kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тамыр, т??ым ж?не оны? жемістері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Т??ым ж?не оны?  жемістері.

Саба?ты? ма?саты:

Білімділік: О?ушылар?а ?сімдіктерді? ?ніп-?суі, жетілуі жайлы ??ым беру, ??р?а? ж?не шырынды жемістермен таныстыру.

Дамытушылы?: Д?ниетанымын, ой-?рісін, п?нге деген ?ызы?ушылы?ын, а?ыл-ойын, есте са?тауын, шы?армашылы? ?абілеттерін дамыту.

Т?рбиелік: ?орша?ан ортаны ?ор?ауды ?йрету ар?ылы экологиялы? т?рбие беру.

?діс-т?сілдері: Топтастыру, т?ртіп алу, т?сіндіру, с?ра?-жауап.

К?рнекілігі: Тірек сызбалар, суреттер, тірек сызбалар, тест, жеміс.

Саба?ты? т?рі: Жа?а саба?. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тамыр, т??ым ж?не оны? жемістері. »

Сабақтың тақырыбы: Тұқым және оның жемістері.


Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға өсімдіктердің өніп-өсуі, жетілуі жайлы ұғым беру, құрғақ және шырынды жемістермен таныстыру.

Дамытушылық: Дүниетанымын, ой-өрісін, пәнге деген қызығушылығын, ақыл-ойын, есте сақтауын, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауды үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Әдіс-тәсілдері: Топтастыру, түртіп алу, түсіндіру, сұрақ-жауап.

Көрнекілігі: Тірек сызбалар, суреттер, тірек сызбалар, тест, жеміс.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.


Сабақтың барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.


  • Психологиялық дайындық

II. Үй тапсырмасын тексеру

а) Жапырақ. Күзде жапырақ неге сарғаяды?


ә) көмірқышқыл газын оттегін бөліп шығарады

сіңіреді


Тыныс алады Ағашқа әдемілік сыйлайды.


Су буланады.


б)Өсімдік мүшелері:

Тамыр, сабақ, жапырақ,гүлі, жемісі


ІІІ. Жаңа сабаққа байланысты жұмбақтар шешу.

1. Көктемде жерге енемін,

Ылғалда өсіп-өнемін.

Менің өскен жемісім,

Қыс бойғы сенің қорегің. (Тұқым)


2. Аспай піскен,

Қайнамай түскен. (Жеміс)


-Ендеше, балалар, бүгінгі өтетін жаңа сабағымыз «Тұқым және жеміс» деп аталады, яғни өсімдіктің көбею мүшелерімен танысамыз.

Күнделікті өзіміз жейтін жемісті ата – аналарың күтіп, баптап өсіреді. Олар неше түрлі жеміс береді.

Жеміс- өсімдіктердің бізге тартатын сыйы.Жеміс беретін өсімдікті жақсылап күтіп баптасақ, мол өнім береді.

Ал жемістер қайдан шығады?

  • Сызба арқылы түсіндіру:

Тұқым Өсімдік Жеміс


А) Жемістің пайда болуы

Жеміс


Шырынды Құрғақ


Шырыны мол, жұмсақ: Қабығы қатты, сүйектенген,

Алма, алмұрт, картоп т.б. құрғақ болады: арпа, күріш т.б.


Ә)Тұқым мен жемістің әр өсімдікте пісіп-жетілуі. Өсімдіктердің тұқымы алуан түрлі болады. (Жергілікті жермен байланыстыру)

В) Өсімдіктер тұқымдары арқылы таралады. Қайың, жөке, көктал ағаштарының тұқымдарында ұшатын «қанатшалар» болады.

Бақбақ, қоға өсімдіктерінің тұқымдары түкті үлпілдек болады.шамалы жел соқса ұша жөнеледі.


Селеу , қара сұлы -желмен ұшады, үшкір ұштарымен жерге қадалады.



ІV. Оқулықпен жұмыс

Бүкіл өсімдіктер жемістің ішінде болатын тұқымынан өседі.

(Оқулықтан оқыту)

1. Теріп оқу.

2. Тұқым арқылы көбею

3. Ағаштар

4. Бақбақ

5. Селеу, қара сұлы


V. Сергіту сәті.

Ағашта - жерде

  • Алма,шие, өрік

  • Картоп, сәбіз,

VІ. Сарамандық жұмыс

І топ. Алма тұқымын көрсету.

ІІ топ. Қиярдың тұқымын көрсету.

ІІІ топ. Күнбағыстың тұқымын көрсету.


(Тұқымдарын ажырату.)

  • Шығармашылық жұмыс

Тұқымның суретін салу

VII. Сәйкестік тесті

1.Бұл не?

өнеді сабақ

өседі тұқым

көбейеді тамыр

қурайды гул


2.Қай бөлігі пайдалы?

картоп жемісі

қызанақ тамыржеміс

сәбіз дәні

бидай түйнегі

  • Жемістердің пайдасы

1.Алманың пайдасы-Қызыл алма, көк алма, сары алма. Алманың қай түрі болмасын адам ағзасына тигізер пайдасы орасан. Алманы баршамыз жақсы көреміз. Ал алманың құрамында алма қышқылы, май, шекер, силлолоза, таннын қышқылы, алуан түрлі дәрумендер, минералды заттар мол. Сондықтан, көп тұтынған жағдайда ас қорыту жүйесін дұрыстап, ағзаны тазалайды. Қан бұзылу, жүрек ауруларында көп қолданады.

2.Орамжапырақтың пайдасы-Капустаның құрамында адам организміне қажетті көмірсулар, протеиндер, минералдық тұздар, С және В тобына жататын витаминдер мол. Сонымен қатар диеталық тағам ретінде, ас қорыту бұзылғанға, т.б. ауруларды емдеуге қолданылады.


  • Сөзжұмбақ «Бақша»

VІІ. Сабақты бекіту.

а) «Бәйге» ойыны арқылы қорыту, бағалау.

1.Тұқым мен жеміс өсімдіктің қандай мүшесі екенін айт?

2. Жапырақ қоректі қайдан алады?

3. Лимон жемістің қай түріне жатады?

4. Қарбыз жемістің қай түріне жатады?

5.Көкөністерді ата

6. Қайың,жөке ағаштарының тұқымдарының таралуы

7. Өсімдік тіршілігі үшін қандай жағдайлар қажет?

8.Бақбақ, қоға өсімдіктерінің тұқымы қалай аталады?

9.Жапырақтағы жасыл бояу . .

ә) Ойын: «Жеміс жидек жинайық»


VІІІ. Экологиялық тапсырма.

1. Әдемі қызыл гүл көрдің. Не істейсің?

2. Табиғатты қалай қорғайсың?

ІХ. Үйге тапсырма.

1. «Тұқым және жеміс» мәтінін оқу.

2. Жемістердің суретін салу.

Х. Бағалау.


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Тамыр, т??ым ж?не оны? жемістері.

Автор: Алтенова Алия Сеитжапаровна

Дата: 14.10.2015

Номер свидетельства: 239544


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства