Просмотр содержимого документа
«Тақырыбы:Малдың төлін сүюі (Сауат ашу пәні)»
Пәні
Ана тілі
Сыныбы
1-сынып
Сабақтың тақырыбы
Малдың төлдің сүюі
Ресурстар
Бейнеролик, суреттер, постер, оқулық, слайд, мұғалімге арналған нұсқаулық, интерактивті тақта
Сабақтың мақсаты
Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді айыра білу; Мал төлін қалай атайтынын меңгеру
Сабақтың міндеті
Жуан және жіңішке айтылатын сөздер туралы түсінік беру. Төрт түлік туралы түсіндіру; Оқушылардың сөздік қорын дамыту, логикалық ойлау қабілетін дамыту; оқушыларды ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу;
Күтілетін нәтиже
Жуан және жіңішке айтылатын сөздерді айыра білді. Мал төлін өалай атайтынын білді
Тапсырма көздері
1-тапсырма
Жуан және жіңішке бар дыбыстары бар сөздер ойлау.
1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Жұптық жұмыс.(диалог арқылы оқыту)
2-тапсырма
Сәйекстендіру (топпен жұмыс) Сыни тұрғыдан ойлау.
5-модуль. Талантты және дарынды балаларды оқыту
Сергіту сәті.
3-модуль. АКТ
3-тапсырма. Төрт түлік туралы
1-модуль. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Топтық жұмыс. Постер
Бағалау
Топтық бағалау, жұптық бағалау, өзін-өзі бағалау
Кейінгі тапсырмалар
40-жаттығу Малдың төлін сүюі
Кері байланыс
Смайлик арқылы кері байланыс
Сабақтың этаптары
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті. Болжамды жауаптары
Ұйымдастыру
Сыныппен байланыс орнату
/1-мин/
Өткен сабақты еске түсіру арқылы ойлау қабілетін дамыту
/2-мин/
Топқа бөлу
/2-мин/
Сыныптың білім деңгейін анықтау
/1-мин/
Сабақ тақырыбын ашу
/2-мин/
-Балалар, сабақты жақсы өткізу үшін өзіміздің көңіл-күйімізді көтеріп отырайық.
-Бір-бірімізге қарап қолымызды алып, жыл лебіздерімізді айтайық.
Өткен тақырыпқа шолу
-38-жаттығу
-Қойды қалай шақырады?
-Ешкіні қалай шақырады?
-Құлынды қалай шақырады?
-Түйені қалай шақырады?
Төрт түлік суреттері арқылы топқа бөлінеді.
-Дыбыстар нешеге бөлінеді?
-Дауысты дыбыстардың неше түрі бар?
-Оқушылар бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Жуан және жіңішке айтылатын сөздер»
Шаттық шеңберде тұрады.
-Пұшайт-пұшайт
-Шөре-шөре
-Құрау-құрау
-Көс-көс
Оқушылар топқа бөлінеді
-Дауысты, дауыссыз
-Жуан, жіңішке
Тұсаукесер
Қызығушылығын ояту
/2-мин/
Логикалық ойлауға жетелеу
/3-мин/
Түсіндіру үшін жалпылама сұрақтар
Мултьфильм көрсету (бейнеүзік)
-Оқушылар осы мултьфильмді көре отырып не байқадыңдар?
-Ешкі мен қойды көрген кезімізде оқушылар не есімізге түседі?
-Төрт түлікке нелер жатады?
-Қой баласын не деп сүйеді?
-Сиыр баласын не деп сүйеді?
-Түйе баласын не деп сүйеді?
-Ешкі баласын не деп сүйеді?
-Жылқы баласын не деп сүйеді?
Оқушылар бейнеүзікті тамашалайды
-Ешкі мен қойды көрдік
-Төрт түлік
-Түйе, сиыр, жылқы, қой, ешкі
-қоңырым деп
-торпағым деп
-боташым деп
-лағым деп
-құлыным деп
Негізгі бөлім
Түсіну үшін тапсырма
/3-мин/
Сергіту сәті
/2-мин/
Топтарға бағыт беру
/10-мин/
Жеке оқушымен жұмыс
1-тапсырма.
Жіңішке, жуан дыбыстары бар сөздер ойлау
Сергіту сәтін орындату
2-тапсырма
Сәйкестендіру. Малдың төлін сүюі
3-тапсырма. Төрт түлік (постер қорғау).
«Малды құрметтеу» өлеңін түсініп оқиды. Тиым сөздерді әр топ жатқа айтады.
Оқушылар жұптық жұмыс жасайды
Оқушылар сергиді
Оқушылар сәйкестендіреді
Төрт түлікті постерде қорғайды
Қорытынды
Сабақтың басты сәттеріне тоқталу
/2-мин/
Кері байланыс
/1-мин/
Бағалау
/1-мин/
Үйге тапсырма
-Балалар, бүгін сабақта не туралы өттік?
-Мал төлін қалай атайтынын түсндіңдер ме?
Смайликтер арқылы (кері байланыс)
Топтық бағалау, жұптық бағалау
40-жаттығу «Малдың төлін сүюі» мәнерлеп оқу
-Малдың төлін сүюі
Оқушылар смайликтер арқылы кері байланыс жасайды
Оқушылар бағалау бетшесіне бағалайды
Бәрімізді бүгінгі таңда алаңдататын мәселе – жас ұрпақтың сапалы білім игеруі. Елбасымыз
Н.Ә. Назарбаев «Білімді, сауатты адамдар-бұл ХХІ ғасырда адамзат дамуының негізгі қозғаушы күші»
Ұлтымыздың тірегіне айналар ұрпаққа деген көзқарас Елбасымыздың білім саласына ерекше назар аударумен айқындалып отыр.
Өзекті мәселе-жас ұрпақтың Елбасы бастаған көш-керуенге кідіріссіз ілесуі. Ілесе алмаса-бізге сын.
Халқымыздың тағдыры, еліміздің ертеңі жас ұрпақтың қолында.
Бүгінгі таңдағы оқыту үрдісі жаңа әдіс-тәсілдерді, жаңаша идеяларды қолдануды талап етеді. Әр мұғалім іс-тәжірибесінде көптеген қиындықтармен, кедергілермен кездеседі. Ол заман көшіне ілесу үшін өз білімін жетілдіріп отыру қажет.
Мен де оқыту тәжірибемде жетістікке жету жолдарын қарастырудамын. Оқушылар өз-пікірлерін, көзқарастарынеркін және ерікті түрде білдірсе екен деп ойлаймын. Тек білдіру емес сонымен бірге өз пікірлерін дәлелдей алатын және оны іс жүзінде де асыра алатын тұлға болып қалыптаса алса, онда мұғалімнің биік мақсатқа қол жеткізгені болмақ.
«Мұғалімге арналған нұсқаулық» білім берудегі Кембридждік әдістің теориялық негізін оқып, таныса отырып, оқытудың жаңаша әдіс-тәсілдері-7 модульді практикалық түрде қолдану арқылы оның артықшылыұтарына көз жеткіздім. Осы орайда 7модульге қатысты туындаған пікірлерімді білдіргім келеді.
Ең алдымен жаныма жақын, өз-тәжірибеме ертерек еніп кеткен әдіс-сыни тұрғыдан ойлауды дамыту технологиясына тоқталғым келеді:
Білім берудің сапасын жақсарту мақсатында Сын тұрғысынан ойлау технологиясын өз сабақтарымда қолданып жүрмін. Сын тұрғысынан ойлау технологиясының мені қызықтырғаны баланың өзі ізденіп дәлеледеуі. Ол бұрын тыңдаушы болса, енді ізденуші, ойланушы, өз ойын дәлелдеуші, ал мұғалім осы әрекетке бағыттаушы, ұйымдастырушы.
Сын тұрғысынан ойлау бағдарламасы оқушының еркін сөйлеуіне, пікір таластыруына, достарының ойын тыңдауға, проблеманы шешу жолдарын іздей отырып, қиындықты шешуге бағытталған бағдарлама.
Сын тұрғысынан ойлау –сабақта оқушылардың қызығушылығын арттыра отырып, өз ойлап тұжырым жасауға көмектеседі.
Сын тұрғысынан ойлау-ой қозғай отырып, оқушының өз ойымен өзгелердің ойына сыни қарап, естіген, білгенін талдап салыстырып, реттеп, сұрыптап, білмегенін өзі зерттеп, дәлеледеп, тұжырым жасауға бағыттау өз бетімен және бірлесіп шығармашылық жұмыс жасау. Басты мақсаты оқушыларға кез келген мазмұнға сыни тұрғыдан қарап, екі ұйғарым бір пікірдің біреуін таңдауға саналы шешім қабылдауға үйрету.
Бұл бағдарлама жаңа буын оқулықтарының талаптарын жүзеге асыруда оқушылардың білім деңгейін көтеруде, балаларды шығармашылыққа баулуда, ойларын еркін айтуда тез арада дұрыс шешімдер табуға атсалысатын бірден-бір тиімді бағдарлама деп есептеймін.
Сын тұрғыдан ойлау- сынау емес, шындалған ойлау. Оқушылардың да бұл жұмысты дұрыс ұйымдастырған жағдайда өз даму деңгейіне сәйкес ойы шыңдалып, белгілі бір жетістіктерге жетері сөзсіз. Көп ақпаратты талдай, жинақтай отырып, ішінене қажеттісін алуға үйретеді. Сын тұрғысынан ойлау бағдарламасы қызығушылығын ояту, мағынаны тану, ой толғаныс кезеңдерінен түзеледі.
«Оқу мен жазу арқылы сын тұрғысынан ойлауды дамыту» технологиясымен жұмыс жасау кезінде бұл сабақтар баланың таымдық белсенділігін арттыруға, өз бетінше білім алуға, шығармашылығын қалыптастыруға ықпал етеді. Сабақта сын тұрғысынан оқыту технологиясының стратегияларын пайдалана отырып, балалардың ұсыныс-пікірлерін еркін айтқызып, ойларын ұштауға және өздеріне деген сенімін аттыруға мүмкіндік туғызып отырдым.Әрбір әдіс оқушылардың ойлауына және қиялына негізделіп келеді. Баланың тереңде жатқан ойын дамытып, оларды сөйлеуге, дәлелдеуге үйретеді.
Сыни тұрғыдан ойлау әдісі бойынша жоспарланған сабаққа қалған қалған модульдерді еркін енгізуге болады деп есептеймін. Оқушылар сабақта қалай оқу керектігін меңгереді және дағдыланады. Яғни метатаным пайда болады. Өздері ой қорытады, нәтижеге жетуге ұмтылады. Мұғалім оқушыға қалай оқу керектігін үйретеді. Дәстүрлі оқу әдісінде мұғалім білім беруші болған болса, жаңа оқыту әдісінде мұғалім бағыттаушы болып табылады. Сабақтағы басты тұлға, басты кейіпкер-оқушы. Оқушыны өз бетімен білім алуға, ол үшін ізденуге, терең ойлауға, зерттеуге дағдыларын қалыптастыру қажет. Жаңа білімді меңгерту үшін ең тиімді әдіс сұрақ-жауап, әңгімелесу, диалог болып табылады. Менің әр сабағым диалогқа құрылды. Топтық жұмыс арқылы оқушы мен оқушы арасында, оқушы мен мұғалім арасындағы диалогты тиімді ұйымдастыру арқылы мақсатқа қол жеткізе алдым. Нәтижесі таңқаларлық! Оқушылар мен күткеннен де артық әсер алды. Өз ойларын жарыса айтып, қызу пікірталас тудыра алды. Жаңа сабақты өз беттерімен тез меңгере алды. Сабақта «үнсіз» оқушылар «сөйлеп кетті.
Әрбір сабақта жоспар құрар алдында алдымен ойланып аламын: «Менің оқушыларым не істей алады?»-деп. Сабақ жоспарын оқушылардың өз беттерімен меңгеруіне ыңғайлы етіп және олардың жас ерекшеліктерін ескере отырып құрамын. Бұл оқушылардың жауапкершіліктерін арттырумен қатар, өзін-өзі бағалаулары үшін де тиімді болмақ. Оқушыларымыз мұғалімнің бағалауына әбден үйреніп қалған. Бағаны не үшін алды, келесіде жақсы баға алу үшін не істеу керек деген талдау жүргізілмегендіктен, оқушылар үнсіз кете беретін. Ал, жаңаша оқыту әдісінде оқушыларды бағалауға көбірек көңіл бөлуге тырыстым. Оқушыныңзін-өзі бағалауын ұйымдастырдым. Себебі, бала алдымен өзіне-өзі баға беріп үйрену керек. Алдымен «Өзін-өзі бағалау» тестын жүргіздім. Сыныпта 24 оқушының біреуі ғана өзін-өзі жоғары бағалайтыны, өзіне сенімді екені анықталды. Оларды психологиялық тұрғыдан дайындадым. Сыныпқа көпуақытымды арнадым. Ал сабақтарда оқушылар өзін-өзі бағалауда қиналғандары байқалды. Менің қуанғаным, олар өздері туралы көп ойланды, өздерінің іс-әрекеттеріне есеп бере алды, яғни бұл жерде өзін-өзі реттеу әрекеті де көрініп жатты. Өзін-өзі реттеу әдісі оқушылардың өздері топтық ереже құрып, оны бұзбауға әрекет еткендерінен, белсенділіктерінен, сабақтан жиі қалатын оқушының да мектепке тартылғанынан, «үнсіз» оқушының сөйлегенінен, топтағы өздерінің рөлдерін жауапкершілікпен орындағанынан көрініп жатты.
Әр сабақтарымда сандық технологияны және оқушылардың қызығушылықтарын арттырудағы басты құрал болып табылатын АКТ-ны қолдануды әр сабағымда ескердім. Алғашқы сабағымды Блум таксаномиясына негіздей отырып, презентация түрінде өткіздім. Кейінгі сабақтарымда да семантикалық карта толтыру, инсерт, видеоролик қарау, т.б. әдістерін қолдандым.
Еліміздің ертеңгі тізгінін қолына алып, жерін көркейте алатын ұрпақ-қазіргі мектеп партасында отырған қабілеті ерекше, талантты немесе дарынды ұрпақ.
7-модульді пайдалана отырып, көптеген идеялар оянды және белсенділігім артты.
Қазақстанның білім беру мазмұны сөзсіз жаңа сатыға көтеріліп, алға қадам бастап келеді. Біліктілік пен шеберлігімізді ұштастырып, жас ұрпақтыәлемді мойындататын рухани биікке көтеру біздердің міндетіміз.