К?рнекілігі: су, т?з, ?ант, ??м, саз, крахмал, ас содасы, бор, плакат, тірек
сызбалар, суреттер, калий пермангонаты.
Саба?ты? ж?рісі.
І. ?йымдастыру б?лімі.
О?ушылар назарын саба??а аудару
Психологиялы? дайынды?.
?айырлы к?н деп айтамыз.
Т?сте бірге ?айтамыз
Отбасыны? г?ліміз
Бірге ?тер к?німіз
Сыныбымыз тап - таза
Борда дайын та?та да
Ойымызды жина?тап,
Отырайы? парта?а.
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру.
Су ?асиетін ж?не жай - к?йі туралы білімдерін жина?тау, ?орытындылау.
С?йы? иісі жо? ж??ады
Су ?асиеті пішіні болмайды, м?лдір д?мі жо?
- Суды? ?андай ?ш жа?дайы болады?
- Ол бір жа?дайдан пішіні екінші жа?дай?а ?алай к?шеді?
Суды? жай - к?йі
С?йы? бу ?атты(м?з)
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Су - еріткіш. Суда еритін ж?не ерімейтін заттар.Суды? ма?ызы.»
Су – еріткіш , Дүниетану 2 сынып/класс - қазақша ашық сабақ Дүниетану 2 класс Сабақтың тақырыбы: Су – еріткіш (тәжірибелік жұмыс) Сабақтың мақсаты: 1.Судың еріткіш қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру. Қандай заттардың суда еріп, қандай заттардың суда ерімейтіні туралы мағлұмат беру. 2.Судың адам үшін маңызын, сусыз тіршілік жоқ екенін дәлелдеу және оқушылардың байқағыштық танымдық қабілетін дамыту. 3.Суды ластамау, суды үнемді пайдалануға тәрбиелеу. Сабақтың типі: Аралас сабақ Сабақтың түрі: Тәжірибелік сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, баяндау, түсіндірмелі, топтастыру, тест. Сабақтың көрнекілігі: Су, тұз, қант, құм, саз, крахмал, ас содасы, бор, плакат, тірек сызбалар, суреттер, калий перманганаты. Сабақ барысы: I.Психологиялық дайындық. Қайырлы күн деп айтамыз, Түсте бірге қайтамыз. Отбасының гүліміз, Бірге өтер күніміз. Сыныбыз тап – таза, Бор да дайын тақта да, Ойымызды партаға. II. Үй тапсырмасын сұрау. Судың қасиетін айту. 1-топ. Судың пішіні 2-топ. Судың түссіздігі 3-топ. Судың мөлдірлігі 4-топ. Судың дәмі 5-топ. Судың иіссіздігі 6-топ. Судың ағуы. Сызба арқылы үй тапсырмасын қортындылау. 1- мөлдір 2-ағады Су------- 3-түсі жоқ 4-иісі жоқ 5-пішіні жоқ 6-дәмі жоқ III.Жаңа сабақ Су жер бетінде көп кездеседі. Сусыз тіршілік жоқ. Жер бетінің 2/3 бөлігін су алып жатыр. Су табиғатта көп. Олар: өзен, көл, мұхит, теңізде бар. Су табиғатта өте жақсы еріткіш. Біздің қаламызда қандай өзен, көлдеркездеседі? Жем өзені, Құрсай өзені, Қамыскөл көлі. Ендеше біз бүгін суда қандай заттардың еритіні туралы білеміз.оқулықтағы мәтінді оқу. 1 – тәжірибе. 1-топ. Суға қант салып араластырайық. Қант еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі тәтті болды. Қант суда жақсы ериді. 2 – тәжірибе. 2-топ. Суға тұз салып араластыру. Суға бір қасық тұз салып араластыру. Тұз суда еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі ащы болды. Тұз суда жақсы ериді. 3 – тәжірибе. 3 – топ. Стақандағы суға құм салып араластыру. Құм қиыршықтары сол қалпында стақан түбіне шөгеді. Құм суда ерімейді. 4 – тәжірибе. 4-топ. Стақандағы суға саз салып араластыру. Су лайланады. Суды біраз тұндырсаң, саз түбіне шөгеді. Саз суда ерімейді. IV. Бақылау күнделігімен жұмыс. Жасаған тәжірибе бойынша суда еритін, ерімейтін заттарды жазу. Не аламыз? Нені бақылаймыз? Қант Суда жақсы ериді Тұз Суда жақсы ериді Құм Құм суда ерімейді Саз Саз суда ерімейді Қорытынды: суда еритін де, ерімейтін де заттар бар. V. Логикалық тапсырмалар. Жүк артқан екі түйе жолға шықты. Біреуіне тұз, екіншісіне мақта артылған болатын. Алдарынан өзен ағып жатыр. Тұз артқан түйе өзеннен жеңіл өтті де, мақта артқан түйе ауыр өтті. Неге? Қандай жағдай болды? Оқушылардың жауабын тыңдау. Сонда суда барлық затар ери ме? Тағы да тәжірибе жасап көрелік.Әр топтан бір оқушыданкеліп жасау. 1 топ. Ас содасы. 2 топ. Крахмал. 3 топ. Калий перманганаты. 4 топ. Бор. VI. Кесте толтыру. Жақсы ериді Ас содасы, калий перманганаты Ерімейді Бор Нашар ериді Крахмал VII. Сауалнама. 1. Судың қасиеттерін белгіле. а)ақ ә)мөлдір б)сұр 2. Суда еритін затты белгіле. а)қант ә)тас б)құм 3. Суда ерімейтін затты белгіле а)құм ә)тұз б)қант 4. Су табиғатта неше күйде кездеседі? а)2 ә)3 б)4 5.Судың қатты күйі қалай аталады? а)су ә)бу б)мұз тұз ас содасы қант калий перманганаты саз құм бор VIII. Үйге тапсырма: оқу, әңгімелеу. Қортындылау, бағалау. Источник: http://www.bilimkozy.idhost.kz/kz/sabak/bastauish/782-dnietanu-2-synypklass-ashy-saba.html
Тақырыбы: Су - еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар.Судың маңызы.
Мақсаты: 1. Судың еріткіш қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру. Қандай
заттың суда еріп, қандай заттың суда ерімейтіні туралы
мағлұмат беру; 2. Судың адам үшін маңызын, сусыз тіршілік жоқ екенін дәлелдеу
және оқушылардың байқағыштық, танымдық қабілетін дамыту. 3. Суды ластамау, суды үнемдеп пайдалануға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: су, тұз, қант, құм, саз, крахмал, ас содасы, бор, плакат, тірек
сызбалар, суреттер, калий пермангонаты.
Сабақтың жүрісі.
І. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылар назарын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық. Қайырлы күн деп айтамыз. Түсте бірге қайтамыз Отбасының гүліміз Бірге өтер күніміз Сыныбымыз тап - таза Борда дайын тақта да Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Су қасиетін және жай - күйі туралы білімдерін жинақтау, қорытындылау. Сұйық иісі жоқ жұғады Су қасиеті пішіні болмайды, мөлдір дәмі жоқ - Судың қандай үш жағдайы болады? - Ол бір жағдайдан пішіні екінші жағдайға қалай көшеді? Судың жай - күйі Сұйық бу қатты(мұз)
ІІІ. Жаңа сабақ. Су - еріткіш. Суда еритін және ерімейтін заттар. Тамақ су Адам өміріне не қажет? Ауа, жарық, жылу
ІV. Оқулықпен жұмыс. Су жер бетінде көп кездеседі. Сусыз тіршілік жоқ. Жер бетінің 2/3 бөлігін су алып жатыр. Су табиғатта көп. Олар: өзен, көл, мұхит, теңізде бар. Су табиғатта өте жақсы еріткіш.
Тәжірибелер: 1 - топ: Суға қант салып, араластырайық. Қант еріп кетті. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі тәтті болды. Қант суда жақсы ериді. 2 - топ: Суға бір қасық тұз салып араластыру. Тұз суда еріп кетеді. Су мөлдір күйінде қалды. Судың дәмі ащы болады. Тұз суда жақсы ериді. 3 - топ: Стакандағы суға құм салып араластыру. Құм қиыршықтары сол қалпында стакан түбінде шөгеді. Құм суда ерімейді. 4 - топ: Стакандағы суға саз салып араластыру. Су лайланады. Суды біраз тұндырсақ, саз түбіне шөгеді. Саз суда ерімейді.
V. Дәптермен жұмыс. Жасаған тәжірибе бойынша суда еритін, ерімейтін заттарды жазу. Не аламыз?
Нені бақылаймыз? Қант, ас содасы суда жақсы ериді Тұз, калий перменганаты суда жақсы ериді Құм суда ерімейді Саз, бор суда ерімейді
VІ. Сергіту сәті Қоюланып тағы бұлт Жауды жаңбыр себелеп Жапырақты жамылып, Бұға қалды көбелек. «Ой қозғау» стратегиясы VІІ. Логикалық тапсырмалар Жүк артқан екі түйе жолға шықты. Біреуіне тұз, екіншісіне мақта артылған болатын. Алдарынан өзен ағып жатыр. Тұз артқан түйе өзеннен жеңіл өтті де, мақта артқан түйе ауыр өтті.
Неге?
Қандай жағдай болды?
Деңгейлік тапсырма: VІІІ. Жұмбақ шешу 1. Ақ көрпесін тұйықтап, Қыстай жатыр ұйықтап. (қар) 2. Тілі былдыр, Үні сылдыр (жаңбыр) 3. Отқа жанбас, Суға батпас (мұз) 4. Дәмі де жоқ, түсі де жоқ, Пайдаланбас кісі де жоқ (су) Топтық,симантикалық тапсырма ІХ. Тест жұмысы
1.Судың қасиеттерін белгіле.
а) ақ ә) мөлдір б) сұр
2.Суда еритін затты белгіле.
а) қант ә) тас б) құм
3. Суда ерімейтін затты белгіле
а)құм ә) тұз б) қант
4. Су табиғатта неше күйде кездеседі?
а) 2 ә) 3 б) 4
5. Судың қатты күйі қалай аталады?
а) су ә) бу б) мұз
Х. Сабақты қорыту. Үйге тапсырма ХІ. Бағалау.
Ашық сабақ хаттамасы
Пәні : Дүниетану 26.10.2015 жыл
Қатысқаны: 20 оқушы.
Сабаққа қатысқан мұғалімдер: 2
Тыңдалды: 2 «А» класс жетекшісі З.К.Кужанова
Бұл сабақта алға қойған мақсатым, судың еріткіш қасиетін тәжірибелер арқылы түсіндіру. Қандай заттың суда еріп, қандай заттың суда ерімейтіні туралы мағлұмат беру; Судың адам үшін маңызын, сусыз тіршілік жоқ екенін дәлелдеу және оқушылардың байқағыштық, танымдық қабілетін дамыту.Суды ластамау, суды үнемдеп пайдалануға тәрбиелеу.Бұл сабақты түсіндірмес бұрын балаларға әр түрлі тәжірбиелер жасаттым.Сол арқылы жаңа тақырыпты ашып алдым.Алдыма қойған мақсатыма жеттім.Үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырма берілді,өз беттерімен орындады.Сабақта 11 оқушы бағаланды.Сабақ оқушыларға ұнады.
Шығып сөйлеуші: 4 «Б» класс жетекшісі Тенисбаева А.
Маған сабақ ұнады.Оқушылардың сабаққа қатысымы,ынталары өте жоғары.Жаңа тапсырманы өздері тәжірбие жасап шығарды.Сабақ өте қызықты өтті.Бір айтылатын кемшілік,класс өте шулы.Сәл мұғалім уақытты өткізіп алды.
Шығып сөйлеуші: 3 «А» класс жетекшісі Б.Н.Куанышева
Сабақ маған да ұнады.Оқушылардың барлығы қамтылды.Сабақ құрлымы,жүргізілуі ұнады.Оқушылар тәжірбие жасағандықтан болар шулаңқырап кетті.Су туралы,суда еритін заттар туралы оқушылар көп мағлұматтар алды.Уақытты дұрыс жоспарлау керек.
Қаулы:
Осы сабақта айтылған кемшіліктерді алдыңғы уақытта ескеру.