Просмотр содержимого документа
«С?йлем м?шелеріні? байланысы»
2.11.2015
Сабақтың тақырыбы:Сөйлем мүшелерінің байланысы
Сабақтың мақсаты: Тақырыпты толық түсіндіру
Сабақтың міндеті: 1) Оқушыларға сөйлем мүшелерінің байланысы туралы
түсінік беру. Жаттығуларды дұрыс орындауға
дағдыландыру.
2) Ой – өрісін дамыту.
3) Таза , ұқыпты жазуға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі : аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ – жауап
Сабақтың көрнекілігі: ереже плакат, қима – қағаз
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі
А) сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу
Ә) оқушылардың назарын сабаққа аудару
2) Үй жұмысын сұрау
3) Ережелерді жатқа сұрау.Бағалау.
4) Жаңа сабақ . Сөйлем мүшелерінің байланысы.
Сөйлем мүшелері бір – бірімен байланыста болады.Олардың байланысын сұрақ қою арқылы білуге болады.
Мысалы: Үсен қиын есепті тез шығарды.
Үсен (кім?) шығарды.
Үсен (қайтті?) шығарды.
қиын (қандай?) есепті
тез (қалай?) шығарды
есепті (нені?) шығарды.
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті: Һ
Сөздік диктант алу: айдаһар , Гаухар.
Оқушылармен Гауһар сөзінің мазмұнын ашып, дыбыстық талдау жасау.
Г- дауыссыз , ұяң һ – дауыссыз , қатаң
А- дауысты , жуан А – дауысты , жуан
У-дауыссыз , үнді Р – дауыссыз, үнді
Оқулықпен жұмыс:
1-жаттығу.Сөйлемдерді көшіріп жаз.
Айбек кітапты оқыды. Нұржан суық суға жуынды. Нұртай саябаққа барды. Үйдің жанында бау – бақша бар. Айжан әжесімен әңгімелесті.
Сөйлемдегі сөздерге сұрақ қою арқылы сөйлем мүшелеріне талда .
2-жаттығу. Сөйлемдерді көшіріп жаз. Сөйлемдегі сөздердің байланысын көрсет.
Еркін қатты ұйықтап кетті. Мңдайынан біреу сипағандай болды. Бұл – анасының ыстық алақаны. Еркін орнынан қарғып тұрды. Ол терезеден сыртқа қарады. Таң атыпты. Ақ ұлпа қар жауып тұр.
Сергіту сәті: іс – қимылмен
3-жаттығу.Сөйлемдерді оқы. Әр сөйлемнен тұрлаулы мүшелермен байланысатын сөздерді теріп жаз.
Кішкентай қыз пианинода шебер ойнады. Аяжан апасымен театрға барды. Оқушылар кеше саяхатқа шықты. Аулада әдемі гүлдер өседі.
4 - жаттығу.Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.
Тауда мәңгі қар жатады.Еріп жатқан қар төмен қарай ағады. Оған жолындағы қар қосылады. Бұдан үлкен қар көшкіні пайда болады. Қар көшкіні адамдарға өте қауіпті. Қар көшкіні жайында радиодан үнемі хабарлап отырады.
Қима қағазбен жұмыс
Зат есім дегеніміз не?
Баяндауыш сұрақтары қандай?
Пысықтау сұрақтары арқылы сабақты қорыту.
Бағалау: Оқушыларды білімдері бойынша бағалау.
Үйге тапсырма: 5-жаттығу.
Күні: 21.04.2016ж Пәні:Математика Сабақтың тақырыбы:103 * 3; 309 : 3 түріндегі көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілі. Сабақтың мақсаты: оқушыларға үш таңбалы сандарды көбейту мен бөлу туралы түсінік қалыптастыру Сабақтың міндеті: 1).Үш таңбалы сандарды көбейту мен бөлуді меңгерту. 2)Оқушылардың ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін, логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін дамыту. 3) Оқушыларды ұйымшылдылыққа, жылдамдылыққа, тапқырлыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақтың типі: жаңа сабақ Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: өзіндік жұмыс, топпен жұмыс, топтық жұмыс, Түсіндім, Түсінбедім Сабақтың көрнекілігі: кесте, постер, слайд. Пәнаралық байланыс: дүниетану, музыка, қазақ тілі. Сабақтың барысы: 1) Ұйымдастыру кезеңі. А) Оқушылармен сәлемдесу. - Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше сабақ. Сабағымызға қонақтар келіп отыр. Алдымен қонақтармен сәлемдесіп алайық. Оқушыларды үш топқа бөлемін. Мен сендерді түсті қасықтар арқылы бағалаймын. Қызыл – 5, жасыл – 4, сары - 3 1- топ 2 – топ 3 – топ Психологиялық дайындық. Мақсатымыз білім алу Міндетіміз еңбек ету 5 ке қолды жеткізу. Ә) Оқушыларды түгелдеу, кезекшіден сұрау. Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару 2) Үй жұмысын сұрау.№5 Шарты: Алма ағашы – 150 Алмұрт ағашы -? 2 есе артық ? Өрік ағашы сонша Ш: 150 * 2 = 300 300 + 150 = 450 Ж: 450 өрік ағашы отырғызылды. Ой қозғау .Екі өтірік бір шын әдісі арқылы. Постер беру арқылы тапсырмалар орындалады.
1 - топ «Бірлік» 2- топ «Жеңіс»3- топ«Тапқырлар» 24см 4 дм 140 см 1м 2 см 10 дм 40 см 30 мм 1 км 600м 1 сағ 60 мин 6ц 500 кг 2 см 19 мм3 тәул 18 сағ3) Көбейту кестесін еске түсіру. (Ауызша )Бағалау Ал балалар енді ребус шешу арқылы бүгінгі сабақ тақырыбымен таныс боламыз. Жүзім 3 ; үкіДәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу сәті : 126саныМатематикалық диктант.Ауызша орындату.450 + 450 = 900 500 + 200 = 700 300 + 100 = 400 50 * 2 = 100 1000 : 4 = 250 500 : 2 = 250 300 : 100 = 3 400 : 2 = 200Жаңа сабақ .Ребус шешу. Көбейтудің қалай орындалатынын қарастыр. 103 Бірінші көбейткіш - 103, бірліктің астына екінші көбейткіш – 3. * 3 Бірліктер көбейтіледі: 3 * 3 = 9, 9 бірліктің астына жазылады. 309 Ондықтар көбейтіледі: 0 * 3 = 0, 0 ондықтың астына жазылады. Жүздіктер көбейтіледі: 1 * 3 = 3, 3 жүздіктер астына жазылады. Жауабы: 309. Есіңе сақта! Кез келген санды нөлге бөлгенде нөл шығады.
3
0
9
3
-
3
1
0
3
0
0
9
9
0
Бөлінгіш – 309, Бөлгіш – 3. Бірінші толымсыз бөлінгіш – 3 жүздік. Бөліндіде үш цифр болады. Жүздіктер бөлінеді: 3 : 3 = 1, 1 бөліндіге жазылады. Ондықтар бөлінеді : 0 : 3 = 0, 0 бөліндіге жазылады. Бірліктер бөлінеді: 9 : 3 = 3, 3 бөліндіге жазылады. Жауабы: 103. Оқулықпен жұмыс.№1. Оқушыларға ауызша орындату. Сандарда барлығы қанша бірлік бар? Барлығы қанша ондық бар? Барлығы қанша жүздік бар? 78 – 7 онд 8 бірл 780 – 7 жүзд 8 онд 0 бірл 708 – 7 жүзд 0 онд 8 бірл 340 – 3 жүзд 4 онд 0 онд 304 – 3 жүзд 0 онд 4 бірл 430 – 4 жүзд 3 онд 0 бірл 43 – 4 онд 3 бірл 403 – 4 жүзд 0 онд 3 бірл №3. Жазбаша есепте. Бірінші топ әр бағанның 1 – ші қатарын, екінші топ екінші қатарын, үшінші топ үшінші қатарын орындайды.(Өздік жұмыс) 104 * 2 = 208 202 * 4 = 808 609 : 3 = 203 203 * 3 = 609 304 * 2 = 608 606 : 6 = 101 320 * 3 = 960 410 * 2 = 820 640 : 2 = 320 Сергіту сәті Аяқпенен топ, топ, топ, Қолымызбен соқ, соқ, соқ, Бір оңға, бір солға, Айналайық кел мұнда. Басымызды шайқайық, Қолымызды сілтейік, Бір оңға, бір солға Айналайық кел мұнда. №4. Өрнектер бойынша есептер құрастыржәне оны шығар. Топпн жұмыс. Қай топ бірінші болып орындайды. Шарты: Кітап – 302 теңгеден 2 дана Қойын дәптер- 102 теңгеден 3 дана Барлығы - ? теңге Ш: 302 * 2 + 102 * 3 = 910 Ж: барлығы 910 теңге . Шарты: Кітап – 302 теңгеден 3 дана Қойын дәптер – 102 теңгеден 4 дана Кітап неше теңге қымбат - ? Ш: 302 * 3 – 102 * 4 = 698 Жауабы: 698 теңге қымбат. Келесі кезекте мен сендердің зеректіктеріңді байқағым келіп отыр. Мақал – мәтел жалғасынтап. 1. Бір тал кессең --------------------- (Он тал ек). 2. Бір кісінікі - мақұл , ------------------------- (Екі кісінікі – ақыл). 3. Ер бір рет өледі, ------------------------ (Қорқақ мың рет өледі). 4.Жеті рет өлшеп , ------------------------ (Бір рет кес). 5. Айдағаны бес ешкі, -------------------------------- (Ысқырығы жер жарар). №5. Есепті шығар. Топтық жұмыс. Қай топ бірінші болса, сол тақтаға орындайды. Шарты: Төленді – 4 йогуртқа 408 теңге Біреуі қанша тг тұрады - ? Ш: 408 : 4 = 102 Ж: осындай бір йогурт 102 теңге тұрады. Сұрақ: Ал екі йогурт неше тұрады?№6. Ауызша орындату. Диаграммада төрт баланың жасы көрсетілген. Осы диаграмманы пайдаланып , сұрақтарға жауап бер. Талғат Жандостан қанша жас кіші?
Талғат
Жандос
Толқын
Еркін
0 2 4 6 8 10 12 14 Жыл саны 12– 8 = 4 Талғат Жандостан 4 жас кіші. Толқын мен Еркін екеуі де жасты. Шығармашылық сәт. 1. 4 жұмыртқа 4 минут піссе, бір жұмыртқа неше минутта піседі?(4 минутта)2. 2кг мақта ауырма, 2кг темір ауыр ма? (екеуі де тең)3. Алмұрт алмадан ауыр , ал алма шабдалыдан ауыр. Қайсысы ауыр алмұрт па әлде шабдалы ма? (Алмұрт)4. Сиыр4 аяғымен тұрса 200 кг, 2 аяғымен тұрса неше кг болады?(200 кг)5. Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр? Қанша қоян тығылып отыр? 5 қоян 6. Марат кешкі сағат 10- да ұйқыға жатады. Ол сағаттың қоңырауын таңғы 7 – ге қойды. Ол неше сағат ұйықтады?(9 сағат) 7. 100* 3 = 300 Енді 300 : 3 = 100 сонда балалар біз бүгінгі сабақты түсіндік па? Сабақты қорыту: Түсіндім, Түсінбедім кестесін толтыру (кері байланыс).Бағалау: оқушыларды салыстырмалы түрде бағалау.Үйге тапсырма: № 5 123бет.
19.02.2016ж Математика
Сабақтың тақырыбы:
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тақырыпты толық түсіндіру.
Сабақтың міндеті:1) Көбейтудің үлестірімділік қасиетін дұрыс табуға, есептерді дұрыс шығаруға үйрету.
2) Ой – өрісін дамыту , ойлау, есту қабілеттерін дамыту.
3) Шапшаңдыққа , ұқыптылыққа , таза жазуға тәрбиелеу