kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Sonning ulushini so'zlar yoki sonlar yordamida tasvirlash.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Sonning ulushini so'zlar yoki sonlar yordamida tasvirlash

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Sonning ulushini so'zlar yoki sonlar yordamida tasvirlash.»

Fan: Matematika



Mavzu: Sonning ulushini so‘zlar yoki sonlar yordamida tasvirlash 1-6-mm.



Darsning maqsadlari:

Ta’limiy maqsad: O’quvchilarga sonning ulushini so‘zlar yoki sonlar yordamida tasvirlashni o’rgatish;

Tarbiyaviy maqsad: O’quvchilarni ona vatanga muhabbat ruhida tarbiyalash

Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni erkin fikrlarini rivojlantirish

Tayanch va fanga oid kompetenshiyalar:

Tayanch kompetensiya: o‘qituvchi bilan birgalikda o‘quv masalasini (maqsadini) topa olish, ifodalay olish va qismlarga ajrata olish;

Fanga oid kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real obyektlar (masalan teatrdagi tomoshabin, samolyotdagi yo‘lovchi, shaxmat figurasi) joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi;

Dars turi: Yangi bilim berish

Dars usuli: Yakka tarribda ishlash

Dars jihozi: Mavzuga oid ko’rgazma, tarqatmalar, test savollari, 2-sinf matematika darsligi

Darsda vaqt taqsimoti:

T/R

Bo’limlar

Vaqti

1

Tashkiliy qism

2 daqiqa

2

Uy ishini tekshirish

4 daqiqa

3

Yangi mavzuni tashkil etishga o’tish

2 daqiqa

4

Yangi mavzuni yoritish

14 daqiqa

5

Yangi bilimlarni tekshirish va mavzuni

10 daqiqa

6

O’rtog’ingni tekshir bellashuvi

10 daqiqa

7

Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash

2 daqiqa

8

Uyga vazifa

1 daqiqa

9

Jami

45 daqiqa



Darsning borishi:

I. Tashkiliy qism:

- O’quvchilar bilan salomlashish;

- Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini tekshirish;

- Navbatchi axborotini tinglash

- Darsda siyosiy daqiqa o’tkazish

- Darsda o’quvchilarni ruhiyatini ko’tarish (psixologik o’yin)

II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash:

O’quvchilar kichik guruhlarga ajratilinadi, uy vazifalari tekshirilib, o’tilgan mavzu bo’yicha savol-javob o’tkaziladi.

6. Hisoblang:

4•4 + 23=16+23=39 15 : 3 + 45=5+45=50 59 – 29 + 18=30–18=12

2•9 + 12=18+12=30 21 : 3+13=7+13=20 35 + 35 – 70=70–70=0



III. Yangi mavzu bayoni:

1. Har bir doira necha qismga bo‘lingan? Doiraning qanday qismi bo‘yalgan? Uchdan bir qismi raqam bilan qanday yoziladi? To‘rtdan bir qismi-chi? Beshdan bir qismi-chi?

2. Aziza ko‘ylak tikish uchun 12 metrlik gazlamadan bo‘lagini qirqib oldi. Aziza bitta ko‘ylakka necha metr gazlama qirqib olgan?

Yechish: 12:4=3 Javob: 3

3. Agar har bir ko‘ylakka 3 m gazlama ketgan bo‘lsa,ikkala to‘pdan nechta ko‘ylak tikish mumkin?

Yechish: 12:3=4 15:3=5 4+5=9 Javob: 9

IV. Yangi mavzuni mustahkamlash:

4. Tasmalarning uzunliklarini o‘lchang. Yashil tasma ko‘k tasmadan necha marta uzunligini aniqlang.

5. Uzunligi 16 sm bo‘lgan arqon oling. Uning bir bo‘lagini, to‘rtdan bir qismini buklash yo‘li bilantoping.

Yechish: 16:4=4 Javob: 4

6. Har bir qismi qanday hosil qilindi? Kesmaning belgilangan qismini o‘qing.



O’quvchilar ishini nazorat qilish qiynalgan o’quvchilarga yordam berish.

Qo’shimcha tarqatmalar bilan shug’ullanish

V. Dars yakuni:

O’quvchilarni o’zlashtirishlariga va darsdagi faoliyatiga qarab 5,4,3 baholar qo’yish. Darsda faol qatnashmagan o’quvchiga keying darsda faol bo’lishini so’rash.Uyga vazifalar berish

Uyga vazifa: 7-masala, 8-misol.

7. Sayohatchilar 2 soat yo‘l yurdilar. Ular bu vaqtninguchdan birini daryoni kesib o‘tishga, qolganini piyoda yurishga sarfladilar. Sayohatchilar qancha vaqt piyoda yurganlar (vaqtni minutlarda ifodalang)?

Yechish: 2 soat =120 minut. 120:3=40 Javob: 40






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Sonning ulushini so'zlar yoki sonlar yordamida tasvirlash.

Автор: Kодирова Робия Ганихоновна

Дата: 23.02.2020

Номер свидетельства: 540813


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства