым месяцы таксама холадна ,лютуе мароз,часта бываюць завiрухi.
2 группа
Назвы трох зiмовых месяцаў………………….. ,………………………………,……………………… .паказваюць,што гэта пара года халодная ,але хоць яна i халодная ,мы вельмi любiм зiму ,таму шта
…………………………………………………………………………………………………………
3 группа
Зiмою часта iдзе снег. Ен ………………………….. колеру. Сняжынкi
падаюць і падаюць.Яны вельмi …………………… . Iх вельмi шмат .
Зiма – чараўнiца. Зiмою ўсе ,як у казцы. Зямля ………………….. колеру.
Дрэвы ………….. . Дарогi ……………………… .Прыгожа . Цуд.
3.Чытанне апавядання Зоська Верас “Чураўніцы”.
4.Аналіз твора
-- Хто і адкуль да нас прыехаж?
-- Што яна зрабіла?
-- Як зіма адчувала сябе?
-- Што адбывалася з наваколлем пасля яе ўсмешкі?
-- Але, нягледзячы на ўсю яе прыгажосць,якая Зіма? Чаму вы так лічыце?
Хвілінка адпачынку
5.Чытанне верша Я.Коласа “Зіма” (настаўнікам)
-якія зімовыя карціны вы ўяўляеце пры праслухоўванні верша?
Бюро даведак:
шэрань – рус. иней;
маркотна – рус. печально.
6.Чытанне верша вучнямі
1)Чытанне верша з растаноўкамі пауз.
2)чытанне і знаходжанне ўрыука да малюнка.
7.Аналіз зместу твора
- Што зрабілі маразы?А вятры?
- Як выглядае лес?
- Растлумачце выразы: “мяккая пярына вочы адбірае” і “Рэчка анямела”. Як вы іх разумееце?
- Што адбывалася ў палях? Ад чаго ўсё гэта адбывалася?
- Як яшчэ можна назваць гэты верш?
8.Актуалізацыя ведаў вучняў
Падумайце, ці правільна зрабілі жураўлі і гусі, што паляцелі ў вырай? Чаму? Прачытайце аб гэтым у тэксце верша.
Ці можна параўнаць прыроду восені і зімы? Чаму?
Мне здаецца, што восенню прырода засыпае, а зімой знаходзіцца ў глыбокім сне.Як лічыце вы? Чаму?
9.Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
Што прыносіць зіма людзям, прыродзе?
Як вы гэта ўяўляеце?
Які настрой выклікае ў вас зіма?
Праца над прымаўкамі.(растлумачыть значэнне)
Зімовы дзянек ,што камароў насок.
Зімою сонца свеціць,ды не грэе.
Віхры і мяцелі у лютым наляцелі.
10.Дамашняе заданне
1.Прадоўжыце разважанне: “Зімой весела таму шта…” і “Зімой не весела таму чта…”