3 сынып
Қазақ тілі
Мұғалім: Джанбирова С.А.
Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасы.. 1─7 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Оқушылардың сөз және оның мағынасы. Туралы алған білім барысын пысықтау, 2-сыныпта өткенді еске түсіру.
Дамытушылық: Дұрыс дыбыстау, сауатты оқу мен көркем жазу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Берілген жаттығулар арқылы елін , жерін, тілін сүюге, қастерлеуге тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Дыбыстар кестесі, алфавит, суреттер, қи мақағазар.
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІҮ. Жаңа сабақты бекіту.
Ү. Қорытындылау, бағалау.
ҮІ. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Оқушылармен әңгіме жүргізу:
- 3 сыныптың қазақ тілі оқулығымен, оның құрылымымен және авторларымен таныстыру;
- оқулықты күтіп ұстау.
Оқушылардың білімді белсенді меңгеруге дайындау кезеңі.
Жаңа сабақ. Пікірлесу. 1 қыркүйек ─ Білім күні.
Сабақ тақырыбы мен мақсатымен таныстыру.2─сыныпта өткенді қайталау.
«Кім білгір?» ойын ұйымдастыру немесе қатар аралық жарыс.
2 сыныпта өткенді еске түсіру.
-Дыбыс деген не?
дыбыс
-Дыбыс түрлерін ата.
-Дауысты дыбыс түрлері.(жуан, жіңішке)
-Дауыссыз дыбыс түрлері.(қатаң, ұяң, үнді)
-Дыбыс пен әріптің ерекшелігі т.б.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
--------------------------------------------------------------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
Оқулықпен жұмыс.
1−жаттығу. Сызбаға қара. Бұл туралы не айтуға болады.
Сөз
зат
сын
сан
қимыл
атауы
2. Сөздерді салыстырып оқы.
Тон −тоң рас − лас
Тонды − тоңды ала − ара
Жана − жаңа қатар − қатал қатар жазылған екі сөздің мағынасының әр
Осы сөздерден бірнеше сөйлемдер құра түрлі болу себебін түсіндір.
3. Аспан, жер, суға қатысты сөздерді тауып жаз.
Аспанда: ..., ..., ..., ..., ...
Жерде: ..., ..., ..., ..., ...
Суда: ..., ..., ..., ..., ...
Сергіту сәті.
У дыбысы мен әрпі. У дыбысына берілген жаттығуларды орындау.
4─жаттығу.
Суреттерге қара.
Суреттерде не бейнеленген?
Әр сурет бойынша 1−2 сөйлем құрап жаз.
5,6−жаттығулармен жұмыс.
Үстел − тамақ ішуге, жазуға арналған төрт, екі, бір сирақты, үсті тегіс үй жиһазы.
Сөздік диктант
Аспан, Отан, қыркүйек, бөлтірік, шешен, үзеңгі, аурухана, өнерпаз, диірмен, жұмысшы, тау, қалампыр, үйірме, уыз, көбелек, оқу, әже, театр.
Тапсырма:
Сөздерді алфавит ретімен жаз.
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма: Дыбыс пен әріп. 7-жаттығу
Дыбыс және оның түрлері.
Дауысты дыбыс және оның түрлері.
Дауыссыз дыбыс және оның түрлері.
Сөзге дыбыстық талдау жасау.
Алфавит ретін жатқа білу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау.