Просмотр содержимого документа
«Та?ырыбы: А??ау арыстан.2 сынып »
Атырау қаласы№35 мектеп-гимназиясының
бастауыш сынып мұғалімі
Айтжанова Айгерім Махамбетқызы
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қосу және азайту (26+30, 56 – 30 )
Сабақтың мақсаты: Ондықтарды ондықтарға қосуға және ондықтардан ондықтарды азайтуға негізделген есептеу тәсілдерімен таныстыру; екі амалмен шығарылатын есепті және ондықтан аттап қосу мен азайту тәсілдерін енгізуге дайындық жүргізу; амалдардың орындалу ретін анықтауға машықтандыру, теңдеуді шешудің «сынап көру» тәсілін пысықтау.
I.Ұйымдастыру сәті
Математика сабағын,
Жақсылап ұғып аламыз.
Сәулесі деп сананың
Мәнінен ой табамыз.
II.Тірек білімді еске түсіру
а)-1-ден 30-ға дейін санау(тура және кері) Саннан (28, 43, 54) кейін келетін санды ата.
-Сандардың жаңа қатарын құрыңдар, сонда сандардың ондықтары 3, ал бірліктері алдыңғыдағыдай болсын.
-Не шықты? Сандардың жаңа қатарын атаңдар(31, 32, ..., 40). Екінші қатардың сандарын неше бірлікке арттырдық?
III.Сабақтың тақырыбын және мақсатын хабарлау. -Бүгінгі біздің сабағымызда ертегілер еліне саяхатқа шығамыз. Біз «Шалқан» ертегісін білеміз бе?
Әрине, білеміз
Олай болса, ертегіні еске түсіріп алайық.
Ертегі кейіпкерлері бізге қонаққа келіп қалыпты. Өздерімен бірге тапсырмалар алып келіпті.
Оқулықпен жұмыс
№1 Оқулықтағы суреттер бойынша түсіндіру жұмысы ұйымдастырылады.Оқушылардың өздігінен екі таңбалы санға ондықтарды қосудың және азайтудың ерекшеліктері туралы қорытынды жасауы қажет.
Ондықтарға ондықтарды қосады.
Ондықтарды ондықтардан азайтады.
Атайдың тапсырмасы.
«Кім зерек?» №2 есеп
Мысалы:
-53 және 30 сандарының қосындысы; Бірліктерге бірліктерді қосу;
-Нәтижені сол жақтан екінші орынға жазу;Ондықтарды ондықтарға қосу;
-Нәтижені сол жақтан бірінші орынға жазу ;Қосындының мәні 83.
53 + 30 83 – 30 35 + 40 75 – 40 46 + 50 96 – 50
Әжейдің тапсырмасы.
«Тез есепте!»
№3. Амал компоненттерін еске түсіріп, шешуін дәптерге орындап,тексергенде кеткен қателерді талдайды.
(20 + 5) + 60 (60 + 4) – 40
(70 + 9) – 40 (20 + 2) + 50
Қыздың тапсырмасы: «Теңдеуді шеш»
6 + а = 10 10 – a = 6 a – 6 = 4
4. Күшіктің тапсырмасы: «Есепте»
I топII топIII топ
Шарты:Шарты: Шарты:
Болғаны – ? Болғаны – 12қ. Болғаны – 12қ.
Бергені – 2 қ. Бергені – 2 қ. Бергені – ?
Қалғаны - 10 қ. Қалғаны - ? Қалғаны - 10 қ. 10+2=12(қ) 12-2=10 (қ) 12-10=2(қ)
Жауабы: 12 қ болды. Жауабы: 10қ қалды. Жауабы: 2қ берді.
Мысықтың тапсырмасы: Сағаттардың тілдері қалай орналасуы тиіс?
6. Тышқанның тапсырмасы: № 6 есеп
59 бен 63- тің арасындағы сандарды өсу ретімен жаз.
- Балалар, біз шалқанды алуға көмектестік. Шалқанды алуға көмектесеміз деп шаршап қалыппыз. Демалып алайық.
Сергіту сәті
Рефлексия. Шығармашылық жұмыс
Үй тапсырмасы. 49 -бет. №7
Сабақ жүргізген мұғалімнің
аты-жөні
Айтжанова А
2 «Г» сынып
Оқушы саны-17
№35 мектеп-гимназиясы
4-апта
26.09.2013ж
3-сабақ
10.25-11.10
№ 7 кабинет
Сабақтың атауы
Тақырыбы: Аңқау арыстан
Сілтеме
Б.Т.Қабатай, С.Р.Рахметова
Әдебиеттік оқу. 2-сынып оқулығы. «Атамұра» 2013 жыл
Көрнекіліктер: Слайд, суреттер, түрлі түсті қарындаштар
Сабақ жоспары.
Жалпы мақсаты
Оқушыларды халық ауыз әдебиетінің үлгісі – ертегімен таныстыра отырып, оларға зұлымдықтың, құлықтың адамдарды бірде болмаса орға жығып, азапқа түсетінін түсіндіру. Оқушылардың қиялына қанат бітіріп, армандай білуге,ойлау ,есте сақтау, шығармашылық, танымдық қабілеттерін дамытып, топпен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу. Топтағы сыныптастарын құрметтеу.
Міндеттері
1. Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту.
2. Сабаққа оқушылардың өз білетін білімдері арқылы кіру.
3. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту.
4. Топпен жұмыс жасау.
Мұғалім үшін оқу нәтижелері
1. Оқуға бағыт бағдар беріп отыру.
2. Бір-бірімен ынтымақтаса жұмыс жасауға дағдыландыру.
Сабақта туындаған негізгі идеялар
1.Оқушылардың еркін ойлауын іске асыру.
2. Әр түрлі тапсырмалар арқылы оқушының біліктілік қабілетін арттыру.
Күтілетін нәтиже
1. Жаңа білімді бұрынғы алған білімдерімен ұштастыру.
2. Жүйелі түрде баяндау.
3. Қиындықтан жол тауып шыға білу.
Тапсырмалар
2-сынып оқулығы.
Әдістемелік оқулық.
1. Жаңа сабақ .
2. Сергіту сәті.
3. Топтық жұмыс.
4. Оқулықпен жұмыс
5. Сөздік жұмыс
Жүру барысы
Уақыты
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушының іс - әрекеті
3мин
Ұйымдастыру бөлімі
Психологилық дайындық
Топқа бөлу
Күндей жадырап,
Айдай арайлап
Жұлдыздай жарқырап
Судай мөлдір,таза көңілмен
7 мин
Үй тапсырмасы
Бөлімді қайталау
Тест жұмысы жүргізіледі.
15мин
Қызығушылығын ояту
Өзі ширақ, өзі қу,
Жүрген жері айқай шу.
2. Бір аң бар қайраты көп, болған күшті,
Басынан өткізеді әрбір істі.
3.Әр түрлі, орта бойлы, ұзын құлақ,
Өзіне міндеттесе, қызмет қылмақ.
Оқушылар жұмбақты шешеді.
Түлкі
Арыстан
Есек.
3мин
Топпен жұмыс
Кейіпкерлерге мінездеме бер.
I топ. II топ . III топ.
Арыстан Түлкі Есек Топпен орындайды.
3мин
Сөздік жұмысы
Құлағына басады – қулық.
Мұңын шашады – мұңын айту. Жері отты – жері шөпті
Ауыр азап шегіп – шаршап, қиналып, титықтап
Жұғын да жоқ – түк те жоқ
I топ.
II топ .
III топ.
Сөздік жұмысын дәптерген жазу
5мин
Топтық жұмыс
Мұңын шағады. Хал – жайын сұрайды. Соңынан ереді.
Қулығына басады. Көңілін сұрайды.
Шомылып келуге кетеді.
Айқай салады. Өлер болғанын айтады.
Бас салады.
Әр сөздің қай кейіпкерге қатысты екенін тауып, ішінде артық сөйлемді алып тастайды.