Күні:03.10.2015ж | Пәні:әдебиеттік оқу | Сыныбы:3 |
Тақырыбы: | Тайыр Жароков "Күз" |
Мақсаты: | Автор туралы мағлұмат беру,мәтінді түсініп оқу арқылы өлеңнің негізгі идеясын түсінуге баулу,өз сөздерімен әңгімелей білуге үйрету арқылы сыни ойлауын дамыту. |
Күтілетін нәтиже | Күз туралы толық білетін болады,шығармашылық қабілеті дамиды. |
Сілтемелер | Жалпы білім беретін мектептің 3-сыныбына арналған оқулық Алматы "Атамұра"Т.М.Әбдікәрім,С.Р.Рахметова,Б.Т.Қабатбай. |
Сабақ кезеңдері | уақыты | Сабақ барысы | Бағалау | Ресурстар |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 3 мин | Психологиялық ахуал: «Жақсы тілек» сергіту сәті: Балалар бәріміз шеңбер құрып тұрамыз да, бір бірімізге қарап бүгінгі күнге жақсы тілектер тілейміз өкшемен. Алдымен мен бастайын. «Аман бүгін көңілің көтеріңкі болсын!» ал енді әрі қарай жалғастырамыз. Міне, енді осы тілектермен топқа бөлінетін боламыз. Ол үшін менің қолымдағы ыдыста түрлі тәттілер бар. Осы кәмпиттерден бір бірлеп алайық. Ал енді бірдей кәмпиттер бір топқа жиналамыз. | Мұғалімнің нұсқауымен шеңбер бойымен жылжып бір біріне тіліктер тілеп шығады Үнаған кәмпиттерін алу арқылы 4 топқа бөлінеді. | Жарай- сыңдар! Өте керемет! | Ыдыс және оған салынған кәмпеттер |
Білу | 4 мин | 1.«Миға шабуыл» әдісі: (жапырақ түрлерін өзгертіп көрсету слайдтан) -Қалай ойлайсыңдар неге жапырақтың түсі бір түстен басқа түске айналды? -не себепті оның түсі өзгерді? 2.Суретпен жұмыс: | Оқушылар көрсетілген суреттер бойынша сұрақтарға жауап беру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады. | Смайлик арқылы | Күз мезгілі туралы суреттер презентация |
Түсіну | 3 мин | 1)Автор туралы мағлұмат береді Тайыр Жароков— ақын әрі жазушы. Ол 1908 жылы Батыс Қазақстан обл, Жәнібек ауданындағы, Жетібай аулында дүниеге келген. Ол «Қазақ әдебиеті» газеті редакторының орынбасары болған. | Интербелсенді тақтадағы слайдтан автор туралы мағлұматпен танысады. . | мадақтау | Тайыр Жароков суреті |
Қолдану | 8 мин | 2)топтық жұмыс жүргізу: (слайдтан көру арқылы әр топ өздеріне тиісті жолдарды кезекпен оқытады) | Мәтінді іштей түсініп оқиды,өз топтарында талдап,түсінеді,топтарға барып әңгімелейді. | Бірін-бірі бағалау (мәнерлі оқыған кім? | Оқулық |
Талдау | 15 мин | 1.Автор өлеңде күзді қалай суреттеген? Оқыған тұстарын талдатады. 2.Сары түстегі сөздер неліктен өзгеше берілген? 3.Алдымыздағы қағазда сызба берілген. Сол сызбаны үлгі бойынша сөз тіркесіне сөйлем құрап толтырамыз | 1.Өлең жолдарынан не түсінгендер туралы ортаға салдып талдайды. 2.Сары түстегі сөздердің мағынасын ашады 3.Топтар бірігіп берілген сызбаны сөйлем құрап толтырады. | Топты бағалау | Оқулық, интербелсенді тақта, сызба сызылған плакаттар |
Жинақтау | 5 мин (2 мин серг. 3 мин ассоц.) | 1.Сергіту сәті: «Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп кішкентай ағаштар Біп биік боп өседі» 2.«Ассоциация» әдісі. Балалар бүгінгі сабағымыздан күз туралы көп мәліметтер білдік. Ендеше сендерге тапсырма: «Күз» сөзіне ассоцифция құрастырамыз. | 1.Балалар мұғаліммен бірге қимылдарды қайталай отырып, сергіп алады. 2.Әр топ «Күз» сөзіне ассоциация құрастырып жазады, постерлерін қорғайды | Топты бағалау | Постер, маркерлер, бояулар |
Бағалау | 2 мин | 1.Балалар бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстыңдар. Барлығымыз өте керемет. Топтар мүшелерінің ішінде белсенділік танытқан оқушыларды өте жақсы деп бағалаймын.(смайликтер тарату) 2.Үйге тапсырма Т.Жароковтың «Күз» өлеңін жаттап келеміз | Алған смайликтеріне қарай күнделіктеріне өздерін өздері бағалап, бағаларын қояды Тапсырманы күнделікке жазады, өлеңді жаттайды.. | Өз өзін бағалау | Смайликтер |