Мақсаты | Сөйлем мүшелерінің байланысын таба отырып оқушы білімін тиянақтау. | Білімділік: Сөйлемнің аяқталған ойды білдіретін сөздер тобы екенің естеріне түсіру, сол білімдері арқылы сөйлем мүшелерінің арасындағы байланысты анықтай алу. Сөйлем мүшелерінің байланысын көрсететін сызбаны түсіне білу, сөйлем мүшелерінің байланысын сұрақ қоя отырып анықтап, сызбаны сала білу, сызбаға сәйкес сөйлемді таңдай білу. Дамытушылық: Ой-өрісін, есте сақтау қабілетін дамыту. Тәрбиелік: Шапшаңдыққа, алғырлыққа баулу, сөйлем мүшелерінің байланысын таба біліуге дағдыландыру, байқағыштыққа және жадыңда сақтай білуге баулу. |
Ұйымдастыру кезеңі Тірек білімдерін жетілдіру 3мин Пысықтау сабақ 20 мин Бекіту сабағы 8 мин Бағалау Кері байланыс | Оқытудың жаңа тәсілдері Диалогтік оқыту Жас ерекшілігіне қарай оқыту АКТ СТО Оқытуды бағалау Үй тапсырмасы | Психологиялық дайындық Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады.Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады. Сабаққа даярлық, амандасу. - Бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ, өйткені ұшақ арқылы саяхатқа шығамыз. Саяхатқа шықпас бұрын әуежей қала аттарын көрсеткен кезде қолдарындағы суреттер бойынша, топқа бөлінеміз.Осылайша топ құрдыңыздар. Топқа бөлінеді: Арамыздан топ басшысын сайлаймыз. Топ басшыларының қолына бағалау парағы беріледі: Сабақ барысында топ басшы топ мүшелерін бағалайды. Топ ережесін таныстыру. 1. Топ басшысын тыңдаймыз. 2. Топта тыныштық сақтаймыз. 3. Топпен ынтымақтасып, бірлесіп жұмыс істейміз. 4. Топ басшысының нұсқауымен жауап береміз. 5. Топ басшысы топ мүшелерінің жұмысын әділ бағалау керек. Әр топ өз атын қорғайды. Павлодар әуежайы Үй тапсырмасын тексеру: а) «Сұрақ-жауап. 1.Сөз тіркесі деген не? 2. Сөйлем деген не? 3. Сөйлемнің түрлерін ата? 4. Сөйлем мүшелері дегеніміз не? 5.Сөйлем мүшелері нешеге бөлінеді? 6. Тұрлаулы мүшелерді ата. 7. Тұрлаусыз мүшелерді ата. 8. Сөйлем мүшелерінің байланысын қалай табамыз. Алматы әуежайы А) «Сызба» ойыны. Сөйлем мүшелерінің байланысы бойынша Топтың ішінде жұптық жұмыс. Өткен тақырыпқа байланысты, өз білімдерімізді пысықтаймыз. Үлестірмелі карточкалар арқылы жұмыс. Тапсырманы орындап болған соң топ басшысына береміз. Ә) Алматы, Астана, Павлодар туралы презентация. ЭКСПО 2017ж түсінік, жаңалық Астана әуежайы Ә) «Кім жылдам» ойыны Сергіту сәті Б) «Адасқан сөздер» ойыны Павлодар әуежайы (қайту) А)«Топтастыру» Сөйлем Ә)Әуежай әнімен қорытынды жасау. 1) Топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. 2) « Бағдаршам» бойынша бағалайды. Әр оқушының қолына сары, қызыл, жасыл, бағдаршам беріледі. Мұғалімнің айту бойынша бағдаршам көтеріледі. Бұл түстерді көтеру арқылы оқушы өзін-өзі бағалайды 3) Мұғалімнің бағалауы. «Екі жұлдыз, бір тілек» айту. Смайликке стикерлер жапсыру. Түсінік: Кез келген жұмыстың соңында, топтың жауаптарынан кейін, ұнаған екі жауабын стикерге жазасың және толықтыру, түзету енгізу қажет болса, бір тілек ретінде жазасың. Түзету қажет етпесе, сәттілік, жалпы тілек жазуға болады. Жұлдыз бойынша тарату | Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағын Астана әуежайы -1 топ Павлодар әуежайы -2 топ Алматы әуежайы -3 топ Әр топ басшысы топ мүшелерімен бірлесіп атын қорғайды. Жеке-дара жұмыс. Әр оқушы сұраққа жауап береді. Сызбаға арналған үлестірмелі карточкалар Сызба бойынша сөйлем құрастыру. Топ басшысы бағалайды. Павлодар, Астана, Алматы. Сол мәтінен бір сөйлем алып сөйлем мүшелерінің байланысын сұрақ қоя отырып табу. (А3 тарату) Әр топ презентациямен таныстырғаннан кейін, сол мәтіннен екі сөйлемге сөйлем мүшелерінің байланысын табады. Қайталау бойынша жаттығулар. Әр топтан екі оқушы шығып, сөйлем мүшелеріне талдау және байланысын табады. Түсіндіре отырып айтады. Үлестірмелі карточкалар Музыкаға қимыл жасайды. Адасқан сөздерден сөйлем құрастыр. Сол сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау және байланысын табу. Сөйлем мүшелеріне қатысты түсініктерін топтастырады. Әуежай әнін оқушылар қосылып айтады. 1) Топ басшысы бағалайды. 2) Бағдаршам түстері бойынша көрсетеді. Жасыл түсті көтереді. Сары түсті көтереді. Қызыл түсті көтереді. Топ арасында бір-бірлеріне тілек айтады. Стикерге ойларын жазады. Жұлдызға үй жұмыс жазу |