kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Сын есім" саба?тар жиынты?ы 2-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? та?ырыбы: Сын есім                                     

Сынып:  2

Саба? ма?саттары:  Сын есім  затты? сапалы? ?асиетін білдіретін с?з табы екенін т?сіндіру

Білімділік: - сын есімді бас?а с?з таптарынан ажырата білу;

                 - сын есім ж?не оны? аны?тамасын, с?ра?тарын ме?герту;

Дамытушылы?: - о?ушыны? негізгі теориялы? білімін бекітіп,оны ?олдану?а ?йрету;

                         - ?з пікірін ?орытындылап, т?йіндей білуге ы?пал ету;

 Т?рбиелік:  ??ыптылы??а, ?йымшылды??а,ізденушілікке, бай?а?ышты??а  т?рбиелеу.    

Сын есім та?ырыбына 4 саба? берілген.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Сын есім" саба?тар жиынты?ы 2-сынып»

Елен О.

Бастауыш сынып мұғалімі


Сабақтың тақырыбы: Сын есім


Сынып: 2

Мерзімі: 8.04.2013 ж.

Сабақ мақсаттары: Сын есім заттың сапалық қасиетін білдіретін сөз

табы екенін түсіндіру

Білімділік: - сын есімді басқа сөз таптарынан ажырата білу;

- сын есім және оның анықтамасын, сұрақтарын меңгерту;


Дамытушылық: - оқушының негізгі теориялық білімін бекітіп,оны қолдануға үйрету;

- өз пікірін қорытындылап, түйіндей білуге ықпал ету;


Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа,ізденушілікке, байқағыштыққа тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: жаңа сабақ


Құралдар: Интербелсенді тақта,проектор, компюьтер, түрлі - түсті маркерлер, қиылған күннің шуағы,үш түрлі геометоиялық фигура, кесте толтыру,флипчарт,постер құрастыру.


Әдіс-тәсілдер: СТО, диалогтік оқыту, іздендіру,талдау - жинақтау,пікірталас, өздік,жұптық,топтық жұмыс.


Оқыту нәтижесі:- сын есімді басқа сөз таптарынан ажырата білу;

-тапсырмалар арасынан сын есімді тауып, сұрақ қоя білу;

- «Ана біздің гүліміз» тақырыбына эссе жазу.


Сілтеме: Балтабаева Ж.Қ. Алматыкітап 2009


кезеңдері

уақыт

мұғалімнің іс-әрекеті

оқушылардың

іс-әрекеті

Кіріспе

1 мин

Сәлемдесу

Психологиялық ахуал туғызу

-Күннің шуағын таратып, бір - біріне жақсы тілектер жаздыру.

-Топты қиындылар арқылы бөлу.

Айналаға алақанмен

Жылулықты шашайық.

Сәттілік тілеп, күлімсіреп

Сабағымызды бастайық.

- Оқушылар бір - біріне жылылық сезімдерін білдіріп,күннің шуағына жақсы тілектер жазып сәттілік тілейді.

- Қиындылар арқылы топ мүшелері: басшысы, хатшы - бақылаушы, баяндамашы болып бөлінеді.


Білу

ДО.СТО.

5 мин

Тақырыпқа шығу

Қиындылар: түрлі - түсті геометриялық фигуралардың түсін анықтап және келесі пішіні жағынан әртүрлі фигуралармен салыстыру арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашқызу.

Берілген тапсырмалар ішінен сын есімді таба аласың ба? Осы тапсырма арқылы

сын есім жайлы не білетінін анықтау.

қ

а

з

щ

у

ы

ү

ш

б

м

т

л

ұ

р

с

ж

Табады, ойлайды, қолданады.

Салыстырады,анықтайды, талдайды,талқылайды, өз ойларын ортаға салады,сұрақтар қою арқылы

тақырыпты ашады.


Миға шабуыл




Кестедегі сын есімдерді тауып жазады.

Ол сөздерді кірістіріп ауызша сөйлем құрастырады.


Күнделік стратегиясы

Негізгі бөлім


ТДО.ОКБ

15 мин

Сын есімнің сұрағын ажырату, сөйлемдер ішінен сын есімді таба білу, сөйлеу, жазу стильдерін қалыптастыру мақсатында жаңылтпаш беріледі.

Жасыл көктем

Жасыл жіптен

Жақсы тіккен.

Жібек көрпе жамылдырды,

Жасыл өңге малындырды.

Мұндағы сын есім қайсысы? Неге? Қандай ереже құрастырар едің?

Берілген тапсырмаларды орындап,тіл ұстартады.

Тапсырма ішінен сын есімді табады,сұрақ қояды, өз ойларын дәлелдейді, ереже құрастырады.

.

Сергіту сәті

2 мин

Әуен ырғағымен бой жазу жаттығуын жасату

Бой жазу жаттығу жасайды.

Жинақтау

ООЖТ


15 мин

«Ана біздің гүліміз» тақырыбына эссе жазады да,эсседен ой ала отырып, флипчартқа постер түсіру тапсырылады.Суреттемелерде сын есімнің болуы ескертіледі.

Жазған эссені өзара оқиды,

түйінді ойлар алады,

алған ойларын флипчартқа постер салады.

Рефлексия

ООЖТ.СТО

2 мин

Жасалған флипчарттағы постерді қорғату.



Автор орындығында орындайды


Бағалау

ОүБ

2 мин

Бағалау парағы

а) тақырыпқа шығуы

ә ) тапсырма орындауы

б ) эссе жазуы

в ) шығармашылық жұмысқа тартылуы


Өздік, жұптық,топтық бағалау критерийлер арқылы


Үй тапсырмасы

СТО

2 мин

«Сенің анаң қандай?»

топтастыру стратегиясын қолдану


Ойланады,жазады,ортаға салады,талдайды,талқылайды.





Бағалау

1 мин

Мұғалімнің бағалауы.



Оқушыға сөз беру.












































Сабақтың тақырыбы: Сын есім

Сынып: 2

Мерзімі: 9.04.2013 ж.


Сабақ мақсаттары: Сын есімді сөйлеу және жазу стилінде дұрыс қолдана білу дағдыларын арттыру.


Міндеттері: - нақты оқу тапсырмаларын орындау арқылы оқушылар жаңа теориялық

ұғымды игеру;

- оқушыны өз пікірін қорытындылап, түйіндей білуге машықтандыру;

-жазу стилін дұрыс қолдана білу, каллиграфияны сақтап жазу

Сабақтың түрі: бекіту сабағы


Құралдар:Интербелсенді тақта, компьютер, проектор, түрлі - түсті маркелер, стикер, тілек ағашы, қорапқа салынған ( нақты заттар), қайшы, желім,кесте.


Әдіс-тәсілдер: диалогтік оқыту, талдау- жинақтау, пікірталас, мозайка әдісі,


өздік,жұптық,топтық жұмыс,СТО, миға шабуыл әдісі


Оқыту нәтижесі:- Берілген сөздерге мағынасы бойынша қарама-қарсы сөздерді таба білу.


-Тапсырмалар арасынан сын есімді тауып, сұрақ қоя білу.


Сілтеме: Балтабаева Ж.Қ. Алматыкітап 2009



кезеңдері

уақыт


Мұғалімнің іс-әрететі


Оқушының іс-әрекеті


Білу

ДО


5 мин

Психологиялық ахуал орнату.

Стикерге тілектерін жазып, тілек ағашына іліп қояды.

1,2,3 санау арқылы оқушыларды топқа жайғастыру.


Құшағы кең теңіздей,

Аясында гүл бақтың.

Аппақ сүтін емізген,

Қымбаттысы қымбаттың,

Анам қандай жақсы адам!

Өлеңін мұғалім мәнерлеп оқиды.

Бұл шумақта ананы қандай бейнелеуіш сөздермен беріп тұр? Ойланыңдар.

Өйткені ананы көк теңізге балаған, тағы да? аппақ сүтін емізген, қымбаттының қымбаты неліктен? Ендеше ананы қай қырларынан суреттеген? Осында берілген сын есімдерді мағынасы жағынан қалай топтастыруға болады екен?

Бір біріне тілектерін білдіріп,оқушылар топқа жайғасады.


Үйде «Ана» сөзіне жасаған топтастыруларын ортаға салады.Ана бойындағы қасиеттер сын есімді суреттейді

Құшағы кең - көлемі

Сүтін емізген - дәмі

Қымбаттысы қымбаттың -сапасы


Түсіну


ДО, СТО


10 мин

Сын есімді мағынасына қарай топтауды меңгерту мақсатында 169-беттегі 2-жаттығу ұсынылады.

Табады, ойлайды, қолданады.

Тауға апаратын ... жолмен келе жатырмыз. ...төбелерден асып, ...жерге жеттік....гүлдер жайқалып өсіп тұр.... дала келбеті әжелеріміздің жасаған текеметіне ұқсайды.

Қарасаң көз тойғысыз! (аласа, бұралаң, қызыл, жазық, жап-жасыл)

Ізденеді , пікірталасқа түседі.

Қолдану


ООЖТ.СТО


12 мин

Ащы, ала, үлкен, кіші, дәмді, күрең, қатты, жуан. қызғылт, мықты,сұр, тәтті, жіңішке, тұзды, жұмсақ,сопақ сөздерін

-түсі:

-дәмі:

-көлемі:

-сапасына қарай топтап, кестеге орналастырады.

Мозайка әдісін қолдану


Берілген сөздерді қияды,кестеге желімдеп орналастырады.

Сын есімді мағынасына қарай мозайка әдісімен топтайды.


Талдайды, өз ойларын

дәлелдейді.



Талдау

АКТ.ТДО

7 мин

Берілген сын есімдердің қасына заттың атын білдіретін сөз тауып жазады. Қара, жирен, сұр, лас, таяз, жазық, биік, аласа, қызық , жүйрік,өткір,жаңа, мөлдір - не? сөз тіркестерін құрастырту.

Керекті зат есімдерді шторкамен жасырып қояды.


Қара қозы, жирен ат, сұр байтал, биік тау,лас қол, таяз су,жазық дала, аласа үй, қызық оқиға, жүйрік құнан, өткір қайшы, жаңа жыл, мөлдір бұлақ бұл тіркестер интербелсе нді тақтада орындайды.

Өздік,жұптық, топтық жұмыс жүріледі.



\

Сергіту сәті


2 мин


Әуен ырғағымен сергіту сәтін ұйымдастыру


Жаттығу жасайды.

Жинақтау

(синтездеу)


СТО.


4 мин

«Кім тапқыр?» ойыны ұйымдастырылады.

Оқушының көзін байлап қойып,қораптың

ішінен нақты затты (алманы,кітапты,

допты) алып шығып сипаттайды.

Дербес жұмыс.

Ауызша орындалады.


Бағалау




2 мин

Бағалау парағы:

Үй тапсырмасы

Тапсырмалар: 1, 2, 3,

“Кім тапқыр?”ойыны


Бағалау парағында өзін, жұбын, тобын бағалайды


Үй тапсырмасы



мин


Қазақстанның Қызыл кітапқа енген құстары жайлы мағлұмат жинап келу.


Ақпарат жинастырады.

Бағалау

2 мин

Мұғалімнің бағалауы.

Оқушыға сөз беріледі.

















Сабақтың тақырыбы: Сын есім

Сынып: 2

Мерзімі: 11.04.2013 ж.


Сабақ мақсаттары:- Мағынасы бойынша қарама-қарсы сын есімдер жайлы білімдерін


кеңейту

- жазу стилінде дұрыс қолдана білу дағдыларын арттыру.


Міндеттері: -Мағынасы бойынша қарама-қарсы сын есімді терең

меңгерту


- оқушы өз пікірін қорытындылап, түйіндей білуге

үйрету.

- жазу стилін дұрыс қолдана білу дағдыларын арттыру.


Сабақтың түрі: бекіту сабағы


Құралдар:Интербелсенді тақта, маркер, стикер, кесте толтыру,флипчарт, постер құру.


Әдіс-тәсілдер: диалогтік оқыту, талдау- жинақтау, пікірталас,Венн

диаграммасы, өздік,жұптық,топтық жұмыс,түртіп алу

стратегиясы


Оқыту нәтижесі: - Мағынасы бойынша қарама-қарсы сын есімді меңгереді.

-Тапсырмалар арасынан қарсы мәндес сын есімнің сыңарын тауып,

қолдана алады.


Сілтеме: Балтабаева Ж.Қ. Алматыкітап 2009


Сабақ кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті


Ұйымдастыру

Білу

СТО,ОКБ,ДО

5 мин

Сәлемдесу

Психологиялық ахуал орнату

Құстар жайлы қысқаша мағлұматтар беру.

“Құстар - біздің досымыз” тақырыбына жасалған слайд көрсету.

Ең ауыр құстар- дуадақ пен аққу.Олар 12-16 килограмм тартады.Ал ең жеңіл құс- шымшық. Ол бар болғаны 6 грамм тартады.

Қарама - қарсы мәндес сын есім жайлы білімдерін тереңдетуге бағытталған тапсырмалар беру.

кең-

ыстық-

биік-

шабан-

жарық-

(шабан) – сөзінің мағынасын ашу

Бұл жерде жүрісі баяу деген мағынаны береді.

3-жаттығу 171-бет көп нүктенің орнына сұрақ бойынша қарама-қарсы мағынадағы сын есімді қойып, мақалдарды толықтырып жазады.

Тілек айту

Слайдтан құстарды анықтайды, берген жауаптарын смайлкпен көрсетеді.

-Автор құстарды қандай белгісі бойынша салыстырады?

-Неге?

-Бұл сын есімдерді қалай атар едіңдер?

-ойланайық!

Миға шабуыл

Негізгі бөлім

Түсіну

ТДО.ОКБ, ООЖТ

20

мин

Берілген сөздердің сыңарын

табады.


Сөздерді қатыстырып сөйлем құрастырады.(ауызша)


Мақалдардың мағынасын ашады.

Жақсы бала қуаныш,

Жаман бала өкініш. т.б

Кері байланыс.


Талдау

ООЖТ СТО,



7 мин

Топта әртүрлі тапсырмалар беріледі сын есімді мағынасына (түсі, дәмі, көлемі, сапасы ) қарай топтауды үйрету

Бағдаршам әдісін қолдану

Топқа берілген қиынды суреттерді (алма,тақта, доп,пияз,тік төртбұрыштар, аю) сипаттап, сөз тіркестерін құрастырады, мағынасын ашады.

Сергіту сәті

ООЖТ.СТО

2 мин

Әуен ырғағымен бой жазу жаттығулары

Жаттығу жасайды

Жинақтау

(синтездеу)

ОүБ

5 мин

Суреттерді әртүрлі белгілері бойынша салыстырып жаз.

Піл мен ара, жылан мен шұбалшын, қоян мен тасбақа, баласы мен атасы.

Салыстырады,жазады, пікірталасқа түседі, ойын ортаға салады.

Жұптасады, топтасады.

Бағалау









3 мин

Мен бүгін ... білдім.

Маған ... қызықты болды.

Мен мына ... тапсырмаларды орындадым.

Мен енді ... білемін.

Маған ... қиын болды.Нені ұқты?

Нені білді?сұрақтарына жауап беретін тапсырмалар болу керек.


Стикер толтырады

Үй тапсырмасы


2 мин

Тыйым сөздер тауып, жазып келіңдер. ( 5 сөз)



Табады, жазады, мағынасын ашып келеді.

Бағалау


1 мин

Мұғалімнің бағалауы


Өзін-өзі, жұптық, топтық бағалау













































Сабақтың тақырыбы: Сын есім


Сынып: 2

Мерзімі: 13.04.2013 ж.

Сабақ мақсаттары: Сын есім заттың сапалық қасиетін білдіретін сөз

табы екенін бекіту.

Міндеттері: - сын есімді басқа сөз таптарынан ажырата білу;

- оқушы өз пікірін қорытындылап, түйіндей білу дағдысын қалыптастыру;

- алған білімдерін өмірмен ұштастырып, қолдана алу;


Сабақтың түрі: бекіту сабағы


Құралдар:Интербелсенді тақта,проектор, компюьтер, маркер, стикер,

кесте толтыру,флипчарт,постер.


Әдіс-тәсілдер: СТО,диалогтік оқыту, талдау- жинақтау, пікірталас,

өздік,жұптық,топтық жұмыс.


Оқыту нәтижесі:- сын есімнің сөйлемдегі орнын анықтай алады.

-тапсырмалар арасынан сын есімді тауып, сұрақ қоя біледі;


Сілтеме: Балтабаева Ж.Қ. Алматыкітап 2009

Сабақ кезеңдері

уақыты

Мұғалімнің іс- әрекеті

Оқушының іс - әрекеті

Білу

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал туғызу.

Қандай тыйым сөздер білесіңдер?

Стикерге тілектерін жазып тілек ағашына іледі.

Мағынасын ашады.

Түсіну

15 мин

174 – бет жаттығу мәтінмен жұмыс.Мәтіндегі тыйым сөздерді еске сақтайды. Жас өндір сөзіне глосарий жасайды.Сөйлемдегі сын есімнің астын ирек сызықпен сызады.Соңғы сөйлемдегі көк сөзі сын есім бе? зат есім бе?

Ол қандай сөздің орнында қолданылып тұр?

Оқиды, мағынасын ашады, ойларын ортаға салады, пікірлеседі, талдайды.

Кері байланысқа түседі.

Қолдану

8 мин

Жұмбақты шешеді.Сын есімдер қандай зат есімдерге қатысты айтылып тұр деп ойлайсыңдар?

Мөлдір моншақ,

Өзі жұмсақ. ( шық )

Иір - иір денесі,

Сахараның кемесі,

Ащы шөптер тамағы,

Шөлге шыдап бағады. ( түйе )

Оқиды,ойланады,

табады,талдайды.




Түйе түлігі жайлы мақал жаз.

Ізденеді , жазады.

Сергіту сәті

2 мин

Әуен ырғағымен Қара жорға биін билету.

Қара жорға биін билейді.

Талдау

5 мин

Суреттегі заттардың атын өзіне қатысты сын есімдермен жазып, қандай тіркес құрай аласың?

Осы тіркестерді қатыстырып сөйлем құрап жаздырту.

( ою, күшік, лақ, кітап)

Сөз тіркестерін құрайды, оларды қатыстырып сөйлем құрап жазады.

Табады, ойлайды,қолданады.

Күнделік стратегиясы

Жинақтау

5 мин

Сол қол мәтінін оқиды, мағынасын ашады, сұрақ қойып сын есімді анықтайды.

Оқиғаны ары қарай қалай өрбітер едіңдер? Жалғастырып жаз.

Оқиды, рөлге бөледі, негізгі ойды анықтайды,сын есімді табады, оқиғаны жалғастырады, пікірталасқа түседі,өз ойларын жеткізеді.

Кері байланыс

Бағалау

3 мин

Мен бүгін ... білдім.

Маған ... қызықты болды.

Мен мына ... тапсырмаларды орындадым.

Мен енді ... білемін.

Маған ... қиын болды сұрақтарына жауап алынады.


Бүгінгі күнгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады.

Үй тапсырмасы

1 мин

Ребус құрастырып келу


Бағалау


1 мин

Суммативтік бағалау

Өзін, жұбын, тобын бағалау



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Сын есім" саба?тар жиынты?ы 2-сынып

Автор: Елен Омиргул Елен?ызы

Дата: 10.04.2016

Номер свидетельства: 317171


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства