Айы , күні | 4-сынып |
Сабақтың тақырыбы: | Сурет сабағында |
Сабақтың мақсаты: | Оқушылар жаңа сөздерді меңгереді. Ой қозғайды, жағдаяттық диалогқа түсе алады. Мәтін мен тапсырмалар мазмұны арқылы оқушылардың сөздік қоры жетіледі. |
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: | Диалогқа түсе алады, ойын еркін жеткізуге дағдыланады. Топқа бөлініп, ынтымақтастықта жұмыс жасауға, өз ойы жүйелі жеткізуге, сыни тұрғыдан ойлауға, критериалды түрде басқа топ жұмысын бағалауға үйренеді. |
Әдіс -тәсілдер: | Топтық жұмыс Проблемалық сұрақтар Диалог Постер жасау, қорғау. |
Дереккөздер: | Оқулық, мәтін, тапсырмалар, интерактивті тақта, слайдтар, постер, карточкалар,суреттер, «Гүл шоғы», «Қазақ даласы», стикерлер, қызғалдақ. |
Пәнаралық байланыс | Орыс тілі, сурет сабағы, еңбек сабағы. |
Уақыт | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
4 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын құру. «Тілек тілеу» | Сыныпқа кірген балалармен жылы шыраймен сәлемдесіп, жағымды орта қалыптастыруға тырысамын. Гүлдерді бір –бірден оқушыларға тарату. Толық гүл шоғы жиналғаннан кейін оқушыларды алда кележатқан Наурыз мерекесімен құттықтау. | Оқушылар тыңдайды, белсенділіктері, қызығушылықтары артады. Оқушылар бір гүлден алып келесі оқушыға тілек айтып гүлдерін береді. |
2 мин | Топқа бөлу. «Оқулықтар» мазайкасы. | Оқушыларды «Оқулықтар» мазайкасын құрастырып топқа бөлемін. Бағалау парақшасын беремін | Әркім өз тобына барып отырады. |
4 мин | ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Бір пән туралы айт. Қазақ тілі Математика Орыс тілі | Үйге берген тапсырманы топтың ішінде талқылап, әр топ өзінің ұтымды ойларын ортаға салады. | Оқушылар өзара талқылап топтан екі-үш оқушыдан айтады. Оқушылар үй жұмысы бойынша қызғалдақ жинайды. 1.Топ басшысы(лидер) 2.Таймер- менеджер 3. Бағалаушы 4. Бақылаушы 5. Хатшы |
3 мин | Жаңа сабақ. Мағынаны ашу. Ой қозғау. «Сурет сабағында» | Оқушыларға интерактивті тақта бойынша слайд көрсету. | Өз ойларын айтады. |
4 мин | Сөздік жұмысы. Сурет сабағы-урок рисования Сурет салу- рисовать Бояу- краска Қылқалам- кисточка Суретші –художник Кілт сөзі: СУРЕТ С У Р Е Т | Бағыттаймын. Сурет сабағына ой жинақтап сөзжұмбақ шешеді. 1.четверть 2. краска 3. художник 4. задача 5.доска | Сөздік дәптеріне жазып алып сөз тіркесімен сөйлем құрастырады. Сөзжұмбақ шешеді. |
мин | Мәтінмен жұмыс. 1- тапсырма. Мәтінмен жұмыс. А) мәтінді мазмұндау. Ә) мәтін бойынша диалог құрастыру. Б) мәтін бойынша сұрақ құрастыр. | Мәтінді дауыстап оқимын. Оқушыларға топ бойынша тапсырмалар таратамын. | Оқушылар мұқият тыңдайды. Берілген тапсырманы орындайды. |
3 мин | Дәптермен жұмыс. Фонетикалық талдау. Дауысты дыбыстарға фонетикалық талдау жасау. А) Сурет Ә) Қылқалам Б) Бояған Суретті қылқаламмен бояғанмын.(етістік боя, -ған өткен шақ, -мын Іжақ жіктік жалғау) | Парақшалардан тапсырманы түсіндіру. | Фонетикалық талдау жасау. Сөздерді пайдалана отырып сөйлем құрастыру. Етістікті түсіндіру. |
4 мин | Сергіту сәті. «Гүл шоғы» 1-топ. Осы шақ 2-топ. Келер шақ 3-топ. Өткен шақ | Гүл жапырақтарын таратып орындаған тапсырманы бақылау. Оқушылар орындап болғаннан кейін дауыстап оқып дұрыс бұрысын тексеру. | Оқушылар жапыраққа (стикер) шақ түрлерін жазып гүлге іледі. Етістіктің шақтары туралы мағлұмат береді. |
2 мин | Сабақты бекіту. Мынау –сары қарындаш, Мұнымен күнді бояймын. Мынау –қоңыр қарындаш, Мұнымен құмды бояймын. Мынау –жасыл қарындаш, Мұнымен гүлді бояймын. Мынау –көк қарындаш, Мұнымен суды бояймын. | Суреттер арқылы көрсетіп дұрыстығын бақылау. | Әрбір топ сурет бойынша сөйлейді. |
10 мин | Постер жасау. «Көктем» тақырыбы, қорғау. | «Көктем» тақырыбына сурет салуға ой тастау. | Оқушылар көктем тақырыбына сурет салады да қорғайды. |
2 мин | Бағалау. | Бағалау парақшалары арқылы оқушыларды бағалаймын. | Бағалау парақшасын береді топ басшылары. |
1 мин | Үй тапсырмасы. «Сурет сабағында» диалог құрастыру. | Үй тапсырмасын орындау барысын түсіндіру. | Күнделікке үй тапсырмасын жазады. |
2 мин | Рефлексия. «Қазақ даласы» Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады. | Стикерлер таратылып, өз ойларын жазатындығын ескерту. | Өз ойларын стикерге жазады. |