Сабақтың мақсаты: 2-сыныпта өтілген сөз және оның түрлері, сөз таптары ,сөз мағынасы туралы түсініктерін қайталау, пысықтау.
Тазалыққа,ұқыптылыққа орындауға баулу.
Сабақ көрнекілігі: сызбалар, таблица.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі.
2.Өткенді пысықтау .
1.Сөз түрлері,жазылуы, тыныс белгілерін қайталау.
2.Сызба арқылы әрбір сөз тобының атауы қандай сұрақтарға жауап беретіндігін мысалдар арқылы дәлелдеу.
3.Жаттығуларды орындау.
1.2,4-жаттығулар.
Берілген сөздердің мағынасын түсіндіру,сөйлемдер құрастыру.
Суреттер бойынша сөйлемдер құрау.
4.Сергіту жаттығулары.
5.Шығармашылық тапсырма.
3-жаттығу. Аспан,жер,суға қатысты сөздер тауып жазу.
6.Жұптық тапсырмалар.
5,6-жаттығулар.
7.Қорытынды.
Сұрақтар арқылы өтілгенді пысықтау.
Тест тапсырмалары арқылы қорытындылау.
8.Үйге тапсырма:
5-бет,7-жаттығу.
Бағалау.
Күні: 05.09.
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып: Жаттығулар жазу.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Сөз және мақсаты туралы түсініктерін пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Жан-жақты ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
3) Тәрбиелік мақсаты: Таза,сұлу жазуға, толық жауап беруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Пысықтау сабағы.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, сынақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Сәләметсіңдер ме ,балалар! Көңіл – күйлеріңіз қалай? Барлық назарымызды сабаққа аударайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Бб
Бақыт Бақыт (көркем жазу)
Өткенді пысықтау:
Шығармашылық диктант.
Берілген сөздерге мағынасы қарама- қарсы сөз жазу.
Үлкен - . . . іші - . . .
кең - . . . жарық - . . .
арзан - . . . суық - . . .
Қазір барлығымыз назарымызды 9- жаттығуға аударайық.
Жаңылтпашты оқып жатқа жазамыз, қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіреміз.
10-жаттығу қарамен жазылған сөздерге мағынасы қарама – қарсы сөздерді тауып жазу.
Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Біз жаттығу жасайық.
12-жаттығу берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөздерді тауып жазу.
Балалар, бұл тапсырманы әркім өз бетімен орындайды.
Ақпараттық ізденіске берілген тапсырма.
13-жаттығу балалар ойланып сұрақтарға жауап береді.
Рефлексия.
14-жаттығу, өлеңнің ұйқасын ойлап жазу.
Тест тапсырмаларын орындау.
Бағалау: Сабаққа жақсы қатысқан оқушыларға баға қою.
Үйге тапсырма: 6-бет,11-жаттығу.
Күні: 06.09.
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып:Сөз және оның құрамы..
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Сөз және құрамы туралы түсініктерін пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Жан-жақты ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
3) Тәрбиелік мақсаты: Таза,сұлу жазуға, толық жауап беруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, сынақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Сәләметсіңдер ме ,балалар! Көңіл – күйлеріңіз қалай? Барлық назарымызды сабаққа аударайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
1.Көп нүктенің орнына б не п әріптерінің тиістісін қойып жаз.
Мені әкем мектепке алы ... барады.Балалар ойна . . жүр екен. Бір оқушы есік алдына шығы . . . , қоңырау соқты.
2.Берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөздер жаз.
Ащы - ... биік - ..... ашық - ......
Ақ - ....... суық - ..... арзан - ......
3.Дыбыстық талдау жаса.
Ғалым, күрек
Ғ – д/з,ұяң к- д/з ,қатаң
а - ү -
л- р –
ы- е –
м- к -
Жаңа сабақ.
Сөз туралы түсініктерін пысықтау.
Сөз құрамы, түбірсөз, қосымша туралы түсініктерін қайталау.
Шығармашылық диктант.
Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаны жалғап жазу.
Алып ана...... туады, ат бие........ туады.
Жүз ......... жүйрік шығады,
Мың......... тұлпар шығады.
Жаттығулар жазу.
15-жаттығу қарамен жазылған сөздердің түбірімен жұрнақ, жалғауын сызықшамен бөліп жазу.
18-жаттығу,түбір мен қосымшасын ажыратып жазу.
Ауызша орындау.
20-жаттығу.
Өзіндік жұмыстар.
17,21-жаттығулар.
Қорытынды:
Сұрақтар қоя отырып қорытынды жасау.
Балалардың білімдерін бағалау.
Үйге тапсырма:
8-9 беттер,16,19- жаттығулар.
Күні: 09.09.
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып:Сөз және оның құрылымы. .
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Сөз және құрылымы туралы түсініктерін пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Жан-жақты ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
3) Тәрбиелік мақсаты: Таза,сұлу жазуға, толық жауап беруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, сынақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Сәләметсіңдер ме ,балалар! Көңіл – күйлеріңіз қалай? Барлық назарымызды сабаққа аударайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Жаңа сабақ.
Дыбыс пен әріптің айырмасын әңгімелеу.
Дыбыс түрлерін пысықтау.
Дауысты, дауыссыз дыбыстар жөніндегі түсініктерін қайталау.
Жаттығулар жазу.
22-жаттығудыорындау. Өлеңді жатқа жазып, әр сөзде неше дыбыс, неше әріп барынанықтау.Дыбыс пен әріптің айырмасын түсіндіру.
23-жаттығу Мәтінді түсініп оқып, сөздерге дыбыстық талдау жасау.
1-топ –бидайдың 2-топ – теңіздей 3-топ – машиналар.сөздеріне дыбыстық талдау жасайды.
Сергіту сәті.
Аппақ болып таң атты
Түтін тікке ұшады
Қарлығаштар қанатын
Биік самғап ұшады.
Ауызша орындау.
24-жаттығу бірінші бағандағы сөздердің алғашқы дыбысын ж дыбысына, екінші бағандағы сөздердің дауысты дыбысын өзгертіп айтып не байқағандықтарын әңгімелеу.
Өзіндік жұмыстар.
26-жаттығу. Әр сөзге тиісті әріптерді қосып жазу.
Үкі,жүгері.......
Рефлексия.
1.28-жаттығу. Дыбыс,әріп туралы білімдерін пысықтау.
2.Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Қорытынды.
Балалардың білімдерін бағалау.
Үйге тапсырма:
10-бет,25-жаттығу.
Күні: 10.09.
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып:Дыбыс және әріп.И,й,у әріптерінің жазылуы. .
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Дыбыс,әріп туралы түсініктерін қайталау.Сөз ішіндегі уәріпінің дауысты, дауыссыз болуын пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Жан-жақты ойлау қабілеттерін қалыптастыру.
3) Тәрбиелік мақсаты: Таза,сұлу жазуға, толық жауап беруге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:Пысықтау.
Сабақтың әдісі:Түсіндіру, сынақ.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Сәләметсіңдер ме ,балалар! Көңіл – күйлеріңіз қалай? Барлық назарымызды сабаққа аударайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Өткенді қайталау.
Дыбыстар нешеге бөлінеді? Дыбыс екіге бөлінеді. Дауычсты, дауыссыз.
Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді? Дауысты дыбыс жуан, жіңішке дауыстылар.
Дауыссыз дыбыс нешеге бөлінеді? Үшке бөлінеді.Қатаң,ұяң,үнді.
У дыбысы қандай дыбыс? У дыбысы кейде дауысты, кейде дауыссыз
Удыбысы қай кезде дауысты,қай кезде дауыссыз? Егер у дыбысы дауыссыз дыбыспен қатар келсе
онда дауысты болады. Су,суретші
Егер дауысты дыбыспен қатар жазылса онда у дыбысы дауыссыз болады.
Уақыт,қырау.
И,йәріптерінің жазылуын да қайталаймыз. Айнала,биік жазылуына қарап ережені оқушылар қорытындылайды.
Жаттығулар жазу.
29-жаттығу. Мәтінді оқып уәріпі бар сөздерді екі топқа бөліп жазу.
Дауысты у дыбысы бар сөздер. Дауыссыз у дыбысы бар сөздер.
Оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау, «Тілекті тізбек» бүгінгі күнге тілек айту.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Шығармашылық диктанты.
Мені әкем мектепке алы... барды. Балалар ойна... жүр екен. Бір оқушы есік алдына шығы... қоңырау соқты.
Білімді сапалы меңгеруге дайындау. (мағынаны ажырату)
Білемін. 1-жаттығу. Сөздерді дыбыс санына қарай топтау.
Қорытынды жасау.
Үйрендім:
1.2,3-жаттығуларды орындау. Әр сөзде неше дыбыс, неше әріп барын айту.
Берілген буындардан сөздер құрастыру.
2.6-жаттығу.
Өзіндік жұмыс:
7,8- жаттығу. Дыбыстық талдаулар жасау.
8-жаттығу бойынша қай дыбыс әріпі артық екенін айту.
Рефлексия.
Әр қатарға берілген тапсырмаларды орындау.
Берілген сөздерге дыбыстық талдау жасау.
Ақыл отан өнер
Үйге тапсырма.
38-39 беттер, 4,5-жаттығу.
Күні: 12.09
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып: Ф дыбысы.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: в дыбысы туралы түсінік беру, в дыбысының жазылу ережелерін пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Оқушылардыңойын,байқағыштық қабілетін каллиграфиясын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту.
3) Тәрбиелік мақсаты: Балаларды кішіпейілдікке, адамгершілікке ,ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жеке, топтық, фронтальдық
Сабақтың әдісі: ауызшы,сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Сәләметсіңдер ме ,балалар! Көңіл – күйлеріңіз қалай? Барлық назарымызды сабаққа аударайық.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Өздік диктанты.
Үй алдында Ваня аға,
Велосипед майлады.
Вова шығып далаға,
Вагон сүйреп ойнады.
1.В әріпі кездесетін сөздердің астын сызу.
2.Велосипед сөзіне дыбыстық талдау.
Жаңа сабақ.
Ой шақыру.
В дыбысы жөнінде не білетіндіктерін айту.
В дыбысы бар сөздерге мысалдар ойлау.
Өзіндік жұмыстар.
2-жаттығу.
Мәтінді көшіріп жазу, в әрпі бар сөздердің астын сызу.
3-жаттығу.
Жұмбақтың шешуін қатыстырып сөйлемдер құрау.
Сергіту сәті:
Жаңбыр жауды себелеп,
Жапырақты жамылып.
Бұға қалды көбелек.
Жаңбыр басылды,
Күн шайдай ашылды.
Ойын «Кім жылдам?»
Берілген әріптердің арасын түзу,қисық сөздермен қоса отырып жасырынған сөздерді табу.
Волейбол, трамвай,велосипед......
Деңгейлік тапсырма.
Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу.
...олейбол алаңында бір топ бала ойнап жүр. Па...лодар қаласында түсті және сирек металдар ас тұзы өндіріледі.
Велосипед сөзін көлемі, түрі, пайдасы тірек сөздері арқылы сипаттау.
Қорытынды:
Үйге тапсырма:4,6-жаттығулар..
Күні:
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып: Ф дыбысы.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Ф дыбысы туралы түсінік беру, ф дыбысының жазылу ережелерін пысықтау.
2)Дамытушылық мақсаты: Оқушылардыңойын,байқағыштық қабілетін каллиграфиясын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту.
3) Тәрбиелік мақсаты: Балаларды кішіпейілдікке, адамгершілікке ,ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жеке, топтық, фронтальдық
Сабақтың әдісі: ауызшы,сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал.
Балалар, қолымызды жүрегімізге қойып тыңдайық.Қандай дыбыс естіп тұрмыз?Енді сол жүректің орнына күннің бір бөлігін қояйық. Күннің жылуы бүкіл денемізге тарайды.Бір-бірімізге тілек айтайық барлық балалар бақытты болсын.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Сөздік диктант.
Берілген сөздердіжазу.
В,Ф дыбыстарының астын сызу.
Жаңа сабақ.
Ой шақыру.
Ф дыбысы жөнінде не білетіндіктерін айту.
Ф дыбысы бар сөздерге мысалдар ойлау.
Фдыбысы сөздерде қалай жазылады?
Өзіндік жұмыстар.
2-жаттығу.
Ф әріпі бар сөздерді көшіріп жазу.
Мұстафа Өзтүрік туралы не білетінін әңгімелеу.
Жатқа жазу
3-жаттығу.
Өлеңді жатқа көшіріп жазу
Сергіту сәті:
Жаңбыр жауды себелеп,
Жапырақты жамылып.
Бұға қалды көбелек.
Жаңбыр басылды,
Күн шайдай ашылды.
Деңгейлік тапсырма.
Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу.
4-жаттығу.
1. Ф ,В әріптерінің дыбысталуын салыстыру.
2.Дыбыстық талдау жасау.
Жұптық тапсырма.
9-жаттығу Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу, өзара қателарін тексеру.
Қорытынды:
Үйге тапсырма: 45-бет,4-жаттығу.
Күні: 30.09
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып: Ч,щ дыбыстары.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Ч,щ дыбыстары туралы түсінік беру, ч,щ дыбыстарының жазылу ережелерін пысықтау. Ч,щ дыбыстарының қатаң дауыссыз дыбыстар екенін меңгерту.
2)Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойын,байқағыштық қабілетін каллиграфиясын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту.
3) Тәрбиелік мақсаты: Балаларды кішіпейілдікке, адамгершілікке ,ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жеке, топтық, фронтальдық
Сабақтың әдісі: ауызшы,сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал.
Арайлап таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз,
Жарқырайды гүліміз.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
Сөздік диктант.
Ащы,тұщы,щетка,плащ,борщ,чемпион,чех.
Жаңа сабақ.
« Бәйге» ойыныарқылы.
Ч дыбысы қандай дыбыс?
Ч дыбысы бар сөздерге мысалдар ойлау.
Щ дыбысы сөздерде қалай жазылады? Щ дыбысы қандай дыбыс? Щ дыбысы бар сөздерге мысалдар айту.
Өзіндік жұмыстар.
3-жаттығу.
Ч,щ әріптері бар сөздерді көшіріп жазу.
2- жаттығу.Мақалды оқып ,көшіріп жазу.
Сергіту сәті:
Жаңбыр жауды себелеп,
Жапырақты жамылып.
Бұға қалды көбелек.
Жаңбыр басылды,
Күн шайдай ашылды.
Деңгейлік тапсырма.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойып жазу.
Мұхит пен теңіздің суы . . . болады. Біз тамаққа . . . суды пайдаланамыз. Анама дүкенші . . .
берді. Асқар мектеп асханасынан . . . ішті. Мектепте . . . кездесу өтті.
1-жаттығу. Берілген буындардан сөз құрап оқы.Осы сөздерді қатыстырып сөйлем құрау.
Чемпион,карточка,щетка.щи,чек,плащ.
Карточка сөһзіне дыбыстық талдау.
Жұптық тапсырмалар.
7-жаттығу. Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазу.Ч әріпі бар сөздердің астын сызу.
8-жаттығу бос тор көздерге ч,щ әріптері бар сөздер жазу.
Балалар бір-бірінің қателерін тексереді.
Қорытынды:
Ч,щ дыбыстары қандай дыбыстар?
« Сиқырлы телефон» ойынын ойнау
Үйге тапсырма: 48-бет,5-жаттығу.
Күні: 03.10
Пән:Қазақ тілі.
Тақырып: Х,Һ дыбыстары.
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Х,Һ дыбыстары туралы түсінік беру, х,һ дыбыстарының жазылу ережелерін пысықтау. Х,Һ дыбыстарының қатаң дауыссыз дыбыстар екенін меңгерту.Сөздерге дыбыстық талдау жасату.
2)Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойын,байқағыштық қабілетін каллиграфиясын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту.
3) Тәрбиелік мақсаты: Балаларды кішіпейілдікке, адамгершілікке ,ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі:сызба таблица.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: ауызшы,сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал.
Арайлап таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз,
Жарқырайды гүліміз.
Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге берілген жаттығудың орындалуын тексеру.
Үлестірмелі қағаздармен жұмыс.
« Бәйге» ойыны арқылы.
Ч дыбысы қандай дыбыс?
Ч дыбысы бар сөздерге мысалдар ойлау.
Щ дыбысы сөздерде қалай жазылады? Щ дыбысы қандай дыбыс? Щ дыбысы бар сөздерге мысалдар айту.
Қаһарман,шаһардан, Гауһардан (3-қатарға бөліп беру)
Қорытындылау.
Деңгейлік тапсырмалар.
1-деңгей.
1.Халық, жиһаз сөздеріне дыбыстық талдау жаса.
2. Пирамида құра.
Һ
Х Х
Осы әріптерден бірнеше сөздер жазу.
2-деңгей.
1.Х,Һ дыбыстары бар сөздер жаз.
Х Ж Һ Қ
А И З Т
Н Т
И
2.Адасқан әріптерден сөз құрап жаз.
3-деңгей.
1.Кез-келген сөзді пайдаланып мәтін құрастыр.
2.5-жаттығу .Шеңбердің ішіндегі әріптерден х,һ әріптері бар сөздер жазу.
Үйге тапсырма:
4,7-жаттығулар. Дыбыстық талдауға жаттығу.
Күні:29.10
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Тұрлаусыз мүше.
Сабақтың мақсаты:
БілімділікОқушылардың тұрлаусыз мүше туралы білімдерін арттыра түсу.
Дамытушылық: Қазақ тілінің сөз байлығы арқылы оқушылардың тілін дамыту. Сұрақтарға толық жауап бере білуге дағдыландыру. Ой шапшаңдығын дамыту. Сауатты көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
«Әдептілік белгісі – иіліп сәлем бергенің». Сәлем беріп бір-бірімізге жылылық сыйлайық.
Сөздік диктант
Бастауыш деген не?
Баяндауыш деген не?
Тұрлаусыз мүшелер сұрақтарын қайталау
Мысалдар айту.
72-жаттығу
73-жаттығу
Қаражорға биі.
77- жаттығу
78-жаттығу
Сұрақ- жауаптар
94-бет,75,76-жаттығулар
Сәлем береді
Құрал-жабдықтарын алып даярланады. Түзеліп түзу отырады.
Сөйлем құрамындағы нақты сұраққа жауап беріп тұрған толық мағыналы сөздерді сөйлем мүшелері дейміз:
(Айдын бормен жазды.)
Кимыл, іс-әрекет иесін білдіретін сөзді бастауыш дейді. Бастауыштар кім? кімдер? не? нелер?кімі? несі? деген сұрақтарға жауап береді:Жания даындалды. Боран соқты. Ауылдан әкесі келді
Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, сызу
Сөйлем мүшелеріне
Талдау
Тұрлаулы , тұрлаусыз мүшелердің астын сызу
Адасқан сөйлем мүшелерін орындарына қою
Мен өзімді қалай сынаймын?
Балалар сөйлемдерді талдай отырып өздерін сынайды.
Күні:
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем..
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Жалаң , жайылма сөйлемдер туралы түсінік беру.Сөйлемдерді ажырата білуге баулу
Дамытушылық: Қазақ тілінің сөз байлығы арқылы оқушылардың тілін дамыту. Сұрақтарға толық жауап бере білуге дағдыландыру. Ой шапшаңдығын дамыту. Сауатты көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
Бастауыш пен баяндауыштан құралған сөйлемді жалаң сөйлем дейді.
Тұрлаулы мүшелерден басқа тұрлаусыз мүшелері де бар сөйлемді жайылма сөйлем дейді.
Сөйлемдерді көшіріп жазу.
Жалаң, жайылма сөйлемдерді ажырату
Өзіндік жұмыс.
Шығармашылық тапсырма.
Рефлексия.
Бағалау.
Үйге тапсырма.
79-жаттығу
83-жаттығу
Демалысқа шықты.Жарас қуанды.Сатушы келді.
Қандай сөйлем түрлерімен таныстық?
Олардың айырмашылығын түсіндір.
сөздерден сөйлемдер құрап,құралған жалаң, жайылма сөйлемдерді тиісті вагонға орналастыру
Ребусты шешеіп мақалдар құрастыру.Мақалды жай сөйлем түріне, сөйлем мүшелеріне талдау
Берілген сөйлемдерді жайылма сөйлемге айналдыру
97-бет,81-жаттығу.Ереже жаттау.
Күні:
Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем..
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Жалаң , жайылма сөйлемдер туралы түсінік кеңейту.Сөйлемдерді ажырата білуге, жалаң сөйлемнен жайылма сөйлем жасауға жаттықтыру
Дамытушылық: Қазақ тілінің сөз байлығы арқылы оқушылардың тілін дамыту. Сұрақтарға толық жауап бере білуге дағдыландыру. Ой шапшаңдығын дамыту. Сауатты көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
2)Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойын,байқағыштық қабілетін каллиграфиясын жетілдіру, сөйлеу тілін дамыту.
3) Тәрбиелік мақсаты: Балаларды кішіпейілдікке, адамгершілікке ,ұқыпты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жеке жұмыс
Сабақтың әдісі: ауызшы,сұрақ-жауап,ойын.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал.
Арайлап таң атты,
Алтын сәуле таратты.
Жарқырайды күніміз,
Жарқырайды гүліміз.
Үй тапсырмасын тексеру.
Өтілген тақырыптар бойынша блиц-турнир
Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді?
Жай сөйлем дегеніміз не?
Жайылма сөйлем дегеніміз не?
Қаратпа сөзге мысалдар айту.
Сөз мағынасына қарай неше түрге бөлінеді?
Көшіріп жазу.
Саққұлақ.
Көрші ағайдың иті күшіктегенін естіген Айбек елең ете түсті. Көкесінен күшік әкеліп беруін өтініп жүрген. Енді мына хабар мүлде дегбірін кетірді.
Сөйтіп жүргенде бір күні көкесі бауырын жаңа көтерген , жұдырықтай ғана ала күшікті алып келді.Айбектің қуанышында шек болмады.Күшігіне ат қойғанша асықты.Айбек күшігін «Саққұлақ» деп атады.
Иттің маубас болмағаны жақсы,- деп әкесі Айбекке күлімсірей қарады.
Міне әңгімені көшіріп жаздық енді саусақтарымыздың шаршағанын басу үшін сергіту жаттығуын жасайық.
Сергіту сәті:
Жаңбыр жауды себелеп,
Жапырақты жамылып.
Бұға қалды көбелек.
Жаңбыр басылды,
Күн шайдай ашылды.
Мәтінмен жұмыс.
Оқушылар көшіріп жазған мәтіндерін тексереді.
Грамматикалық тапсырма.
1.Саққұлақ сөзіне дыбыстық талдау жасау.
2.Күшігіне ат қойғанша асықты. Жай сөйлемге айналдырып жазу.
3.Айбек күшігін «Саққұлақ» деп атады. Сөйлем мүшелеріне талдау.
Қорытынды.
Үйге тапсырма: Қайталау.
8-жаттығу бос тор көздерге ч,щ әріптері бар сөздер жазу.
Балалар бір-бірінің қателерін тексереді.
Қорытынды:
Ч,щ дыбыстары қандай дыбыстар?
« Сиқырлы телефон» ойынын ойнау
Үйге тапсырма: 48-бет,5-жаттығу.
Пәні: қазақ тілі
Күні:
Сабақтың тақырыбы: Етістік . Жатттығулар жазу.
Сабақтың мақсаты: Тұлғасына қарай,құрамына қарай, іс-әрекетіне қарай жасалу жолдарымен қайталау.
Сауатты ,сұлу жазуға жаттықтыру.
Сабақтың көрнекілігі: таблица
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
2.Мотивациялық бағдарлау кезеңі:
Сөздік диктантын жазу.
Сызба бойынша жұмыс.
Сөз табының атауы.
Беретін мағынасы қандай сұраққа жауап беретіндігі
Тұлғасына қарай құрамына қарайтүрлері іс-әрекеттің жүзеге асу аспауына
Күл, жүр, оқы, жаз.(етістіктерінің мағынасын түсіндіру)
Болымсыз етістіктер жасау (күлме, жүрме, оқыма, жазба)
Ереже қоытындылау.
3.Операциялық орындаушылық кезең:
49-жаттығу. (Етістіктерді оқып олардың мағыналарын салыстыру)
50-жаттығу.
Сызбаға қатысты етістіктерді жазып әңгіме құрау..
51-жаттығу. (Ауызша) Етістіктердің болымды, болымсыз екенін ажырату.