a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga tabiat ne’matlari haqida ma’lumot berish, ertak matni bilan tanishtirish, uning mazmunini qayta hikoya qilish, va ertakdagi voqea odisalarga o’z munosabatlarini bildirishga o’rgatish. O’quvchilarda ifodali o’qish konikmalarini shakllantirish
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiat ne’matlarini avaylab-asrash, ularda ona tabiatimizga bo’lgan mehr-muhabbat hissini tarbiyalash.
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug’at ustida ishlash qobiliyatlarini rivojlantirish
Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars jihozi: darslik, videoroliklar, ko’rgazma rasmlar, tarqatmali matealllar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatno aniqlash.
O’quvchilarni darsga hozirlash.
Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash
O’tilgan mavzularni mustahkamlash maqsadida o’quvchilar bilan “Grafik test” mashg’uloti o’tkaziladi. Har bir guruhga alohida test topshiriqlari topshiriladi.
Aqlli bola ertagida bola o’z aqli bilan kimni qoil qoldirgan?
A) Ustozini B) Podshoni D) Otasini
2. Qaldirg’och she’ri muallifi kim?
A) Po’lat Mo’min B) Quddus Muhammadiy D) To’lan Nizom
4. Aprel oyida qaysi shoirning tavvalludini nishonladik?
A) Muhammad Yusuf B) Po’lat Mo’min D) Qambar ota
5. Abu Ali ibn Sinoning asl ismi nima edi?
A) Husayn B) Abu ali D) Muhammad
1. Amir Temur bobomiz kim bo’lgan edi?
A) Buyuk munajjim B) Buyuk sarkarda D) Buyuk tabib
2. Ko’p qirrali to’rtburchak, kerak bo’lar uy qursak. Topishmoqning javobini toping.
A) G’isht B) Loy D) Yog’och
3. Bulbuljonim kuylasin she’ri muallifi kim?
A) Zafar Diyor B) Quddus Muhammadiy D) Po’lat Mo’min
4. Zulfiyaxonim qachon tavallud topgan?
A) 1-mart B) 8-mart D) 1-oktabr
5. Hakka bilan Tulki ertagida tulki hakkani qayerdan tashlab yubordi?
A) Daraxt shoxidan B) Baland tog’dan D) Qirdan
Yomg’ir she’ri muallifi kim?
A) O’roq Saidov B) Qambar ota D) Po’lat Mo’min
2. Navro’z bayrami qachon nishonlanadi?
A) 20- mart B) 21- mart D) 1-aprel
3. Karim yomg’ir yog’ishini qayerdan bildi?
A) Chumolilar harakatidan B) Gullardan D) Quyoshdan
4. Qat-qat qatlama, aqling bo’lsa tashlama. Topishmoqning javobini toping.
A) Karam B) Kitob D) To’n
5. G’azal miulkining sultoni kim?
A) Zaxiriddin Muhammad Bobur B) Mirzo Ulug’bek D) Alisher Navoiy
O’quvchilsar to’gri javoblarni grafik testda belgilaydilar.
Uy vasifasi “Yoz keldi” she’ri “Davom ettir” usulida so’raladi. O’quchilarning she’r mazmuni bo’yicha chizib kelgan rasmlari baholanadi.
Yangi mavzuni tushuntirish.
Tabiatning ne’mati ko’p ertagi o’quvchilarga multimediya ilovalari orqali animatsiyali namoyish ko’rsatiladi.
O’quvchilarga ertak o’qib beriladi. Ertak mazmuni bilan tanishtiriladi. Tabiat ne’matlari haqida tushuncha beriladi.
Notanish so’zlar yuzasidan lug’at ishi o’tkaziladi.
Lug’at ishi:
kallamday – boshimday tuzuk – yaxshi diqqat bo’libdi – xafa bo’libdi, asabiylashibdi.
Dam olish daqiqasi o’tkaziladi. Bunda o’quvchilar bilan “Xa yo’q” o’yini oynaladi.
Har bir guruhdan bittadan o’quvchi doska oldiga chiqariadi. O’quvchilarga ko’zlarini yumishlari aytiladi. O’quvchilarga rasmlar beriladi. O’quvchilar ushbu rasmlarning nima ekanligini topishlari kerak bo’ladi. O’quvchilar boshqalarga savol beradi. “Bu mevami?”, “Bu hayvonmi?”, “Bu poliz ekinimi?”…
O’tirgan o’quvchilar esa faqat “Ha” yoki ‘yo’q” deb javob berishadi. Rasmni ushlab turgan o’quvchi rasmda tasvirlangan narsani topguncha o’yin davom etadi.
Rasmdagi narsa nomini topgan o’quvchi xattaxtaga shu narsa nomini yozadi. Yozgan so’zida nechta harf bolsa o’sha sonni matematik to’rt amal orqali hosil qiladi.
Yangi mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida ertak o’quvchilarga “Zanjir” usulida o’qitiladi.
Ertak qahramonlarini sanab bering. O’quvchilar ertak qahramonlarini va ularni ingliz tilidagi nomlanishini ham aytadilar.
Maqol tahlil qilinadi. Aqlliga hurmat – aqlsizga kaltak.
Topishmoq: Quyon emas, Uzun quloq. Ot emas, To’rtta tuyoq. (Eshak)
O’quvchilar bilan “Ko’prik” metodini o’tkaziladi. Bunda o’quvchilar ko’priksiz daryoga ko’prik xosil qilishlari kerak bo’di. O’quvchilarga ertak yuzasidan savollar tarqatiladi. O’quvchilar savollarga javob topib daryo ko’prigini hosil qiladilar.
Kunlarning birida eshak qayerga bordi?
Eshak nimalarga qarab diqqat bo’ldi?
Daraxt shoxida nima o’tirgan edi?
Eshakning boshiga nima tushdi?
Darsga yakun yasash va baholash.
Savol-javob:
Ertak nima haqida ekan?
ertakni o’qib qanday xulosaga keldingiz?
O’quvchilarning darsdagi faoliyati tahlil qilinib baholanadi.
Uyga vazifa berish
“Tabiatning ne’matiko’p” ertagini ifodali o’qish, maqol va topishmoqlarni yodlash
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Nazorat: o’quvchilarning darsdagi faolligi kuzatilib hisobga olib boriladi.
Baholash: o’quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e’lon qilinadi.
Darsning maqsad va vazifalari
Maqsadlar:
Ta’limiy maqsad: o’quvchilarga tabiat ne’matlari haqida ma’lumot berish, ertak matni bilan tanishtirish, uning mazmunini qayta hikoya qilish, va ertakdagi voqea hodisalarga o’z munosabatlarini bildirishga o’rgatish. O’quvchilarda ifodali o’qish konikmalarini shakllantirish
Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiat ne’matlarini avaylab-asrash, ularda ona tabiatimizga bo’lgan mehr-muhabbat hissini tarbiyalash.
Rivojlantiruvchi: o’quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug’at ustida ishlash qobiliyatlarini rivojlantirish
Kutilayotgan natija
Dars yakunida o’quvchilar ertakhaqida to’liq tushunchaga ega bo’ladilar. O’qish malakalari takomillashadi.
Tashkiliy savol javob, ma’naviyat daqiqasi o’tkaziladi.
2 daqiqa
2-bosqich
Ehtiyoj (refleksiya)larni aniqlash
Dars shiori tanlanadi. Dars davomida rioya qilish lozim bo’lgan qoidalar belgilanadi.
Savol-javob
3 daqiqa
3- bosqich
Darsning borishi
O’rganilgan mavzular yuzasidan test topshirig’i o’tkaziladi.
“Grafik test” metodi
o’tkaziladi.
Uy vazifasini so’rab baholash, o’qish malakalarini tekshirish.
“Davom ettir” usulida she’r so’raladi.
Yangi mavzuni o’qishga tayyorgarlik. Ertak animatsiyali lavha orqali taqdim etiladi. Bu lavhada eshak va chumchuqning suhbati tasvirlangan.
Ertak o’qib beriladi.
Lug’at ishi
Dam olish daqiqasi.
“Ha yo’q” o’yini o’tkaziladi.
Izlanish
Yoddan aytish
Namoyish
Suhbat
Didaktik o’yin
5 daqiqa
5 daqiqa
3 daqiqa
2 daqiqa
2 daqiqa
5 daqiqa
4-bosqich
Mustahkam-lash
O’quvchilarga ertak birma-bir o’qitiladi.
O’quvchilar darslikdagi savollarga javob topadilar.
“Ko’prik metodi” orqali ertak yuzasidan savollarga javob topadilar.
Darslikda berilgan maqol va topishmoq bilan ishlanadi.
Ifodali o’qish
Izlanish
Izlanish
Tahlil
5 daqiqa
3 daqiqa
5 daqiqa
2 daqiqa
5-bosqich
Dars yakuni va baholash
O’quvchilarnng darsda ishtiroki hisobga olinib reytingi e’lon qilinadi. Dars yakunkanadi.
Baholash
2 daqiqa
6-bosqich
Uyga vazifa berish
Ertakni o’qib mazmunini so’zlashga tayyorlanish. Ertak qahramonlaridan birining rasmini chizish
Tushuntirish
1 daqiqa
Mavzu; Tabiatning ne’mati ko’p
Maqsadlar:
a) ta’limiy maqsad: o’quvchilarga tabiat ne’matlari haqida ma’lumot berish, ertak matni bilan tanishtirish, uning mazmunini qayta hikoya qilish, va ertakdagi voqea odisalarga o’z munosabatlarini bildirishga o’rgatish. O’quvchilarda ifodali o’qish konikmalarini shakllantirish
b) tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni tabiat ne’matlarini avaylab-asrash, ularda ona tabiatimizga bo’lgan mehr-muhabbat hissini tarbiyalash.
d) rivojlantiruvchi maqsad: o’quvchilarning mustaqil va ijodiy ishlash qobiliyatlarini, lug’at ustida ishlash qobiliyatlarini rivojlantirish
Dars turi: yangi tushuncha, bilimlarni shakllantiruvchi.
Dars jihozi: darslik, videoroliklar, ko’rgazma rasmlar, tarqatmali matealllar.
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
Salomlashish.
Davomatno aniqlash.
O’quvchilarni darsga hozirlash.
Uy vazifasini so’rash va o’tilgan mavzuni mustahkamlash
O’tilgan mavzularni mustahkamlash maqsadida o’quvchilar bilan “Grafik test” mashg’uloti o’tkaziladi. Har bir guruhga alohida test topshiriqlari topshiriladi.
Aqlli bola ertagida bola o’z aqli bilan kimni qoil qoldirgan?
4. Aprel oyida qaysi shoirning tavvalludini nishonladik?
A) Muhammad Yusuf
B) Po’lat Mo’min
D) Qambar ota
5. Abu Ali ibn Sinoning asl ismi nima edi?
A) Husayn
B) Abu ali D) Muhammad
1. Amir Temur bobomiz kim bo’lgan edi?
A) Buyuk munajjim
B) Buyuk sarkarda
D) Buyuk tabib
2. Ko’p qirrali to’rtburchak, kerak bo’lar uy qursak. Topishmoqning javobini toping.
A) G’isht
B) Loy
D) Yog’och
3. Bulbuljonim kuylasin she’ri muallifi kim?
A) Zafar Diyor
B) Quddus Muhammadiy
D) Po’lat Mo’min
4. Zulfiyaxonim qachon tavallud topgan?
A) 1-mart
B) 8-mart
D) 1-oktabr
5. Hakka bilan Tulki ertagida tulki hakkani qayerdan tashlab yubordi?
A) Daraxt shoxidan
B) Baland tog’dan
D) Qirdan
Yomg’ir she’ri muallifi kim?
A) O’roq Saidov
B) Qambar ota
D) Po’lat Mo’min
2. Navro’z bayrami qachon nishonlanadi?
A) 20- mart
B) 21- mart
D) 1-aprel
3. Karim yomg’ir yog’ishini qayerdan bildi?
A) Chumolilar harakatidan
B) Gullardan
D) Quyoshdan
4. Qat-qat qatlama, aqling bo’lsa tashlama. Topishmoqning javobini toping.
A) Karam
B) Kitob
D) To’n
5. G’azal miulkining sultoni kim?
A) Zaxiriddin Muhammad Bobur
B) Mirzo Ulug’bek
D) Alisher Navoiy
O’quvchilsar to’gri javoblarni grafik testda belgilaydilar.
Uy vasifasi “Yoz keldi” she’ri “Davom ettir” usulida so’raladi. O’quchilarning she’r mazmuni bo’yicha chizib kelgan rasmlari baholanadi.
Yangi mavzuni tushuntirish.
Tabiatning ne’mati ko’p ertagi o’quvchilarga multimediya ilovalari orqali animatsiyali namoyish ko’rsatiladi.
O’quvchilarga ertak o’qib beriladi. Ertak mazmuni bilan tanishtiriladi. Tabiat ne’matlari haqida tushuncha beriladi.
Notanish so’zlar yuzasidan lug’at ishi o’tkaziladi.
Lug’at ishi:
kallamday – boshimday
tuzuk – yaxshi
diqqat bo’libdi – xafa bo’libdi, asabiylashibdi.
Dam olish daqiqasi o’tkaziladi. Bunda o’quvchilar bilan “Xa yo’q” o’yini oynaladi.
“HA”-“YO’Q” O’YINI
Har bir guruhdan bittadan o’quvchi doska oldiga chiqariadi. O’quvchilarga ko’zlarini yumishlari aytiladi. O’quvchilarga rasmlar beriladi. O’quvchilar ushbu rasmlarning nima ekanligini topishlari kerak bo’ladi. O’quvchilar boshqalarga savol beradi. “Bu mevami?”, “Bu hayvonmi?”, “Bu poliz ekinimi?”…
O’tirgan o’quvchilar esa faqat “Ha” yoki ‘yo’q” deb javob berishadi. Rasmni ushlab turgan o’quvchi rasmda tasvirlangan narsani topguncha o’yin davom etadi.
Rasmdagi narsa nomini topgan o’quvchi xattaxtaga shu narsa nomini yozadi. Yozgan so’zida nechta harf bolsa o’sha sonni matematik to’rt amal orqali hosil qiladi.
Yangi mavzuni mustahkamlash
Yangi mavzuni mustahkamlash maqsadida ertak o’quvchilarga “Zanjir” usulida o’qitiladi.
Ertak qahramonlarini sanab bering. O’quvchilar ertak qahramonlarini va ularni ingliz tilidagi nomlanishini ham aytadilar.
Maqol tahlil qilinadi.
Aqlliga hurmat – aqlsizga kaltak.
Topishmoq: Quyon emas,
Uzun quloq.
Ot emas,
To’rtta tuyoq. (Eshak)
O’quvchilar bilan “Ko’prik” metodini o’tkaziladi. Bunda o’quvchilar ko’priksiz daryoga ko’prik xosil qilishlari kerak bo’di. O’quvchilarga ertak yuzasidan savollar tarqatiladi. O’quvchilar savollarga javob topib daryo ko’prigini hosil qiladilar.
Kunlarning birida eshak qayerga bordi?
Eshak nimalarga qarab diqqat bo’ldi?
Daraxt shoxida nima o’tirgan edi?
Eshakning boshiga nima tushdi?
Darsga yakun yasash va baholash.
Savol-javob:
ertak nima haqida ekan?
ertakni o’qib qanday xulosaga keldingiz?
O’quvchilarning darsdagi faoliyati tahlil qilinib baholanadi.
Uyga vazifa berish
“Tabiatning ne’matiko’p” ertagini ifodali o’qish , maqol va topishmoqlarni yodlash, ertak qahramonlaridan birining rasmini chizish uyga vazfa qilib beriladi.